Přejít na výpis diskuzí

Tragédie, při níž Čechoslováci a Poláci navzájem prolévali krev

12.12.2018 20:17
Václav Štefan   5 příspěvků

Před sto lety skončila první světová válka, nazývaná též Velká válka. Konec světové války ale rozhodně neznamenal příchod světového míru. Klidu zbraní se nedočkali ani Čechoslováci, kteří museli na mnoha místech nadále krvácet a bojovat za svůj nově vzniklý stát. Jedním z takových konfliktů byla i sedmidenní...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Josef Šnejdárek:

  "Legie je tvrdost a ležérnost. Musíš umět dobře střílet, musíš vydržet pochody, nesmíš zabít dítě, zradit kamaráda, nedodržet slovo a utéct z boje, na víc se tě nikdo neptá."

  Jen tu trať neosvobodili (nedostali) celou, musela se udělat přeložka.

 • Československo - nově vzniklý stát - měl v počátcích zemské zřízení se zeměmi, které byly navzájem vůči sobě rovnocenné: Podkarpatská Rus, Slovensko, Morava, Slezsko, Čechy.

  Víme jak to dopadlo: 

  Vinou xenofobních Čechů vzalo zemské zřízení za své, rozpadla se i Česká socialistická republika a je snaha, aby všude bylo jednotné unitární Česko.

  • Druhý odstavec je hodně hloupý a nepravdivý - byli to Slováci, kteří Československo zradili - a hned dvakrát v roce 1938 a v roce 1993...

   • Ano, druhý odstavec je nepravdivý. Omlouvám se, špatně jsem to napsal.Nerozpadla se "Česká socialistická republika", ale Česká a Slovenská federativní republika (ČSFR). Protože Češi se nechtějí s nikým dělit - raději všechno pro sebe a pokud možno dvakrát.

    Za ČSFR byly zprávy v rozhlase a televizki dvojjazyčné (slovensky a česky). Kupodivu jim všichni rozuměli. V knihovnách byly české i slovenské knihy a čtenáři neměli větší problém s porozuměním oběma jazykům. 

    Dnes musel ministerský předseda Babiš absolvovat jazykový kurz, aby zněl českým uším přijatelně.

    Kolik Čechů dostatečně rozumí mluvené slovenštině a kolik jich je schopno písemného projevu v jazyce slovenském? Zato pokud žijí na Slovensku, zásadně mluví česky bez snahy o přizpůsobení. Co je české, to je hezké - nečeské nářečí (ostravské, hanácké, moravsko-slovácké) je v Praze nesrozumitelné, slovenština je cizí jazyk (knihy z tohoto jazyka se musí překládat, filmy dabovat). Tolik k často proklamovanému prohlašování Čechů, že "Slováci jsou teď jejich nejlepší přátelé".

   • Za prvé, když už Slováci "zradili" tak ne 1938 nýbrž 1939. A za druhé, tuhle "zradu" bych jim nevyčítal. Když Praha velkopansky rozhodla že budeme kapitulovat bez výstřelu a bránil se pouze Moravsko-Slezský Frýdek-Místek, Slováci měli na výběr, také se nechat Němci Maďary a Poláky obsadit anebo založit vlastní byť omezený stát. Takže problém OPĚT JAKO VŽDY PŘIŠEL Z PRAHY. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit