Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • sugyn
    Huh?What about Mudvayne's Ryan Martinie.
    http://www.youtube.com/watch?v=SRv002sWaKE
    Pak jeste namatkou treba Dream Theater, Animals as Leaders, je toho dost.
    Ad hudebni teorie: nepotrebujes ji znat aby jsi mohl hrat, a muzes hrat i dobre a neznat ji.Ale hodne ti pomuze a ulehci kooperaci s ostanima clenama kapely a skladani pisnicek.
    Rozhodne ti ulehci cestu aby jses dostal treba na stejny level jako tyhle panove.
    http://www.youtube.com/watch?v=MP4Rn7C3A9Y&feature=fvwrel
  • Aha, tak toho znám. Les Claypool byl na konkurzu basáka u Metalliky, nevzali ho. :)
  • Hmmm: Ja uz nechci zakladat dalsi vlakna tyhle debaty, protoze jsem k tomu rekl vsechno co jsem chtel, ale jen posledni vec. Docela me fascinuje, ze lide, kteri neco neznaji, presne vi, ze je dobre, ze to neznaji a maji o tom uplne konkretni predstavu. Ja hudebni teorii znam, ty ne, jak teda ty me muzes vykladat, v cem omezuje a jaky ma vliv a k cemu je potreba a k cemu ne, kdyz to vubec neznas? Chapes? Na kytaru hraju 15 let. Dva roky jsem ucil kytaru na skole. Hral jsem v kapelach, vystupoval jsem s nimi. V nekterych byli i ti samouci co hudebni teorii neznali, v jinych byli muzikanti co studovali konzervator. To co ty rikas je jen a tvoje predstava, a bohuzel i obecna predstava, ktera je absolutne nepravdiva. Muzu to rict, protoze s tim mam zkusenost.
  • Tak to je pro mě novinka, že by Cliff studoval hudbu. Máš nějaké zdroje? Co já vím, že byl ovlivněn klasickou hudbou, kterou poslouchal jeho otec. Možná to tam slyšíš. :)

    Se zbytkem souhlasím. Je to o možnostech, nicméně na druhou stranu když někdo obětuje část života té JEDNÉ mentální cestě, o které mluvíš, hodně lidí to může oslovit víc než to, že "je univerzální".

    Na Claypoola se podívám. :)
  • voodoochild
    Cliff Burton v skutočnosti hudobnú teoriu študoval a je to na jeho hraní dosť počuť . Okrem toho pre mna bude Cliff vždy skvôr výborným gitaristom hrajúcim na basu než výborným basákom , čo sa týka plného využitia možností basy a dotiahnutia čisto basových techných k dokonalosti tak medzi najuznávanejších hráčov určite patrí napr. Les Claypool . Skús si vypočuť čokolvek od jeho kapely Primus a budeš počuť ako skvelo môže fungovať dominancia basy nad gitarou a čo všetko sa s nou dá robiť *3* Mimochodom , čo sa týka hudobnej teorie tak si myslím že jej znalosť je dôležitá hlavne pre skutočné porozumenie hudbe a možnosti ktoré ti to dá sú často ovela širšie než mentálnce cesty ktoré si vybuduješ pre hranie sám .
  • "Jina vec je pilovat nejaky nesmyslne rychly rytmus a techniku, na ktere si kytarista vyhoni triko, ale ve skutecnosti je uplne k nicemu."

    Tak tady si mě fakt dostal. "Ve skutečnosti je úplně k ničemu". Takže když někdo vytvoří svůj styl hry, který je obdivovaný (ať už pro složitost/rychlost whatever) a který logicky znamená pro uznávanost toho člověka 1000x víc (jo, to je ta tvoje bagatelizace, to, čemu říkáš honit si triko), než nějaká teorie, (protože tu se může naučit každý, vymyslet něco nového/těžkého ale ne), tak je to k ničemu. Jasně babi. Mimochodem, kolik si účtuješ za hodinu? Já jen, že vymasterovat sweep picking do 2 let by nebylo na škodu.

    Další věc, nebavím se o tom, vědět jak na to, ale umět to a dobře. To, že napíšeš, že ti učitel řekne jak to máš dělat a pak se to jen natrénuješ je jedna věc, druhá věc je, jak dlouho ti bude trvat to perfektně zvládnout. Perfekně zvládnout sweep picking trvá mnohem dýl (roky) než se naučit hromadu teorie. To je fakt, který nepopřeš, pokud nejsi superman nebo někdo, kdo o sweep pickingu ví kulové.
  • "Mozna tak v anky punkovy kapele, kde stejne nikdo neslysi, co za tony tam basak hraje, hlavne kdyz to slape, ze jo. Ja ale mluvim o hudbe, ne o hrani si na hudbu a blbnuti ;)"

    Protože basa je většinou strašně dobře slyšet... lol. Můžeš mi ukázat prosím nějaké video/nahrávku basy s doprovodem, kde je basa dokonale slyšet a kde bych potřeboval umět teorii, abych to mohl zahrát? Hlavně ať to není sólo, protože to by si argumentoval sám proti sobě.

    Mimochodem, jeden z neuznávanějších hráčů na basu Cliff Burton (R.I.P., Metallica) taky nebyl žádný hudební teoretik. To jen tak dodávám, protože mě baví provokovat takové jako ty, kteří si myslí, že bez teorie nemůže být nikdo dobrý a uznáváný. Vždycky se u takových jmen prokazuje, že talent, kreativita, experimentátorství, tréning > teorie a tobě a vám podobným to očividně hrozně vadí. Oni jsou pak totiž takoví, kteří to studujou 20 let a moc ohromit nedokážou...
  • "Ty si myslis, ze znalost hudebni teorie ti nedovoli nikdy zahrat ton, ktery by se tam spravne nemel uplne hodit? Ze nikdy tam nedas jiny akord, nez by byl logicky?"

    Otázkou je PROČ by si tam ten nevhodný/nelogický tón měl vůbec dávat, když to není v pravidlech. Kde si ověříš, že je to správně? Nikde, když to v pravidlech není. Ověříš si to maximálně svým hudebním sluchem a citem.
  • Mozna tak v anky punkovy kapele, kde stejne nikdo neslysi, co za tony tam basak hraje, hlavne kdyz to slape, ze jo. Ja ale mluvim o hudbe, ne o hrani si na hudbu a blbnuti ;)
  • Nepotřebuješ ani na basu. Basa je hlavně o rytmu. Pokud ten nemáš, tak potom si v tý řiti.
  • A zakladni chyba kazdyho hudebniho rebela je presne v tom argumentu. Znalost hudby omezuje. V cem omezuje? Co je to za argument? Ty si myslis, ze znalost hudebni teorie ti nedovoli nikdy zahrat ton, ktery by se tam spravne nemel uplne hodit? Ze nikdy tam nedas jiny akord, nez by byl logicky? Ne. Nic takoveho jako omezeni hudebni teorii neexistuje. To je jen ignorantska vymluva lidi, kteri si mysli, ze jsou lepsi v tom, ze se nemusi nic ucit. Prakticky jsou lini, nebo se boji, ze by na to ani nemeli, tak hraji rebely a rikaji, hudebni teorie omezuje. Hudebni teorie je pomucka, ne policajt.
  • Pokud hrajes v nejaky kapele, koncertujete v klubech, myslite si jak jste uzasne alternativni a spravny a rockovy, a punkovy, ze nemusite se nic ucit, ja nevim, je ti treba 18, tak za 5 let si na me vzpomen, jestli budete jeste existovat ;)
  • "Kapela samozrejme muze hrat a skladat pisnicky, aniz by kterykoli jeji clen znal hudbu jako takovou, ale jak takova kapela bude znit, a kam to dotahne je vec druha. Nikam :)"

    Až na to, že dost takových kapel to dotáhlo do rockové síně slávy, máš pravdu. Hah.

    "protoze ty se musis ridit pravidly, ktere bez hudebni teorie neznas"

    Tady si narazil. Právě, že je to přesně naopak. Znalec hudební teorie je omezen pravidly. Neznalec je omezen jen svým hudebním sluchem a praxí.
  • A nic nestaci, cvicit se musi porad. Ten zaklad a to jak se ma hrat se da ale naucit velice rychle. Jina vec je pilovat nejaky nesmyslne rychly rytmus a techniku, na ktere si kytarista vyhoni triko, ale ve skutecnosti je uplne k nicemu.
  • "Myslim skutecnou hudebni teorii, skladby a harmonie."

    Hudební sluch a cit > "skutecná" hudebni teorie, skladby a harmonie...
  • Na kytaru hraju 15 let. Vsechny tyhle techniky jsou jen o tom, vedet, jak se maji nacvicit a to ti rekne hlavne ucitel, ktery te i kontroluje, jestli jsi na spravne ceste. Nedivim se, ze pokud nekdo kasle na uceni, teorii, nema zadneho ucitele, trva mu takova vec jak rikas nekolik desitek let.
  • Hmmmm: Uz jen pro basovou linku potrebujes znat hudebni teorii, alepson castecne, jinak ses v hajzlu. Kdyz vymyslis basu a ostatni ti k tomu neco zarhaji, dobry. Ale kdyz mas vymyslet basu k hotovy veci, tak jsi bez nalosti hudebni teorii doslova v riti, protoze sluch ti nestaci. A pokud tam neco das, tak to bude bud neco jednoduchyho, a nebo neco uplne mimo, protoze ty se musis ridit pravidly, ktere bez hudebni teorie neznas.
    Kapela samozrejme muze hrat a skladat pisnicky, aniz by kterykoli jeji clen znal hudbu jako takovou, ale jak takova kapela bude znit, a kam to dotahne je vec druha. Nikam :)
  • Ok, mám dojem, že jeden z nás tady nemá páru o tom, o čem mluví. Takže jinak, jak dlouho hraješ na kytaru? Stačí 2 roky, chtěl bych vidět nějaký rychlý sweep picking. Můžeš se předvést, když je to tak v pohodě, že 2 roky bohatě stačí.
  • "Kdyz nekdo neumi hudebni teorii, muze slozit pisnicku, muze hrat na kytaru, muze napsat melodii a slova, ale nikdy ti neudela komplet skladbu se vsema nastrojema a tak jak vy vysledku skladby zni na nahravce. K tomu prave potrebuje lidi, kteri mu s tim poradi, protoze oni tomu rozumi..."

    Chceš říct, že když budu mít kapelu třeba kytarista, basák, klávesy, bicí a nikdo nebude umět teori, tak nemůžou hrát a vytvořit komplet song? Loooooooooooooooooooool. Podle tvojí zvrácené teorie by tihle lidi nemohli koncertovat.

    Promiň, ale to co tady píšeš, je blábol. Stačí ti jen hudební sluch a smysl pro rytmus. A ppokud já dobře vím, tak nahrávka = nasnímání zvuku linoucího se z hudebních aparátů.
  • Hudebni teorie fakt nejsou jen akordy. Akordy jsou zaklad, stejne jako stupnice c-dur, ale to se uz deti nauci na zakladni skole. Myslim skutecnou hudebni teorii, skladby a harmonie. Nechapu, proc by se mel sweep picking ucit dva roky a pilovat nekolik let. To mozna tak u kytaristy samouka, ktery nevi poradne, jak na to.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit