Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • "Rozmohl se nám tu takový názor. Jako že média patří majiteli a ten může novinářům diktovat, co a jak budou psát či vysílat"

    .

    Ještě horší je to u různých fabrik a soukromých firem. I tam si majitel myslí, že bude diktovat svým zaměstnancům, co a jak budou dělat. 

    • Ale ono to tak je. Majitel je oprávněn diktovat svým zaměstnancům, co a jak budou dělat a dokonce i kdy. Třeba i proto, že za výsledek onoho dělání odpovídá zákazníkovi on. Pokud se to zaměstnancům nelíbí, mohou dohodou rozvázat pracovní poměr a dělat si co chtějí a jak chtějí na svůj účet. 

      Média soukromá jsou podnikem jako každý jiný - jsou zřízena a provozována kvůli generování zisku. Existují i nezávislí autoři (novináři), kteří mohou své výtvory prodávat v sériích nebo i po jednotlivých kusech a nikdo není povinen je kupovat a publikovat, pokud nevyhovují jeho podnikatelskému záměru.

      Média veřejná jsou podnikem veřejným. Co a jak mají psát jim diktuje veřejnost prostřednictvím příslušných orgánů (rad pro vysílání ap.) a "nepolitická" veřejnost prostřednictvím nátlakových skupin.

      Ač se to mnohým nelíbí, žijeme v kapitalismu.

      ____________

      Poznámka: V komentáři, jak je snad každému zřejmé, abstrahuji existující regulační mechanismy (od zákoníku práce po orgány kolektivního vyjednávání), jejichž fungování je obecně známé, aby se nám ta diskuse příliš nerozplizla.

      • Samozřejmě že to tak je. Můj původní příspěvek byl ironický. 🙂

        • Přiznávám, že jsem to nepochopil. Mohu se vymluvit na to, že obvykle čtu velmi podobné příspěvky míněné vážně, ale asi mi to nebude nic platné.

          • Myslím pánové, že jste to oba napsali docela přesně. Chtěli jsme trh a potom se divíme, že funguje? 

            S výhodami i s chybami? Prostě funguje. 

            • Ještě mě napadá vždy otázka, zda by ten trh nefungoval lépe bez dotací...

              • Reakce na příspěvek:

                Jsem na straně těch, kteří tvrdí, že bez dotací by fungoval lépe. Současný praktický pokus probíhající na cca půlmiliardě lidí mi dává za pravdu. 

                • Reakce na příspěvek:

                  Podstata fungování trhu s dotacemi nepočítá. Takový Adam Smith takové slovo jistě ani neznal. 

                  • mun.go

                    Reakce na příspěvek:

                    Mediální trh je rovněž trh. Hlídací pes je také závislý na dotacích od Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky

                    Aktuálně běžící projekty s účastí Hlídacího psa:

                    Poskytnutá částka: 300 000 (Období podpory: leden 2019 až červen 2019) Kyberšpionáž na území České republiky: Existují podložené obavy, že Čína prosazuje své kyberšpionážní zájmy v ČR především přes telekomunikační techniku firmy Huawei...

                    Poskytnutá částka: 250 000 (Období podpory: leden 2019 až červen 2019) Nevina v ČR: Kolik je v českých věznicích nevinných odsouzených?

                    Poskytnutá částka: 500 000 Kč (Období podpory: červenec - prosinec 2018) Obchod se strachem: Zmapování nástupu „hnědých“ hnutí. Důležitějším je však kontext politicko-ekonomické motivace extremistů. Ukážeme, že většina z nich jde primárně po penězích a sekundárně po moci. Zatím nejúspěšnějším z obchodníků se strachem je Okamura.

              • Reakce na příspěvek:

                Omluva za dvojklik.

  • Není to ironie že o neobjektivitě a jednostrannosti médií se píše na Tiscali? Jako by se sami chovali jinak....😉

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit