Přejít na výpis diskuzí

Martin Frič: Geniální režisér, jehož filmy zná každý Čech

29.3.2019 20:18
Helena Kalendová 4 příspěvky

Klasik našeho prvorepublikového filmu, jeden z nejplodnějších československých režisérů. Má na svém kontě takové snímky jako Kristián, Anton Špelec, ostrostřelec, Eva tropí hlouposti, Hej rup, Škola, základ života, Cesta do hlubin študákovy duše a nespočet dalších. Za jeden rok dokázal Martin Frič natočit...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Martin FRIČ byl jednou z obětí okupace Československa Ivany v roce 1968!

  • pavel.zajda.7

   Jasně ty pitomče, naočkovali mu rakovinu, bóže jak ty si blbej Sajmone!

   • Mnoo - tak to bychom měli....

  • Pan  Martin Frič (†66) byl nejlepším filmařem 20. století. 

   Svůj život skončil dobrovolně před 45 lety. Měl rakovinu jater a když přišla sovětská vojska, vypil lahev - pro něj smrtícího - koňaku!

   Kvůli těžké nemoci měl zakázánu byť jen myšlenku na jedinou kapku alkoholu. 

   Pan M. Frič dlouho toto doporučení lékařů dodržoval - chtěl ještě pracovat, přidat k 220 filmům, co měl za sebou, ještě další.. 

   Ale vstup vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968  - to strávit nedokázal (ostatně už jednu okupaci své vlasti v letech 1938-45 pamatoval), tušil, jak bolševická censura dopadne na kulturu - a zvláště na český film. 

   Předvídal nástup tvrdé censury a natáčení stupidit, kterými stranovláda bude chtít oblbovat lid (30 případů majora Zemana, životopis alkoholika Gottwalda a pod.). 

   Cítil, že už nemá pro co žít. Vzal lahev koňaku, kterou měl pro hosty ukrytou v sekretáři a vypil ji do dna. Pochopitelně v krátké době začala játra selhávat a on upadl do kómatu, ze kterého se neprobral a po 5 dnech ve špitálu i zemřel, aniž se probral k vědomí.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit