testovaci text

Diskuse pro Článek

Sociální experiment, který nevyšel

1. 2. 2016 – zpravy.tiscali.cz

Těžko si představit invazivnější vstup státu do soukromí, než jakým byla čínská politika jednoho dítěte. Největší sociální experiment v moderní historii lidstva skončil oficiálně letos v lednu, s ...

zpět na Článek
1

komentářů v diskuzi: 6

napsat komentář

Alexa (inkognito)

Aby pak nedopadli jako Japonci a nebyli z nich sociální autisté

ifenomen.cz/veda/doko...kvapil
6.3.2017
vlákno reagovat

art-emis (inkognito)

Ať už politika jednoho dítěte byla či nebyla úspěšná, myslím, že se jako humálější jeví sterilizace u obou pohlaví než nucené potraty u žen. Čínskou kulturu a mentalitu stejně nemůžeme zcela pochopit. Dokázali, že jim na ekonomické situaci skutečně záleží, ale že se starostmi o sankce spousta rodin ožebračila, to už nikoho nezajímá.
6.2.2016
vlákno reagovat

jkopr tiscali.cz

Článek je klasickým sofismatem,neboli ukázkou toho,jak manipulativně lze interpretovat pravdivé statistiky a vyvodit tak zcela nesprávný závěr.Tím je tvrzení o údajné ,,neúspěšnosti" či ,,selhání"politiky jednoho dítěte.
Je zcela logické,že se po jeho zavedení plodnost snížila až s větším časovým odstupem,jinak to ani nemohlo být,když se tento ukazatel počítá jako průměr u všech žen ve věku 15-59 let,tedy i těch,které tímto opatřením nijak zasaženy nebyly.A protože do té doby byla plodnost velmi vysoká a ještě dlouhou dobu tvořily omezením nezasažené ročníky v dané věkové skupině většinu,tak by klesala plodnost(coby průměrný ukazatel)velmi pozvolna a ještě dlouhou dobu vykazovala vysoké hodnoty i v případě,kdyby se hypoteticky přestaly rodit děti úplně.Vyvozovat z toho ,,důkaz neúčinnosti" minulé populační politiky je absolutní nesmysl!
Stejně tak srovnávání předpokládaného populačního vývoje v budoucnu při zmiňovaných variantách politiky jednoho dítěte,dvou dětí a bez omezení není důkazem ,,neúčinnosti" této politiky jen proto,že zmíněné varianty vycházející ze současného stavu neznamenají v budoucí populaci velký rozdíl.Politika jednoho dítěte nebyla zavedena nyní,ale v roce 1979,kdy rozdíl mezi regulovanou a neregulovanou porodností byl mnohem větší-při hodnocení účinnosti by tedy měla být srovnána současná reálná populace s tou,která by byla dnes bez této regulace.Ten rozdíl by byl ohromný a jasně by tak prokázal úspěch a opodstatněnost této politiky-ale to by se pak hůře psal takto zavádějící článek.*4*
3.2.2016
vlákno reagovat

Nonislam (inkognito)

politiku jednoho dítěte bych zavedl tam, kde je porodnost nejvyšší.
to jest Afrika a muslimské země s Indií.
2.2.2016
vlákno reagovat

kuk (inkognito)

9 souhlasí, 8 nesouhlasí

čínanů jsou miliardy a uvolnění nezřízené zvyšování populace dojdem k tomu že zaplaví svět a sežerou ho jako kobylky
1.2.2016
vlákno reagovat

(inkognito)

12 souhlasí, 3 nesouhlasí

Ona si Příroda s tím přelidněním poradí, už na tom pracuje. A ponechá si jen pár vzorků tzv. homo sapiens pro zoo. A ti si potom budou někde v jeskyni vykládat báje, jak se lidé chtěli podobat bohům a chtěli poroučet větru dešti a bohové je za to potrestali.
1.2.2016
vlákno reagovat
Tento formular nevyplnujte!!!
Jmeno:
Email:
Text:
povolené tagy

napsat komentář

Do této diskuse nelze psát anonymně. Musíte se přihlásit.