Přejít na výpis diskuzí

Nedoceněný bratr Karla IV. měl slabost pro Markéty

8.2.2020 14:12
Helena Kalendová   12 příspěvků

Markrabě moravský, vévoda korutanský a hrabě tyrolský. Tak zní tituly Jana Jindřicha Lucemburského, mladšího bratra "Otce vlasti" Karla IV. Poněkud nespravedlivě vstoupil do dějin především jako neúspěšný manžel Markéty zvané Pyskaté.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Markéta Maultasch nebo taky Maultatsch:

  https://u.smedata.sk/blogidnes/article/8/45/451118/451118_article_photo_IwubtPj0_600x.jpeg?r=27bq

 • Jan Lucemburský, mimo české království, nazývaný Jan Český!

 • Opravdu nechápu myšlení Čechů když slaví Karla IV, který byl Němec. To opravdu nemáte žádné slavné osobnosti? Tak to se styďte.

  • V poznatcích z oboru historie máte mezery jako vrata od stodoly. 

   A propos - knížectví lucemburské (původně hrabství od roku 963 n.l.) není territorium Německa!  A to přesto, že lucemburština je mezi západogermánské jazyky řazena! Ale domluvíte se tam dobře i francouzsky...


  • inu Terminátore,nejsi sám.V jedné (předválečné)knize,-Tschechen und Deutschen,1000 Jahre Kampfes,nebo tak nějak se jmenovala,autora si zkusím vzpomenout, tento tvrdil,že pro Čechy je typická nelogičnost-uctívají sv.Václava,ač tento prokazatelně nadržoval Němcům.

   Tzn. nauč se chápat Čechy tak jak jsou,i když se ti nezdáme,jinak počítej se mstivou krutostí,to je totiž další naše vlastnost.

   A mimochodem Karel IV,byl Lucemburk,ne Němec,podívej se na nějakou aukci starožitností a tam ho najdeš pod Haus Luxemburg.

   • Karel IV. po matce Přemyslovec, obdivoval Sv.Václava a všechno co bylo české, miloval své Čechy a Čechy milovaly jeho, aspoň tak jsme se to učili, myslím, že byl čech, globalisté nam chtějí sebrat vše na co můžem být hrdí


    • Ano,máš pravdu,je to tak-globalisté = vyznavači odrodilého Čecha Kallergi Coudenhoveho,který své bludy popsal v knize Praktický idealismus (1925),kde popisuje jak je třeba Evropu odnárodnit,vše zkazit,kulturu uvrhnout v zapomnění a smísit s miliony navežených černochů aby z toho zpotvoření vzniknul hnědý mišmaš jako nový národ Evropy.Aby- viz jeho kniha Adel -výslednému chaosu vládlo biologicky(!)nadřazené Židovstvo.EU uděluje řád Kallergi-Coudenhoveho-má ho Merklová,Kohl,van Rompenh a další.S naším národem ani s jinými národy se už do budoucna nepočítá,v Bruselu už o nás rozhodli. 

   • autor se jmenoval Rudolf Jung

  • Karel IV. byl o matce Přemyslovec a po otci Lucemburg. Jako král říšsko-německý, český, italský a císař římský atd. byl tedy v pravém smyslu slova jedním z Evropanů, osvícený panovník, který se zasloužil o vysoké povznesení Zemí Koruny České.

   Tenkrát se v Zemích Koruny České jako druhým jazykem hovořilo německy a všichni byli poddaní krále českého a císaře římského Karla IV, blahé paměti. Vzdělaní Evropané dodnes vyslovují jeho jméno s obdivem a úctou.

   Označení Otec vlasti mu právem náleží, protože se velice zasloužil o povznesení naší země.

   Teprve v 19.století si tzv. "buditelé" začali hrát na Čechy a Němce podle toho jakým jazykem doma hovořili. A nakonec na to slušní lidé doplatili.

   Jak je vidět, někteří nedouci by se měli vrátit do školy a zopakovat si dějepis. Aby se nemuseli Měli by se stydět.

   • Vhodno si připomenout,že Čechy Karla IV.(také Carolus primus) byly obrovská země sahající až k Norimberku,český byl Pasov a Řezno,rovněž obě Lužice a Slezsko.No a Karel dával před Prahou přednost právě té tzv.české falci,předevěím Auerbachu.

    Co se týká českého jazyka,jsou tu názory,že ho Karel vlastně vytvořil jako vedlejší produkt přípravy na kristianizaci Srbska.Jednalo se o skupinu mnichů v Emauzském klášteře kteří si říkali Cechna nebo Cechina.Viz Lothar Greil-Slawenlegende.V 19. století češtinu vytvářeli německy mluvící intelektuálové z ruských slov.Masaryk se česky naučil až na střední škole,Smetana až po 40,i Beneš měl tak jako Masaryk matku Němku.

    KarelIV. osobně byl egoistický (nevychoval si nástupce)zákeřný politik,který se v Itálii naučil používat tajnou službu k odklízení oponentů a tím se stal výjimečně úspěšným .Také to byl první literárně činný panovník,napsal knihu Vita Caroli.Co se týká národa českého,tak tento nebyl totožný s tím současným,viz Patočka.Dělicí linie je vedena někde kolem 17 století.

    • Masaryk byl po otci Habsburk jak poleno, a matka byla moravačka


     • s Habsburkem bych souhlasil,ale jeho mateřština byla němčina .

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit