Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • TheGGG

  holobrádek z liberální šmíry jakou je oxford... tak to fakt nemá žádnou hodnotu

 • Vše, co komunisté a jejich slouhové původním majitelům ukradli od roku 1945 - a hlavně to, co ukradli po únoru roku 1948 - bylo nutno vrátit původním majitelům.

  Byly to generace lidí, které od malých řemeslných dílen přes malé továrničky ty podniky budovali!

  A díky tomu, že podnikali - dávali práci a obživu lidem z okolí svých firem!

  Onen český "doktorand historie na Oxfordské univerzitě", jménem Martin Babička to, co tady tvrdí - tvrdit jednoduše musí! 

  Oxford - a zvláště katedry historie Oxfordu - je/jsou v poslední době hodně nalevo od zlaté střední cesty výkladu dějin! Stačí si jen přečíst souhrny "vědeckých prací" tam publikovaných. 

  Hlavně u absolventů původem z Afriky se jeden chytá za hlavu, kdo takovou ... mohl zplodit!

  I kdyby pan Babička těm bludům nakrásně nevěřil - stipendium, které tam pobírá, je podstatně lukrativnější záležitost, než jeho případný plat v Česku.  

  A KOHO CHLEBA JÍŠ - TOHO PÍSNĚ ZPÍVEJ...

 • dzixy

  Kdo je Martin Babička?? Student, jakých již bylo. Není důvod se zabývat jeho názory. Zřejmě to bude Bicanův přítel, rodinný příslušník, když mu věnoval svůj čas.

 • Chceme-li porozumět dnešním problémům v naší společnosti, měli bychom se přesunout do 70. let dvacátého století, do doby normalizace. Normalizačním procesem totiž skončila jedna důležitá éra. Éra šedesátých let – období mimořádného kulturního i vzdělanostního vzepětí Československa. Byla nahrazena dobou ponížení, frustrace, rezignace. Namísto duchovního rozvoje se společnost ponořila do ulit individualismu a hlavním hodnotovým motivem se stalo materiální poměřování.

  To vše potom plynule vyústilo v devadesátých letech, na něž se vzpomíná jako na roky divoké privatizace a absence důležitých zákonů na ochranu před vážnou hospodářskou kriminalitou. ...

  Nové hodnoty? Ale no tak… Jak jsme na tom byli v devadesátých letech s hodnotovým systémem? Československo – jehož vznik jsme si před pár dny připomenuli, se rozpadlo. Česká republika se vydala cestou klausovského kapitalismu, který opovrhuje čímkoli sociálním, který nerozlišuje „čisté peníze od špinavých“, a který pomáhá upevňovat pozici těch, kteří dříve legálně či ilegálně kumulovali finanční zdroje. Naučili jsme se novému slovu – tunelování – které ale nemá nic společného s prorážením otvorů do kopců a skal. Prestiž učitelů poklesla k bodu mrazu. Děti se naučily, že hlavní slovo má sponzor školy, tedy bohatý tatínek některého ze spolužáků. Naučily se, že se mohou chovat v podstatě jakkoli a nikdo je nemá k čemu nabádat. Ono květnaté porevoluční heslo: „Paní učitelko, už nám nemusíte lhát“, jaksi vzalo za své. Dnes vycházejí ze škol žáci a studenti, kteří neznají základní historická fakta a mají nedostateční obecný přehled. Jsou manipulovatelní médii, a jen těžko si na něco mohou vytvořit relevantní názor.

  Byly zpřetrhány mezigenerační vazby. Ti starší byli označení za kolaboranty s minulým režimem. Celá generace byla nálepkována jako „totalitní“ s tím, že „mladých je budoucnost“. Kolikrát již zaznělo, že doplácíme na staré, kteří jsou údajně „neflexibilní“ a myslí „postaru“? Snad si ještě vybavíme nedůstojný klip o „přemlouvání báby“ – jako by senioři neměli právo na svůj politický názor – a měli se snad za něj stydět. Skoro se zdálo, že se zformuje nějaké hnutí pod názvem „Staré tady nechceme“. Toto hnutí by pak šlo ruku v ruce s dalšími podobnými (v imaginární rovině), například „Bezdomovce tady nechceme“. Zajímavé je, že když roste vlna odporu proti bezdomovcům, jež chceme toliko někam zatlačit, abychom se na ně nemuseli dívat a cítit je, neroste odpor proti bezdomovectví. Tedy proti příčinám tohoto neutěšeného stavu. Byli jsme krmeni opakováním „evangelia“, jak se „máme starat pouze o sebe“ a jak je solidarita „fuj“. Z pohledu mocných to bylo pochopitelné. Není nad rozdělenou až atomizovanou společnost, kde jedni nejsou schopni podržet druhé – a nadnárodní korporace tak mají ráj na zemi. Za přečtení jistě stojí kniha I. Švihlíkové, Jak jsme se stali kolonií. Raději se nedívejme na srovnání naší minimální mzdy se západoevropskými zeměmi. Byl by to tristní pohled.

  Marek Řezanka, 1.11 2015 Literární noviny (stránku už bohužel nenajdete ...)

  • GregorMoldavit

   Z doby "normalizace", nejhorší doby temna českého národa od praotce Čecha, se tenhle národ nevzpamatoval dodnes.

 • Zatímco např. v době normalizace patřily státní zámky všem socialistickým občanům a v době Klausovy privatizace patřily všechny podniky všem těm, kdo si zakoupili kupónovou knížku, od Zemanovy privatizace bank už občané nebyli vlastníky ničeho. Stát se tehdy zachoval jako tvrdý kapitalista, neboť stát byl tehdy ten, kdo občanům fakticky zcizil jejich výrobní prostředky.

  Budování kapitalismu v Čechách (Marek Adam)

 • Dle mého názoru, pokud by byl záměr co nejspravedlivěji a nejprůhledněji privatizovat

  1. V žádném případě nepovolovat žádné fondy. Každý obdržel kuponovou knížku do které musel zapsat číslo nebo max. deset IČO podniků do kterých chtěl privatizovat. Kdyby nebyly fondy, museli by tam dotyční zapsal IČO nějakého podniku (tzn. naprosto stejně "práce") zapsat 8 číslic

  2. S akciemi se mělo obchodovat pouze na jediném trhu a ne na dvou (RM systém a burza)

  3. V žádném případě neměly být povoleny obchody "na přepážce", tzn. mimo dvě, výše uvedená místa, tzn. za dohodnuté ceny a ne za ty tržní.


  • Záměr těch co privatizaci prováděli byl co nejsnadněji rozkrást státní majetek s pomocí málo vzdělaných lidí. To se jim plně povedlo. Když jsem viděl v televizi Harwarda, tak jsem ihned podle vzhledu věděl, že jde o fikaného podvodníka. Zrzavý a drzý ksicht jako nejsprostší zloděj. Spousta lidí mu na těch 10 tisíc skočila a pak 10 tisíc dostalo jen pár lidí a on shrábl miliardy. Kde myslíte, že nakradli peníze dnešní boháči. Právě na této kupónovce.

   • Wolfcastle

    10 tisic dostal kazdej kdo mu svou knizku "prodal" sveril no dalo se cekat ze vic z toho nebude , rozumnej clovek si vybral firmy sam a tezil z toho nam v rodine vynesla jedna knizka v prumeru 85000 a to pulka podniku byl nahodny vyber v druhe vlne pak 50000. tehdy spusta lidi ty knizky nechali lezet na poste ani tu tisicovku "riskovat" nechteli (tehdy si deda myslel ze je to nejka loterie kde si za tisicovku kupujes los, ze si muze koupit akcie sveho podniku kter mu vydelaji dividendy ci je bude moct prodat nechapal) no nekteri dostali jen tech 10000 od Kozeneho i tak to pro ne byla vyhra bez nej by nemeli treba nic

    • Je pravdou, že znám osobně člověka, který všechny body investoval tuším do nějakého rybářství a získal méně, než tu vloženou tisícovku.

     Nejlepší investicí byla tuším tehdy v první vlně Elektrárna Opatovice, kde šlo, při prodeji ve vhodné době získat za knížku víc než půl milionu korun. Což je hodně dnes, ale tenkrát to byla pořádná hromada peněz

     • Wolfcastle

      jj ČEZ byl jistota

 • Naivní, nemoudrý a nic neříkající článek. Povídání o tom co jsem nezažil a neznám, snad špatně z vyprávění.
  • Článek sice přemýšlejícímu člověku nepřináší nic objevného, ale není ani naivní, ani nemoudrý, i když na některé detaily mohu mít a mám jiný názor. 

   Jak byste posuzoval činnost autorů výstav a pořadů o Karlu IV? Vždyť předmětnou dobu nezažili a neznali ji ani z vyprávění rodičů či prarodičů! 

 • A na Letnou chodí ?
  • To rozhodně ano! 😀

 • Na co Babička vím, ale pořád nevím na co upozorňuje Dědeček!

 • Úžasná moudra pana Bicana s Babičkou.V roce 89 ještě nebyli na světě.Korunu tomu dávají citací z REFLEXU pana Bakaly.Doufám že je uvidíme na demonstracích MCH.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit