Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • V civilisovaném světě by mělo platit, že voják má a musí plnit rozkazy - nediskutovat o nich!

  Pokuď rozkazy plní,  nárok na titul veterána a výhody z něho plynoucí musí mít  a  zpravidla 

  i má - viz např. Légion étrangère française.

  Politika není  a nesmí být záležitost vojáka - nikdy a nikde. 

  Pokuď se někde věnuje přemýšlení o politice a hodnocení politiky 

  (jako tomu bylo za bolševika v koloniích Moskvy, kam jsme patřili), 

  NENÍ VOJÁK - ale civilista v uniformě!

  • byli Němci souzeni za válečné zločiny které spáchali v uniformě? Byli.

   Bylo jim co platné,že se dovolávali rozkazů?Nebylo.

   Byla agrese Rusů do ČSSR nezákonná? Byla.

   Tak co tady chceš řešit?Nebo snad voják přestává být člověkem?

   To co ty píšeš platilo tak za Bedřicha Velikého:" To není dobrá vůle,co hýbe lidmi v palbě děl".Po Norimberku to už neplatí.Nebo chceš omlouvat ty co nám ubližovali? To snad ne!?

   • A vojáci wehrmachtu status válečných veteránů měli a mají (pokuď ještě žijí) dodnes.

     viz též: https://www.pametnaroda.cz/cs/vojak-wehrmachtu - jistě není "proněmecká"

    Za válečné zločiny mohli být - a  také byli - odsouzeni jen ti, kdo ty rozkazy v rozporu 

    s pravidly vedení válečných akcí vydávali a své podřízené k jejich plnění donutili.  

    •  mně je jedno co mezi sebou nepřátelé mají,jestli plní  nebo neplní svoje rozkazy ,když rozkazovat tady neměli právo. Vtrhli zákeřně ke svým spojencům,ničili,kradli a vraždili a okupovali nás dvacet let.Porušili všechny smlouvy a závazky a pošlapali přátelství,které jsme k nim do té doby cítili.Neexistuje pro ně žádná omluva a jejich okupace byla příliš dlouhá než aby se na ni zapomnělo.Za jimi napáchané škody jsme nedostali žádnou reparaci.Za dobu jejich vnucené a nežádoucí přítomnosti jsme je poznali a uvědomili si,jak jsou nám cizí.Byli to špinaví,podlí ,falešní asiati,ke kterým jsme cítili jen hanbu a odpor.

     • Myslím si, že u vás už začíná fungovat propaganda a proto jste si vyčlenil jen to, co se vám hodí. Zřejmě jste zapomněl, že této invaze se zúčastnili kromě sovětů (mezi nimiž bylo mnoho ukrajinců) také další naši současní bratři

      "Intervence do Československa, největší vojenské akce v dějinách Varšavské smlouvy, paradoxně podniknuté nikoli proti nepříteli, ale proti jejímu vlastnímu členovi, se zúčastnilo 27 divizí (12 tankových, 13 motostřeleckých a dvě výsadkové) a letecká armáda, 6300 tanků, 2000 děl a raketometů a 800 letadel. Skupiny A, tvořené jednotkami Sovětské a Polské lidové armády, k nám vpadly z prostoru Legnice–Krakov, skupiny B, skládající se z vojsk Sovětské a Národní lidové armády NDR, ze Zhořelce, Žitavy, Drážďan a Kliegenthalu a skupiny C v zastoupení Sovětské, Maďarské lidové a Bulharské lidové armády z Győru.

      Bulharská lidová armáda vyčlenila pro operaci 2168 osob, Maďarská lidová armáda 17 000 vojáků, 1816 automobilů, 177 tanků, 111 obrněných transportérů, 45 protitankových kanónů, 36 houfnic, 78 minometů, 22 protiletadlových kanónů a 100 až 104 letadla, Národní lidová armáda NDR patrně jenom několik set osob, Polská lidová armáda k 21. srpnu 12 846 osob, 456 tanků, 320 obrněných transportérů, 178 děl, 2564 automobilů a šest letadel; k 14. září tyto síly vzrostly na 28 612 osob, 750 tanků, 592 transportérů, 227 děl, 103 protitankové a 104 protiletadlové kanóny, 5663 automobilů a 36 letadel. Přesné počty a složení výzbroje Sovětské armády, hlavního hybatele intervence, dosud nejsou známy.

      • já si nic vyčleňovat nemusel,já jsem tu dobu sám prožil a s těmi "Ukrajinci" jsem sám mluvil.Rusky.Víte co mi řekli,když jsem se jich ptal co tu dělají? : "Naši otcy zavajevali".

       Takže Jirko,dál si studuj,ať víš kolik měli děl a bicyklů ,ale nečekej,že ti co to zažili svou zkušenost zapomenou,změní nebo vymažou nebo jak si to představuješ.Nejde to.

       Nás  všechny čekala temná léta,kterým nebylo konce a za tu dobu musela naše generace obětovat příliš mnoho.

       Pánové,tak jako vzniká vděčnost,tak vzniká i nenávist.A můžu vám říct,že všichni,včetně komunistů a fízlů jsme Rusy opovrhovali.

    • Rozumná odpověď na zbytečně emotivní dotaz. Za válečné zločiny nebyl odsouzen žádný prostý voják Wermachtu. 

     Dokonce ani americký voják za zvěrstva ve Vietnamu, ruský voják z Afghánistánu atd. 


     • Masakr v Mỹ Lai byla masová vražda asi 347[1] až 504[2][3] neozbrojených vietnamských civilistů, včetně žen a dětí, kterou spáchali vojáci 23. pěší divize Americal U.S. Army 16. března 1968 ve vesnici Mỹ Lai v době Války ve Vietnamu. Před smrtí byly některé oběti znásilněny, zbity, mučeny, zohaveny nebo pobodány a těla některých povražděných byla vojáky znetvořena.[4]Jednalo se o největší známý válečný zločin amerických vojsk v době války ve Vietnamu.[5] Spolu s masakrem v No Gun Ri v Korejské válce o osmnáct let dříve byl masakr civilistů v My Lai jedním z největších provedených americkými silami ve 20. století.[6]

      Zpočátku vyšetřování byli tři američtí vojáci, kteří se pokoušeli masakr zastavit a zachránit ukryté civilisty, zadržováni a dokonce byli následně odsouzeni jako zrádci několika americkými kongresmany, a to včetně Mendela Riverse, předsedy Výboru pro armádní služby. Teprve po třiceti letech byly uznány jejich zásluhy a byli vyznamenáni (jeden posmrtně) americkou armádou za ochranu civilistů ve válečné zóně.[7] Za masakr vyšetřováno a souzeno celkem 23 amerických vojáků, ale pouze jeden byl odsouzen, přičemž si v konečném verdiktu vysloužil trest tři a půl roku domácího vězení.[8]

      • a těch 200 zavražděných Čechů,to kdo vyšetřil a potrestal?

       V tom je právě ten rozdíl-USA si dovedli chybu přiznat,vyšetřit a potrestat.Rusko to odmítá slyšet.Tak kdo je horší?

       Kdyby tě to Jirko zajímalo,tak u muzea v Praze jsou fotky těch našich lidí,nebo teda toho co z nich Rusi udělali.Ale tebe to nezajímá,tobě jsou bližší ti Vietnamci.

 • Ať už Rusové rozhodnou jakkoliv,měli bychom využít příležitosti získat  seznam těch 150 tisíc okupantů a zakázat jim vydat víza pro vstup do naší republiky,ve které konali zlo.Jedná se mimo jiné o 200 zavražděných Čechů,jejichž vrazi nebyli zjištěni a nacházejí se v té skupině.Věc promlčena být nemohla,protože válečné zločiny jsou nepromlčitelné.Němcům jsme taky neprominuli.Pokud by to bylo vhodné,pak bychom měli postavit tyto osoby před soud a žádat náhradu škody.

  Nebo jim snad má být dovoleno aby se promenovali po Praze a svým dětem ukazovali díry po svých střelách a chvástali se naším ponížením?

  • Naprostý souhlas, ty Ukrajinci musí před soud. To, co umí, předvedli v Oděse a na Donbasu. Třeba je tvrdě potrestat.

  • Seznam - možná.

   Ale při píli a úplatnosti našich úředníků... 

   Nota bene - prověřovat 150.000 jmen, navíc zkomolených azbuku...

   Znám smysluplnější práci!

 • josef.chmela

  Opravdu nevím co je komu do toho jaké zákony si v Rusku přijímají. Je to jejich věc a naše zbytečná starost.

  • A  Pepane nám do toho je. Protože rusák je převeliký hnůj a špinavec. Nikdo jej na světě nemá rád. Rusák se neumí nikde chovat. Na hotelu v Egyptě to žere rukama a chlastá to až do němoty.Rus je určen ke klecovému chovu. Slovo izolace je to, co potřebuje.A právě taková okupantská špína si nesmí dovolit už nic. Ani pomyslet ,že tito hnoji byli někdy hrdinové a osvoboditelé.

   • Tolik osobní nenávisti a obviňování národa? Takhle mluvil Hitler. Fuj!!

    Čest památce všech ruských mladých mužů, kteří položili své životy v boji proti Hitlerovi. 

    Podivné stolování v Egyptě, ale i jinde není výhradní doménou turistů z Ruska. Vy například umíte držet správně příbor? 

    • Omyl, takhle nemluvil dokonce ani Hitler. A v závěru života k Rusům projevil jistou dávku respektu v tom smyslu, že oni jsou silnější národ a Němci, jako slabší národ, si zaslouží zničení.

   • Převeliký hnůj a špinavec jsi ty!

    • Punitore,že ty jsi Rus? Ale i Rus může být slušný člověk,když uvykne civilizaci.Je to pro něj sice cizí,ale dokáže to.Zkus to,určitě se ti to podaří.

     • KIMCID

      Rus je z půlky Viking.Rus je ve vikingštině veslař.

      • To máš marnej boj, to je na takový neandrtálce jako thraxx moc informací. Je to pro něj moc komplikovaný.

      • to o veslaři jsem nevěděl.Říká se,že do 18.století se slovo Rus překládalo jak Švéd.Jinak to o vikinzích je naprostá pravda.Všechna ruská mužská jména vychází ze severských jmen.Ivan=Ingvar např. Ženy si ovšem brali místní.

       • KIMCID

        Reakce na příspěvek:

        Teď na zoomu běží série o nich a je to hodně zajímavé

 • Já to naše rozhořčení v tomto případě chápu, ale docela nechápu, proč nevadí toto:

  16. března 2017, 15:55  Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

  Riga - V lotyšské metropoli se dnes konal tradiční pochod na oslavu veteránů, kteří za druhé světové války bojovali po boku německých nacistů proti sovětské armádě. Celkem dorazilo na 2000 lidí. Takzvaný den legionářů je v zahraničí kritizován jako oslava nacismu. Zástup se vydal jako vždy se silnou asistencí policie na pochod hlavním městem až k památníku Svobody. Tam účastníci položili věnce a květiny k uctění památky zhruba 50.000 Lotyšů, kteří padli v bojích proti sovětským jednotkám.

  Tato akce vždy vyvolá kritické reakce Ruska. Na rozdíl od předešlých roků se letos v Rize ale uskutečnily jen menší protesty. Policie zadržela pět lidí.

  V legii patřící k jednotkám SS fašistického Německa bojovalo kolem 140.000 Lotyšů. Také na straně sovětské armády bojovalo kolem 130.000 Lotyšů.

  Zdroj: https://eurozpravy.cz/zahranicni/eu/184828-oslava-nacismu-rigou-prosel-pochod-veteranu-ss/

  • můj strýc byl členem Lotyšské divize SS.Tehdy to nebylo spojováno s něčím špatným,prostě dvě lotyšské divize byli zařazeny do elitních SS,toť vše.Jen administrativní přesun.Nepřítel-SSSR zůstal stejný,tehdy jako teď.Válku jich přežilo dost a Rusi trestali jen některé,prostě nebylo to bráno až tak nějak špatně. 

   • Jeden mladý americký voják to dělal s esesákama následujícím způsobem. Jak na nějakýho narazil, hned ho vymiškoval. V tom měl zálibu. Vymiškoval jich prý asi 60. To byl zodpovědný Američan. Nechtěl, aby se ty zrůdy rozmnožovaly. V každém případě byl přísnější než Rusové. Rusové Němce nemiškovali, jen jim dali školení z Marxismu-Leninismu v zajateckým táboře a pak trochu tý práce, aby dali do pořádku ten svinčík, co v Rusku napáchali.


    • Kastrace zajatců je obvyklou kratochvíli vítězů a žádný válečný triumf se bez toho neobejde.Proto je pro slušné lidi lépe vítězům se vyhnout a pokud už s nimi musíme jednat,tak vědět,jakou špínu máme před sebou.Dají se poznat podle metálů. 

     • Tedy to je úroveň diskuse. Ale zase je fajn, že se všechno nebere hned smrtelně vážně. 

  • A zřejmě nevadí ani toto:

   2. dubna 2019 0:03 Ministerstvo sociálních věcí německé spolkové země Hesensko Deníku N potvrdilo, že pět z 94 dosud žijících příjemců německých válečných penzí v České republice skutečně sloužilo v jednotkách Waffen‑SS. Další tři jsou pak vdovy po příslušnících Waffen‑SS. Důchody jsou jim vypláceny na základě zákona o kompenzacích pro válečné oběti (Bundesversorgungsgesetz) z roku 1950. Podle německých úřadů žádnému z těchto členů Waffen‑SS nebyly prokázány zločiny proti lidskosti. Důchody ve výši, která může dosáhnout až 1200 eur (31 200 Kč) měsíčně, proto mohou dostávat.

   Proti vyplácení těchto důchodů se v posledních měsících zvedl v řadě evropských zemí velký odpor. Podle německého federálního ministerstva práce tyto penze dosud dostává v celém světě dohromady 2033 lidí, z nichž 1532 žije v Evropě. Vůbec nejvíc jich je v Polsku (573), následuje Slovinsko (184), Rakousko (101) a Česká republika (94).

   54 penzí je vypláceno do Francie, 34 do Británie a 18 do Belgie, která celou kauzu původně rozvířila. Místní poslanci tvrdí, že mezi příjemci jsou totiž i kolaboranti s nacismem právě z řad Waffen‑SS.

   Odpovědné jsou spolkové země

   Tyto důchody jsou přitom zcela v režii Německa, o jejich výši ani příjemcích nikdy nebyly informovány vlády jiných zemí.

   Mluvčí německého ministerstva práce a sociálních věcí Deníku N ale sdělil, že německé federální úřady neznají jména jednotlivců, kteří důchody dostávají, ani to, zda byly některé z těchto osob jakkoliv zapojeny do válečných zločinů: „Za vyplácení benefitů jsou zodpovědné jednotlivé spolkové země, které také ověřují, zda existuje důvod pro odebrání či odmítnutí těchto důchodů.“

   V případě Česka je to Hesensko.


 • Docela se na ty " veterány" pamatuju. Jenom banda špinavých, zavšivených a hladových kluků, většinou podměrečných a asijskými rysy. Dezorientované skupiny vojáků i celé kolony, kteří se nevyznali ani v mapě a civilistů se ptali na cestu. Neznali ani splachovací záchody. Oni se víc báli nás než my jich. Rusové se báli i Poláků a Madarů, ti s nimi měli nevyřízené účty a byla obava, že pokud bychom se bránili,

  přidali by se na naší stranu. Proto je drželi pouze u hranic a byly i na ně namířeny ruské zbraně. Prostě nic víc než špinavej, bolševickej dobytek.

  • Je fakt, že SSáci chodili oblékáni čistě a vbyli asi mnohem více upravení, že? 

   • Hele Jirko,uniforma SS je válečný zločin sám o sobě-nejhorší jsou kalhoty,musíš mít pod tím spodky zasukované pod patama,jinak tě ten drilich sedře do krve.Zapínání puntu je nepopsatelně protivné a zcela vzdoruje snahám o rychlé otevření.Plechové knoflíky ! Kalhoty mají vlastní opasek,pak je Diensthemd,naprosto neprodyšná hrůza a na tom sako,kde je spousta nášivek,které si tam musíš našít sám-Einnähen! a běda jak je to nakřivo! (nejhorší jsou Kragenschirmy,jsou z papundeklu!)Kolem pasu je řada háčků do kterých zvrchu zasadíš opasek a kamarád ti musí pomoct s ypsilony,to jsou kožené šle,které drží váhu opasku.Pouzdro na P08 je velké jak bedna.K tomu bajonet .Vzadu máš Brotsak na chleba,posuvku a řemínkem chycený futrál na masku.A teď se s tím zkus plazit! 

    Jo Rusi to měli pohodlnější. 

    • Co je to Brotsak? Má to něco společnýho s Brotsackem?

   • to nevím, esesáky si nepamatuji.
    • Co si nepamatuješ, jako by nebylo (Hitler, Stalin, koncentrační tábory, holocaust)

  • Já jsem byl sice v té době ještě moc malý, abych to vyprávěl z vlastní zkušenosti, ale co říkali rodiče, je to asi tak. Bez té zbytečně arogantní poslední věty bych to podepsal.

   Ti kluci byly vlastně svým způsobem také oběti té doby v Sovětském svazu. 

  • Ukrajince holt nikdo nepředělá.

   • vanhorne

    "Ukrajince holt nikdo nepředělá."

    Czecha ANO?

    • KIMCID

     😂

 • Voják má plnit rozkazy!

  Pokuď je plní, nárok na titul veterána má - viz např. Legion etrangere francaisse.

  Politika není záležitost vojáka - nikdy a nikde. 

  Pokuď se věnuje přemýšlení o politice, není voják!

  • není omluvy pro toho,kdo vojenskou botou šlápne do cizí země!

   To o čem mluvíš je věc vojáků.Já jsem občan a události jsem prožil,byl jsem jimi poškozen a proto o věci nediskutuju-byla to okupace,za kterou musí následovat trest.Konec!

   • Takže i současná přítomnost našich vojsk v Afghánistánu....

    • Na světě existuje hodně zákonů,ale pro nás platí jen ty naše a  to co je zákonné nemůže být trestáno.


  • Souhlasím. Jen bych si dovolil malou gramatickou opravu:

   Légion étrangère française.

     😉😍

  • Tentokrát pane Janáku absolutní souhlas.

   Neodsuzujte vojáky - odsuďte politiky, kteří jim nakonec velí. 

   • já je odsuzuju-oni byli nástrojem neštěstí!


    (( Tadelt nicht die Taten der Soldaten

    Lass sie trinken,kass sie küssen,

    denn wer weiss wie bald sie werden sterben müssen!))

    Friedrich der Gr.

    • Co je to "kass"? Nemělo tam být náhodou "lass"?


     A to jako mluvil o ruských vojácích? Protože přesně to oni dělali. To byl panečku tolerantní Němec!

  • Tak to teda sedí zrovna na armády varšavské smlouvy. tam museli být všichni lampasáci komundírové, prostí vojíni měli tzv. PŠM ( politické školení mužstva ) a všichni přísahali na věrnost SSSR a komunistické straně. Takže nemel hovadiny. Apolitická armáda tu byla pouze za první republiky.
   • josef.chmela

    Sám meleš hovadiny. Všichni lampasáci nebyli v KSČ a na věrnost SSSR se nepřísahalo.

   • KIMCID

    Petr Pavel

   • Píšu "...má..."

    Od gebuzin v bolševické a současné armádě abstrahuji.

    Stejně jako od sentencí z pera/klávesnice prašivých civilistů...

 • mun.go

  Ale to se přece nevylučuje. Veterán může a nemusí být okupant (a vice versa).

  O co tedy vlastně jde? Nenávist, hoax, dezinformace?

  veterán ... vysloužilec; účastník soutěží nejstarší věkové kategorie  

  okupant  ...  ten, kdo se aktivně účastní obsazení, zabrání (obvykle cizího) území; přivlastnění

  Slovník cizích slov

  • Dokonce i příslušníci jednotek Waffen-SS, sloužící jako dozorci v koncentrácích, kteří mučili a vraždili vězně z celé Evropy, byli považováni "demoratickou" Německou spolkovou republikou za veterány a dostávali tučné renty a důchody. Křesťan Marian Jurečka o tom zřejmě nic neví, protože jinak by se určitě hrozně rozčílil a Němcům by spílal, že?

   • Kdybys nebyl totální trotl a měl trošku znalosti, tak bys věděl, že jednotky SS byli dobrovolnou a výběrovou ozbrojenou skupinou, spadající pod NSDAP. Tedy něco jako u nás byly LM. Esesáky podporovala jimi vytvořená organizace Odesa, která měla, k dispozici,  obrovské, nakradené prostředky. Jestli si to, tedy nepleteš s Wehrmacht, což byla pravidelná armáda, spadající pod říšský branný zákon.


    • Za prvé, víš o tom kulový a děláš chytrýho, a za druhý, jak to, že nejseš vybanovanej? Já napsat o tobě, že jsi trotl, a ona je to pravda, tak jsem na tejden odstavenej a demokraticky zcenzurovanej.

   • vanhorne

    "dostávali tučné renty a důchody." 

    Jo v Cesku je to jinak, vis ty jake jsou pense byvalych dustojniku STB a ostatnich zaslouzilych soudruhu? Divil byses. Treba takovy  Grebenicek, ktery se choval ke svym obetem tak hezky, ze mu z vdecnosti dali prezdivku "Reznik"! Ten chudak musel pestovat na zahradce petrzel a pak ji na trhu prodaval aby mel na chleba. Ti ostatni v lete chodili do lesa na maliny aby prezili, v zime v lese sbirali spadle suche vetve aby doma nemrzli. 

   • Stejně jako u nás komunističtí udavači, bachaři, vyšetřovatelé StB, SNB a VB, kteří mučili naše občany i hrdiny z bojujících armád proti nacismu. Takže nacista nebo komunista jsou stejná prasata.
    • No dejme tomu, ale pointa je v tom, že takoví dobráčtí esesáčtí veteráni našim, ani německým politikům nevadí, nikdo se nerozčiluje, ani křesťan Jurečka.

    • Souhlasím. Jenomže u nacistů se vědělo, co se od nich dá  čekat a kdo držel h.bu a krok mohl přežít. Naproti tomu komunisti s tou východstepní mentalitou jsou nevypočitatelní. Klidně vraždili i své stoupence, kteří se jim z nějakých důvodů nezamlouvali.

     • KIMCID

      Němci vraždili taky své stoupence  asi zapomínáš na noc dlouhých nožů.Alt o se zapšklejm tupcům s rusofobii stává.

 • Američtí vojáci, mnoho z nich sadistických chladnokrevných vrahů, v Korei, ve Vietnamu a různě jinde po světě vraždili, znásilňovali, mučili a na desítky, či stovky let kontaminovali prostředí Agentem Orangem, v jehož důsledku onemocnělo cca. 3 miliony "osvobozovaných" Vietnamců rakovinou a podobnými "příjemnými" nemocemi. Další milion obětí Agenta Orange a jeho distributorů je milion duševně a tělesně postižených, kteří jsou neuvěřitelně znetvořeni a kteří rodí dodnes. Počet obětí amerických veteránů tedy ještě není konečný. Přes toto všechno jsou tito "dobráci" uznáváni a uctíváni jako veteráni, kterých si je třeba vážit. Nevzpomínám si, že by nějaký český novinář, či politik proti tomuto vystoupil a oprávněně se rozhořčil a že by si nějaký český prezident předvolal amerického velvyslance, aby mu to vysvětlil. Pan Marian Jurečka z KDU-ČSL o Korei a zejména Vietnamu nikdy neslyšel?


  Veteráni, kteří bombardovali Jugoslávii a Bělehrad, to je kapitola sama pro sebe. Křesťan Marian Jurečka, ale o tomto také zřejmě nikdy neslyšel. A přitom takový čestný schopný kompetentní vzdělaný inteligentní a informovaný politik! Teda, to si myslí o sobě on.

  • Agent orange=kys.di a tri chlorfenoxyoctová byl výrobek Spolana Neratovice.Takže to nepřiopomínej ať nám to nedají k úhradě.


 • V mé mysli okupant nadále zůstává okupantem. Ani zákon nemůže změnit mé myšlení.
 • není vám divné, že někdo z čr číhá na jakoukoliv blbinu co řekně jakýkoliv úředník, poslanec, v rusku ,jen proto aby tu o tom mohly všechny souromá masmedia psát ? dělají to v rámci vyvolávání nenávisti vůči skupinám obyvatel ruska 

  • Máme přeci bdělou BIS. Analyzují, filtrují a poskytují.....To přeci víte....

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit