Přejít na výpis diskuzí

Kupní síla Čechů stoupla. Co k tomu přispělo?

19.11.2018 16:49
13 příspěvků

Česko si letos, v pořadí zemí podle úrovně průměrné kupní síly na obyvatele, polepšilo v Evropě o tři příčky na 23. místo. Poprvé tak ČR přeskočila Řecko. Vyplývá to ze studie GfK Kupní síla Evropy 2018, která mapuje kupní sílu 42 evropských zemí.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • "Kupní síla Čechů stoupla ..." a Moravané stále živoří.

 • Je opravdu zábavné dočíst se zdůvodnění současného stavu, kdy u Čechů stoupá kupní síla jako tomu učinila společnost GfK a ve které pan konzultant uvedl "...významnou měrou se však vůči zbytku Evropy projevilo také zvýšení kursu koruny vůči euru..." Opravdu toto někdo myslel vážně nebo jde zase o výplod novinářů? Jak výrazně se změnil kurz koruny vůči euru od ukončení regulace ze strany ČNB v dubnu letošního roku? Navíc v poslední době koruna opět oslabuje, takže pro běžného spotřebitele tyto kurzové pohyby nemají prakticky žádný vliv.

  Ale přeci není možné přiznat, že hlavním důvodem je zlepšující se kvalita života a "bohatnutí" občanů díky posilující ekonomice, což je zásluhou současné vlády.

 • dzixy
  Těch výsledků by se nedosáhlo, pokud by velké řetězce neposkytovaly často slevové akce. Ty se zase poskytují tehdy, když obchody stojí, nejde odbyt. Proč? Protože kupní síla našich občanů nezodpovídá výsledkům průzkumu. Ceny stejné skoro jako všude v EU, platy však zaostávají o hodně. V takové situaci hodnotit a sestavovat pořadí koupěschopností obyvatel není objektivním výsledkem..
 • Co k tomu přispělo? Uvážlivá a progresivní politika ing. Andreje Babiše!

  Zatímco onen "velký kritik současné vlády", jistý ing. M. Kalousek - jako ministr financí v r. 2009 - vyrobil deficit státního rozpočtu -192,4 miliardy Kč, tak právě současný premiér -  ing. Andrej Babiš - ministr financí v minulé vládě -  dokázal jako první otočit nepříznivý vývoj státního rozpočtu České republiky z onoho deficitu do PŘEBYTKU státního rozpočtu v hodnotě +61,8 miliard Kč

  V loňském roce (2017) byl deficit pouhých -6,2 miliard Kč (při Parlamentem "naplánovaném" deficitu -60miliard Kč)! 

  A propos - hospodaření ČR ke konci července 2018 bylo v přebytku +16,6 miliardy korun. 

  A takového člověka se oni křiklouni chtějí zbavit? 

  • Naprosto s vámi souhlasím, ale je tu problém "Pražské rezervace", kde se o úspěších současného premiéra a bývalého ministra financí nesmí mluvit. Kalousek, oceněný Bruselem jako nejlepší ministr financí zadlužil tuto zemi jako nikdo před ním, dohnal důchodce, státní zaměstnance i rodiny s dětmi na samotné finanční dno, přesto je na ulici a především médii vítán jako zachránce a spasitel.

   Babišovi se podařilo poprvé v historii ČR snížit státní dluh, byť o poměrně malou částku, ale rozhodně nastal rapidní obrat z těžkého mínusu do plusu.

   Lidem v ČR se nikdy nežilo lépe než v současné době a i malé děti již dokáží rozpoznat co je konstruktivní kritika a co jen ubohost placených novinářů.

  • Jsou tři druhy lží - lež prostá, lež sprostá a statistika. Já osobně používám všechny tři.

   A áááno -  věřím pouze těm statistikám, které si sami zfalšujeme.

                                                       Ááááno soudruh Adolf Bureš/babiš v.r.

  • Zbavit se člověk - no to rozhodně ne. Problém je v tom že imigrantská vtěrka komoušský konfident, megazlodějský gauner babiš není člověk.

   Pouze chvástavá tlama, jež dokáže jediné dobře - mazat med kolem hub těch, kteří mu na podvodně zmanipulovaná čísla skočí.

   Pindy o přebytku dnes a ztrátách před lety je třeba také vidět alespoň trochu plošně - dnes kdy civilizovaný svět jakžtakž se drží v období konjuktury a před pár lety kdy celý svět nevyjímaje se propadl právě díky takovým zločincům jako Bureš/babiš nepochybně je do hluboké recese.

   Ale dál mějte rád koblihy, posuzujte toho vašeho babiše dle jeho žvástů a řekneme si za nedlouho kam to ta populistická prolhaná křivácká držka přivedla.


   • josef.chmela

    Proč nenapíšeš, že krizi v roce 2009 zavinili parchanti a teroristi z USA. To ti asi ten tvůj guru napsat nedovolí, anebo ti to nedovolí totálně vymazaný mozek?

  • co to meles lžeš jak tvuj zamestnavatel agent Bureš

   hospodareni statu:


   2017  ZTRÁTA: 6 miliard

   2018 do 30.6.  ZTRÁTA 5,8 miliard

   https://monitor.statnipokladna.cz/2017/statni-rozpocet/#

   • Pro dokreslení: Dokážete alespoň odhadnout, kolikrát převyšují úroky z celkových dluhů udělaných v minulosti oněch vámi uvedených 6 miliard?

    Jeden zajímavý údaj: Úhrady jistiny a úroků z dluhové služby ze zahraničních dlouhodobých
    závazků podle stavu k 30. 6. 2018 na druhé pololetí letošního roku činí
    348,3 mld. Kč (z toho jistina 310,1 mld. Kč a úroky 38,2 mld. Kč).

    S takovým počinkem je přece radost hospodařit!

   • Kdybyste opsal čísla z mého příspěvku, tak byste se dočetl, že za rok 2017 uvádím shodný výsledek i jeho podstatně nižší výši oproti deficitu, plánovanému Parlamentem (-60 miliard Kč). Což je v každém případě proti Kalouskovo deficitu v roce 2009 pakatel! 

    Co se roku  2018 týče, poslední údaj Ministerstva financí (https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2018/pokladni-plneni) uvádí, že k 31.říjnu 2018 dosáhly celkové příjmy státního rozpočtu 1.132,8 mld. Kč, celkové výdaje 1.127,1 mld. Kč, takže přebytek hospodaření státu představuje +5,7 mld. Kč.

 • josef.chmela

  To jsou zase kecy. Pouze přesný statistický číselný výpočet pomocí nepřesných čísel podkladových.

  • Pán je ekonom (?) - že by pro své tvrzení měl snad lepší podklady, než ČSÚ?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit