-
Myslím, že kdyby nebylo Beneše, tak by jiný státní patolízal, který by se podřídil, zaprodal náš národ a dopadlo by to daleko hůře! Ale to jsou pouhé spekulace..
-
-
Dopadlo by to s náma tak jak teď.
-
-
Nebyli jsme,a nebudeme suverénní stát.Vždycky nám bude někdo diktovat.I v této porevoluční době se podřizujeme vyloženě blbostem,např.výroba Škody Octavia Tudor byla zase ve Francii na zasedání výrobců automobilů zamítnuta protože by to byla konkurence pro západní vozy.
-
Nesrovnávat r. 1938 a 1939, kdy utíkali lidé když bylo jasné, že je (bude) válka.
Kdo volil nějaké zástupce v zahraničí, prezidenta? To mohl kdokoliv, nějaká skupina.
Že jsme se nebránili se podepsalo na národu (jsme jak ta tráva, až o nic nejde, tak se postavíme). My se smějeme Polákům, že šli s koňama proti tankům, ale mohou být hrdí. Za jak dlouho podlehla Francie (která nám měla pomoci)?
Ptal se někdo lidí, zda chtějí zemřít po atentátu, pokud nebyli v odboji? -
Pan Beneš to neměl jednoduché. V Mnichově ho zradili západní mocnosti,to ho velmi zklamalo,proto se obrátil na východ,toho využili komunisti.
-
-
Prezident Beneš to opravdu tenkrát neměl jednoduché.Po podepsání Mnichovské dohody,ke které byl opravdu přitlačen západními mocnostmi,neměl odvolat mobilisaci celého našeho státu.Historici tvrdí,že by to nebylo moc platné,ale při tehdejší síle našeho vojska ,jak personálně tak technicky,by byl určitě vývoj situace jiný.Chyba byla ,že se obrátil na východ,který byť dostatečně nevyzbrojen a tedy risknul to že Beneš mobilisaci odvolá.Západ to uvítal z důvodů výhodného vyzbrojení východu,spec. Ruska.Beneš sám by stejně tak jako tak odletěl do Anglie.Vývoj by se určitě odvíjel jinak.Zde bylo první vítěství komunistického režimu,i za cenu Německého fašismu.Oatatní byl už normální vývoj politické situace ve světě.Po válce byly obnoveny dohody o rozdělení teritorií.
-
-
To: Kafa 37
Píšete, že:
"při tehdejší síle našeho vojska, by byl určitě vývoj situace jiný..."
Toto se často zvažuje a přitom to nemá celkem význam.
Věc se má tak, že všichni žádali E.B. o smírnou dohodu s Němci.
To požadovaly dokonce jednotlivě americké státy.Anglie a Francie prohlásily, že pokud se nepodrobíme mnichovským požadavkům nebudou ani na naší straně ( ano, na které to se lze domyslet). Polsko se chovalo ještě agresivněji.
V případě vojenského odporu bychom byli označeni jako iniciátoři války.
Za to bychom nebyli pochváleni i kdybychom to vyhráli. Takže RČS se podrobila přání všech ( kromě SSSR) a Sudety nebránila. To, že jsme chtěli zabránit válce ( způsobem který nám byl doporučen) ještě někdo chce kritizovat.
-
-
-
zlatíčko *14*
-
kdy se narodil
-
Pro mne je Beneš Velky statnik, který nedal na nátlak generálu v roce 38 a nedošlo Tu k jistému masakru..a po válce ve 48 nemohl nic delat ..kdyby povolal armádu došlo by jistě k občanské válce..ba dokonce i k Možné intervenci ze SSSR..za tyto kroky si ho velmi vazim
-
Já vyčítám Benešovi uzavření smlouvy s Ruskem.V závěru jeho života nebyl schopný pro nemoc reálně uvažovat
-
-
Vy nejste schopen reálně uvažovat ani při dobrém zdavotním stavu.
-
-
Já zase souhasím s názorem dr.Krákavého. Prezident Beneš "utekl" do zahraničí? Ale tam "utekla" přece řada jiných, těch, kteří bojovali u Sokolova, Tobrúku, nad Británií... Je neuvěřitelně naivní myslet si, že by nacisté udělali z Beneše "protektorátního prezidenta" a dovolili mu "pomáhat v rámci jeho moností"... Naopak Beneš zformoval v exilu řádnou vládu Československé republiky (od roku 1941 byl opravdu znovu prezidentem - byť exilovým), která byla ve spojeneckém světě všoebecně uznávaná, a díky tomu bylo Československo na začátku roku 1945 de iure existujícím státem a nemuselo o obnovení své státnosti, vstupu do OSN apod. usilovat až na poslední chvíli, někdy v květnu či červnu 1945. Kdyby Beneš "zůstal se svým národem", tuto obrovskou práci v exilu by nejen neudělal, ale skončil by ve vězení či na popravišti. A pokud jde o mstu nacistů za atentát na Heydricha: Beneš přeci nemohl vědět - elementární logika je tady přeci jasná - že postiženy budou zrovna Lidice a zrovna Ležáky. Postižena mohla být jakákoli obec v Čechách a na Moravě, jakékoli město či pražská městská čtvrt, včetně míst, kde žili nebo odkud pocházeli Benešovi příbuzní. A ještě jednoho si na Benešovi cením: že v třicátých letech poskytl útočiště tolika antifašistickým Němcům a německým (a v roce 1938 i rakouským)židům. Ti, kteří vyčítají Benešovi odsun Němců, by si měli uvědomit kolika NĚMCŮM (Němcům nežidovského původu i Němcům židovského původu) poskytl útočiště v době, kdy jejich osud byl celému zbytku Evropy lhostejným.
-
Beneš
Dá se říct že Edvard Beneš udělal pro Českoslovneskou republiku hodně dobrého,ale ani tka ho nemohu chápat jako národního hrdinu nebo nějaký vzor. Nevadilo by mi ani to ,že dovolil vládnout komunisty ani to,že podepsal mnichovský diktát, ale hlavně to ,že místo toho ,aby zůstal se svým národem i ve zlé době a snažil se jako protektorátní prezident pomáhat aspon v rámci svých možností,tak raději utekl do Anglie a nechal zde obyčejné lidi na pospas němcům a jeho nevděčnou úlohu musel převzít Emil Hácha.A ještě jedna věc bylo sice hezké,že na rozkaz exilové vlády byl zabit Heidrich,ale potom tento hrdinský čin našich vůdců v Londýně odnesli obyvalé Lidic a Ležáků,zajímalo by mě jestli by pan prezident Beneš by tak prosazoval atentát na Heidricha ,kdyby z jedné s těchto vesnic byl nějaký jeho blízký. -
-
To: Mokomor
Ano věnovat svoje peníze na vznik naší republiky se nepovažuje za hrdinství ( TGM řekl, že republiku jsme pořídili za nečekaně málo peněz a ty ještě byly pohříchu Benešovy).
A i když je to taková prkotina dát své peníze na společnou věc, tak kupodivu to dělá jen málokdo.
Snad se to zlepší až se to bude považovat za hrdinství. -
Atentát na Heydricha dokázal, že jsme se nesmířili s okupací a navíc přijmul Velkou Británii k anulování Mnichovské dohody.
-
1. Něco si přečti (E. Beneš: Paměti, E. Beneš: Světová válka a naše revoluce, C. Mackenzie:Dr Beneš)
2. Nauč se pravopis. Nemluvím pouze o interpunkci, ale o pravopisu velkých písmen (Němci, atd.).
3. Až si budeš zase hrát na inteligenta, tak si zjisti, že jméno zastupujícího říšského protektora se nepíše "Heidrich" a také si zjisti, jak by dopadl Dr. Beneš, kdyby zůstal v ČSR...
4. A jestli ti něco říká jméno K. H. Frank, tak ten chtěl Dr. Beneše "pověsit" na Katedrálu svatého Víta v Praze, jako symbol úpadku demokracie a "Versailleské lži".
S pozdravem PhDr. Ludvík Krákavý -
Mám na Beneše naprosto stejný pohled.
-