Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • já považuju vesmírný výzkum potencionálně za mimořádně dlůležitý, třeba někdy v daleké budoucnosti umožní planetě nebo aspoň lidem přežít, ale nesouhlasím s tím, aby se jej ujmuly soukromé subjekty a ani s tím, aby se v honbě za ním podcenily jiné investice, které potřebujeme právě teď a ne někdy za tři tisíce let.
  • vesmírný výzkum je důležitý, ale lepši by byl výzkum jak zachránit zem a hlavně moře
  • V podstatě souhlasím. Lidé jsou lidmi proto, že jim nestačí ulovit souseda, aby ho snědli a nasytili se a pak sehnat samičku ke kopulaci, tedy alespoň některým to nestačí. Lidé si kladou otázky jako kdo jsme, odkud jsme přišli, proč tady jsme, co je smyslem naší existence? Ony ty otázky mají smysl právě proto, aby se lidská společnost rozvíjela, chovala se účelně a neplýtvala silami. Ono by se také mohlo stát, že se za plotem objeví někdo nečekaný, který má v uvedených otázkách jasno...

   Otázka co je státní a co soukromé není tak jednoznačná. I ten soukromník není neomezený, musí respektovat nejen zákony, ale i jistá nepsaná pravidla, aby mohl prosperovat. Např. university v USA jsou na státu nezávislé, ale dostávají granty na výzkumnou činnost. Musí jen přesvědčit o významu daného výzkumu a pak samozřejmě prokázat, že peníze byly využity účelně, pokud chtějí opět nějaký grant získat. O tom co se má zkoumat nemohou rozhodovat politici a už vůbec ne ti co řídí stát jako podnik. Protože účelem podniku je zejména vyrábět a vydělávat peníze, kdežto účelem university je vzdělávat a zkoumat.
 • Autor si naprosto neuvědomuje řadu věcí:

  Pronikání do vesmíru od samých počátků bylo financováno proto, že to bylo důležité pro armádu (raketová technika). Takové drobnosti jako UV filtry na brýle nebo filtry na vylepšování kvality vody (a mohl bych vyjmenovat spoustu dalších - například výpočetní techniku) byly jen drobností a stály nepatrnou částku ve srovnání s vývojem kosmicko-vojenské raketové techniky. Kdyby byl poměr výdajů na armádu a výzkum vesmíru opačný, tak by se v této "České kotlině" na základě výsledků druhé světové války už 70 let mluvilo německy, a v současné době by v jižní polovině Evropy (a možná i severněji) chodily ženy zahalené od hlavy k patě a platilo by tady muslimské právo šaria.

  Cesta lidí na Mars je vojensky nezajímavá, proto do toho žádný stát aspoň 100 let ještě nepůjde (pokud do toho vůbec někdy někdo půjde). Na to soukromý sektor nebude nikdy v dohlednu mít, a státy to financovat nebudou. Současný rozvoj soukromého podnikání ve vesmíru je možný jen proto, že v minulosti vývoj techniky financovaný z vládních vojenskývh rozpočtů dospěl do takového stavu, který to umožňuje. Odborníci, původně placení státem (ať už ve vojenských programech, ve státních kosmických agenturách nebo v soukromých firmách financovaných formou zakázek placených z těch státních zdrojů) získali za státní peníze takové znalosti a zkušenosti, že teď má soukromý sektor kde brát odborníky.

  Jsem fanda kosmické techniky, už přes půl století to se zájmem sleduji, na vlastní oči jsem viděl a obdivoval přenosy z prvního přistání na Měsíci, ale taky vidím reálné meze toho, co je limitující pro další vývoj v této oblasti.

  Zdeněk
 • PROČ ? by se mělo překotně vydávat peníze na zkoumání vesmíru?
  nejdřív at se lidé naučí žít na téhle planetě.
  Vesmírné poznatky přenechme budoucím generacím
 • není podivné, že jsou soukromníci bohatší než státy? tedy my všichni? ta chystaná smlouva mezi EU a USA to jen podpoří, lidi se stanou reálnými otroky korporací
 • na Marsu bych si vilu nikdy nekoupila.
  je to rudá tedy komunistická planeta.

  Neví někdo z které planety pocházejí ti malý šedivý mimozemšťané?
  • Ti úplně malí šediví - to jsou malí myšové a pocházejí z maminky myšky a tatínka myšáka.
   Ti prostřední - to jsou malí krysové a pocházejí z maminky krysky a tatínka krysáka.
   a Ti, co máš na mysli ty si pořídila Žena za Pultem s Magorem Zemanem a to jsou taky rudí Marťani, ale vypraní v "blíči" (bleach) *1* *1* *1*
  • Jedním slovem: B.L.B.
   • Vaše příjmení už tedy známe. A křestní jméno? *15* *15* *15*
    • Simona?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit