Přejít na výpis diskuzí

Univerzita Karlova žaluje Zemana kvůli nejmenování profesorů

11.2.2019 13:52
22 příspěvků

Univerzita Karlova dnes podala k pražskému městskému soudu dvě správní žaloby na prezidenta Miloše Zemana, a to kvůli jeho rozhodnutí nejmenovat fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory. Na tiskové konferenci to uvedl rektor školy Tomáš Zima s tím, že prezident podle mínění univerzity...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Univerzity a vysoké školy by si měly profesory jmenovat samy. Proč trvají na tom, že musí být dekret podepsaný prezidentem ČR? Není prezident jako prezident a od ožralého kolaboranta Zemana podpis za 5 let stejně platit nebude!
  • To byl profesor každý z těch univerzitních zap.děnců. 😉 Ale je to nakonec také možné řešení. Už mají autonomii ve schvalování kvality, tak proč si nenadělit nějaký ten slušivý čepeček nebo baret.

   Když se může nechat titulovat "profesorem" čerstvá absolventka VŠ na gymnáziu, nebo SŠ, tak proč ne na Univerzitách? Taky možnost.

   P.S. Netřeba mi připomínat, že jednou se užívá slovo "profesor" k označení práce a jednou titulu. Jenže to je špatně - existuje středoškolský učitel a vysokoškolský učitel. Liší se získaným titulem. 

  • JDE JEN A POUZE O HISTORICKY PODMÍNĚNÝ AKT - DŮVODEM JE, ABY JMENOVÁNÍ PROFESOREM MĚLO I MEZINÁRODNÍ VÁHU. Původně totiž to byl panovník této země, který Karlovu Universitu dotoval finanční částkou, která tvořila většinu rozpočtu university. 

   Spadá tedy akt podpisu jmenovacího dekretu do kategorie nepsaného práva zvykového.

   Ale žádný panovník, tím méně president této země - historicky si neosoboval, tudíž ani neměl, oprávnění posuzovat akt vysoké školy profesorem jmenovat člena akademické obce této vysoké školy profesorem 

    Prostě - neměl a nemá.

   A POKUĎ JE - VE SMYSLU ZNĚNÍ ZÁKONA č.111/1998 Sb. - PODPIS PRESIDENTA JEN A POUZE FORMÁLNÍ ZÁLEŽITOSTÍ, má pravdu pan president, když tvrdí, že by měl stačit podpis člena vlády, za resort zodpovědného. 

   Ovšem - pokuď jde o zvyklost, jejíž užívání je v této zemí po staletí zavedeno - pak povinnost připojit podpis pod jmenovací dekret má (bez dalších komentářů)...

 • pavel.zajda.7
  Prezident Zeman prý dnes napadl ředitele České televize Dvořáka, že vstoupil do KSČ v r 89 ? A co on, to rudé strašidlo? Tlačil se do KSČ seč mohl, a ty jeho žvásty, jak se bil , on?, s policií ČSSR na Národní, to si mohl nechat pro ovčáka před spaním. Prvotřídní záškvara sedí na Hradě! Fuj tajbl.
 • Neodpovědný (= nesvéprávný) konfident StB MAN vytýká někomu spolupráci s StB 😯 😀😀😀

  • KIMCID

   Drahoslav= nick Občan

   • Už tady chyběly duchaplné soudy pana Občana.

    Proč se schovává za jiný nick? Taky dostal zákaz přispívat do diskusí? To už se tady občas stane. 

  • Ne-Z-odpovědnost nerovná se nesvéprávnost (laický to výraz pro zbavení způsobilosti k právním úkonům).

   A hrabat se v pofiderních "archivech STB" po 30 letech od zániku tohoto státu v tehdejším státě, je vyhrabávání shnilých mrtvol - nic jiného. Stejně jako údaje v nich, často vycucané z prstu příslušného činovníka, pod dokument podepsaného, za účelem získání premií za činnost v daném kvartále...

   • KIMCID

    Občan si cintá na prsa nic jako spis na Zemana není

 • Podle § 74 odst. 1, zákona č. 111/1998 Sb. - zákon o vysokých školách, v platném znění  - v řízení ke jmenování profesorem se prokazuje pedagogická, vědecká nebo umělecká kvalifikace uchazeče, je-li tento význačnou a uznávanou vědeckou nebo uměleckou osobností ve svém oboru. 

  Předpokladem k zahájení řízení je předchozí jmenování docentem na základě habilitačního řízení, bylo-li součástí tohoto jmenování předložení habilitační práce. 

  Takže - jmenování profesorem je aktivitou, možná i problémem university, či jiné vysoké školy na území ČR. 

  Teprve na konci do procesu jmenování FORMÁLNĚ VSTUPUJE Ministerstvo školství a president, po němž se prakticky chce jenom, aby jako byzantský sultán "pohladil" adepta na profesuru po hlavičce a předal mu dekret - protože se od něho - ve smyslu znění zákona č.111/1998 Sb. - očekává! 

  Tato formalita je historicky podmíněná - zakladatelem university a jejím hlavním sponsorem byl panovník země, z jehož peněz byli vysokoškolští učitelé i placeni - na jehož stolec byl v této společnosti president posazen - ale bez toho, že by z presidentského fondu na plat akademických funkcionářů přispíval. 

  VYKONÁVÁ TEDY JEN HISTORICKY PODMÍNĚNÝ A HISTORICKY DANÝ ÚKOL - ABY JMENOVÁNÍ PROFESOREM MĚLO I MEZINÁRODNÍ VÁHU. Ale žádný panovník, tím méně president této země - nemá oprávnění posuzovat oprávnění vysoké školy profesorem jmenovat člena této vysoké školy profesorem  Prostě - nemá.

  A POKUĎ JE - VE SMYSLU ZNĚNÍ ZÁKONA č.111/1998 Sb. - PODPIS PRESIDENTA JEN A POUZE FORMÁLNÍ ZÁLEŽITOSTÍ, má pravdu pan president, když tvrdí, že by měl stačit podpis člena vlády, za resort zodpovědného. 

  Ovšem - pokuď jde o zvyklost, jejíž užívání je v této zemí po staletí zavedeno - pak povinnost připojit podpis pod jmenovací dekret má (bez dalších komentářů)...

 • A copak chtějí ti panáčci z UK vysoudit na starém pánovi?

  Je nestíhatelný z Ústavy. Tak to jiní junáci schválili v Parlamentu. Prezidenta nikdo k ničemu odsoudit nemůže. 

  Jsou to ale dneska paradoxy. 


  • Nejde o žádné "stíhání" - žaloba je podána ve správním řízení, které má rozhodnout, zda president má vstupovat do řízení dle  § 74 odst. 1, zákona č. 111/1998 Sb. - zákon o vysokých školách, v platném znění, týkajícího se udělování akademických hodností.

 • Slušný člověk by si od toho ruského kolaboranta a vlastizrádce nikdy nic převzít neměl. Zeman konečně pochopil, že do Bílého domu se nikdy nepodívá, tak přišel s teorií dvou ruských špiónů, kteří se setkat nemůžou. Ovšem ruský špión a ruský prostitut je úplně něco jiného. Měl by mu to někdo vysvětlit.
  • typická havloidní špína, plnou hubu demokracie a hnoje, po tom vašem ožralovi zbyl pouze kult osobnosti, smrad, letiště a lavička

  • KIMCID

   Slušný člověk druhého neuráží.Tak se mezi ně neřaď.

   • Nikoho neuráží, pouze koinstatuje skutečnost kterou každý normální člověk vidí????

    Nebo to už se dle vypatlaných koblihohlav opět nesmí ???? Asi Ááááno, že Áááno to je zcela zřejmé neb by u těch dvou zrůdných šm...jdů bylpo jasné co je to za lidský odpad.

    • Nadávky a urážky může za konstatování považovat jen hulvát a primitiv. Každý jsme prostě nějaký.

 • Pokud Ošťádal spolupracoval s STB tak se nedivím, že ho Zeman nechce jmenovat profesorem. Jak se bude jmenovat, profesor STB? Rektor Zima se Ošťálá zastává, tak to dělá pěkné jméno Karlově univerzitě a potažmo celému státu. Nakonec prezidenta ještě žalují. Ošťádal se narodil někdy v roce 1956 tak už to do důchodu doklepe má to za pár. Nebo mu jde jenom o prachy?

  • A premiér STBák který de facto řídí ČR je OK ?

   • KIMCID

    ANTIQUE pořádně si prostuduj tu kauzu.Zatím se soudí jen za to že je ve spisech. A soudí se ne se státem ale s ústavem Slovenské paměti národa

    • Na Slovensku už je odsouzen definitivně - agent a udavač ŠtB - potvrzeno platným rozsudkem.
     • KIMCID

      Bože lžeš a nestydíš se za to.On tam jen zatím prohrál soud nic vic. Soudy jedou dál.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit