Přejít na výpis diskuzí

Šikovný ajťák vás prokoukne lépe než vaši nejbližší

3.5.2019 16:56
Kateřina Doležalová 9 příspěvků

Termín data mining dnes často vyvolává negativní konotace. Nepředstavuje ale nelegální hromadění osobních dat: jde o složitou výpočetní disciplínu založenou na analýze.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Babiš není ajťák, nepotřebuje to. Stačí, že má na každého složku. 

  • Proto taky zavedl EET, aby v první fázi jeho centrální účtárna měla přehled kdo a kolik si vydělá. A pak přijdou další "evidence". Holt, když se chce stát řídit jako podnik...

   • Přehled o tom, kdo a kolik si vydělá za účelem zdanění výdělku, je základem fungování státu obecně. To jste nevěděl?

    Doufám, že zde postačí příklad jediný - Domesday Book (Winchester, 1086).

 • Data mining zřejmě zdaleka nejsou vyčerpávajícím způsobem obsažné myšlenkové vzorce s "maximálním" množstvím dat. Nad různými množinami souhrnů informací a algoritmů jsou dle mého názoru vyšší kategorie vkládající do vyhodnocování (ne)konečného množství dat vyšší řád, jako třeba intuice, kterou lze charakterizovat jako veličinu, v níž se v dokonalé jednotě prolínají myšlení, city, vnímavost atd. Navíc se v současnosti už někteří vědci vážně zabývají kategoriemi nadpřirozenosti. A též navíc v mikrosvětě, našem světě a na úrovni mezigalaktických vzdáleností panují naprosto odlišné zákony, jejichž vzájemné interakce jsou výzvou na poli poznání, hlavně v otázkách předpovědi budoucnosti.
  • Souhlasím. O tom by se dalo dlouho diskutovat. Pokud jde o to "nadpřirozeno", záleží na tom jak to budeme definovat. Takové poznatky kvantové fysiky? Nejsou vlastně "nadpřirozené"? Nebo při cestování do "nitra" hmoty. Hmota není složena z konečných "kuliček", které v atomech kolem sebe obíhají jako planety. Když postupujeme hlouběji, tak jsou to vlastně zhuštěná místa energie. Už A. Einstein věděl, primární není hmota, "zrnka" nebo "kuličky", ale energie a dokazoval, že E =  m.c2 (energie = hmota x rychlost světla na druhou). Nyní existují studie dokazující, že ani energie není primární, ale že je to koncentrovaná informace.

   Na druhou stranu říkáme, že vesmír vznikl Velkým Třeskem (Big Bang). Ale co třesklo, kde to třesklo, proč to třesklo a co bylo "předtím"? To už náš rozum nebere. V Bibli se píše "I řekl Bůh, budiž světlo a bylo světlo." Není to vlastně "popis" Velkého třesku tak, aby to prostý člověk "pochopil" a dál se neptal?

   V Bibli se také píše "Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo byl Bůh." A co je to slovo, to je přece informace.

   Nemá tím být vlastně vyjádřeno, že primární je informace?

   Ale to jsou všechno věci, které nám "rozum nebere". Jsme přece jen součástí vesmíru, nikoli nad ním.

   • Jste si jist, že víte, co je to informace?

    Vaše these o koncentrované informaci o sobě je pozoruhodná natolik, abych se zeptal: předpokládáte tedy existenci informace bez pozorovatele?

   • "Na počátku bylo Slovo, to Slovo bylo u Boha, to Slovo byl Bůh." aneb nevím jak a proc jsem tady vzniknul tak si vymyslim odpoved... njn ale kdo svtoril Boha   :D proste myslenkovy prujem primitiva 600 pr.n.l  Jestli k velkemu tresku potrebujete tvurce (boha) potrebujete i tvurce Bohu.... :D

    • Nikoli každý má slova pochopí. Takovým lidem se těžko vykládají nadčasové úvahy.

     I ten nick mnohé vypovídá o tom kdo si ho zvolil.

   • KIMCID

    Od kdy komunisti jako ty čtou Bibli

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit