Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • V principe je to jedno. Tie informacie sa vzdy nejak von dostanu. Tu sa skor hra o ludsku psychiku kde proste cast hracov/zakaznikov to chce mat hned lebo na tu hru caka, dalsia cast ne nerozhodna a rozhodne sa na zaklade nejakych informacii a dalsia cast bud tu hru vobec nekupi alebo az v nejakej zlave (no a cast ktora hru upirati). Otazne je ako velke su tieto skupiny pri roznych tituloch a na ktoru to Bethesda a dalsi hraju. Evidente ich nezaujima posledna skupina a tymto vyhlasenim vlastne odpisuju aj druhu skupinu a ostne im prva ktora si to aj tak kupi. Bud si hodne veria ze robia len AAA tituly ktore proste vzdy predaju niekolko mega kusov (co sice vecsina ich poslednej produkcie splnuje) a teda ze maju silnu znacku alebo maju nejaky iny dovod. Ten iny dovod by mohli byt prave herne weby/printy.
    Preto ma aj docela prekvapuje ako to ma miestna "elita" podla clanku na salame. Hraci ktory budu chciet recenzie co najskor, najlepsie pre vydanim, ked ich na webe nenajdu tak pojdu proste inde. Skor mi to pripada, podla toho co vravia, youtuberi budu mat predcasny pristup, ze prave youtuberi sa daju lahsie ukecat.
    • Otazne je, ci je to konkurencia, resp. ci youtuberska generacia hracov vobec cita. A ak ano, tak to asi budu veci typu zing/sector.
      • Tie pomery, respektive pocty hracov co citaju vs pozeraju youtube su na diskusiu. Samozrejme weby maju svoje statistiky tak isto ako youtuberi a ty co sa prelinaju budu asi mizive mnozstvo. Tu ide skor o to ze aj ten relativne nizky pocet citatelov co weby este maju, moze odist prec.
        Ono vydavatelia maju este jednu vybornu vec dnesnej doby - neprenositelnost digitalnej licencie/hry. Dnes vdaka digitalnej distribucii je sice hra hned dostupna, ale v zasade bazarovy predaj skoncil takze kazdy zaujemca ked hru chce, tak si ju proste musi kupit za aktualnu plnu cenu (neriesim teraz akcie, rozne sluzby kde maju lacne kluce alebo piratenie). Docela by ma napriklad zaujimalo kolko hracov vie a pouziva moznost vratenia hry do 2 hodin na steame. Osobne si myslim ze to bude zanedbatelna mensina a jedine to vyskakuje pri specifickych pripadoch hier.
        • Zas az tak malo tych ludi citajucich recenzie nebude. Okrem toho youtube/twitch je tak trochu socialna siet. Pocet views u letsplayerov nemusi znacit pocet realnych zaujemcov o hru. Predlzovanie zivotnosti hier nie je iba vecou zmeny licencie. Podla mna su tam aj ine faktory, ako stupajuce naklady, spomalujuci vyvoj hardveru. Preto firmy vydavaju coraz menej vacsich hier a viac vsadzaju na multiplayer.
  • jamar28
    Nechápu ten humbuk. Na hru se čeká i několik let a den vydání není jediná omezená příležitost, kdy si hru lze koupit. Není přece problém si hru koupit třeba týden po vydání, kdy už může mít desítky recenzí.
    • smejki
      typický (kriticky důležitý) konzument takto nejedná.
      • jamar28
        Jeho problém.
      • Paulcz
        To se ale může změnit, pokud se x-krát spálí. Vždycky to je zákazník kdo může ovlivnit trh. A jestli selžou všechny prvky zdravého rozumu.. nezachrání nás nic :)
  • Tady de voto, že zase z nas chtej delat ovce a ovlivňovat prodeje tim, že nam neposkytnou informace, jako to bylo s Mafii 3, se ktere se vyklubala kravina mužete rict ja to vjedel a proč nepočkali, když nejsu blby ja ať nejsou i ostani, ale tohle chcete ? Dema nejsou , informace nejsou, hry stojej zaprd, tak ja taky mužu rist, ebu na to začnu chodit na ryby *1*
  • Johnny
    "aby se hráči měli podle čeho rozhodnout, jestli hru koupit, nebo ne"
    Pro kristovy rány co je tohle za nehoráznou vylízanost?!?!?! To se ta hra bude prodávat jen jeden den??? Tak si chudáčkové nadržený asi budou muset počkat pár dní na recenzi no BOOOŽE!!! ty krávo to snad neni pravda xD xD *15* *15*
    • Na druhou stranu jsou předobjednávky i o několik stovek levnější. Např. Fifa 17 byla v průměru o 2 stovky (student už to pocítí) Ale taky jinak nepředobjednávám, když nevím do čeho jdu. Pak právě recenze na games budou úplně zbytečné a nemusím tu pak chodit. Po vydání pročtu recenze na steamu a budu vědět jasně, jestli do hry jít.
      A omlouvat to tím, že po vydání je hra jiná a je mnoho patchu je naprostá blbost. Dělají hru třeba 3 roky a pak nejsou schopni dodat opatchovanou hru recenzentům třeba týden předem? Vtip. Přemýšlející člověk jim na takovou hovadinu nemůže skočit.
      • Johnny
        Přemýšlející člověk nekupuje hru slepě v den vydání, pokud se o ní vubec nic neví... Přemýšlející člověk nepředobjenává hru když neví jaká bude. Předobjednat hru muže pouze blb. Nevidim v tom žádný pozitivum xD
        • *15* Tak proto se tu asi vede ta diskuze, že by měly být recenze před vydáním, aby se slepě nenakupovalo ne? Napřed začneš o koze a pak o voze...
          To pozitivum jsem ti napsal... cena. Máte tady někteří vůbec dodělanou základku, že neumíte pochopit psaný text? A o Fifě jsem si to musel zjistit jinde, protože tady byla taky opožděně.
        • Jasne maš pravdu, pro nas je to hodne penez, ale tenhle trh neni postaveny na ČR kde si musiš 3x rozmyslet jakou hru koupim, protože mi na druhou nezbyde. V nemecku rakousku USA...se kupujou hry jako žvikačky *1*
          • jasně. vižvejkám a zahodim *5*
      • tak kdyz chudy student ma 1200 na predobjednavku, tak se zrejme nejedna o chudeho studenta a ty dve stovky navic by ho rozhodne nemeli nijak rozhodit. A pokud si chudy student objednava hru za 1200 a je skutecne chudy, tak je magor bez pudu sebezachovy:)
        • *15* Tady je zase někdo chytrej. Každej si na něco šetří, tak co je ti po tom. Tu podstatu jestli koupit hru za 1100 nebo 1300 musí pochopit každej kdo umí do pěti napočítat. Tak to zkus. *3*
          • tak kdyz nechces aby neco nekomu po necem bylo, tak to nenabizej k diskuzi. *3*
            • *15* Akorát, že to byl jen příklad z praxe, který není v tomto případě důležitý. Může jít o jakoukoliv jinou hru. To že se nějaký ocas chytne nepodstatné věci už není můj problém. *3*
    • Tak jim to všem rekni: Ste debiloveee nekupujte to počkejte si na recenze joo to se bude Bhetesde libit...taky tem hračum *1*
  • Těžká číčovina. Firma jako Bethesda tohle může zavést a vědět že jejich hry se budou masově prodávat dal protože to je přeci Bethesda ti borci co udělali Skyrim. Zkusit to nějaký menší indie firma jdou do kopru rychleji než řeknete Sean Murray. Doporučuji shlédnout nové video pana Totalbiscuita protože skvěle shrnuje všechny argumenty této debaty https://www.youtube.com/watch?v=76tSYX6ZxsA
    • Coffin.Corner
      Nevím proč by měly jít indie firmy do kopru. Tvůrci Her Story, nebo This War of Mine určitě neprofitovali na prodejích v době vydání, ale na hráčích kteří je kupovali až na základě pozitivních ohlasů, v dobách několik měsíců po uvedení na trh. A ejhle, nekrachují, neživoří, naopak, posílení tvoří dál...
    • Ne bethesda jsou ti borci co delaji hry od roku 1985, Skyrim je jen kapka v mori.
      A to ze se youtuberi rozciluji je snad jasne, z recenzovani verzi pred vydanim jim slo do kapsy tisice dolaru, prichazeji tim o chlepba, to ze to maskuji zajmem o dobro hracu, tak tim bych se napalit rozhodne nenechal:) Chapes recenzovat hru co uz vysla tolik nesype..
      • Jenože Bethesda už ndela jenom Elther Scrolls, taky dela Fallouty a novyho Dooma, keryho sem ja kupovat nemjel :D proste fail a mam to na PC a nemužu ho prodat ať si ho teď Bethesda strči do prd...
        • Spatne to rozlisujes..TES a Fallout dela Bethesda Game Studio..Doom delal ID soft pod hlavickou Bethesdy kterou vlastni Zenimax. Bethesda , Bethesda Game Studio a Zenimax jsou tri samostatne polozky..kazda z nic dela uplne neco jineho:) Zjednodusene, za kvalitu Dooma nemaji tvurci Skyrimu vubec zadnou odpovednost:)
          • Jo jen tam maji svoje logo pri spušteni *1* *1* ale votom to je
            • Nemaji..logo lidi co delaji TES a fallout vypada takhle.
              http://vignette1.wikia.nocookie.net/dishonored/images/b/bc/Bethesda.jpg/revision/latest?cb=20130124201948&path-prefix=pl
              A logo co je u Dooma takhle.
              http://popcultureblog.dallasnews.com/files/2012/10/main_middle-620x221.gif

              A jetsli se chces na nekoho rozcilovat tak na Zenimax, ty jsou hlavni, tam se delaji ty nejvetsi rozhodnuti:)
  • Za mě epic fail Bethesdy, jehož jediným cílem je neumožnit hráči získat dostatek informací ke koupi, ve snaze rychle prodat nějaké kopie, než se případně rozkřikne, že hra stojí za kulové. O nic víc v tomto případě nejde. Plus je zvláštní, že tohle říká redaktor herního webu, a tak nějak si pod sebou řeže větev. Nejlíp to asi shrnul Jim Sterling:

    https://www.youtube.com/watch?v=gUkn5PhEqn4
    • Tak kdyz si neumis udelat nazor sam...tak se holt rozciluj no..
      • Tady nejde o to udělat si názor sám. To můžu vždycky. Tady jde o to aby lidi kteří se specializují na rozdávání názorů měli čas na to aby mi řekli jestli vůbec stojí za to abych si ten názor dělal. Radši ať ztratí peníze a čas oni protože je to jejich práce než já.
      • A jak si asi mám na tu hru udělat názor, když nejsou žádné recenze? Jak? Mám si jí koupit a pak si udělat názor, jak Bethesda a další chtějí? To už je pozdě.
        • Coffin.Corner
          Co takhle měsíc počkat až se usadí mánie a hype okolo vydání a rozhodovat se s chladnou hlavou na základě desítek až stovek recenzí a videí?
          • Ale jasne dyš my tu všichni počkame, jasne co bychom nepočkali, a nejen my a proč rovnou nepočkat na treti dil, to už bude za babku, či treti dil už nebude, protože všichni budou čekat s kopi druheho dilu dooobryyy...
            • Coffin.Corner
              ...takže by nebyl například třetí díl Mafie a nebylo by nač nadávat, že?
      • A na zaklade čeho si ma jako udelat nazor řekneš mi ??
        • Jo reknu. Velmi dlouhou dobu pred vydanim vetsiny her existuji informace ze kterych se da cerpat. je dobre se podivat kdo na hre pracuje, jake ma zkusenosti a jestli v minulosti udelali treba hru ktera se me libila. Pak kdyz clovek zna svoje preference a vi co rad hraje a co od hry vyzaduje muze uz posoudit davno dopredu jestli by ta hra byla pro nej. Dalsim milnikem v tom vlastnim rozhodovani jsou osobni zkusenosti s hranim her a kdyz to je treba 15 - 20 let tak proste vis jestli by te hra mohla bavit nebo ne.
          potom jedinou neznamou zustavaji bugy, optimalizace a dalsi technicke sraccky, ktere se ale daji docela dobre podoudit dle pouziteho enginu, lidi co na tom delaji a dlasich indikaci. mozna to zni slozite ale me osobne zabere asi 10 minut abych se rozhodnul jestli to koupim nebo ne, a muzu rict ze treba z 50ti her se seknu tak 2x..s tema zbylejma 48 jsme spokojenej..staci?
          • Ne tvl maš uplne špatnej postup, jak si ziskan nazor o hre, to musiš jit za veštici a zaplatit ji, ať se podiva do kristalovy koule jesli ta hra bude dobra nebo ne :D
            Nemužeš chtit , aby si každej hledal informace o hre, a indice o studiu a nevim co ješte nazory jinejch lidi co kto kde napiše aby sisi udelal nejakou predstavu o tom jaka bude ta hra, pričem ospravedlňuješ fakt že recenze bude až po vidani, tak to by ani osla nenapadlo !!
            • ono stejne tech recenzi pred vydanim zas tolik nebylo, a kdyz jo tak treba maximalne par dnu pred. Stejne vetsina lidi ma predobjednano a ti co nemaji tak si muzou hru koupit par dnu po vydani kdy uz recenze jsou..osobne myslim ze to o cem je clanek je trochu jedno.
            • Ja se ti priznam, že recenze taky nečtu od tehletech umjelcu, ne vubec mi nesedi, a taky koukam co kde unikne pred vydanim, delam si sam svuj nazor, ale stejne ta recenze ti približi hru podle toho, co se recenzentovi libi a co nelibi, taky se to tobje mže libit nebo nemusi, maš dostupny informace.Ale chapej aplikovat tohle pro všechny, a nedostatkem informaci ovlivňovat prodeje je už prez čaru a mjelo by se to stihat podle zakona !!
            • Hmm..ona to spis bude lenost a malo zkusenosti...moznosti mame vsichni stejne, nekdo je pouzije nekdo ne..ale pak na co si vlastne stezovat. Ale jo, ono to v realu je presna tak jak pises..ale holt pak se refunduje o sto sest. To je tak kdyz neco nechas na ostatnich aby rozhdoli za tebe..a zase..na co si pak stezovat...leda na sebe. cele to pak pripomina klasickou hlasku...psali to na internetu tak to musi byt pravda..a beda jak ne:)
  • No jasny zase pani kravaťaci zjistili, že hra se prodava lip, když sou recenze až po vydani, taky se lip prodava, když neni žadny demo, no proč asi, lidi se vezou na hypu, a nejlepši by bylo, kdyby recenze vubec nebyli, taky žadny diskuse, a hry ba se prodavali jenom podle obrazku na krabici, možna ješte trailer a reklama na plagatu, to by se ty hry prodavali nejlip !!
    Každej ať ze sebe dela vola, jak je mu libo ... *15*
  • ehm, je vůbec někdo, kdo si pořizuje hru na základě recenzí?
    • A ty si ji porizujes na základe čoho?
      • Tak třeba už podle žánru. Vím, jaký typ her mě baví. Dále si o hře něco přečtu co v ní má být.. podívám se na gameplay trailer a podle toho poznám zda to je hra, která mě bude bavit, nebo ne.. Pokud není gameplay trailer tak stačí chvilku mrknout na nějaký gameplay na youtube a člověk prostě pozná. Dnes stejně recenze nejsou objektivní, pokud hra není vážně průšvih.
        • "Dnes stejně recenze nejsou objektivní, pokud hra není vážně průšvih."

          Však to je to hlavní, o co jde.
          • Jasně, ale na to nepotřebuji recenzi abych to poznal, jestli to je hra pro mě. Třeba o No Mans sky jsem věděl už od začátku, že mě prostě nebude bavit létat po planetách a na každé dělat to samé.
            Naopak třeba Doom je podle většiny lidí super fps, pro mě to je ultra nudná opakující se blbost a nepotřeboval jsem číst recenzi nebo to hrát abych to věděl. Pak vydali demo a to mi jen potvrdilo co jsem si myslel.
  • Po te co pan Bulir jednou priznal ze zrecenzoval hru z obalu krabicky, me tyhle zvasty uz vubec nezajimaji. Nastesti se ve hrach vyznam natolik ze si dokazu udelat nazor sam, vkladat rozhodnuti co koupim a co ne do rukou recenzentu se rovna dvoji sebevrazde,,jedna je ta herni a druha penezenky.
    Zkuste si uvedomit ze dnesni recenze se uz nepisou jinak nez subjektivne a zastupuji nazor jen jednoho cloveka, to ze se trefi do vaseho vkusu je malo pravdepodobne...recenze jsou k nicemu, jedine na co jsou dobre ze jsou tam obrazky a je co cist u kafe..a pripadne se lze pohadat v diskuzi:)

    PS: kupovat hry na zaklade recenzi muze jen blazen..
    • GlaDOS
      Kdy recenze nebyly subjektivní?
  • jeanczarny
    Co to je, s odpuštěním, za kravinu? Argumentovat tím, že jedna hra (DOOM) neměla předběžný přístup pro novináře a povedla se nedává vůbec smysl.

    Mít recenze před vydáním je pořád víc než relevantní, protože často odhalí naprosté selhání (Arkham Knight, No Man's Sky...).

    Časový tlak na novináře aby vydali recenzi. Pokud dostanou kopii takto pozdě, budou se o to víc snažit vydat recenzi dřív než konkurence. Kdyby měli slušný časový předstih před vydáním, času budou mít daleko víc.

    Bethesda se snaží seč může přesvědčit hráče, že to dělá pro jejich dobro ale v zásadě jde proti jejich zájmu. Mě nevadí si počkat na hru klidně rok ale stále je tu obrovská skupina lidí, co si kupují hry hned jak vyjdou. Ti se budou moci spolehnout jen na slovo Bethesdy, že je jejich hra dobrá, což je značně nespolehlivé. Co by to bylo za vydavatele, který by přiznal, že je s jejich hrou něco špatně...
    • NMS zrovna ty první recenze poměrně chválily, proto ty lidi kupovali jak šílení. Až pak přišlo rozčarování a otočka. I tady gamesplay byl vcelku pozitivně laděný.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit