Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Cituji:"I u nás máme zemi plnou kostelů, které už ani zdaleka nejsou plné
  tak, jako před sto lety, A to, že smějí být prázdné (tedy až na Vánoce,
  kdy se chodí na půlnoční) a že víra smí být terčem kritiky či dokonce
  leckdy i posměchu, je přece také výraz svobody, kterou nám přineslo
  právě křesťanství."

  Nikoliv. Popisovanou svobodu nám přineslo osvícenství.


  Cituji:"I když leckdy porušujeme křesťanskou morálku, jejímž základem je
  Desatero, uvědomujeme si, že děláme něco nesprávného, a tak nějak v
  hloubi duše cítíme jisté provinění. Boha respektujeme, stejně jako pan
  farář nadále zůstává pro drtivou většinu lidí váženou osobou. A vůbec
  přitom nezáleží na tom, zda věříme, či nikoliv."

  Nikoliv. Do t.zv. Desatera jsou zahrnuta obecně platná pravidla pro koexistenci lidí ve společnosti. Podobně cítí člověk provinění, když si uvědomí, že porušil zákony dvanácti desek, protože antické kořeny naší civilisace nejsou zanedbatelné. Atd.

 • Myslím, že pan Strašík v několika větách pronesl to důležité. Politika se zaměňuje za náboženství. Věřit, slepě věřit a obětovat se.

  A tak existují fanatici náboženští (už tisíce let) a také političtí. Dej Bůh (jak říkáme my ateisté) aby většina z nás nepatřila ani k jedněm a ani k druhým. 

  Ani o vánocích a ani ve zbytek roku.

 • David77

  Haha.

  Až na to, že apoštolové i první křesťané, by na Vánoce čuměli stejně nechápavě jako australan na české jídlo (když mi prominete narážku na pořad Streamu "Jak nás vidí svět")

  A když už by slavili zásluhy Ježíše jakožto dárkonoše, slavili by to o prvním úplňku po jarní rovnodennosti, tedy zhruba o Velikonocích, tak jak si to Pán Ježíš přál, protože právě tehdy lidi obdaroval. A dar který lidstvu dal se nemůže srovnávat s ničím, s čím mohl přijít nějaký Mikuláš.

 • Vánoce se během staletí staly svátkem nejen věřících křesťanů a nevěřících Evropanů.

  Čas tvoří z osob legendy. Pravděpodobně se narodil nějaký židovský odbojník, kterého poznalo pár jemu blízkých. Postupně se tvořily o něm legendy jako o mnoha lidech. Vzpomeňme např. Robina Hooda, Spartaka, praotce Čecha,  Mojžíše, Davida a mnoho dalších. 

  Je-li to realita nebo fikce,většině lidí je jedno. Avšak tato událost nám přinesla krásné zvyky, ovlivnila kulturu, přinesla novou morálku a dala lidem naději. Šťastný může být člověk, jenž věří v posmrtný život. I společnost z toho může těžit, neboť víra pomáhá dodržovat všelidské mravní hodnoty.

  První křesťané byli krutě potlačováni, znamenali progres do doby, než se dostali k moci, utvořili organizaci a vnitřní hodnostní strukturu. Doktrína o božím určení středověkého panovníka dala církvi nesmírnou moc.

  A jako každý suverén přestala hájit prosté lidí, stala se brzdou pokroku. Naopak svým učením udržovala po několik století status quo.

  Ale přesto kult božího syna rádi slavíme.  Proto veselé vánoce,  POKOJ lidem dobré vůle. Všem věřícím křesťanům i všem lidem na zemi.


 • mun.go

  Vánoce jsou křesťanský svátek, přesto je slaví i bezvěrci.

  Slůvko "přesto" je navíc. Pokud slaví, je to v pořádku.

  Kvazikorektní praktiky se uplatňují všude - v U.S.A: žádné Merry Christmas, ale  Season Greetings ...

  • vanhorne

   "žádné Merry Christmas, ale  Season Greetings ..."

   Expert pres zvyky a tradice v North America or just paid shitdisturber?Asi te zklamu, ale Season Greetings and Merry Christmas se pouziva od nepameti in both North Americas. So hold your horses and keep your pants on, enjoy the X-Mas or the Season, faites ce que vous voulez, delej jak ti libo.

   • mun.go

    Season Greetings and Merry Christmas se pouziva od nepameti ... no budiž. "Season Greetings" sice ne tak dlouho, ale budiž. 

    Pokud pisatel / mluvčí použije pouze "Season Greetings" místo "Merry Christmas", tak je to přehnaná hyperkorektnost (aby třeba neurazil židovské spoluobčany, kteří slaví ještě před vánocemi Chanuku).

    Word Choice – Season’s Greetings

    • Existuje i český výklad v https://www.helpforenglish.cz/article/2015082901-problematicke-slovicko-holiday


   • Tak trochu ten článek působí v duchu křesťanství:

    "Veselé vánoce všem - a běda těm, kteří o to nestojí!!"😛

  • David77

   Vánoce ale vůbec nejsou křesťanským svátkem, i když je to všeobecně přijímáno!

   • vanhorne

    "nejsou křesťanským svátkem"

    Normalnim lidem to vubec nevadi a nemaji zadny duvod se nad tim trapit. A jestli stari Pohane vymysleli Vanoce jako svatky pokoje, stesti a radosti urcite se neobjevi jejich potomci aby si je vzali zpatky. Byla by to obrovska ztrata, protoze dnesni nepohanska spolecnot uz neni schopna neco lidskeho vymyslet. Pohane nebo Krestane, patri jim dik za Vanoce.

 • Preji vam vsem klidne a nicim nerusene proziti Vanoc a v roce 2019 hodne zdravi, stesti a optimismu ...

 • Velice trefně a správně napsáno. Pohodové svátky a úspěšný Nový rok 2019, vážený pane Strašíku.

 • Probůh, pane Strašíku, Vy nemáte tušení o čem píšete. Křesťanství potlačovalo svobodu stejně jako jakákoliv jiná ideologie. Už jste zapomněl na upalování čarodějnic ve středověku a křižácká tažení "ve jménu Boha"? Tak jako bylo křesťanství vytlačováno komunismem, tak křesťanství samo vytlačovalo a téměř vytlačilo pohanství. Přečtěte si například "Zákon sudnyj lidem". A pokud to nevíte, tak vánoce jsou, samozřejmě v jiné podobě, pohanským svátkem. Křesťané jej přejali, jako ostatně většinu svátků, od pohanů, protože si pohané tyto svátky prostě odmítali nechat vzít.

  Přesto vám přeju hezké vánoce :)

  • David77

   1.část komentáře OK

   2.část - Nesouhlas

   3.část - Souhlas

   Nesouhlas s tím, že křesťanství vytlačilo pohanství... Tedy příkladem... nemůžete potlačit konzumaci svíčkové tím, že ji přejmenujete na Chilli con carne.

   Nepřeji Vám hezké vánoce. Přeji Vám hezký celý další život. A myslím, že to není o nic odvážnější přání. 😉

 • Také přeji krásné a pokojné prožití Vánoc a do Nového roku 2019 všechno dobré všem kdo si to přečtou a jejich blízkým.

 • Krásné vánoce, klid v duši a mír v mysli přeji všem spoludiskutujícím na tomto serveru - i těm, kteří o to nestojí. 

  Žádný politik a žádná politika nestojí za to, aby se lidi nenáviděli. 

  • josef.chmela

   Souhlas. Také krásné vánoce a úspěšný rok 2019.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit