Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Děkuji za připomínku a podnět k další poznámce:

  Pojmy vyjmenované vámi v úvodu komentáře byly zprofanovány quasiideologickou činností stranických politruků (snad srozumitelná zkratka) a jejich mediálních poskoků a obecně jsou pošramocena bojovým použitím oběma stranami ve střetech Studené války. Budeme je ovšem muset používat i nadále, protože jiné pojmy zavedeny nejsou, a přesvědčovat se alespoň namátkou, zda nám čtenář či posluchač rozumí.

  _____________________________________________

  Zmínil-li jste Kapitál, přidám k tomu Human Action. Co myslíte, existuje člověk, který tyto knihy přečetl vzápětí po sobě a uchoval si duševní zdraví?

 • Vážený Filie,

  skoro si myslím, že z toho, co píšete je zřejmé, že dříve, než někdo vysměje pojmy jako "kapitalismus", "socialismus" a "proletariát," měl by si o tom něco přečíst. Potom jeho slova budu brát.

  Z Vašeho písemného projevu je zřejmé, že jste naprosto v obraze. A je příjemné s Vámi polemizovat.

  Každý démonizuje Marxův Kapitál - kdo ho ale četl? Já např. nejsem věřící, ale Starý i Nový zákon jsem četl pečlivě.

  Když jsem v roce 1990 poznamenal, že bychom se měli seznámit s Masarykovou "Sebevraždou," skoro mě dav lynčoval, co že si to dovoluji, že Tatíček zemřel přirozenou smrtí. Svatá prostoto.

  Nejde o propagaci Kapitálu, Bible nebo např. Mein Kampfu - ale než na něco plivnu, měl bych se podíbat na co vlastně moje slina dopadá.

  No, uvidíme časem, jak to s těmi proletáři bude - budou asi jiní, než v roce 1861, ale myslím, že jsou a budou se stále více uvědomovat.

  Díky za Vaší poznámku.

 • Napadá mě ještě dodatek k popisu problému:

  Noviny Rudé právo měly v záhlaví heslo:"Proletáři všech zemí, spojte se!" Toto heslo bylo parodováno a zesměňováno, ale dnes je ho možno považovat za skoro správné.

  Proč?

  V dnešním kapitalistickém * ) světě je kapitál globální, lze ho přesouvat a používat volně, lokální omezení stále slábnou - místo omezení zahraničních investic se používají investiční pobídky. Globalizované lidstvo je do množiny "proletářů všech zemí" již shromažďováno, "proletáři" jsou spojování tlakem zvenčí - z toho vyplývá prozatím nulové sebeuvědomění. Střední třída je likvidována, respektive tlačena na úroveň "proletářů".

  ________________

  * ) Kapitalizmus je zde třeba chápat výhradně jako ekonomický systém, jde o abstrakci nutnou k pochopení problému

  Pojem "proletáři" je uvozovkách, protože dnešní proletáři mají zpravidla větší majetek než pouhé potomstvo.

 • ono je to jedno ,kdo ty k-ko-y povede ,jestli manažer z Plzně nebo Prahy.. to už tady bylo,když je vedl manažer z Brna...oranžovej k-kot je stejnej v Praze , Brně nebo Plzni....beztak je povede jenom do ještě větší prde-e , kam tato sebranka patří , takže vlastně máme důvod k oslavě
 • Krize levicových stran probíhá v celé Evropě. Je to tím, že při řešení vlivu globalizovaného kapitálu je tradiční levice bezmocná. Souvisí to s krizí národní identity a krizí národních států, s krizí tradiční rodiny, morálky a kultury.

  Jak píšete ve svém třetím odstavci, restart bude bolestný, ale je bohužel zákonitý.

  Pozn.: Krize národní identity je přímým důsledkem rozvoje kapitalismu, který je odmínkou a nositelem technického pokroku. Kapitalismus tak zničí každou kulturu, které se "dotkne" a nahradí ji globálním komerčním produktem. Národ s takto globalizovanou (novo)kulturou se stává součástí neurčitého globálního "lidstva" a tradiční státy, založené na národním základě, ztratí smysl.

  Atd.

 • Nejsem žádný namistrovaný politolog, ale není vážení něco shnilého ve státě (tentokráte) českém?

  Když levici zastupuje miliardář a "tradiční" levicově se profilující partaje odcházejí do propadliště dějin.

  Teď je jedno, jestli se mi to líbí nebo mě to mrzí. Pro celý systém není zdravá jednobarevnost. To nakonec končí diktátem, násilím lůzy a zmrzačenými životy.

  Nechci malovat, ale asi si budeme muset autentickou levici vymyslet. Protože když se to schovává do hnutí provozovného magnátem a nikdo jiný není schopen artikulovat zřetelně zájmy lidí práce - je prostě něco špatně.

 • Pro Vaši informaci Faltýnek byl též socdem. a Bureš vždy tvrdil že je pravičák s levicovým srdcem fandící socdem.Tady není co dodat kdyby aspoň drželi hubu napříč politickým spektrem.

 • Ve Skodě transportation a.s. kde byl Josef Bernard generálním řiditelem v časech první volby Zemana za prezidenta byly na každých dveří fotky Zemana a odboráři s Bernardem nabádali zaměstnance aby volili jen jeho.Obrázek si udělejte sami.

 • Spíš byl vykopnut.

 • Dno bylo vyrobeno z křehkého a tenkého skla, tudíž není divu, že následuje ještě hlubší propad.To už tak bývá, když do stran naleze kdovíjaký odpad-lík!
 • KIMCID

  Venci flaška :-)

 • A co jiného těm hlavním lodivodům CSSD zbejvá, než to ždímat do dna pokud to ještě jde, podle hesla - po nás třeba potopa. Už na 100% připomínají ono jednání Husáka o němž ke konci kariery trefně tvrdili, že sedí v autě na špalkách a říká. Musíme vrčet a dělat, že jedeme...

 • Jak že to bylo tenkrát s tím pučem pomocí Haška-šaška?

 • KIMCID

  no ten to nemohl vidět a odešel od nich

 • Miloš Zeman
 • KIMCID

  Kudy chodil,tudy škodil.Kudy chodil tudy krad,sociální demokrat.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit