Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Letní čas je bezvadná věc. Zvyknout si na letní mi trvá jeden den...prostě jdu dřív spát...S příchodem zimního se srovnávám hůř...ta tma večer a krátké odpoledne.. Takže dva dny..:-)
    Češi musí pořád plkat o hloupostech a někdo jim zatím vyloupil státní kasu...
  • je neskutečně d...mentní. Vymýšlí samé umělé problémy a komplikace. Když náhodou je něco jednoduché a funguje to, vymyslí okamžitě nějakou pi...ovinu jak to zkomplikovat a zničit. Příklad se šibováním s časem je jeden z mnoha. V minulosti se to zdůvodňovalo "úsporou energie a vyšší výrobou v době války". Dnes už to k ničemu není, jen byrokratická komplikace. V Rusku už tuhletu kravinu zrušili.

    Dalším evidentním nesmyslem je kalendář. Ročně je 13 lunárních cyklů po 28 dnech. Bylo by po všech směrech úředně matematicky ekonomicky atd. jednodušší mít třináctiměsíční rovnovážný kalendář a pouze prostřední sedmý měsíc by byl vyrovnávací s 29 dny. NE MY MUSÍME MÍT STUPIDITU S 30 A 31 DNY A S ŠIBOVACÍM ÚNOREM. Proč bychom to dělali jednoduše když to může být složitě. A tyhlety fantasmagorie se touhle civilizací táhnou v astronomii, ekonomice, politice zdravotnictví, ekologii energetice a prostě kam se podíváme. Divím se že tahle civilizace pod záplavou své tuposti ještě nezanikla.
    • S první odstavcem souhlasím, s tím druhým nikoli.

      Náš kalendář není lunární, ale solární. Řídí se nikoli periodicitou oběhu Měsíce kolem Země, ale oběhem Země kolem Slunce. Problém je v tom, že den má 24 h a rok, tedy oběh Země kolem Slunce trvá 365,24 dne, proto se to musí občas korigovat vložením tzv. přestupného dne. Jinak bychom jednou slavili vánoce v létě.

      Kdybychom zavedli měsíce s počtem 29 dnů, stejně by měsíční úplňky nastávaly v různých dnech, protože doba od úplňku k úplňku trvá 29,53 dne.

      Takže můžeme vymýšlet měsíce s různým počtem dní, ale vždycky nám zbude pár dnů, které budeme muset někam "nacpat". Ale proč měnit tisíciletou tradici, k čemu by to bylo dobré? Naopak by to vyvolalo problémy s chápání různých historických událostí, s datem narození atd.
    • :-D no, třeba se dočkáme konce západní civilizace, naši politici a vedoucí činitelé se o to velmi snaží *1*
  • Po dlouhé době téma které nezavdává podnět k vulgárním příspěvkům (snad).
    Všichni zde hovoří o čase, já si ale myslím že důležitější než cas je rytmus života který je tímto střídáním narušem. Mě osobně to dělá dost problémy.
    Přeji příjemný a hezký den.
    • tak jsou tu samí kultivovaní diskutující a naštěstí sem nikdo nepíše, že za to může Putin/Obama/Zeman/Sobotka anebo komunisti, kapitalisti, nacisti, neandrtalisti *1*

      jistě, máte pravdu, "čas není důležitý, důležitý je pouze život" (není to můj citát) :-) a proto jsem napsal, že je jedno jaký je čas ...
      já tedy moc nechápu, jaké to způsobuje problémy, když si jdete lehnout a vzbudíte se v tolik a tolik hodin? a to jsem po ránu zmaten byť je jakékoli období ...
      a to Vám nevadí, že když jste se probudil dnes, tak už bylo světlo, ALE kdyby jste se probudil v prosinci, bylo by to za tmy? (tedy pořád v zimním čase)

      mně osobně narušovala životní rytmus brigáda, kdy jsem měl nepravidelnou pracovní dobu (tj. začínal a končil jsem v různou dobu a i pracovní dny se střídaly tak, jak jsem měl zrovna napsány směny), ale i po pěti letech mi na tom vadilo jen to, že nemám dostatek času, ne že by byl jiný ...
      • mně teda vždycky narušovalo životní rytmus jakékoli zaměstnání, kdy jsem musel jako id.ot vstávat dřív než mezi 10-11, kdy se normálně sám od sebe budím... *1* *1* *1* Proto jsem se stal zvukařem, ale různá pracovní doba a volné/pracovní dny bez ohledu na den v týdnu mi problémy nedělají, spíš naopak - zbavují život nudného stereotypu... hlavně když mne ráno žádnej aktivní ko.ot-skřivan netahá z postele!!! *1* *1* *1* *1*
        • no jo, všichni jsme jedinečné osobnosti *1*

          u mne je to naopak tak, že to co neudělám dopoledne, už odpoledne (přestože je delší) nestihnu, resp. raději jsem na nohou od sedmi abych měl volný večer než naopak (má zkušenost a pocit) *2*
          • Nojo, to bude tím, že mne ta zvukařina i po letech baví, takže i když dělám přes půlnoc, beru to tak, že "můžu", ne že "musím" - je to vlastně jako kdybych měl volný večer *3* *1*
  • ano, ale Vaše-naše zdánlivá poloha slunce není ve 12:00 celoročně, ona se posová, je před i po, logické by bylo každých 14 dní posouvat o pár minut ručičky ...
    asi si neuvědomujete, že dnes jsme stávali za světla, po změně času budeme stávat za tmy, ale voala, uprostřed léta to bude opět za světla ...

    naše-vaše biorytmy jsou krásná věc, ale běžte o nic vyprávět příslušníkům bezpečnostních sborů, zdravotníkům anebo zaměstnancům ve službách (hotelnictví, gastornomie, ...), že mají mít pravidelný rytmus ... asi na Vás budou koukat jako na "bl-ba", protože je to idealistická představa

    ano, je z toho maximálně pár dní rozhozen, pak se přizpůsobí (pakliže mu to tedy někdo nebo on sám neustále nepřipomíná) :-)

    hlavně většina lidí má subjektivní pocit, že čas běží rychle, když si něco užívá, pokud se nudíte, čas Vám bude běžet pomalu bez ohledu na to, jestli je zimní čas uprostřed léta ...

    jo, btw. by mne zajímal Váš názor na změnu biorytmů u polárních dnů a správné určení času v dané lokalité (zimní vs letní) ... *2*
    • Vážený annonyme, pravé poledne, tj. doba kdy je slunce přesně na jihu v nejvyšším bodě své zdánlivé denní dráhy se během roku pomalu mění a dosahuje až dvacet minut před nebo po dvanácté hodině, kterou ukazují hodiny. Ale ta změna je pomalá a nikoli náhle o celou hodinu. A ostatně je také periodická.

      Není rozhodující, jestli jsou biorytmy "krásné" nebo nikoli, jsou však realitou. Lidé pracující v uvedených profesích jistě mají silně narušené biorytmy a proto takovou práci nemůže vykonávat každý. Mají nesoulad mezi vnitřním pocitem času daným biorytmy a časem na hodinách, jemuž jsou nucení přizpůsobit svou aktivitu.

      Samozřejmě na subjektivní pocit rychlosti ubíhání času má velký význam to, jestli konáme nějakou příjemnou nebo naopak nepříjemnou nebo nudnou činnost. Ale to je něco jiného.

      Lidé žijící v polárních oblastech nebo naopak v rovníkových oblastech mají své biorytmy přizpůsobené prostředí, ale i přesto světelné, gravitační elektromagnetické a jiné působení slunce se mění pravidelně během 24 h. Člověk ze středních šířek se při přechodu do uvedených oblastí necítí dobře a někdo tam nemůže pobývat delší dobu.
      • jistě, takže to že je pravé poledne jednou v tolik a podruhé zas v tolik, nevadí?
        proč mají někteří problém s tím, že něco bude o hodinu dřív anebo později a naopak někteří ne? napříč generacemi a skupinami obyvatelstva ...
        chcete li obědvat v okamžiku, kdy máte slunce na zenitu (v pravé poledne), proč je tak důležité jestli je zrovna něco od 11. do 13. hodin?

        to že jsme do toho zatáhli biorytmy nám sice toto téma trochu oživilo, ale zase jsme utekli od meritumu věci ... to že se změní čas, nemá přímý důsledek na člověka, může to mít nepřímé vlivy, ale jen do té míry, jak si je člověk připustí
        jednoduše řečeno, pes by se mnou chtěl chodit na procházky za úsvitu a před soumrakem, ale díky společnosti a vynálezu měření času má tu smůlu, že napříč celým rokem si to užije ve všech světelných podmínkách ...

        ale asi ne všichni, některým to může vadit ...
        abych to opět parafrázoval, lidé žijící ve středních šířkách se přizpůsobili prostředí i společnosti, která už desítky let mění čas ... a ne každý se může cítit špatně, někomu zkrátka nevadí cestování napříč časovými pásmy anebo pobyt v pro něj "nestandardních" podmínkách ...
        upřímně si myslím, že je tomu věnována až přílišná (a krátká) pozornost, opět do období příchodu zimního času ... *2*
        • Není všechno tak docela pravda. Organismus je optimálně naladěn, připraven na přijetí potravy v určitou dobu, na kterou mu vytvoříme návyk. Jestliže mu vnutíme stravu o hodinu dřív, než je navyklý, je to násilný zásah, proces trávení není řádně "připraven" a vede to ke stresu. A to může způsobit poškodit zdraví.

          To posunutí ručiček hodin má vliv na každého člověka, na někoho větší, na jiného menší, někdo si to uvědomí, jiný nikoli. Pro toho pejska by samozřejmě bylo ideální, kdyby měl venku boudu (přiměřeně temperovanou) a stále plnou misku s jídlem. Mohl by tak odpočívat a přijímat potravu zcela podle své chuti, tj. v souladu se svými biorytmy.

          Cestování napříč časovými pásmy někomu vadí více, jinému méně, záleží na celkovém zdravotním stavu. A pokud v těch "nestandardních" podmínkách pobývá nějaký čas, tak se přizpůsobí.
          Záleží také na typu člověka: kdo je typ "sovy", je schopen pracovat dlouho do noci, ale ráno si rád poleží, pokud je to možné. A takový člověk nemá potíže při cestování přes časová pásma směrem na západ, ale při cestování směrem na východ cítí nějaký čas únavu. Pokud je to typ "skřivana", je tomu naopak: takový člověk je v 9 h večer "nepoužitelný", ale vstává nejraději za svítání. Tomu pak nevadí cestování na východ.

          Není žádný "zimní" a "letní" čas. Ale čas přirozený, odpovídající přírodním a fysiologickým podmínkám (biorytmům), tj. ten "zimní" a pak čas "umělý", "posunutý".

          Nejde o to, jaká se tomu věnuje pozornost. Jde o to, že je to nesmysl škodící člověku (někomu více, jinému méně, někdo si to uvědomuje více, jiný méně) a škodící i mechanickým hodinovým strojkům. Zajímavé, že jsem nezaznamenal protesty při návratu k "zimnímu", tj. normálnímu času... Suma sumarum to šoupání ručičkami hodin je naprostý nesmysl, který nepřináší nic pozitivního, ale naopak je škodlivé a je to důkazem, že člověk se z homo sapiens sapiens změnil v HOMO IDIOTICUS... *2*
          • ehm, tak ten první odstavec, resp. smysl je zcela nepřírodní a naopak velmi umělý
            v přírodě se žádný ze živočichů nestravuje pravidelně !!!

            omg, no stále plná miska by byla pro zvíře to největší zlo (hned po stále prázdné), to je velmi naivní představa, že by se najedlo v určitou dobu, zvířata nepřemýšlí stejně tak jako lidé (obzvláště ne ta divoká, echt přírodní), jedí když chtějí a mají k tomu příležitost ... ale opět odbíháme od tématu

            souhlasím, je čas přirozený a umělý (letní, zimní, safe light time), ALE ten přirozený nejde naroubovat na naše hodiny, to by se musely neustále posouvat (ve výsledku by lidi brebentily ještě víc, protože by musili co týden seřizovat hodiny o minutu tam anebo zpět v závislosti na období)

            pardon, ale ve výsledku mě osobně a hodinám v mé domácnosti škodí dvou roční změna času méně, než celoroční působení lidí (hlavně politiků)
            ergo, to že se změní čas je možná blbí (pro Vás a jiné), ale to že se neustále vergluje s daňovým systémem, zákony a životy běžných lidí je vysloveně Zlo (s velkým Z)
            takže jestli chcete nebýt homo (mega) idioticus, tak spíš změňme to podstatné a detaily se zabývejme pak (jak jsem již napsal, je mi to jedno, jestli se čas mění nebo ne, takže v po vyřešení hlavních problémů této společnosti vám klidně odkývu jednotnost času, klidně může celý den být 11:17 *3* )
  • Letní čas byl tady zaveden už za Hitlera a Dolfi s tím válku nevyhrál.
  • Jak je možné,že v totalitní demokracii v Rusku to jde a v této demokratické totalitě to trvá 25 let?
  • argus
    středoevropský čas je přírodní a stačí ekonomika provozu dopravy a směného provozu pláče a těch nesmyslů v zákonech je tolik že by se mělo vše smazat a začít znovu *2*
    • přírodní čas nelze znázornit na hodinách, jinak by se čas měnil pořád !!!!

      pochopte to už konečně, přírodní čas je v závislosti na slunci, takže se "hejbe" pořád, ne nadarmo mají zvířata zimní spánek, když jsou v období jaro-!!! léto !!!-podzim nejaktivnější ...

      logické by bylo, aby lidi v zimě nepracovali? chjo ... vlastně, jupíííí
  • To vekslování ručičkami hodin dvakrát ročně je stupidita non plus ultra. Vždycky musím běhat po bytě a šoupat ručičkami hodin dopředu nebo dozadu. A totéž s hodinami na palubní desce v autě. A pak to ještě zkontrolovat, protože než všechny ty hodiny a hodinky přestavím, uplyne určitý čas. Těm hodinám to jistě neprospívá.

    Ale především to neprospívá lidem. Živé organismy se za miliony let přizpůsobily tomu jak se v přírodě všechno pravidelně cyklicky mění: střídání dne a noci, střídání ročních období, kolísání slunečního světla v závislosti na poloze slunce na obloze, a totéž u měsíčního světla, které je navíc polarizované, střídání směru a síly působení gravitace.

    V každém organismu probíhají fysiologické a psychologické biorytmy, které jsou s těmito přírodními rytmy v koincidenci, v souladu. Pro lidský organismus je poledne tehdy, když je slunce v nejvyšším bodě své zdánlivé denní dráhy na jihu a je mu jedno kolik ukazují ručičky hodin. Pokud existuje nesoulad mezi skutečným časem daným zdánlivou polohou slunce na obloze a časem, který ukazují hodiny, působí to na organismus rušivě. Někdo si uvědomuje více, někdo méně, ale v každém případě tento nesoulad působí rušivě na každý organismus a to nejen v době krátce po "převekslování" času.

    Čili toto přešupování ručiček hodin je nejen nepraktické, ale pro každý organismus škodlivé a navíc to nemá žádnou logiku. To že se to stále dělá je jen výrazem lidské hlouposti.
    • oh, tak to jestli jste hodně nešikovný, tak to tím ztratíte 10 minut ročně (zimní + letní), to je úplná katastrofa + samotné přístroje tím trpí tolik a tolik ... chudáci děti v Čině, budou muset vyrábět více nekvalitních hodin ...

      živému organismu je buřt kolik je hodin, když chci jíst v poledne, tak budu jíst v poledne - tedy v dobu, kdy mám potřebu (hlad)
      ani nechci vědět, co děláte, když se Vám zastaví hodiny, to asi nejíte / nespíte / nefungujete?!?

      pardon, ale to blbost na n-tou, to že hodiny něco ukazují a člověk je z toho rozhozený je psychický problém, ne bioritmický, kompenzujte to tím, že si půjdete dnes lehnout o hodinu dřív a (donekonečna) to neřešte

      je mi více než sympatické, že to co se někomu nelíbí, znamená že je to škodlivé a hloupé ... postupoval-li bych analogicky, jste škodlivý a nemáte žádnou logiku, to co jste vyplodil je výraz lidské hlouposti ... omg fail *1*
      • Ono to není tak docela pravda. Když někdo žije v důchodu někde na samotě, tak ani ručičky hodin nemusí vekslovat, hodiny ani nepotřebuje, nají se kdy chce, jde spát a vstane kdy chce. Ale právě to "kdy chce" je dáno jeho biorytmy, které jsou v koincidenci s rytmy přírodními. I když si to dotyčný jedinec obvykle neuvědomuje.

        Problém je v tom, že to "kdy chce" je mu vnucováno okolím: začátek pracovní doby, doba oběda, kdy má jít spát... a navíc se to dvakrát ročně mění.

        Ono to škodí každému, někdo si to uvědomuje, kdežto jiný nikoli.
        • ergo v tom případě neškodí změna času, ale čas jako takový ...

          denní doba se mění v závislosti na daném období, takže ten "správný čas" (ať už příznivců anebo odpůrců) stejně platí jen v určitou dobu (a to je krátký úsek, třeba jen jediný měsíc v roce), a ne pořád !!!
          ať už s časem budeme verglovat či nikoli, stejně budou lidi vstávat jak za tmy, tak za světla, bez ohledu na správnost té či oné strany

          fakt je důležité jít na oběd, když Vám hodinky ukazují přesně 11:30 nebo ve 12:30 ? není to jedno?
          ne, fakt to neškodí, škodí si jen lidé, sami navzájem a i druhým ... nesvádějte to na "čas" *1*
          • Zřejmě se neshodneme. Existenci biorytmů a škodlivost jejich narušování prokazují opakovaně odborní lékaři. Ty tzv. civilizační choroby jsou také z velké částí způsobeny únikem od přírody a narušováním rytmicity dané rytmy přírodními a jim přizpůsobeným biorytmům.
            • zcela souhlasím, ale problém bych viděl v tom, že se to střídání času týká jen okrajově ...
              problém je ale životní styl, ne střídání času
              a znova, příroda žádné hodiny nemá, potkanovi je jedno jestli jí ve 11:30 - 12:00 - 12:30 on prostě jí, když má co jíst a když má hlad

              když se podíváte na mapu světa s vyznačenými časovými pásmy, nepřijde Vám divné, že země jako Španělsko anebo Maroko, leží na stejném poledníku jako UK a jsou v jiném časovém pásmu (mají +1)? anebo Čína, která leží napříč 5 zónami? (teoreticky +5 - +9, fakticky +8)?
              asi také jdou proti přirozenému stavu věci a to mnohdy o více než o pouhou půlhodinu ...

              žil jsem dlouhodobě v zahraničí v zemi, kde se čas nemění, a narodil jsem se a nyní žiji v zemi, kde se časy střídají, a ani (ne)střídaní času ani časový posun nepovažuji za něco, co by bylo extrémně škodlivé, prostě vědom si toho, dokážu se s tím smířit, a nestresuji se tím měsíc do a po *1*
    • Hloupost je tvrdit, že organismus se řídí podle ručiček hodin. On se řídí stále podle přírodních rytmů. jak škodlivě může působit že hodiny ukazují v poledne 13 hodin? Nijak - je poledne a hotovo. Kdo potřebuje jít dříve spát, tak jde, kdo ne, má více světla. Je to dobře zařízeno.
  • Začíná letní čas. Bereme ho jako samozřejmost, víte však, že Češi kdysi neposouvali hodinové ručičky dopředu, ale o hodinu zpátky proti přírodnímu (normálnímu) času? Vymysleli zimní čas, a tak si mohli...

    - neexistuje nic jako normální čas, čas je silně relativní veličina a ani příroda se neřídí letním, zimním anebo normálním časem ... zvířatům a rostlinám je jedno, jestli vstanou v 5:30 - 6:30 - 7:30, prostě vstanou, za úsvitu, soumraku, kdy je potřeba
    - osobně je mi jedno co se s časem děje, je to podobné jako časový posun při cestování, můžete být rozhození, ale prostě se přizpůsobíte (stres z toho si lidé přizpůsobují tím, že to donekonečna řeší - 1/2 populace to chce a druhá ne ...)
    • Nesouhlasím. Tzv. "normální čas" je dán zdánlivou polohou slunce na obloze. Poledne je tehdy, když je slunce na jihu a to se po miliony let opakuje v periodě 24 h. S tím souvisí periodické změny slunečního svitu (i při zatažené obloze!), změny gravitačních a elektromagnetických vlivů slunce atd. Tu periodicitu si většinou neuvědomujeme, ale je důležitá, protože naše biorytmy jsou s ní v koincidenci, v souladu a pokud jsme v důsledku posunutí ručiček nuceni konat navyklé periodické činnosti v jinou dobu, narušuje to ty biorytmy a škodí to organismu. Někdo si to uvědomuje, jiný nikoli, ale škodí to všem.

      Kdo cestoval někdy do větší vzdálenosti směrem na východ nebo na západ, ten ví, jak je z toho "rozhozen".

      Je zajímavé, že někteří lidé mají při tom tzv. "letním čase" pocit, že čas běží rychleji než by měl ("sakra to ten čas letí, to už je tolik hodin?"). Je to dáno tím, že lidé čas podvědomě odhadují právě podle svých biorytmů a když ručičky hodin ukazují něco jiného tak vzniká rozpor a stres.
    • Souhlasím. Přesně tohle tvrdím své mamince, která je schopná celé léto vyprávět o tom, kolik by bylo normálně hodin. Jsem přesvědčená, že se tím stresuje sama. Já to prostě přijmu jako fakt a nemám s tím nejmenší problém.
    • Máte naprostou pravdu. Psal jsem to i výše v reakci na jeden příspěvek

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit