Přejít na výpis diskuzí

Kameny z Řípu, Blaníku či Radhostě: Před 150 lety začala stavba Národního divadla

16.5.2018 16:48
Helena Kalendová 4 příspěvky

Slávu, jaká vypukla před sto padesáti lety – 16. května 1868, nezažila Praha už dlouho. Tisíce slavnostně ustrojených lidí, hudba, alegorické vozy. Všichni chtěli být přítomni slavnostnímu položení základního kamene Národního divadla.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • vyšetřování skončilo, zapomeňte.
  • Jako zcela první dorazil už 5. května kámen z Radhoště, obdržel tedy jedničku. Favorit z Řípu, doprovázený velkými manifestacemi, byl přivezen jako druhý na slavnostně vyzdobeném voze s nápisem "Na Řípu Čech svůj život vzal, na Bílé Hoře dokonal, v matičce Praze teď znovu vstal".
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Čechy Morava a Slovensko s částmi Polska a Rakouska patřily do jedné země. Radhošť byla posvátná ústřední hora tohoto celku. Časem se Češi pod vlivem Germánů odtrhli a vytvořili si mýtus o Řípu (příchylnost k Německu jim zůstala dodnes a při zmínce o Moravě dostávají někteří kopřivku např. náš komunistobijec polosudeťák Hmm *3* )Ale historie se nedá oblafnout....i to Národní divadlo ukazuje, kde jsou naše kořeny......i když "někteří" by nejspíš radši uvítali kdyby první kámen byl třeba z německé pahorkatiny Harz, ne?
  • Trochu se zapomíná na třetinu ceny ND, kterou zaplatil císař František Josef
  • Jo. Ovšem první představení bylo provedeno typicky česky. Do divadla se dostala spousta "pomazanejch hlavounů" , ovšem na Smetanu se jaksi zapomělo.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit