Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • vidim ze se tady ta debata zvrtla na akademickou uroven...coz mne mrzi..chtel jsem si precist nazory prave lidi kteri se pri scitani tak rozhodli.. Jestli nekoho zajima me stanovisko tak z histrickych pramenu bylo z Moravy vzdy bliz do Vidne nez do Prahy... a kdybychom se toho drzeli hned po listopadu tak by tenhle clanek znel uplne jinac..
  • Kazdej nema na takovej drahej pocitac,jako ty....Ale preji ti ho ty *12*
    • Nemam drahej pocitac. Obyc.
      • Ale stejne ti musim pogratulovat! *1*
        • Taky ti gratuluju. Takovej *12* se hned tak nevidi. Jen tak dal a bude z tebe *12* *12* nebo dokonce *12* *12* *12* tak daleko to malokdo dotahne.
  • je s podivem že se Moravané probouzí. je to jako Češi po 300 letech temna poněmčování doby pobělohorské. přiitom právě Moravané bránili čechy u letohrádku hvězda a moravané se vždy skromně stáhli do pozadí, jen aby češi přežili. na Velké Moravě češi vyrostli. a co slyšíme dnes? trapárny jako "kdo neskáče není čech" "Masaryk a Raška největší češi" a když češi mají hájit svůj národ tak stáhnou ocas mezi nohy a ustoupí z hranic. nic proti čechům, ale asi by bylo lepší kdyby se země jmenovala Moravsko a Moravané měli ve volbách právo dvou hlasů proti jednomu českému. jinak se z té žumpy jménem bolševici alias ods alias top09 nevyhrabem.
    • moravané nikoho nebránili ..ten pluk se jmenoval moravský ale byli to převážně žoldáci a ponejvíce německy mluvící ...
      • bojovali. vaši žoldáci utekli. vše se opakovalo v březnu 1939 kdy jediný slezský prapor v moravském frýdku-místku kladl odpor postupujícím němcům. opravdu my moravané máme vyšší hrdost a sebeůctu. jen okolo toho tak trapně a před kamerami sebezviditelňujíc se, neječíme
        • příteli ja se narodil u vsetína a žiju v čechách a můžu ti říct jenom jedno..děláš moravanům jen ostudu , stejně jako většina těch moravských rádoby vlastenců !!
          • že s tou ostudou je to přesně naopak. máš to v hlavě popletené. ale jak tě tak sleduju, máš zmatek ve více věcech, tak si z toho nic nedělej
            • omlouvá tě jen tvé mládí a nerozum
  • Že mezi Moraváky je hodně magorů, zvláště v okolí Brynclu, to jsem věděl. Ale že ti vidláci z Moravského Vidlákova přijdou s takovou pitomostí, to jsem si nemyslel. Říká vám něco heslo "rozděl a panuj" a znáte taky legendu o třech prutech Svatoplukových?
    Já se považuji za EVROPANA.
    • A znate fakta o krestanskych verozvestech, kteri prisli na Velkou Moravu v dobe, kdy Cesi poskakovali kolem ohne pomalovani namodro? Vite, ze lek proti rakovine vynalezli vedci z "vidlacke" Moravy? Mam dve vysoke skoly a jsem vidlak z Moravy. Kolik VS mate vy, vzdyt ani kosmopolita nejste, kdyz tolik Moravany pohrdate. "Evropane" :DDD
      • kdybys měl dvě vysoké tak bys věděl že v čechách byla kultura dávno před moravou

        velká morava fungovala 100 let a česko ? skoro tisíc

        a to jsem rodák od vsetína
        • Ja nepsal o Velke morave, tj o dobe, kdy k ni patrily i podmanene ceske kmeny, ale o Morave pred expanzi, kdy zde zili i keltove a jine narody v miru. Pocatky zalozeni Olomouce se datuji zhruba do 3-4 stol. n.l. ty vole. Morava byla Moravou i pred Mojmirem. A ty to mas v hlave pekne vybrakovany, kdyz pouzivas vedomosti ze zakladky jako by to byl vykvet vseho vedeni.
          • příteli , to se Morava v té době nenazývalo...klidně si to s tebou rozdám jak ve vědomostech tak v historii a bezpečně prohraješ a to v jakém koliv oboru !!!
            • Upresneni: "...dokazuji osidleni moravskeho uvalu az do starsi doby kamenne".
            • Puvod slova Morava odvozen od samozrejme neslovanskeho oznaceni "mocal". Morava byla mocalovita reka az do doby prvnich regulaci, ktere zacali provadet Habsburkove.
            • To, ze ve jmenu pragocentrismu byly zakazany archeologicke pruzkumy, ktere dokazuji historii osidleni moravskeho uvalu az do doby kamenne, jeste neznamena, ze nalezy nejsou a osidleni se nekonalo. Na takove ujetosti vladnich garnitur a projevu nesnasenlivosti, historie jako veda zvysoka se.., jelikoz z historickeho hlediska je takovato zhuverilost jen nepatrnym prdikem.
            • Ostatne Mojmirovo knizectvi se take oficialne nenazyvalo "Velka Morava" jak se to do decek hustilo z ucebnic. Zminky o Morave byly nazvany jen podle jmena reky, protoze to tehdy bylo zvykem, stejne jako pribinovo knizectvi zvali nitranske podle reky Nitry.
            • Hm, reka se nazyvala podobnym oznacenim, ktere se samozrejme postupne komolilo. Nejstarsi nalezy osidleni u nas pochazeji z dolno a hornomaravskeho uvalu, byl to lid popelnicovych poli, snurove keramiky. Nejstarsi osidleni dolozeno dokonce z paleolitu. Jak se co jmenovalo je fakt hodne dulezity :DDD. Nejdulezitejsi je fakt osidleni a stare kultury, ktera pravdepodobne musela byt uz hodne dlouho vzkvetajici, kdyz mohla vzniknout Velka Morava. Take tudy vedlo mnoho obchodnich stezek. Nalezy predmetu pochazejicich z Apenin. pol a Balkanu. Predmety keltske kultury, jejich votivni depoty. Slovanske predmety az z neolitu, byli to vzdycky cunata. A na kterem arch. longitudinalnim vyzkumu jsi delal? Ja na dvou. Rozdavat si neco ve vedomostech napadne jen zakomplexovane magory. Kdyz nekdo studuje urcity obor, tak se lide jen vzajemne obohacuji. Neco si rozdavat jako kdo je lepsi je fakt uplnej nesmysl. :DDD To o tobe hodne veci vypovida. Dik, nemam zajem.
          • To ze C a M prisli zrovna na Velkou Moravu je jen historicky udaj o jejich prichodu a ze tehdy misto Prahy bylo par kadibudek, je fakt.
            • Upresneni: slovanske predmety az z konce doby rimske tj. od konce 4. stol.n.l. Neoliticke predmety jsou keltske.
        • nepobral, že? je to vidět.
          • nepobral ..já se inetligentní už narodil..narozdíl od tebe ..že ?
            • může narodit inteligentní, o tom bych si dovolil dost pochybovat *3*
    • evropan. doufám že nepatříš k těm omezencům kteří spustí hysterický řev jakmile slyší slova EVROPSKÁ UNIE. to bys byl totiž jinak pokrytec který ječí něco o evropanství ale současně o ochraně údajných "národních" zájmů čechů a přitom pošlapává zájmy Moravanů. tomu se totiž říká schizofrenie, víme?
  • sem švéd,a fandím vám,nejste tak posrani jak mi švedi.
    bylo by pro vás lepší být úplně samostatní,páč na nás doplácíte.
  • Co kdyby Moravané kdykoli, když se jim něco nebude líbit, nebo po nich budou vyžadovány povinnosti, vykřikovali "rasismus" a"diskriminace"?
    Ilustrační foto by mě k návštěvě Olomouce rozhodně nenadchlo.
    • Vzhledem k tomu, ze to nevykrikuji a ani do budoucna nebudou a porad jenom platej a platej zlodejske Praze tezke miliardy, nic nerikaji a makaj, tak musim konstatovat, ze jedinej trapasista, co tu vykrikuje zakomplexovane nesmysly, jsi ty. Do Olomouce fakt nemusis, nikdo tu po tobe netouzi. Naopak. Nejezdi sem autem s prazskou znackou, at tvuj milacek neprijde k uhone.
      • Mam reseni-zmizte vsichni z cech a zalozte si svuj moravskoslezsky stat,at je od vas pokoj.Akorat tady "pracujete" jako fizlove a chlastate nase pivo. *12*
        • Ale vzdyt my zijeme na sve prastare Morave. To vy jste se k nam nas.ra.li a nikdo vas nezval. Ostatne jmeno Olomouc je staroslovenske slovo v prekladu "tam, kde se vari pivo". A vznikla v dobe, kdy misto Prahy byl jenom prales a par jeskyni, ty chytraku. Tak nevim, kdo ci pivo chlasta, vole.
          • Ty zalude z vocasu,na nic necekej,zaloz si nakou narodni stranu,odtrhnete se-a je klid na obou stranach.Jo,nezapomen tady s.Zaoralka & CO.Jako bonus si odvez vsechny ukrajince a cikany.
            • Ja nejsem takovej magor jako ty. Zaloz si stranu sam, ja takovou potrebu nemam. A kdyz to nezvladnes, vzhledem k tvejm silnejm kecum, tak si skoc aspon na velkou ci malou a muzes pritom snit svuj sen.
  • Tak to je v háji,i cikánů je víc,kde jste Moravané?Kdeeee?Mám vá srád i když jsem Čech.
    • Jsem z poloviny Cech, z poloviny Nemec a ziju na Morave. Jedno ti reknu. I Nemci se chovali k Moravanum slusneji nez zbabeli, sprosti Cesi. A jako Nemec Ti rikam, ze takovejch uprdenejch cechacku je asi tolik, kolik zbylo Nemcu po naletu na Leipzig.
      • Ty jsi ale polointeligent!!!
        • Hlavne ze ty jsi na urovni.
          • Asi vic ja ty kratkej zobaku........... *8*
            • Jo, jo. Ty mas dost. Pises v primitivnim Windows. Ja mam anglickej Linux, tudiz cizojazycnou klavesnici. Kdyz b.l.b nevi vo co jde, tak se uchyluje k sprostarnam. Koukam, ze na vic nemas.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit