Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Není tu jistě prostor pro právní analýzu, historické a morální souvislosti, ale obávám se, že dnes nebude možné soudit trestné činy spáchané v minulosti (často více než padesát let staré) podle dnešních právních norem.

    Stejně jako není možné soudit psychopatické asociální vrahy islámského státu (žádné bojovníky, jak jim hloupě přezdívají naši mentálně zaostalí novináři) podle evropských civilizačních právních norem.

    Teď mám na mysli srovnání s bývalým režimem u nás - jsou to dva světy, dvě kultury a dvě práva. Jediné, co je možné - odsouzení morální. To sice nikomu moc nepomůže, ale retrospektiva by měla zůstat zachována. 

    P.S. - jen můj osobní názor

    • Nechci hodnotit M. Jakeše a L. Štrougala a ani to, zda se má či nemá "šťourat" v minulosti. Avšak stará lidová moudrost praví:

      "Kdo se nevyrovná se svou minulostí, ten je odsouzen prožít ji znovu."

      Němci jsou v tom důslední, není to tak dávno co stanul před soudem nějaký víc jak devadesátiletý bývalý nacista. I když už možná ani nevěděl kdo to byl Hitler. 

      "...dnes nebude možné soudit trestné činy spáchané v minulosti (často více než padesát let staré) podle dnešních právních norem."

      S tímto názorem si dovolím nesouhlasit. Spravedlnost a související právní vztahy jsou nadčasové, v evropském právu mají svůj původ v římském právu. Smyslem práva je nalézat spravedlnost.

      Otázkou je zda a jaký trest má být v daném konkrétním případě udělen. Smyslem trestu má být zabránit opakování trestného činu a podle možnosti napravit jeho důsledky.

      Morální odsouzení trestného činu by mělo samozřejmě existovat v každém případě. U daného jedince by to mělo vést k "pokání", tj. uvědomění si vlastní viny, opravdové upřímné lítosti a podle možnosti k nápravě důsledků činu.

      • Vaše věta: "Kdo se nevyrovná se svou minulostí, ten je odsouzen prožít ji znovu." není než bonmot, který je při prvním použití vtipný, při dalších použitích ve stejném čtenářské kroužku je otravný a nakonec trapný.

        Spravedlnost a související právní vztahy jsou absolutně poplatné době vzniku a v ní panujícím ekonomicko politickým podmínkám. Tím samozřejmě není zpochybněna kontinuita a zdroje právních vztahů.

        • Synu, zmíněná věta vyjadřuje dávnou lidovou moudrost. Jestli ji lze označit za bonmot (=dobré slovo), toť otázka interpretace. 😉

      • Kde máte spravedlnost a právo, když Němci Židům ukradený majetek, byl českým státem zabaven podle Benešových dekretů jako Německý a dodnes jim nebyl vydán? Co Vy na to, mudrlante? Nepamatuji se, že by to bylo oficiálně uznáno a morálně odsouzeno, stejně jako si nevzpomínám na německou omluvu za zabité příslušníky naší rodiny.

        • Vážený cespdu, zřejmě si nerozumíme. Vůbec nepopírám to co uvádíte, právě naopak.

          Ty tzv. "Benešovy dekrety" mají pramálo společného se skutečným právem a jeho autora v očích slušných lidí dehonestují, ale to je věc jiná.

          A pokud Vaše rodina utrpěla to co uvádíte, to je mi velice líto.

    • Ano, ten termín "bojovníci IS" byl a je mimořádně stupidní. Teroristé jsou a budou vždy  teroristé.

      Stejně "politicky korektně" zní islamisté, i když vždy jde o muslimy, že. (Zná někdo nějaké teroristy-křesťanisty"?)

      Tak jako islám je jeden jeden-slovy presidenta Turecka Erdogana.     

      • V Evropě bych, z hlediska vašeho příspěvku, rozhodně neabstrahoval Severní Irsko, kde se konala Krvavá neděle. Pak bych se podíval na Německo, kde kromě noci Dlouhých nožů proběhla i noc Křišťálová. Ano, dále je tu noc Bartolomějská a okruh civilisovaných evropských zemí se hezky rozšíří.

        • Uvedl jsem také větu, že "teroristé jsou a budou vždy teroristé". Každý,kdo páchá teror, je terorista. K tomu jsem nedal žádný omezující parametr. Ale uměl bych se vymezit například k citované Krvavé neděli.  K té z carského Ruska, kdy nešlo o teror páchaný teroristy. 

          Nebo, k té absurdní frašce občana Baldy. To považuji za čin obecného ohrožení, nikoliv za terorismus. To je čistě politicky ohnutá věc. Velmi snadno zneužitelná. Zkuste se zamyslet nad tím, kdyby se uskutečnil další totožný čin, jen s tím rozdílem, že by aktér svůj čin hájil tím, že byl médii (s důrazem na ČT) natolik ovlivněn, že ve svém psychickém rozpoložení neustál tolikrát zmiňovanou ruskou hrozbu a coby sympatizant (ODS, TOPky, STAN, Pirátů...), vykonal to, co vykonal. Přičemž by na místě činu ponechal vzkaz v azbuce....😈 Byl by odsouzen také za "terorismus"?   

          • Větu: "teroristé jsou a budou vždy teroristé" jsem ve vašem příspěvku zaznamenal a nijak nekomentoval - není k ní co dodat.

        • Ano, našlo by se dost případů. Také náš tzv. "odsun" našich spoluobčanů "německé národnosti". Pamětníci vyprávěli k jakým zvěrstvům docházelo na lidech, kteří se "provinili" pouze tím, že jejich mateřština byla němčina.

          • KIMCID

            viz odkaz co jsem ti poslal

            • Ježišmarjá, kdy už ten Ovčan nám tady přestane předkládat ty své pomatené schizofrenní  zvratky?

          • Mýlíte se, vzhledem k předmětu diskuse zásadně, jen abyste mohl omílat své mantry.

            Proč si to troufám tvrdit?

            Původní otázka tiradorova zněla: Stejně "politicky korektně" zní islamisté, i když vždy jde o muslimy, že. (Zná někdo nějaké teroristy-křesťanisty"?)

            Co se týče němčiny, byl jsem co dítě školou povinné nemile překvapen, že babičce z "Krpole" rozumím jen pozdravení, ale zvykl jsem si. Později jsem v komunikaci pokročil, nicméně jsem se od ní o žádných zvěrstvech na ní spáchaných kvůli jazyku nice nedověděl. Jinou zkušenost, byť zprostředkovanou nemám. Tím samozřejmě nevylučuji, že někdo jiný ji mít může. 

  • Já nevím, ale mě osobně to neustálé ohlížení a vyrovnávání se s minulostí (nebo jeho vybranými částmi) nepřipadá konstruktivní. 

    To si můžeme kvůli samému ohlížení rozbít nos o první sloup uličního osvětlení. 

    Já vím, že se mi dostane poučení o to, že kdo se nevyrovná...... bla bla.

    Budoucnost je daleko důležitější. 

    • Z článku jsem pochopil, že obzvláště zavrženíhodné je vracení člověka, který poruší platný zákon, do země původu a ještě k tomu živého.

      Přesně to koresponduje s dnešní situací.

      Je pravda, že rušení hranic mezi státy pokládám za správné, ale pouze v případě, že "turista" dodržuje zákony navštívené země, jinak bude vrácen do domovské obce, jak bylo aplikováno například za Rakousko-Uherska. Postrkem nebo šupem, to je jedno.

  • KIMCID
  • A co válečné reparace? Nic? Jako vůbec nic? Porušování mezinárodního práva? Tak si nechte tyto kecy  až po reparacích! Neskutečná drzost fricků! 😈

  • KIMCID

    Němec byl měl za první válku a druhou hodně maličcí a držet zobák

  • Tohle vám přeposlal ke zveřejnění neHlídací Pes. Proč to máme číst podruhé? 😈  

  • Podle Sputniku k nim prý brzo přibude i ožrala z Hradu Zeman!
    • KIMCID

      ne tvůj fotr tam bude.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit