Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • milacekpublika

    Podle mě by stačila třeba i dotace na rekonstrukce bytových jader, protože si myslím, že tím by se celkově zlepšila kvalita bydlení a byla by nižší touha po takové té migraci, kterou teď někteří lidé předvádějí. Jestli teda chápete, jak to myslím. Prostě zlepšit obecně podmínky k bydlení a pak to nikoho nebude táhnout k tomu, aby bydlel jinde.

  • mun.go

    Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z 15.1.2024:

    Za posledních sedm let (2016 až 2023) provedl NKÚ již pět kontrol zaměřených na peněžní prostředky určené na podporu bydlení. Poslední, která skončila loni v červenci, se soustředila na prostředky státu vynakládané Ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a Státním fondem podpory investic (SFPI). Obě instituce vydaly na podporu bydlení v letech 2016 až 2021 dohromady 13,9 mld. Kč a subvencovaly tak více než 4 500 projektů. Objem peněžních prostředků, které stát vkládá do řešení problematiky bydlení, sice dosahuje téměř 3 mld. Kč za rok, vliv na trh bydlení je ale marginální. Hlavní problémy bytové politiky, zejména dostupnost a kvalita bytového fondu, dlouhodobě přetrvávají a dosavadní plnění cílů koncepcí bydlení k jejich odstranění nevedlo.

    NKÚ zkontroloval také program „Nájemní byty“, spravovaný SFPI. Jeho účelem je podpora výstavby nájemních bytů a domů pro vymezenou skupinu obyvatel, jako jsou např. lidé starší 65 let nebo zdravotně či příjmově vymezené osoby. Podle podmínek programu není prioritou ochrana osob z cílové skupiny, ale návratnost peněžních prostředků. U podpořených bytů tedy není limitována výše nájemného.Tím se toto bydlení stává pro zamýšlenou cílovou skupinu finančně nedostupné a nájemník je nucen žádat o příspěvek na bydlení až do maximálně možné výše. Např. u jednoho projektu se nájemné zvýšilo z původních 135 Kč za m² na 569 Kč za m², nájemné pro jednotlivce tak začínalo na 19 000 Kč za měsíc, a to bez nákladů na energie, odpady nebo případné asistenční služby. To však vyvolává další finanční požadavky na státní rozpočet ve formě vzniku nároku na sociální dávku – příspěvek na bydlení. A náklady na něj meziročně stoupají: zatímco od ledna do července 2022 vyplatil stát na příspěvek na bydlení celkem 4,6 mld. Kč, ve stejném období roku 2023 to bylo už 9,8 mld. Kč.

    Již od roku 2016 NKÚ upozorňuje na to, že neexistuje systémové řešení problematiky podpory bydlení včetně jeho zákonné úpravy. Návrh zákona o podpoře v bydlení zpracovaly MMR a Ministerstvo práce a sociálních věcí v roce 2023. Podle předpokladu těchto ministerstev by měl být zákon přijat v letošním roce a měl by být účinný od druhé poloviny roku 2025.K výraznějšímu posunu v oblasti bydlení nemůže dojít bez většího společného a dobře koordinovaného úsilí státu a aktivního zapojení územních samosprávných celků.

  • Já jsem ráda, že jsem sehnali starší dům před rekonstrukcí, který je na pěkném místě a není daleko od vesnice, kde bydlí rodiče, takže je můžu jet kdykoliv navštívit :-) . Máme na domě sice práce víc než dost, ale už máme novou střechu, vyměněné těsnění u oken, takže takový ten základ pro to, abychom měli přes zimu vevnitř hezky teplo. A teď už jen další věci, které máme tak na 5 let :-D .

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit