Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Opět nám tady pan Jégl pouští svoje moudra,ale generace,která jezdila trvale za 2,10Kčs/l a 0,90 hal .za litr nafty a 2,30 Kčs/l benzinu s olejem nám svá moudra nemůže vykládat,protože pamětníci ještě nevymřeli ke škodě této pademokracie a nesvobody.Doufám,že se jí brzy udělá pa,pa.SSSR nám vždy dodával suroviny za hubičku.0,40 m3,el.energie byla 0,30 hal.za kWh.Než sem havloid ve spolupráci s neviditelnou rukou trhu zavedl tuto diktaturu a neomalené zdražování všeho.
    • nám SSSR ropu prodával, skončila už někdy v první polovině sedmdesátých let. Už tehdy benzin zdražil na 4 Kčs za litr. Později byl zdražen na 7 Kčs za litr a někdy v druhé polovině let osmdesátých na 14 Kčs za litr. Ta hubička od SSSR nám tedy postupně pěkně hořkla. Zvláště to zdražení na 14 Kčs bylo při tehdejších cenách pořádnou "pálkou".
      • a za co jiného bys tehdy chtěl utrácet? zdravotnictví,školství,rekreace zdarma, bezúročné pújčky, novomanželské půjčky
        • například za to, abych mohl nakupovat bez půjček a žádné půjčky si brát nemusel.
          • Teď si bereš půjčku i na dárky k Vánocům,na dovolenou a na byt a i na zaplacení činže a děláš sbírku pro cca 60% hladovějících.To až budeš slavit tu demokracii a cinkat klíči,ale montážními.Nejsme jako oni,ale horší.
            • kterou jsem si kdy v životě vzal byla půjčka na nábytek někdy v roce 1980 - 81. Ty si asi pod vlivem televizních reklam půjčuješ rád a často a řídíš se heslem "podle sebe soudím tebe".
  • felix.julec
    Cenu za PHM v Česku nejvíc navyšuje ČNB svojí idiotskou monetární politikou,kdy drží €uro na 25,50 Kč.
  • Cena PHM na domácím trhu má poněkud jiný průběh než cena ropy. Nahoru se většinou benzín inafta "dere" velmi rychle a vzápětí po trvalejším nárůstu ceny ropy. Opačným směrem se ceny PHM pohybují pozvolna, pomalu a s podstaně delším odskokem od poklsu ceny ropy. Navíc, nikdy se nedostanou zpět na původní hodnoty, na kterých byly při srovnatelných cenách ropy v minulosti.
  • Závěr je jasný: Pokud budou převažovat růstové parametry, ropa podraží. Vyšší ceny ropy se přitom promítnou jak do cen pohonných hmot, jízdného a letenek, tak do cen spotřebního zboží. Konec citátu. V dobách, kdy ceny ropy letěly vzhůru, letěly vzhůru i ceny jízdného, letenek a spotřebního zboží. Když ceny ropy klesly, klesly sice ceny pohonných hmot, ale ceny jízdného, letenek a spotřebního zboží neklesly buď vůbec, nebo jen nepatrně. A nyní mají tyto ceny jízdného, letenek a spotřebního zboží opět letět vzhůru? Mohl byste nám tento paradox pane Jégle blíže vysvětlit?
    • Je to nasnadě. Obchodníci vydělávají na maržích. Čím vyšší marže, tím lepší výdělek. Když jdou ceny pohonných hmot (na výstupu z rafinerií) nahoru, zdražují prodejci rychle, nechtějí tratit zisk. Když naopak ceny PHM klesají, tak prodejci zlevňují – ale výrazně pomaleji, jsou v pokušení víc vydělávat na vysokých maržích.
      Pokud je ropa (a tedy i benzín a nafta) delší dobu dražší, jezdí se méně, u pump je menší obrat – prodá se méně (což pociťují i distributoři). Proto je v takové situaci prodejce víc motivován k tomu, aby snesl nižší marži a nedusil obrat. To platí naopak. Za dlouhodobě levné ropy je obrat vysoký a prodejce (i distributor) není tolik tlačen k tomu, aby snižoval ceny a užívá si vyšší marže.
      Obecně platí, že ceny benzínu a nafty u pump reagují na ceny ropy na burze se zpožděním dvou týdnů při zdražení ropy a tří týdnů při zlevnění ropy.
      • Prosím vysvětlit...proč letí vajíčka nahoru nebo máslo?Nebo je to sbírka na Babiše namazat mu schody a nebo se očekává hazení vajec na presidenta?LJeště,že je otevřeno.
  • Jo - za totače šla ropa z Ruska a bylo levnějc. Teď nám to EU a strejček Sam v rámci "šíření demokracie" a kšeftů pro USA zakazuje, tak plaťte.
    Kdysi nám jeden starej pán říkal - jo Husák bude v dějinách jako živitel národa a my se mu smáli. Dnes nám po havlprivatizacích a řečech Unie ten úsměv jaksi tuhne na rtech. A když to takhle půjde dál, tak se novýmu protektorátu nevyhneme. Už dnes v té ekonomické oblasti tu je . Němec 3x vetší příjem než Čech...
    • Tak si požádej o důchod jako za Husáka 600/Kč/měs. *1* *1* *1* *1*
      • což by bylo v přepočtu na dnešek 16000 kdo má takovej důchod
        • k takovému číslu došel? Mě za těch tehdejších 600 Kčs vychází suma okolo dnešních 4000 Kč.
  • Nezlobte se ale jeden týden poslouchám v TV jak benzín zlevňuje, další týden, že zdražuje, další týden opět zlevňuje a potom zase zdražuje o 5 haléřů.
    Jen tak dál nebylo by dobré raději občanům napsat o kolik nás okrade stát za každý litr?
  • Král nějak musí zaplatit těch 2000 princů a jejich rozmařilí život
  • nemohl by mě už konečně někdo pořádně zmlátit a O P Í C H A T do mé měsíc nemyté P R D E L E ? Moc prosím , tam to má rád.
    • ale je třeba se postavit do řady. Jeho Hrebeňárova rodina ze Slovenska už stojí frontu.
  • toto je ten strašlivý a nebojácný "bijec" jak tady roznáší krásná hřejivá slova. Marné zparchantělí rodiče mívají zparchantělá děcka.
  • jsem to já v celé své hnusotě....malý, vyzáblý, tupý, koktám, zadrhávám, mám uhrovitou plet, otec mě znásilnuje, mám malé přirození a rád dostávám namláceno....dělá mi to dobře. A tady si léčím mindráky..
    • ... a co ještě, kriple?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit