Přejít na výpis diskuzí

Utlačuje nás příroda? Spor o národní parky je sporem o základní hodnoty

27.2.2017 22:34
Tomáš Chalupa   11 příspěvků

Vypadá to jako hádka mezi ekologickými aktivisty a obyvateli obcí utlačovanými příliš chráněnou přírodou. Ve skutečnosti jsou v sázce naše hodnoty, zda se jako společnost rozhodneme chránit to, co bychom chránit měli, nebo dáme přednost vlastním zájmům. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Pokud se lidé neumějí domluvit je to smutné. Šumava historicky nepatří k České republice. Není to náhodou tak, že někdo v budoucnu by chtěl toto území Němcům vrátit? Od jak živa bylo toto území obydleno a mělo by to tak zůstat. Já bych žádný park nedělal, ale taky bych tam nepovoloval žádnou stavební výstavbu pro cizí. Pouze místním kdo se tam narodil a žije bych povolil výstavbu domů a pod. Co se týká turistů ať tam chodí po vyznačených stezkách v tom žádný problém.
  Na Šumavě není lehký život kdo tam nežil nepochopí. Na Šumavě je chleba o dvou kůrkách a je to pouze pro tvrdé otrlé lidi.
 • šumava se otevírat neměla vůbec.nejvíc jí ničí neukáznění cyklisté
 • Těžké lobistické zájmy pod bernánčím rounem "bohulibých" myšlenek. Takový poměr chráněných území není nikde ve světě. To samé je s městy. Každé město je chráněnou památkovou zónou, každý potok chráněným tokem. Vysazujeme pstruhy a lososy, aby je mohli chytat nadolních tocích v zahraničí. Divoká prasata se potulují po sídlištích. Nesmyslné ochranářské praktiky nahrávají opět pouze úzké skupině lidí, která má na úplatky. V poslední době se k tomu přiřadily povodňové mapy stanovené na veksláckém šlendriánu roku 2002, který byl ukázkou řízení státních zájmů absolventy pátých ročníků základní školy s dobrou násobilkou.
  Podíváme-li se do středomoří, které po tisíciletí "kultivovaly" ocěňované říše Řeků, Římanů Egypťanů, tak zjistíme, že zdvevastovali veškeré lesy nejdříve na svých poloostrovech, pak dále po pobřeží a následovala Francie, Španělsko a proto táhli do Německa. Kdyby je nevzdělaní nerozprášili, tak by byla bez lesů celá Evropa a obrátili by se do Ruska, jak je ostatně tradicí do dnes.
  Proto je třeba zrušit veskeré státní podpory spolkům a hnutím, které si na svou činnost musí sehnat prostředky od sponzorů nebo členských příspěvků.
  Stát musí řídit odborníci s tradicí, tedy podnikatelé a vzdělanci, kterých rodiny něco dokázaly, jako tomu bylo v první republice. Žádní já jsem politik, táta byl politiky, děda byl politik. Proto jim vadí Babiš, ale Babišovi může konkurovat jen Babiš. Tihle politruci z panelákových a pavlačových generací toho moc nedokážou, nemají ani argumentační sílu, utřeje je dvěma příklady ze života, o kterém oni nemají ani páru. Stejně jako o poplatcích za mobily.
 • Autor projevuje jako obvykle základní neznalosti tématu. Píše, že pokud přírodu začneme upravovat, tak ztratí nevratně svůj původní charakter. S tím lze samozřejmě jedině souhlasit. Jenže zjevně neví, že původní charakter přírody již byl nevratně změněn - a nejen na Šumavě, ale v podstatě v celé střední Evropě, to už dávno udělali naši předkové. Takže nechat teď jakýkoli kousek přírody jako "bezzásahový" je poněkud alibistické opatření, které rozhodně nepovede k vytvoření nějaké "autentické přírody". Jediné co je možné je osvícené hospodaření, které zabrání "sebepoškozování" přírody (například kůrovcovým kalamitám) a povede k takové skladbě porostů, které budou co nejrozumnější jak z hlediska hospodářského efektu, tak z hlediska odolnosti proti škůdcům (tj. jak kůrovcům, ale i vichřicím a podobně), ale samozřejmě i z hlediska rekreačně-sportovního využívání celé oblasti podobně, jako je tomu třeba v okolí Lipna, nebo v jiných horách (Jizerky, Krkonoše, Jeseníky).
 • Ano, je pravdou, že by člověk měl žít v souladu s přírodou. Měl by pro to ovšem také něco aktivně dělat a ne jenom řečnit a přivazovat se ke stromům. V mladých aktivistech kupříkladu dřímá veliká síla. Právě ti by se měli aktivně chopit motyk, lopat, vozíků a jiného vhodného náčiní, opustit své squaty, rodičovské byty a kanceláře neziskových organizací, tedy jak kdo, přestat vykřikovat na ulicích, ale potichu a šetrně k přírodě se přestěhovat do šumných hvozdů a tam, se vší láskou a péčí přírodu chránit a zvelebovat. Na mozoly a bolavé záda by si rádi a rychle zvykli. A ta radost z borů, šumících po skalinách.....
  • felix.julec
   Souhlas s vaším příspěvkem,ale ještě bych dodal,že k těm lopatám a motykám "ochráncům"byste musel ještě přidat pár lidí,kteří by těmto lemplům hýbali rukama.
 • To zas bylo ve sněmovně lobistů *14*
 • Vůbec bych se nedivil, že někde na Šumavě je schovaný ten článek, co ho chudák Jirka Ovčáček pořád nemůže najít a proto nechtějí ekoteroristé z pražské kavárny na Šumavu nikoho pustit.
  • Ovčák hledá a hledá a najít nemůže. Becherovič už kvůli tomu dokonce chtěl přeříznout holky v národním parku. Jenomže ono to už s tím přeřezáváním nejde tak jako za mlada. Chlast a cigára udělaly své. Možná Ovčák by ještě něco svedl. *15* *2*
 • No jo, poručíme větru, dešti...
  Však ona si Příroda poradí s tím parazitem homo a ti co přežijí budou si někde v jeskyni při ohni vyprávět legendy o tom, že člověk nerespektoval zákony stanovené Přírodními Božstvy a ta ho za to potrestala. Chce to trochu skromnosti a uvědomit si, že Příroda tady není pro nás, ale my jsme její součástí a pokud ji zničíme, zničíme sami sebe.
 • Nevážené tiscali, polib mi hýžď!

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit