-
https://nedd.tiscali.cz/zeme-ztraci-hmotu-zmensuje-se-548952
"Dlouho před tím, do čtyř miliardy let, se nicméně Země stane neobyvatelnou, protože teploty vlivem skleníkového efektu stoupnou natolik, že se pozemský povrch speče. (Nedd)."
Komentář : ..do čtyř miliard let ( ne čtyř miiardy) .. rozpínající se Slunce bude zvyšovat zářivý výkon a Země se vzdalovat. Není jisté, jestli Slunce Zemi pohltí, ale roztáhne se do blízkosti její dráhy. Povrch je z hornin, teplota tání kolem 1000 °C, takže spečení povrchu hned tak nenastane.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Vznik_a_v%C3%BDvoj_slune%C4%8Dn%C3%AD_soustavy
Zářivý výkon Slunce se zvyšuje o 10% za miliardu let.
"Asi za miliardu let se zářivý výkon Slunce zvýší a tzv. obyvatelná zóna se od něj posune dále. Země bude natolik horká, že se na ní nebude vyskytovat voda v tekutém stavu, takže život na ní nebude možný. Vodní pára je silným skleníkovým plynem, takže vypařování oceánů by mohlo také zvyšovat teplotu zemského povrchu, a možná tak život na Zemi ukončit ještě dříve."
-
Tak Slunce, jak se bude měnit v rudého veleobra, tak se sice bude rozpínat až na poloměr zemské dráhy, jenže, jelikož spolus rozpínáním nejen našeho Slunce také platí , že součet momentů hybnosti je konstantní, tak na to konto se všechny planety, tedy i Merkur i Venuše i Země o patřičný kus v souladu s touto rovnicí vzdálí, jenže Merkur a Venuše to nestihnou a jelikož okraj Slunce bude všelijak neurčitý, tak ač se vzdálí, přesto se postupně rozplynou v horkém řídkém plynu rudého velelobra. Země však nikoliv, jelikož se vzdálí cca na ploměr dráhy Marsu, ale přesto to nebude platné, protože i tak bude na Zemi teplota kolem 2400°C, avšak Mars, který se vzdálí rovněž, cca do oblasti planetesimál, tak tam budou teplotní poměry cca takové, jako dnes na Zemi.