Přejít na výpis diskuzí

Matematika, noční můra maturantů. Proč je test z ní obtížnější než všechno ostatní?

18.5.2016 18:22
red 10 příspěvků

Přestože ministerstvo školství si maturitu z matematiky zarputile hájí, s úrovní jejich obtížnosti to však není vůbec jednoznačné, což přiznává i sama ministryně. Podle matematika a odborníka na tvorbu testů Oldřicha Botlíka absolvují maturanti test z matematiky pod časovým tlakem a zkouška prověřuje...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • dzixy
  Matematikou u maturit se již zabývají "odborníci" již léta a pořád je jak je. Maturanti propadají, zejména z jiných typů škol, než jsou gymnázia, kde se matematice věnuje více hodin, než na jiných typech škol. Ale testy dělají stejné. Že "odborníci" zhotovující matematické testy a testy vůbec jsou různých názorů, to nikomu nevadí, protože stačí jeden "ve školství negramotný" ministr a bude jak on poví. Bohužel naše školství od začátku revoluce trpí, protože jej vykonávali ve školství neznalí politici. Výjimkou snad chvíli byl vysokoškolský profesor Fiala. Ale i ten střednímu školství nehověl. Dokud na středních školách nebudou učit zkušeni pedagogové, dokud se u maturit nebude brát zřetel na typ školy a množství hodin matematiky a srovnatelné osnovy, do té doby matematika bude strašákem maturit a propadajících neubude. Domnívám se, že by matematika měla být výběrovým předmětem. Kdo bude chtít na vysokou školu s potřebou matematických dovedností, ten si jistě vybere matematiku i jako maturitní předmět a jistě z ní u maturit nebude propadat. Ostatním matematika v životě bude potřebná akorát spočítat si své příjmy a výdaje a něco málo, co obsáhne matematika i základní školy. Většina národa nejsou matematičtí géniové. Proč to měnit násilnou matematikou u maturit??
 • Matematika je věda jako každá jiná.

  Koho to baví, ať se tomu věnuje a nám ostatním s matematikou neotravujte život.
  Je to jistě určitý handicap, být nemehlo na matiku, ale je každého věcí, jak se s tím vyrovná.

  Soudím, že názor, že každý, kdo není brilantní matematik, je blbec, je názor hodně jednoduchých lidí.
 • MInisterstvo školství by se mělo vrátit k dřívějšímu návrhu tří typů maturit. Přeci jen - děcka na gymnáziích neřeší odborné předměty a nemají žádné praxe. Zkuste se schválně podívat, kolik praxí mají střední školy a zvláště učební obory s maturitou. Tyhle děcka nemají šanci se ve škole dostat ke stejným informacím a ve stejném rozsahu, jako gymnazisté.
  Pokud nechceme, aby z maturit všichni šíleli, ale studenti se mohli zaměřit na to, co je hlavní náplní jejich oboru, tak to bude velký pokrok.
 • Včera jsem četl statistiku...ve věku do 26 let studuje 80% populačního ročníku. Vyslovím svůj názor, možná trochu kacířský..nedostali tvůrci státních maturit snížit procento úspěšnosti maturantů na určitou hodnotu. Soukromé ani státní podniky nejsou takové množství maturantů nezaměstnají. OSŠ (Osmiletá střední škola) jsem opouštěl v r. 1955.. na střední školu bylo ze 30 žáků přijato 5, školu dokončili 4 žáci. Na vysokou školu byl přijat jeden uchazeč...ten ji dokončil.
 • Matematika by neměla žrát studenta, nýbrž student by měl přímo hltat matematiku.
 • Pokud vím, tak maturita znamená "zralost", v daném kontextu je tím myšlena zralost vzdělanostní, tj. určitá minimální úroveň vzdělání. A k tomu patří nejen znalost českého jazyka, cizích jazyků, literatury, chemie, přírodopisu... ale také určité minimální znalosti z matematiky. Kdo jich není schopen dosáhnout, nemůže mít maturitu. Předmětem diskuse tak může být nanejvýš jak rozsáhlé znalosti z matematiky musí úspěšný maturant mít.
  • dzixy
   Podle Tebe by potom maturita měla být ze všech předmětů, protože všechny předměty sledují "zralost a určitou minimální úroveň vzdělání". Zapomínáš ale, že matematikou musíš projít všechny 4 ročníky studia a musíš na konci roku vždy prospět. Takže nějaké to "základní zralost" z matematiky jistě každý student dostane a musí zvládnout. Z matiky by měli maturovat pouze ti, co se hlásí na vysoké školy, kde se tato bude vyžadovat. Aspoň mi to říká má zkušenost a zdravý selský rozum.
  • Nevíš. A ani naklikávání hlasů ti v tom nepomůže.
   • dobrá práce zlej trolle, ale toto není článek o tebou milovaném Rusku, takže jsi si mohl to zuřivé mínusování odpustit ty truhlíku
    • Zlej troll matematice nerozumí, o jenom koukne na nick a podle toho spustí klikajuščuju mašinu. *1* *1* *1*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit