Přejít na výpis diskuzí

Upraví se někdy prezidentovo postavení v ústavě?

7.10.2019 10:45
Jaroslav Bican   58 příspěvků

Úvahy o tom, jak zpřesnit některé pravomoci prezidenta republiky či usnadnit podávání ústavní žaloby proti němu, narážejí na celou řadu překážek. Co by se muselo stát, aby se změnil současný stav, kdy si prezident dává s určitými úkony velmi na čas a kdy je takřka nemožné na něj podat ústavní žalobu?

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Podle mne stačí zrušit senát a bude od Lásky a spol. pokoj.
  • Právě naopak. Senátu je třeba dát odpovídající pravomoci, aby mohl zrušit špatný zákon.

   V současné době může senát zákon nanejvýš vrátit do poslanecké sněmovny.

   Takže naše zprasená ústava sice má Senát jako pojistku demokracie, ale s nedostatečnými pravomocemi.

   • Ke zrušení zákona vedou zpravidla dvě cesty:

    1. Zrušení (přímá derogace) ze strany ústavního soudu.

    2. Novelizace anebo zrušení ze strany zákonodárného orgánu tj. Parlamentu ČR.

    Blíže v: http://www.asociacepm.cz/aktuality/analyza-zruseni-zakonu-129.html

    Je-li Parlament dvoukomorový, nelze jednu komoru vybavit vámi požadovaným stupněm pravomoci.

  • Někteří senátoři mi připomínají vzteklinou nakažené zlobně poštěkávající pejsky. Ovšem v případě Zemanovy právní zlovůle mají senátoři pravdu.
 • Proč by podání ústavní žaloby na prezidenta mělo být prakticky nemožné?

  Až provede něco objektivně v hrubém rozporu s právy a povinnostmi uvedenými v Ústavě, až se senátoři a poslanci nebudou štěkat jak malí psi v truhlíku, tak je ústavní žaloba docela legitimní a možná. 

  Jen se nerealizuje jako výsledek zbožného přání několika psychicky labilních senátorů a mnoha svým pánům loajálních novinářů.

  V tom je asi ten hlavní problém. 

 • rebel1234

  Babiš nebo mladej Klaus ? To ale kavárna nerozdýchá ! :-)

  • A co Kájínek nebo Krejčíř? Ti, alespoň něco umí a něco zažili na vlastní triko. Nejsou to trapní mazánci svých papalášských tatíků a StB nebo ruské ambasády. 


 • Přímá volba prezidenta.,dává výší legitimitu a tím i moc, prakticky až na hranici poloprezidentského systému., nemluvě k tom, že v tom případě je tzv.senát zbytečný..Takový prezident, spolu i s vládou atd.. má pak i právo postavit klidně i celou sněmovnu s.r.o. do tzv.latě..ať už se to komu líbí, či nelíbí..pokud oni naopak nebudou dělat, to co mají a nebo dokonce půjdou proti vlastní zemi a proti vůli občanů, což se nyní i často děje..s cílem rozeštvávat lidi, potenciálně zájmy V4..pomocí tzv.neziskovek, kaváren, chvilek za "něčí" miliony..atd. a co neuznávají, že jediná možnost k převzetí legální moci.,jsou vyhrané a řádné volby, pomocí přímé volby občanů..a ti si zvolili i současného prezidenta a dali mu tímto i vyšší mandát a moc ..

  • Fakt se se změnou volby prezidenta změnily i jeho pravomoci dané ústavou? To jsem netušil.

   V čem ty změny spočívají?

   • Tím, že se ústava, stejně nakonec jako všechny jiné zákony..dá vykládat za určitých situací i více způsoby a právními výklady..akorát se to dosud v takové míře i odvaze nepoužívalo..,protože prezidenti., byli hlavně v područí politických stran i politiků., co je volili i prosazovali a ne s přímou podporou a volbou od občanů, což dává úplně jiný, přesněji vyšší mandát i právo k moci vždy a všude, bez ohledu, jestli je to prezident, starosta města atd..Právě proto se politici a mocenské i zájmové skupiny na ně nasáté.,bojí přímých voleb k čemukoliv., doslova a do písmene.,jak čert kříže !..

    • Takže nepřímo volený prezident nevykládá ústavu více způsoby, ale přímo volený ano? 

     To se pletete milý vlku. I havel a Klaus balancovali u výkladu ústavy

     "Prezident Miloš Zeman pravidelně zachází až na samou hranu ústavních zvyklostí. Týká se to také personálního složení vlády. Své by o tom mohl vyprávět neúspěšný kandidát ČSSD na ministra zahraničí Miroslav Poche nebo aktuálně Michal Šmarda, který zatím marně čeká, až jej prezident jmenuje ministrem kultury. Problémy s ministerskými kandidáty měli však i Zemanovi předchůdci. Současná hlava státu si mohla například podobnou situaci vyzkoušet i z druhé strany, když si prezident Václav Havel kladl podmínky pro jmenování některých ministrů. Václav Klaus zase například zkoušel kandidáta na ministra průmyslu Milana Urbana z jazyků.

     • To je sice všechno pravda., ale prezident Zeman a nejen on..velmi rychle pochopil, že je možné klidně jít ještě tzv.o patro výše..až do víceméně poloprezidetnského systému moci..s vědomím, že má velkou šanci, aby mu to prošlo, což se i v podstatě stalo..a i díky tomu budou mít i další prezidenti.,možnost jednat stejně tak silně..a byli by hloupí, aby se toho vzdali., aspoň do doby, než by byla přímá volba prezidenta, či kohokoliv jiného.., opět zrušena a nebo prosazena a použita možnost např.přímé odvolatelnosti od občanů s právem sesadit po dosažení určitého počtu nespokojených voličů v podstatě kdykoliv a kohokoliv v rámci zákona atd..,aby hlavně občané měli doslova bič na své "státní zaměstnance".. Samozřejmě ti.,co u voleb nebyli a nebo dokonce ani dlouhodobě nechodí.,tzv.kašlou na to..by toto právo odvolatelnosti neměli.,aspoň do doby, než by k volbám opět přišli a měli tak i odpovědnost za své rozhodnutí..Do příštích voleb tedy kritikům zatím zbývá jen jediný legální krok..čekat na příští volby a pak znovu volit stejně či úplně jinak a jiného, dle sebe lepšího politika..ostatní.,co se neprosadili..to pak musí prostě respektovat..

      • cit.: do příštích voleb tedy .........   - no to jste tedy hóóódně vedle.

       Vy jste nikdy neslyšel o tom, že takový či onaký parchant tzv. "dojel" na své činy.

       zeMAN a ta jeho smečka by nebyla žádná vyjímka. Jediný problém je v tom, že části českého národa stačí přihodit do talíře knedlík, či vnutit koblihu s pár nesmyslnými lživými žvásty a je "vymalováno".

 • Mizí tady příspěvky. Tiscali porušuje Ústavu a provádí censuru!

  • Cenzura je důležitým nástrojem totalitního režimu. Kdo cenzuruje, ten podporuje totalitní manýry.
 • gaheris

  Vše nejlepší, pevné nervy a zdraví přeji Vladimíru Vladimíroviči Putinovi !

 • Ta fotografie vypovídá o všem.To je vizitka české kotliny.Jeden udavač,druzí dva z Prognostického ústavu to je opravdu síla.
 • Pan Miloš Zeman je nejlepší prezident České republiky.

  • Kdo to je ten Váš zeman???

   Znám dva - jeden je bezdomáč v Č.B. - velmi spořádaný človíček s vlastním mozkem, ......  a druhého - jakého-si rusofilcko-číňanského ři..lezce, pobudu prvního řádu - ožralého prolhaného, křiváckého gaunera, který prý v současné době hnije na zámku v Lánech.

   Tak kterého máte na mysli - ale ani jeden z nich není prezident, jen ten druhý se nechává titulovat sprasident.

 • Podle ksichtu, Brežněvovo dvojče. 😂Pěkná fotka.
  • vanhorne

   "Pěkná fotka"

   Poslednich par mesicu jsou si podobne v tom, jak na jednech zbozne hledi k nebi a na druhych obraci kukadla v sloup. 

 • Nebylo by lepší ptát se autorů ústavy?

  Mimochodem, proč nebylo k ústavě referendum??

  Proč nebylo referendum ke zřízení "Vyšších územních celků - VÚC"???

  Jak to, že doposud nemáme zákon o celostátním závazném referendu????


  • Trefa do černého......

  • K rozhodování o ústavě je nutné přinejmenším základní právnické vzdělání. Hospodská lůza a ovce o ústavě rozhodovat nemohou.

   • Dokázal byste na podporu svého tvrzení uvést stupeň právnického vzdělání u autorů aktuálně platné ústavy?

    Autoři jsou zmíněni například zde: CHRASTILOVÁ, Brigita a Petr MIKEŠ. Prezident republiky Václav Havel a jeho vliv na československý a
    český právní řád.
    Namátkou Michael Žantovský, Jiří Křižan, Pavel Rychetský, Karel Schwarzenberg...

   • Tebe bychom samozřejmě z výše uvedených důvodů hlasovat nenechali, můžeš být naprosto klidný.......😀

    • Ubohý "realisto" ze zapadlého znojemského sklípku, kdybys věděl co nevíš... 😍

     • Ubohý "občane" nevím, že bych byl ze znojemského sklípku. Kdes na tu halucinaci přišel? Žeby lysohlávky?  😂

      • "Ubohý realisto", lysohlávky neužívám, ani jiné halucinogenní látky. A posezení ve znojemském sklípku nemusí být nic       špatného 🙂

       • Reakce na příspěvek:

        "ubohý občane" tak to jsi natom hůř než jsem myslel. Lysohlávky jsou ještě relativně neškodné v porovnání s tvrdým heroinem který teda bereš......dokonce propadáš iluzím nejen o mé mylné lokaci, nýbrž i iluzím že prý nic nebereš. To už je totální dno....😀

    • 🙂

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit