Přejít na výpis diskuzí

Tycho Brahe a bizarní legenda o prasklém močovém měchýři

13.12.2019 19:00
Helena Kalendová   10 příspěvků

Vědec ceněný evropskými panovníky, autor specifické teorie o stavbě sluneční soustavy, nejpřesnější pozorovatel hvězdné oblohy své doby. Dánský astronom, po němž nese jméno kráter na přivrácené straně Měsíce. Přesto vešel Tycho Brahe do dějin poněkud bizarně coby muž, kterému praskl močový měchýř.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Dlužno podotknout,že Brahe posloužil v 90. létech Švédsku jako argument,když Havel žádal Švédsko o vrácení některých předmětů,ukradených za 30. leté války Kristýnou v Čechách.Tehdy Švédsko řeklo,že naopak ono by mělo žádat vrácení pozůstalosti po Tycho de Brahe.

 • Ano, velmi zajímavé, paní Kalendová, také děkuji.

 • Nádherná práce paní Kalendové

  Děkuji i já...

 • Pani Kalendova - dekuji ...

 • Po delší době oblbování panem Jéglem si tady můžeme přečíst v začínajícím vánočním čase něco, co přináší osvěžení poznatků, nové skutečnosti a pohodu. Je to napsáno velmi zdařile

 • vanhorne

  Ja ho pamatuji ze skoly jako Tycho de Brahe.

  • Ano správně. Jde o jednu a tutéž postavu, ale bohužel ta částice "de" tam padla omylem a ten blud se dále šířil. Takže správně autorka skvělého povídání píše astronomovo jméno dobře.

   • Ten - původem dánský - hvězdář se jmenoval ve skutečnosti  Tyge Ottesen Brahe - i když jeho jméno je někdy uváděno chybně jako „Tycho de Brahe“ (což zní spíše francouzsky, než dánsky)...

    Jen tak mimochodem - byl považován za nejlepšího a nejpřesnějšího pozorovatele hvězdné oblohy a jeho pozorování byla překonána (vlastně  - spíše upřesněna) až šedesát let poté, když byl zkonstruován první dalekohled.

    Pro zajímavost - novodobá zkoumání jeho vlasů a vousů zjistila - mimo jiné - velké koncentrace rtuti v nich. Zajímavé je nadlimitní množství zlata ve tkáních i vlasech (20 –100krát větší než ve tkáních současného člověka). Koncentrace kovů byla v mladších částech vlasů nižší, než v těle a odrostlé části vlasů. což může znamenat, znamená, že Brahe nebyl kovům vystaven cca dva měsíce před smrtí. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je - že byl již příliš zesláblý na to, aby poslední měsíce života ještě pracoval.

    Bez zajímavosti není ani, že Tycho Brahe používal umělý nos vyrobený ze slitiny zlata a stříbra (o svůj vlastní přišel ještě v mládí v šermířském souboji s jiným  studentem, jménem  Manderup Parbsjerger. Na vánočním večírku rostocké univerzity se pohádali o to, kdo z nich je horším matematikem – Brahe se ovšem ukázal být horším šermířem a v souboji  tak přišel o nos), 

     

 • Zajímavý článek, který přináší i některé málo známé informace o dánském astronomovi. Díky, paní Kalendová.

 • Starej mistr. Odplouvající loď se psem. To má hodnotu obrazu Karla Gotta za 20 let.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit