Přejít na výpis diskuzí

Přemyslovec na křížové výpravě do Svaté země

23.11.2019 11:45
Helena Kalendová   1 příspěvek

Při sledování filmů o slavných bojovnících středověku či dobývání Svaté země si můžeme položit otázku, jak to vlastně bylo s těmi "od nás". Děpolta II. bychom nalezli v jejich řadách. Zahynul při obléhání Akkonu coby člen třetí křížové výpravy.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Další zajímavý historický příspěvek od paní Heleny Kalendové, ve kterém seznamuje své čtenáře s významnými postavami našich dávných dějin. Je velice sympatické, jak uvádí u našich předků také jejich velmi často se vyskytující germánský (německý) původ. Vliv Germánů (Němců) na dění v Zemích Koruny České byl - ale už dávno před ní - významný a značný.

    Když jsme kdysi v hodině dějepisu na základní škole poslouchali vyprávění o Karlově mostu v Praze, že jeho stavitelem je Petr Parléř, tak nikdo z nás nezapochyboval (když to bylo takto podáno), že jím je český stavitel. Jenomže Češi si tak trochu Petra Parléře přivlastnili, snad proto, že tu tak dlouho působil. Jeho skutečné jméno bylo Peter Parler. Tento významný architekt a stavitel, který nám Čechům zanechal skvělé stavitelské dílo - Karlův most - a nejen ten, měl prokazatelně německý původ. Po smrti svého předchůdce, skvělého architekta a stavitele Matyaše z Arrasu - ten byl rodem Francouz, pokračoval Peter Parler v jeho rozestavěném díle Katedrále sv. Víta na Pražském hradě.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit