Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Karel

    A nebude prostě jednodušší vysvětlit zvětšující  pravidelně se zvětšující(až do rychlosti světla) rozpínání vesmíru tím, že padáme(přesný opak expanze jen se otočí znaménko času) do jiného rozměru například černá díra s prstencem jak jsem to psal na Oslu už před 15 lety než mi zakázali  diskusní příspěvky, protože jsem upozornil na nebezpečí pro naši sluneční soustavu hrozící po možném výbuchu Bettelgeuse. Jednak by "energie" která rozpíná čím dál rychleji vesmír by se proměnila v setrvačnou sílu pádu, a okraje otevřeného pomalu sestupujícího ve spirále disku by byly limitovány reliktním zářením a temná hmota, ze které kondenzují bubliny "baryonové hmoty (temná hmota která získala náboj)" a která je mnohem "hustší(z hlediska vnějšího pozorovatele)" než baryonová která ji propálí, až ve váze více jak tří sluncí(vznikají černé díry).

    Mě osobně připadá "velký třesk" za stejný blábol jako se psalo na začátku minulého století,  že rychlost více jak třicet kilometrů v hodině  bude velmi nebezpečná pro lidský organismus.

    • Karel

      Chtěl bych ještě dodat že nejsem žádný vzdělanec(z ekonomických důvodů jsem dosáhl pouze "středního vzdělání") nejdéle jsem pracoval v zemědělství(chov užitečných zvířat jako ošetřovatel(kauboj) a energetice nyní v důchodu. Takže to berte jen jako úvahu selského rozumu, a představitelné klasické logiky a můj koníček nejenom vesmír.

  • mun.go
  • Obávám se, že naše pozemská matematika nemá vyčerpávajícím způsobem obsažný výkladový potenciál k tomu, aby si činila nároky na vysvětlení podstaty podstatných jevů v naší části Vesmíru. A to ani vesmírná geometrie Lobačevského... To už mi jsou milejší kosmologové, filosofové a další vykladači "pravdy". Je exaktnost pozemské matematiky stoprocentně exaktní ?

    • mun.go

      Co je pravda? 

      Ovšem ani z odkazovaného článku se to nedozvíte ...

  • aztli

    Jenže je tu problém, nejprve byla fáze expanze, pak teprve inflace, Což znamená, že několikanásobně vyšší rychlostí, než je rychlost světla, byly celé části ještě z éry záření, velmi rychle "postrčeny" ze svého místa, než by odpovídalo pouhé expanzi. Ale není to rozpor s teorií relativity, tehdy ještě naplno neplatila, nebyla to ještě hmota a rozepnula se vpodstatě exponenciálním nárůstem  prostoročasová kapsle čili to, odkud přichází světlo, z jistých částí, by vzhledem k stáří vesmíru nemělo šanci běžným rozpínáním odtud k nám dospět. Nebýt expanze, byl by poloměr vesmíru, který je ovšem funkcí času R(t) , zcela jiný. Jedná se ovšem o poloměr ve smyslu vícerozměrného objektu, než jen třírozměrného, neboť je vnořen do obecného prostoru s potřebným počtem rozměrů.

    Jinak Hubleova konstanta nejspíš není konstantou, ale funkcí, ale samozřejmě, že právě proto, že teorie relativity pro tuto formu vesmíru platí, tak samozřejmě že se nemůže zvětšovat v čase neustále, z principu věci musí dosáhnout maximální hodnoty, jelikož nemůže skutečná rychlost inflace dosáhnout rychlosti světla, pak může být jen konstantní, případně klesat k nule, což by znamenalo, že pro případ, že by se tedy vesmír již nerozpínal, že dosáhl max R(t). Odtud je již jen jedna cesta, pak by se mohl jen smršťovat. Je otázka, nakolik a zda lidstvo by se mohlo přemístit pomocí vhodné technologie z jeho prostoru do obecného prostoru a případně se vnořit do jiného vesmíru s podobnými vlastnostmi, z jakého kdysi vzešlo.

    Bude to ten nejúžasnější počin, jakého kdy lidstvo dosáhne, podaří li se mu to.

  • aztli

    Jenže je tu problém, nejprve byla fáze expanze, pak teprve inflace, Což znamená, že několikanásobně vyšší rychlostí, než je rychlost světla, byly celé části ještě z éry záření, velmi rychle "postrčeny" ze svého místa, než by odpovídalo pouhé expanzi. Ale není to rozpor s teorií relativity, tehdy ještě naplno neplatila, nebyla to ještě hmota a rozepnula se vpodstatě exponenciálním nárůstem  prostoročasová kapsle čili to, odkud přichází světlo, z jistých částí, by vzhledem k stáří vesmíru nemělo šanci běžným rozpínáním odtud k nám dospět. Nebýt expanze, byl by poloměr vesmíru, který je ovšem funkcí času R(t) , zcela jiný. Jedná se ovšem o poloměr ve smyslu vícerozměrného objektu, než jen třírozměrného, neboť je vnořen do obecného prostoru s potřebným počtem rozměrů.

    Jinak Hubleova konstanta nejspíš není konstantou, ale funkcí, ale samozřejmě, že právě proto, že teorie relativity pro tuto formu vesmíru platí, tak samozřejmě že se nemůže zvětšovat v čase neustále, z principu věci musí dosáhnout maximální hodnoty, jelikož nemůže skutečná rychlost inflace dosáhnout rychlosti světla, pak může být jen konstantní, případně klesat k nule, což by znamenalo, že pro případ, že by se tedy vesmír již nerozpínal, že dosáhl max R(t). Odtud je již jen jedna cesta, pak by se mohl jen smršťovat. Je otázka, nakolik a zda lidstvo by se mohlo přemístit pomocí vhodné technologie z jeho prostoru do obecného prostoru a případně se vnořit do jiného vesmíru s podobnými vlastnostmi, z jakého kdysi vzešlo.

    Bude to ten nejúžasnější počin, jakého kdy lidstvo dosáhne, podaří li se mu to.

  • MeliUSA

    Dokud nebude dokončena technologie warpového pohonu tak budou jen dohady.

    Ve vesmíru jsme jen šneci ohledně rychlosti je to smutný že v takové době nedokážeme lítat rychleji než světlo. Doufejme že se to NASA podaří dotáhnout a pak se teprve začne objevovat vesmír.

    Pokud nevíte někdo co to vůbec je ten warp tady je odkaz  https://www.national-geographic.cz/clanky/nadsvetelny-warp-pohon-je-mozny-nasa-uz-na-nem-pracuje.html

  • v knize Jitro kouzelníků se píše,že Němci za WW2 byli přesvědčeni o dutosvětosti,že zkrátka žijeme v dutině asi jako je díra v ementálu a teď tady čtu,že náš vesmír je bublina v mnohem hustějším okolním vesmíru.

    Dutosvětost byla prokázána pokusem,kdy postavili molo přísně vodorovné,které protlo mořskou hladinu v určité vzdálenosti.(poloměr světové dutiny byl prý 10 tisíc km.)

    Představa o bublinatosti je taky jak koukám dokázána výpočtem.

    Však ať se vědátoři dál baví,hlavně ať po nás nechcou peníze.My si je totiž musíme vydělat prací a ne prndáním o bublinách.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit