Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Možná to není pro hráče potěšující rozhodnutí, ale chápu to. Datum vydání není něco, s čím lze libovolně šoupat, takže když měsíc před vydáním zjistíte, že něco nefunguje, tak to nemůžete odsunout. A neexistuje větší projekt, ve kterém by se nedalo najít desítky chyb i těsně před vydáním. Dokud neexistovala možnost, jak rozdistribuovat updaty, tak nezbývalo než se s tím smířit. Teď tu ta možnost je a nelze se firmám divit, že to využívají. Kdo by chtěl, aby média recenzovala zabudovanou verzi, když ví, že v den vydání bude k dispozici lepší.
    • Paulcz
      Jednoduše si někdo spočítal, že na tom vydělají, jinak by takové změny nedělali. Zabugovanost nebo špatná optimalizace je pak kapitola sama pro sebe, spoustě vývojářským firem to je úplně fuk :) A třeba zrovna Bethesda si s tím vůbec hlavu neláme.
      • Co to meles? Treba do falloutu 4 vyslo asi 20 patchu ktere opravily snad tisic veci...tomu rikas ze si s tim nelamou hlavu? lepsi bude kdyz prestanes papouskovat internetove nazory neznalku a budes se vyjadrovat jen k vecem o kterych skutecne neco vis...
        • Nejdeš trochu proti sobě? Pokud ta hra potřebovala "asi 20 patchů", tak musela být rozbitá jak blázen.
          • jamar28
            Fallout 4 jsem hrál od první verze a měl jsem tam asi 2 bezvýznamné bugy.
          • Tak F4 je hodne komplexni, hral jsem ho pri vydani a bylo to celkem ok. 20 patchu neni tak moc, navic polovina z nich ladila survival mod dle feedbacku hracu z bety. Ale to je fuk, jen proste ze si s tim bethesda nelame hlave ja proste kravovina..
            • Spis bys mel rict ze skoro vsechny hry co jsi hral byli rozbity a nedodelany..takova je dneska realita:)
            • Paulcz
              Hm, všechny Bethesdí hry co jsem hrál byli rozbitý a nedodělaný.
  • Co to je??
  • GlaDOS
    Odkud bere Petr takovou jistotu, že o úspěchu hry už nerozhodují první dny? První týden je myslím pořád kritický. Právě tehdy se prodá nejvíce kusů za plnou cenu a právě tehdy média o titulu nejvíce píší. Jistě si každý vybaví mnoho hypovaných her, na které si týden po vydání nikdo nevzpomněl.

    Snaha recenzovat před vydáním vytváří časový tlak a proto je nejlepší, když vydavatelé nastaví rozumné embargo a rozešlou verze s dostatečným předstihem. Pak se asi o moc velkém tlaku nedá mluvit. S takto krátkou dobou vznikne mnohem větší. Embargo dává pocit jistoty, že mně nikdo nemůže (neměl by) předběhnout.

    Vyjma multiplayerových her prostě není důvod, proč by se měli recenzenti dostat k titulu tak pozdě. A takřka vždy to znamená, že je se hrou něco v nepořádku. DOOM je opravdu jen výjimka.
    • sleepless
      Jenže hry se dodělávají, až na výjimky, do poslední chvíle viz Day 1 patche. Většina firem a studií ti prostě není schopná dát s dostatečným předstihem hotovou verzi = recenzuje se pak rozpracovaný produkt, což je špatně. Day 1 prodeje se podstatné, ale už ne zdaleka tolik, jako dříve. A rozhodně ne u všech her. Mně to ale může být jedno - z mého pohledu recenze není a nemá být nástroj podpory prodeje. Je to prostě recenze. A je mi šumák, jestli na webu támhle vedle vyjde o den dříve, či později. Zejména v CZ prostředí to, dle mých dlouhodobých zkušeností a pozorování, o návštěvnosti absolutně nerozhoduje. Proto nepotřebuju ani embargo.
      • GlaDOS
        Pokud studia nejsou schopná dodat s předstihem hotovou verzi, pak je to jejich problém. Poslali nehotovou verzi na recenzi, tak by měli počítat s následky. Když d1 patch opravuje jen drobné bugy, pak rozdíl mezi verzemi nebude tak velký a recenzent si dost možná ani žádných bugů nevšimne. Když je hra tak rozbitá, že ji musí opravovat patch velký několik GB, pak by si to myslím hra měla v recenzi trochu "vyžrat".

        O návštěvnosti tuzemských webů samozřejmě nemám takový přehled, ale není možné, že je to jen lokální trend? Řekl bych, že časově exkluzivní nebo brzká recenze bude mít v případě velkých webů (ne českých) větší dopad na návštěvnost.

        Pro mě je rozhodující, že tento krok prospěje jedině Bethesdě a nikomu jinému. Časový tlak se nutně nemusí projevit na kvalitě recenze. Kdo spěchal dřív, bude i teď a ještě víc. Kdo dřív nespěchal, ten nebude i teď.
      • Day 1 patche, další hrůza, kterou tahle generace her přinesla. Já nevím, taková kacířská myšlenka, co kdyby se hry vydávaly, až když jsou hotové, jak to bývalo zvykem?
    • KrPa
      Protoze o uspechu hry rozhodne hra na schovavanou = predprodeje.
  • Lidí, co budou za každou cenu čekat na recenzi, nota bene recenzi svého oblíbného webu, zas tolik nebude. Proto jim lze s lehkým srdcem doporučit, ať si na ni počkají (ale stejně se doufá, že třeba povolí a koupí i bez recenze). Důležitější je masa lidí, která by recenzi ráda, ale zároveň se veze na hype vláčku a dost možná na ni čekat prostě nebude a hru pořídí. Pro tyhle lidi je rozhodnutí dávat recenzní kopie těsně před vydáním samozřejmě nevýhodné. Pokud se zde argumentuje tím, že recenzent má před vydáním málo času na poznání kvalit hry, tak co brání vydavatelům mu hru poskytnout ještě o něco dřív? Nic, akorát by s tím museli při vývoji počítat. Jinak to, že zrovna Doom náhodou nebyl špatnej, neznamená vůbec nic. To je jedna hra.
    • A za další, je tady soutěžní prostředí herních médií (protože čtenost a příjmy z reklamy). Už vidím, jak se některý herní web dobrovolně omezuje a vydává recenzi až po dvou měsících po vydání (protože recenzent se s recenzovanou hrou opravdu *pomazlil*). Na takovým webu by dobrovolně inzeroval jen blázen, protože lidi by si to přečetli jinde (a proklikali se na viagry, univerzitní diplomy a veselá zvířata) a po dvou měsících už by na sebelepší recenzi s*al pes.
      • sleepless
        A za další, je tady soutěžní prostředí herních médií (protože čtenost a příjmy z reklamy) - tohle už v CZ prostředí dávno neplatí. Čtenáři oceňují něco jiného než rychlost, s jakou vydáš recenzi. Nebo to minimálně pro ně není důležité natolik, aby to rozhodovalo o tom, který web čtou. Nebo časopis. Jinak by recenze nebyly dle našeho průzkumu jednou z nejžádanějších rubrik v Levelu - a tam opravdu recenze nijak zvlášť aktuální nejsou.
        • Věřím tomu, že pro čtenáře rozdíl v řádu dnů nehraje až takovou roli. Ve chvíli, kdy vydáš recenzi o měsíc později než zbytek světa, tak takovou čtenost mít nebude (ne, neznám statistiky, je to jen selskej rozum). LEVEL je úplně jiná liga, ten ani necílí na lidi, kteří chtějí mít informace o hrách co nejrychleji. Píšu o webech. Není reálný, aby se recenzenti dohodli, že dají hře měsíc, aby ty recenze za něco stály. Někdo bude chtít bejt první. Ten někdo bude pro inzerenty zajímavý, protože bude mít recenzi a ostatní ne. A poptávka po recenzi co nejdřív po vydání tady rozhodně je.

          Sranda je, že YouTubeři ty kopie včas dostanou. Jenže zatímco u herních novinářů se ještě občas, místy, hraje na něco jako novinářskou etiku, tak YouTubeři nehrajou vůbec na nic, vesele inkasujou za propagaci her a samozřejmě to uživatelům neřeknou (často ani nemůžou, protože NDA a smluvní sankce). A teď trochu té konspirace, jo? Já odhaduji, že vydavatelé by rádi, aby klasická herní média postupně zašla na úbytě. Oni totiž profesionály, kteří dokážou poznat, že hra není objektivně vzato až tak dobrá nebo že ždímá spotřebitele, vůbec k ničemu nepotřebují. Oni potřebují dostat k hráčům informaci, že hra je na trhu, je dobrá, co dobrá, přímo vynikající, a kdo ji ještě nemá, tak je beznadějně out. Donedávna jste k tomu sloužili vy, s tím, že jste holt občas ten produkt nevylíčili úplně v nejzářivějších barvách. Riziko podnikání. Teď se ukazuje, že YouTubeři to zvládnou taky a možná ještě líp a efektivněji, na objektivitu z vysoka kašlou, nekladou nepříjemné otázky a po tom, kolik a za co hráč zaplatí, nepátrají, protože oni to mají zadarmo. Čest výjimkám (TotalBiscuit například). Jinými slovy, vydavatelé vás herní novináře hodlají by-passovat. Netuším, jestli ten trend vůbec ještě půjde zvrátit. Když se dívám na mladší hráče kolem sebe, tak na YouTube a Twitchi visí všichni. Zatím jich spousta ještě zároveň čte herní weby. Zatím.
      • Těch her je tolik, že kupovat něco v den vydání je šílenost. Sám už hraju spíš starší kousky a čas od času sáhnu po něčem co mám v seznamu "mohlo by stát za to" dám tomu vždy alespoň rok. Rozptýlí se hype, ukáže se jestli to nebyla jen marketingová bublina, odladí se chyby, možná se přidá i nějaké DLC, případně vyjde rovnou nějaká gold/GOTY/master kolekce za rozumější cenu, než to kupovat každé DLC zvlášť a je to.
      • Vzdyt takovy web existuje a jmenuje se games. cz
  • recenze na mě stejně nijak nemají vliv .
  • medvidek88
    Za poslední rok jsem se spálil 4x a 3x prováděl refund (Dark Souls 3, No Mans Sky, Forza Horizon 3 a Mafia 3 - zde už bohužel refund neprošel, protože to, že ta hra je opravdu místama hodně špatná jsem zjistil až po nějakých odehraných hodinách). Nyní už budu čekat minimálně pár týdnů na první dojmy hráčů (protože třeba na Mafii jsem se tešil a rozhodl až na základě Alešových dojmů ve Fight Clubu, kdy to hrál někdy těsně před vydáním a vyznělo to celkem pozitivně). Už nikdy :)
    • Co je špatně na Dark Souls III?
  • tak se budou dělat recenze z warezu. Tam budou jejich hry k sehnání už několik dní před vydaním *1*
  • "Za další, snaha recenzovat hry před vydáním vytváří časový tlak, který v řadě případů znamená, že recenzent nemusí hru projít tak, jak by bylo třeba."
    Jasný, těch 24 hodin před vydáním žádný časový tlak nevytvoří.
    "kvůli módě vydávat velké a zásadní „day 1“ updaty nemusí zažít finální verzi hry"
    Tahle "móda" by měla skončit, ne být používána jako zdůvodnění dalších věcí, které nepomáhají nikomu kromě publisherů.
    "Den vydání jakékoli hry by neměl být tím hlavním, k čemu by se média měla upínat. "
    Možná ne, ale k datu vydání se určitě upínají hráči, které v tom podporuje současná "pre-order culture" vyzdvihovaná právě těmi vydavateli, co chtějí zadržovat informace o hře až do poslední možné chvíle.
    "Ve skutečnosti si myslím, že i nedočkavý čtenář chce recenzi té verze hry, po jaké pokukuje, a ne recenzi speciální kopie, kde leccos chybí nebo není ve finální podobě."
    Tak by zase mohli být hry gold už před vydáním, né půl roku po něm.
  • To jsou zase PR kecy. Za vším stojí korporátní nenažranost a prodat za každou cenu, co nejrychleji a pokud možno všechno. Tahle "změna" prospěje jen a pouze Bethesdě a NIKOMU jinému.
    • danny_the_hound
      Veľmi s tebou nemôžem súhlasiť. Ak sa niekto rozhoduje o kúpe hry na základe recenzie, tak toto práve naopak spôsobí, že si tú hru kúpi práveže neskôr. Ak ho ale recenzie nezaujímajú, tak potom je mu jedno, či budú v tlači týždeň pred vydaním alebo až mesiac po ňom *7*
      • Záleží na úhlu pohledu. Já si raději přečtu několik recenzí a až na jejich základě se rozhoduju jestli si to vůbec koupím. Rozhodovat se na základě (zaplacených) youtuberů "fanbojů" je absolutní kravina. Prostě preferuju mít vícero možností, než jen "počkat".

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit