Přejít na výpis diskuzí

Agrofert dál hospodaří na pozemcích s neznámým vlastníkem. Platit má pozemkovému úřadu

19.2.2019 20:27
red 6 příspěvků

Před více než rokem vzbudila značnou pozornost zpráva Českého rozhlasu o tom, že holding Agrofert hospodaří na 1700 hektarech půdy, která mu nepatří. Celá kauza ale neměla jiný dopad než právě ten mediální. Navíc reportáž, která na celou věc upozornila, byla podle rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Pamatuje si někdo u nás tzv."nucené nájmy"?Ta půda,která byla ničí,ani církevní a tedy "jaksi"státní,tak byla přidělována nuceně,aby půda neležela ladem.To ale bylo v době,když se za nájem neplatilo,ani se nedostávali žádné jiné úhrady.V dnešní době ,kdy se platí nájmy a dotace z EU,se dost lidí u nás diví,že ten a ten podnik hospodaří na pozemcích,jež nemají vlastníka a tudíž toho vlastnictví se musel ujmout stát prostřednictvím Pozemkového úřadu.Toto by si měli různí kritičtí pisálkové uvědomit:Dotace z EU je prakticky na 1 ha placena všem členským státům EU a  závidět to našim zemědělcům,malým či velkým,je opravdu směšné.Ty pozemky,i uprostřed většího lánu,by měly ležet ladem a "krášlit krajinu"svými náletovými rostlinami?Jde také o údržbu krajiny a ta něco stojí.Do té doby,než se vlastnictví definitivně vyřeší-do roku 1923.

  • Poznámka:

   U nucených nájmů se jednalo hlavně o půdu vlastněnou jednotlivci, kteří ji nebyli schopni sami obdělávat, a to podle zákona č. 55/1947 S. o pomoci rolníkům, takže pamětníků bude velmi málo. Následovaly právní úpravy nařízením vlády č.50/1955 Sb. o některých právních opatřeních k zajištění zemědělské výroby, dále zákonem č. 123/1975 Sb. o užívání půdy, později ve znění zákona č. 95/1988 Sb. a zákona 114/1990 Sb.

   Nutno přihlédnout k tomu, že mezi léty 1948 a 1990 byl absolutně upřednostněn uživatelský vztah. Parcela měla svého vlastníka, potomci ji  dědili, mohli ji prodat nebo jim mohla být vyvlastněna. Nemohli ji ale individuálně obdělávat.

 • Dnešní pozornost zjevně značná není a jenom trouba k tématu vyblije víc než jediný řádek.....

 • Agrofert je jistě první a jediný...

  • Přesně.

   Z článku:"Téma se týká i stovek dalších českých zemědělských firem. Celková plocha
   orné půdy s "nedostatečně identifikovaným vlastníkem" představuje
   v Česku 25 180 hektarů na zhruba 1800 pozemcích."

   S takovými pozemky se potýkal každý odborník z oboru. Problém je v tom, že pozemky byly stáními statka a JZD vydávány oprávněným osobám na základě identifikace (zjednodušuji, ano). Neidentifikované pozemky, případně pozemky, o které majitelé nepožádali (zase zjednodušuji), zůstaly ve zbytkových družstvech, případně v nástupnických firmách.

   Jako perličku bych uvedl, že někteří soukromě hospodařící rolníci se marně snažili uzavřít smlouvy na obdělávané pozemky ještě po roce 2000 - často z velmi zvláštních důvodů na straně pronajímatelů, případně úřednické lenosti pracovníků pronajímatele, někdy podložené "firemní filosofií" - minutu ticha věnuji jednomu z tuzemských  arcibiskupství a jeho spoléhání na Boží mlýny.

   Sluší se také připomenout předpisy o ochraně zemědělské půdy, o kterých autoři původní reportáže zjevně neměli ani ponětí. Znalosti? Něco tak primitivního bychom od investigativních novinářů vyžadovt neměli, co říkáte?

   • Není možné překročit vlastní stín, vážený Filie. 

    Malá slinka, taky slinka😛 K tomu znalostí netřeba. Jen se nesmí podceňovat čtenář. 


Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit