Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Někdo je prostě smolař. Třetinu Česka trápí sucho - a já jsem právě promokl na kost. Zatracené sucho!!!😛

 • Když se půl republiky zabetonuje a zaasfaltuje tak se jaksi ta voda nemá ani pořádně kde vsáknout z megalánů bez mezí které by po dešti vodu zadržely voda šmahem odteče pryč a vymydlené lesy po kůrovci tomu taky nepomůžou , navíc se dnes bohužel mnoho lidí mylně domnívá že už dnes tu  přírodu k ničemu vlastně  nepotřebují , všechno si přece pohodlně  koupí v supermarketu a ty co se tu přírodu snaží chránit a pomoci jí potom  navíc ještě nazývají ekoteroristy , to už  je opravdu padlý na hlavu .
  • Zabetonovat a něco zaasfaltovat je tak malé množství, že to nemá žádný vliv. To, že uschnou stromy, tak nemají vodu a ty usychají v kopcích potom i kůrovec má hody a ne tam kde se betonuje. Meze jsou pryč už více jak 50 let. 

   Řeknu ti jedno, meliorace jsou původem problému a ten nikdo jen tak nenapraví, co naprší hned odteče. Celá republika je podvrtaná jako ementál. Muselo by se všechno znovu vyhrabat., ale voda není jenom u nás, ale i v sousedních státech.    

   • Přesně.

    První vlna usychání porostů smrkových a modřínových proběhla počátkem devadesátých let a omezeného množství lokalit - na mělkých svahovinách. Nyní probíhá stejně, jenom se přesunula do poloh s půdami o něco hlubšími. Nad naší zahradou je kopec, který byl do konce devatenáctého století holý a nyní je na něm zbytek smrkového lesa. Odhaduji, že za deset až patnáct let to bude opět chudá skalnatá pastvina.

    Ochránci mezí abstrahují fakt, že mnoho mezí vedlo po spádnici a po spádnici se i oralo - stačí pohled na starou katastrální mapu.

    Pokud melioracemi míníte systematickou drenáž, tu je možno vyřadit z provozu snadno - zaslepením trubek v šachtách, pokud existují, nebo v nově zřízených.

    • Jenom zareaguji na tu drenáž. Takto to nejde, zaslepíš drenáž a co to udělá? Voda teče s kopce, šachty nejsou na kopci, zaprší, voda naplní drenáže vznikne tlak a nastane takzvaná bouchačka a máš na poli bouchačky kde neprojede ani buldozer. Nevadí, že tomu nerozumíš protože jsi asi z města. 

 • KIMCID
  • To je tím, že již neporoučí větru, ani dešti

   • mun.go

    On stát větru ani dešti nikdy neporoučel a neporoučí - jenom si to přál a přeje ... 

  • A to půlstoletí předtím se "hospodařilo" po sovětském vzoru tak, že následky pociťujeme  dodnes a pociťovat budou i naši potomci: rozorávala se pole a scelovaly lány, drancovaly se zdroje uhlí a vyráběl se z něho koks, který se potom pálil ve vysokých pecích při zpracování nekvalitní sovětské železné rudy na ocel, která potom sloužila k výrobě "mírových" sovětských zbraní a budování socialismu (rudého, ne hnědého) po celém světě. Likvidovaly se háječky a remízky...

   To co naši předkové budovali po mnohá staletí, to rudé bestie za půl století zničily tak, že po chcípnutí komunismu v r. 1989 nebylo moc co předat.

   Z krásných Zemí Koruny České, o nichž se zpívá v hymně, že je to "zemský ráj to pohled" se po světském vzoru vytvářelo něco, o čem lze zpívat

   "stěp, da stěp krugom, puť daljok ležit, v toj stěpi gluchoj zaměrzal jamščik. Ty tovarišč moj, něpopomni zla, v toj stěpi gluchoj scharani meňa."

   • KIMCID

    pardon kolik že bylo za vlády komunismu záplav?

   • mun.go

    "rozorávala se pole a scelovaly lány" - jaký je to rozdíl proti dnešku, kdy ty velké lány zůstaly, ale pěstuje se nikoliv řepa cukrovka, ale řepka olejná (geneticky modifikovaná, jednak aby pro použití jako jedlý olej obsahovala co nejméně kyseliny erukové a byla zároveň odolná vůči herbicidům).

    Plodiny jsou mocně ošetřovány herbicidy (určitě je vyrábí tatáž firma, jako to geneticky modifikované osivo).

    Krajinné úpravy, jako remízky, rybníky, meandry potoků a řek se začaly po roce 1968 pomalu zavádět - teď po nich ani pes neštěkne.

    • Tedy pánové, tady je řeč o něčem tak důležitém, jako voda - a Vy si všude musíte přihřát svou politiku nenávisti nad minulostí. Je nějaké téma, které by jste vzali "čistě technicky?" 

    • Mýlíte se. V ČR se smí pěstovat modifikovaný hrách, kukuřice, len, ječmen a brambory, nikoli řepka, lze to najít snadno: https://www.mzp.cz/__C1256E7F0041C8C2.nsf/gmo-all?OpenView

     Bezerukové řepky byly vyšlechtěny v první polovině sedmdesátých let, pokud chápete, co to znamená.

     Remízky, meandry a podobné krajinné prvky, respektive jejich zbytky,  byly zlikvidovány v  první polovině osmdesátých let v rámci t.zv. náhradních rekultivací. Viděl jsem to.

     • mun.go

      To máte těžké. Ono i při šlechtění/křížení dochází ke genetické mutaci. Pravda, není to tvrdá modifikace cizorodými (i nerostlinnými) geny.

      • Obecně máte pravdu, ale v současné době se spojení "geneticky modifikované" používá pro organismy vzniklé cílenou mapulací s geny, aby bylo možno vytvořit legislativu a programy nátlakových skupin.

   • O výrobě oceli toho mnoho nevíte, viďte?

    Nekvalitní sovětská ruda se připravovala v provozech t.zv.aglomerace, v Ostravě po levé straně ulice Rudné před odbočkou do NHKG. Po zprovoznění Krivorožské úpravny byl podnik Aglomerace zrušen a příjezd do Mittal Steel, kde se pálí koks z polského uhlí, již dusivý oranžový dým nehalí.

    Ocel se používala k vývozu - například do Kanady, kde z dodaných kolejnic vyráběli pravou kanadskou ocel, tak daleko šlo cenové podbízení. Vývozy ony zajišťoval Ferromet, n.p.

    • Pro zpracování nepříliš kvalitní sovětské rudy byla vystavěna i na Kladně na Dříni celá nová fabrika. 

     Já nevím, ale rozhodně bych období před rokem 89 nevyčítal investiční neaktivitu. Měřeno souvislostmi té body.

     Kdyby nepostavili metro, dálnici a sta tisíce bytů v "králíkárnách" - kolik jsme toho postavili po sametu???

     Spotřeba a konzum je prvotní a investice??? Sametová společnost požírá nejen sebe, minulost, ale co je skoro nejhorší i budoucnost. 

     Nevadí mi kritika minulosti (a že je co kritizovat), ale měla by být objektivní, argumentovaná a ne ideologická. Každá agitka je hloupá. 

   • Wolfcastle

    vidíš tolik špatného hospodaření pod rudou hvězdou a přesto co se týče vody tak co se přehrad postavilo! a dnes NIC NIC NIC voda se prodala francouzům a ty ji 1000x zdražili a neinvestují tady jedinou kačku aby se tu vodu udržela!

    • T.zv.francouzům se neprodala voda, ale pronajaly trubky. Z toho důvodu dále investují majitelé oněch trubek, tedy vesnice a města, případně jejich sdružení.

     Pokud se něco prodávalo, pak jen společnosti, která měly obce založeny pro správu potrubních sítí. 

     Příklad z Prahy: vodu distribuuje a trubky udržuje PVK, a.s., jejímž vlastníkem je koncern Veolia, ale trubky patří PVS, a.s., jejímž vlastníkem je Hlavní město Praha.

     Co se týče přehrad, ekoteroristé se bedlivě starají o to, aby se skutečně postavilo ono velké nic.


Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit