Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Jen tak mimochodem, to, že se pohlo po listopadu 89 k lepšímu, vůbec není obhajoba dnešních politiků. Naopak. K lepšímu se to pohlo právě proto, že dneska už politici do všeho nemůžou krafat, není centrálně plánovaný státem řízený hospodářství, ale tržní ekonomika s volným obchodem. Nebejt těch volů, našich volených zástupců, byli bysme na tom určitě ještě líp. *7*
 • Takže pro ty, co blbě kecají, že tu dobu zažili jako Milanga: tady je důkaz, že mám pravdu já, za komouše vše dražší, dnes levnější i pro chudé viz tento článek s oficiálními čísly ČSÚ: http://www.tyden.cz/rubriky/domaci/historie/krach-komunismu/ceny-z-roku-1989-maslo-75-kure-225-korun_122416.html
 • Trošku bezmozci, ne? Dnešní mafiánští politici si samozřejmě kritiku zaslouží, ale proč to srovnávat s historií a říkat, že tu bylo líp za třicetileté války, za protektorátu nebo za komunistů ? :-( To jste se asi trochu zbláznili. Není de facto vůbec nic, co by bylo za komoušů lepší než dneska - ani ekonomická sitauce a životní úroven. Možná, že někdo řekne, že byla stoprocentní zaměstnanost, jenže ta je naprosto nepřirozená. Nikdy nemůžou makat všichni... A všichni sice makali, ale všichni měli kulový (pokud tedy nekradli).
 • Já jsem komunisty neměl,když vládli ,nijak v lásce.Po tom,jak je tato země rozkradená a zadlužená,tak pokud by zde chtěl někdo dělat pořádek,tak by od komunistů musel převzít dvě věci.A to je znárodňování majetku všem,kteří jej ,po údajné revoluci nahrabali a měnovou reformu.Navic ještě ty,kteří tuto zemi zbídačili ,rekvalifikovat na kopáče uranu.
  • Vážený, jednoduší lidé mají i zdánlivě jednoduchá řešení. To už republikán Sládek házel lidi do Vltavy a tím chtěl něco vyřešit a jeho příznivci mu za to tleskali a dostal se s tím až do parlamentu. Nic jiného se k vašemu příspěvku nedá říci. Snad ještě to, že pokud jmenovitě víte kdo kradl a tím, jak tvrdíte, zbídačil stát, tak bylo a je vaší občanskou povinností podat na tovéto lidi trestní oznámení. Takové to "jedna paní povídala" nemá smysl vůbec někam psát a komentovatVJW.
 • Je pravdou že se sposta věcí zlepšilo,můžeme říkat své názory,ale k čemu nám jsou.Životní uroveň se opravdu zhoršila. Do politiky je vpuštěné kdejaké prase a pak to podle toho vypadá.
  • V tom případě si za komoušů nežila. Nepamatuješ si, že byl v krámě jeden druh jogurtu, jedno mléko červené, jedno modré, barevná televize stále tři měsíční platy, ale třeba taky jedna zimní bunda, jedny kalhoty pro všechny stejné, dvoje šaty na krámě, pivo v hospodě bylo zhruba pětkrát až šestkrát levnější než dneska, jenže byly osmkrát nižší platy v korunách (takže ve výsledku dražší), škodovka 120ka stála 25 platů, navíc byly podobné kurzy s cizí měnou jako dneska, takže když jsme měli měsíční plat sto dolarů, na Západě jsme si za něj (když už se tam nějaký štastlivec dostal) koupit leda kulový. Jídlo v hospodě - hotovka zhruba za 25 korun, tj. jako dneska za 200, což teda vepřo-knedlo-zelo stojí málokde. Takže nejen, že v kšeftech nebylo nic, ale to nic bylo dražší než cokoli dneska. A rozhodně byly banány, mandarinky a pomeranče jednou za rok, pokud vůbec. Ostatní ovoce podle sezony. Často nebyly dámské vložky ani hajzlpapír. Takže pokud už jse dneska někomu úplně fuk, že může cestovat a svobodně mluvit, rozhodně nikomu není fuk, jestli si má čím vytřít zadek, jestli televize stojí dvacet platů nebo desetinu platu, jestli si může vybrat kvalitní potraviny a kvaltiní hadry. Tohle zajímá každýho a v tom jsem dneska o deset tříd vejš než za komouše.
   • Vážený pane,vezmeme to od začátku-z toho mléka o kterém píšete se dala udělat kyška,to dnes nejde (kvalita),pivo stálo do 2,50kč což je 10krát více,ne 6krát,opravdu by mě zajímalo kde jste pracoval,8krát nižší plat měla tak možná uklízečka na půl úvazku,škodovka za 60000 vychází 2400 měsíčně. Dnes kdy velká část lidí bere kolem 10000čistého vám to také vyjde na tu délku no a jestli vás televize stojí desetinu platu,tak jste nadstandartně placen! O kvalitních potravinách nebo i hadrech jak říkáte si může většina z nás nechat zdát! Osobně si myslím,že jste dobu o které píšete nezažil ale slyšel o ni!
    • Točený pivo stálo koncem 80. let kolem 3-3,50 korun desítka, tak kolem 4-5 dvanáctka v normální hospodě (II.-III.cenová). Takže šestkrát... Ano, ve IV. cenový se dala desítka splašit pod 3 koruny, ale i dneska znám hospody dokonce v Praze, kde je pivo za 16 korun. Průměrný plat byl v roce 1989 2900 Kčs, dneska je 23 000 Kč. To jsou fakta. Můžeme pokračovat - zmrzlinový pohár v italské cukráně od 8 do 12 korun, dneska kolem padesáti, hotová jídla 20-30 korun, za biftek pade, dneska 70-100 korun v levnější hospodě, do 150 v dražší, za biftek 200-250. Ano, Škoda 120, tedy auto nižší třídy o obsahu 1,2 kubíku 60 000. Dneska taková auta (samozřejmě kvalitnější) stojí kolem 300-400 tisíc. Vybírat z kvalitních potravin může dneska každý, i ten, kdo má těch do deseti tisíc čistého, což je tak desetina národa max. Takže ceny dnes zhruba 4-5x vyšší, platy osmkrát vyšší. Opět není problém kouknout se na oficiální statistiky, když už jste to nezažili a tváříte se, že jo a tvrdíte to o druhých. Ano, i já si pamatuju na rohlíky za 30ník a točenou zmrzlinu za 1,40 koruny, ale jde o průměr a čísla nelžou (na rozdíl od vás). No a pokud tvrdíte, že byly tehdy krámy plné zboží tak jako dneska, že existovalo něco jako dnešní super nedej bože hypermarkety, pak jste se nerodili po roce 1985 naprosto stoprocentně, protože to byste si pamatovali i jako pětileté děti. *2*
 • Tady převládá většina názorů, že se po listopadu vše pohlo k lepšímu. Asi bude třeba ještě nějaký roček počkat, až ti dnešní, úspěšní, mladší po nějaké době nebudou pro zaměstnavatele zajímaví a na žebříčku platů poklesnou a budou nahrazeni mladšími. Co jim ale zústane . Splácení hypoték, výchova dětí a placení školného.... pokles společenského uplatnění, nejistota důchodového zabezpečení. Nebude jich mnoho, kteří se vyjma multimilionářů dokáží zabezpečit na stáří.... Pak teprve promluví čistou pravdu. Na tu je ještě nyní brzy. *12*
 • Jinak oxtopus, to, že životní úroven je horší a vše je dražší je čistá lež. Tehdy nejen, že byly tehdy naprosto prádzné krámy a nulový výběr zboží, ale na tehdejší platy to bylo dražší než dneska. Nevím, jestli jsi v tom vůbec žil, ale já si pamatuju, kolik stály hotovky v hospodě, pivo, mlíko, rohlíky, chleba, ale třeba i hadry a spotřební elektronika a že průměrný plat byl v roce 89 necelé tři tisíce hrubého. Dneska si průměrný Čech koupí za svůj plat mnohem víc než tehdy, což je ale zásluha tržní ekonomiky - ne našich zhovadilých mafiánských politiků typu chemika Kalouska.
 • To, že může bolševik takto hloupě krafat a je mu dopřáváno sluchu, je jen a jen vinou všech těch Kalousků, Nečasů, Klausů, Topolánků, Bartáků, Grossů a podobných gaunerů... Oni jsou vinni. Jemu se nedivím. Zkouší to, protože ví, že jsou lidé znechuceni tím, co se tu ted děje a na to, jak byla hrůzná totalita už dávno zapomněli.
 • toto je dalši komunisticky hovado ktery by potřebovalo nakopat do tlamy ten taky nemuže zapomenout na zlatyčasy kdy se valeli a ostatni museli na tyhle lenochy dělat
  • jenom nepřehánějte Gustave. já tu dobu pamatuji dost dobře. zlaté časy měli dělníci, pracovalo se tak leda 4h/směnu, jinak melouchy, chlastačka, cigáro, a vysedávaní po kantýnach. na noční chrupec ve svačinárně. Pivo za dvě pade, MHD za kačku. kouzelná doba, nevrátí se.
   • Pivo za 2,50, když bereš dva tisíce měsíčně (a za 2,50 byla koncem 80. let leda tak desítka a ještě jen ve 4. cenový), je stejný jako pivo za 25, když bereš dvacet litrů. To je jako kdybych (až se zavede euro) říkal - jé podívejte dneska je pivo za 1 euro, takže je třikrát levnější než za komouše. to jsou fakt argumenty jak stehno... *1* *7*
 • Oxtopus, z tvé reakce je vidět jak rychle zapomínáme co byl komunismus. Já v něm prožil skoro celý produktivní věk, takže mne nikdo nemusí poučovat co a jak za komunismu bylo nebo nebylo. Opravdu pro méně schopné bylo lepší, když se komunistický stát o ně po všech stránkách staral, kdo se nějak odlišoval od masy, toho ihned klepl přes ruce. Taková masa se velmi dobře ovládá. Já rovněž znám lidi, kteří na to s nostalgií vzpomínají, ale jsem rád, že je nás většina těch, kteří bychom komunismus již nikdy nechtěli. Vůbec se nedivím přesvědčenému komunistovi Filipovi, že hodnotí odstavení komunistů od moci jako špatné. On by samozřejmě přívítal nějakou třetí cestu, ale nadále pod vedením komunistů. Nic nového pod sluncem, to již hlásal soudruh Grebeníček.
  • pletete si dost zásadní pojmy. komunismus na planetě Země nikdy neexistoval. pouze v mysli Marxe a Lenina, možná. je nereálnou, neuskutečnitelnou fikcí, iluzi. asi socialismus neexistoval, teda ten učebnicový. jenom jeho zkreslená forma, podoba upravená k potřebám tehdejších mocipánu
   • Pamětníku, on socialismus pod vedením vševědoucí strany tak to stačilo. Ke komunismu jsme se blížili mílovými jroky, jak nám soudruzi nezapomínali neustále připomínat. Takže je to jen hra slov, ale komunisté komunismus chtěli.
  • Ale já neměl namysli aby se vrátil z5 komunismus,jen sem chtěl říct,že téhle vlády jde s námi taky vše od 10 k 5!Já sem nereagoval doslova na Filipa ale jen na ten titulek článku!Komunisty taky nemusím!!!

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit