Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Hráči už dnes nestojí o hardcore hry. Chtějí mít pohodlí, moc nepřemýšlet, hru dohrát co nejrychleji (takže kratší herní doba je plus), nechtějí být frustrovaní absurdně těžkou obtížnosti a stojí o to, aby jim hra co nejvíce pomáhala.
    • Ale stoji, len to musi mat spravny smrnc. Akurat som dohral Radiant Historia cez DS emulator, v podstate sa jedna o novodoby Chrono Trigger a je to docela HC RPG zo vsetkym co k tomu nalezi. Samozrejme je to i rovnaka pecka. Tych zabitych 50+ hod. nelutujem, co sa neda povedat o vacsine inych hier(ehm.. ehm.. DA3.. ehm..).
    • Ne vsichni hraci, dodal bych :) Ale je to fakt. Nedavno jsem to probiral s kolegou, ktery ty casual AAA hry hraje, jestli mu to prinasi uspokojeni, kdyz na nej hra neklade vyssi naroky. Nakonec jsme dosli k tomu, ze on ma hry misto filmu, tedy instantni zabava bez nejakych prehnanych naroku, kdezto ja hry povazuji za vyzvu, at uz intelektualni, nebo dovednostni. Je to z velke casti tim, ze on nehral hry v dobach, kdy byla obtiznost her pomerne vysoka (nekdy az extremne) a nezazival ty pocity, kdyz clovek pokori opravdu neco obtizneho (vybredne ze zakysu, prekona nejaky fakt obtizny level, nebo zabije tezkeho bosse). Tak jsem mu pujcil Dark Souls, at tomu da sanci, tak jsem zvedav :)
      • solomon.short
        hmm, dostal jsem chut zaparit Stonekeep, nevim proc *1*
        • Wa-hoo-ka, Wa-hoo-ka, Wa-hoo-ka! :)
          No a ja zase dostal chut na Albion a taky nevim kde se to vzalo :)
          • Albion som niekedy hral a ten subojovy system ho pripomina :) *8*
    • Teď si zmínil přesně to kazí hry už dobrých 10 let.
  • Já vám nevím , Cthulhu Saves the world a Breath of Death VII jsou na Steamu za dvě eura a připadají mi technicky na podobné úrovni (Šulima má samozřejmě detailnější grafiku) , ale stejně jako by všichni z RPG makeru utekli ....
  • Musím hned přispěchat s troškou nadšeného rozplývání. Xulima (ano, čte se to vážně "šulima", nedokážu si pomoct a infantilně se uchechtávám vždycky, když to někdo řekne nahlas, přesně, jak bylo poznamenáno v recenzi) je nekompromisně obtížná (a to hraju na tu classic obtížnost, na hardcore jsem máslo), obrovská a z nějakého důvodu strašlivě návyková.

    Totiž, příběh nějaké krkolomné špumprnágle nedělá, náplň questů se vrací k nejčistšímu jádru RPG (tedy "dojdi, zabij, přines"), itemizace mizivá až neexistující, zvuky neuvěřitelně otravné ("I am going to bite your neck")... a přesto se od toho prostě nedokážu zvednout a jo, jo, půjdu dělat něco smysluplného, ale nejdřív se podívám, co je v támhleté truhle, a ještě bych mohl zabít tuhle skupinku, a mág má ještě manu, tak skočím ještě támhle...

    Při co nejobjektivnějším zvážení úrovně herní náplně, kladů a záporů, toho, co hra nabízí, ta sedmička v hodnocení krásně sedí. Mé osobní, interní hodnocení je však minimálně jedenáct, a nejhorší na tom je, že pořádně nevím proč.
  • Prvních pár hodin celkem dobrá zábava. Pro milovníky starších her povinnost. Pak začíná stereotyp. Jestli to někdo dohrál, tak respect *3*
  • Tenhle mesic ma vyjit novy Avernum, tak si radeji pockam na to, ale tohle casem urcite zkusim taky - vypada to dost dobre.
  • Hnisavec
    vyzerá to zaujímavo, i keď zrovna naťahované grind RPG nemám moc v láske...nie je lepších 20 hodín sviežej hratelnosti ako 100 naťahovaných a nastavovaných?

    a joop..kedy dakto chcel argumentovať Souls hrami, tak Demona som dal za 3,5 hodky a Darka za asi 5 hodín, takže ten grind tam je irelevantný
    • Teda ale to asi ne na první zahrání, ne?
      • Jj az po par klasickych..ale chcel som poukazat ze i hra zamerana na sikovnost hraca moze byt hardcore a nemusi pouzivat dnes uz zastarane d&d mechaniky pocitania nahody a cisliciek
        • Jak vidno, bude s tebou spousta lidí nesouhlasit ohledně zastaralosti. :) Ale to je v pořádku, osobně taky nejsem velký fanda, mnohem radši mám tyhle mechaniky (s čestnými výjimkami v podobě absolutních klasik) v klasickém papírovém podání, kde se toho dá spousta ukoulet role playem. :) Upřímně jsem ale rád, že se tyhle věci vrací. Ten pocit, že hru musíš skutečně poznat, pochopit a porazit, abys jí dohrál. A dohrát jí něco znamená. To mě bavilo na DS 1 a 2, ta výzva. :)
        • del0
          Prý zastaralé mechaniky náhody a číslíček z D&D. *15* Očividně si pleteš RPG s akční hrou.
          • Já osobně ne. Šlo mi v zásadě jen o to, že žánr RPG považuji za širší, než jen staromilská turn-based RPGčka. Že je ve hře akční složka neznamená, že to přestalo být RPG. Někdo to už ale za RPG nepovažuje, pro někoho to jsou akční, ale stále RPG, někdo tomu bude říkat RPG, protože tam sypeš nějaká sluníčka do milosti, legračnosti, lechtavosti a skákavosti tvojí postavy a už mu je jedno, jak dalece je ten systém promyšlený. Jinak ano, na nějaké elementární úrovni s delem souhlasím, jen si myslím, že se najdou i hry, které ti ten systém, který vždycky někde tiká v pozadí, nutně necpu do obličeje. Můžeš souhlasit, nemusíš, ale netřeba být elitářští. To bychom tu mohli rovnou rozebírat, jestli je lepší hip-hop nebo metal. :-)
          • To je úhel pohledu. Někdo tomu prostě nefandí. A někdo by třeba zase řekl, že žádné "RPG" nemůže být skutečným RPG, protože ten pravý "role-play" si s počítačem nezahraješ. :-)
            • Thorar
              Před těmahle debatama jsem utekl z rpgfora i d20 *1* že vy dva jste taky odtamtud?
            • del0
              "Ale my jsme se bavili o číslech, konkrétně o mechanikách z D&D, ne? A pokud vím, čísla a mechaniky se využívají ve valné většině k řešení bojových situací, že?"

              Jasně. Diplomacie, zastrašování, kapsářství, stealth, stahování kůží, craft čehokoliv, inteligence/moudrost/charisma a s tím spojené reakce postav/prostředí/možnosti dialogů, alchymie, všímavost, znalost lore, znalost bytostí/anatomie, znalost počítačů, technické schopnosti, kartografie, zálesáctví, blafování, stopování...

              To je jen špetka nebojových statů v RPG. Další věc je, že i základní stat jako síla může mít vliv na nebojové situace, jako zastrašení, šplh po stěně nebo vyražení dveří atd. Takže bych to asi uzavřel tím, že o RPG víš očividně kulové. *7*
            • del0
              "Bez okolků tuhletu hru čísel a času nazveš zastaralou, protože existují postupy a přístupy, které jsou časově efektivnější a zábavnější."

              Dáma je taky časově efektivnější a PRO NĚKOHO (velmi důležité) zábavnější, což neznamená, že nahrazuje šachy.

              "V první řadě ale musím mít čas tu hru hrát, ne? Teprve pak můžu "hrát fiktivní postavu". K čemu mi je, že můj zloděj sedí v hospodě ve městě a nemá co dělat, když já musím být v práci?"

              To je vtip? Nechápu, jak souvisí to, jestli máš na hru čas, s jejím konceptem. To jakože ty nemáš čas na RPG, takže RPG není o hraní fiktivní postavy? To je fakt logika.
            • del0
              A je to tady, klasický sofizmus a neznalost.

              1. To, že na PC nikdy žádná hra nemůže mít RP jako v reálné PnP hře, je irelevantní argument v debatě o tom, která PC hra toho roleplaye umožňuje víc v rámci možností.

              2. Dračí doupě je založeno hlavně na RP, nicméně kořeny počítačových RPG jsou v D&D, což je mnohem komplexnější systém. Navíc opět irelevantní, protože na PC hry typu Dračí Doupě s minimem statistik stejně neexistují, pokud se nebavíš o nějakých onlinovkách, kde se hraje hardcore RP a tady je ten tvůj DS samozřejmě logicky vyloučen.
            • A ještě: "Mám takový dojem, že RPG moc nerozumíš a to tak, že od samotného základu, jelikož v RPG hraješ fiktivní postavu a ne sám sebe." - V první řadě ale musím mít čas tu hru hrát, ne? Teprve pak můžu "hrát fiktivní postavu". K čemu mi je, že můj zloděj sedí v hospodě ve městě a nemá co dělat, když já musím být v práci?
              "Pak bys nemohl tvrdit, že mechanika čísel je zastaralá. Pokud si tedy nemyslíš, že RPG je jen o boji, což není. " - Ale my jsme se bavili o číslech, konkrétně o mechanikách z D&D, ne? A pokud vím, čísla a mechaniky se využívají ve valné většině k řešení bojových situací, že? S čestnými výjimkami záchranných hodů (což je svým způsobem taky boj). Takže buď máš velmi trapný argument, nebo jsi to ty, kdo nerozumí RPG. :/
              Že jsi mě nepochopil neznamená, že máš pravdu.
            • Když ono se tomu "oldschool" RPG neříká jen tak pro nic za nic. Pokud chceš teda ke skutečnému RPG, tak se podívej na Dračí Doupě 2. Tam se většiny statistiky zbavily a hra je skutečně jen o tom, jak vypadá "role-play". A pokud ti naše domovina nestačí, tak se podívej do světa. Tam ten trend "čistého role-playe" začíná být čím dál oblíbenější. Pokud ti jde čistě o tu zastaralost, podívej se na wowko. Tam je čísel habaděj, přesto od vanilly k warlords of draenor hra zjednodušila, co mohla. Proč? Protože i ti původní hráči přestali mít čas studovat manuál za manuálem, jak správně itemizovat postavu, kde kolik hodin farmit tyhle potky a reputaci, proč do raidu o 40ti lidech musíš nutně mít dva shamany. Ano, hardcore mechaniky z pohledu dneška, ale zastaralé, protože čas prokázal, že tahle nutná (!) časová investice lidi přestala bavit a stálo je to subscribery. Bez okolků tuhletu hru čísel a času nazveš zastaralou, protože existují postupy a přístupy, které jsou časově efektivnější a zábavnější. A proto ta zmínka o čase. A nehádejme se tady o RPG, prosím. Sám jsi řekl: "Mimochodem, předpokládám, že na herním serveru je řeč o počítačovém RPG (cRPG), tedy v rámci možností." CoD, a už vůbec ne CS, nepovažuju za RPG, zatímco DS pořád ano. A čistě z podstaty věci nelze v žádné počítačové hře uskutečnit skutečný "role-play", tudíž ŽÁDNÁ počítačová hra nemůže být skutečně RP. Ale to už jsem říkal.
            • del0
              Máš ženu? Ok. Máš děti? Ok. Máš přátele a koníčky? Ok. Máš problém s vytvořením party? Ok. Tohle vše je ale tvůj problém, ne RPG. Tvrdit, že je mechanika RPG zastaralá a argumentovat tímhle je skutečně nesmysl. To bys pak mohl rovnou tvrdit, že klasická hudba je zastaralá, protože nemáš čas tý muzice porozumnět nebo jí pochopit a proto je nenáročný pop vylepšenou verzí. Mám takový dojem, že RPG moc nerozumíš a to tak, že od samotného základu, jelikož v RPG hraješ fiktivní postavu a ne sám sebe. Pak bys nemohl tvrdit, že mechanika čísel je zastaralá. Pokud si tedy nemyslíš, že RPG je jen o boji, což není.
              Btw, DS je hra, kde skill hráče předčí vliv statistik, takže akční. Nakonec i hry typu CoD/CS mají RPG prvky, různé vylepšení a schopnosti, ale to z nich RPG nedělá.
            • Promiň, mám chuť se prostě hádat, protože škatulkování nemám rád a vždycky se dá perfektně vyargumentovat, proč to do té skupiny nepatří. :) Ale chápu, jak to myslíš. Problém je spíš v tom, že si taky myslím, že číslíčková RPG byla překonaná (byť bych D&D neuvedl jako příklad), prošla jistou evolucí a spousta z moderních RPG se hraje mnohem příjemněji, tudíž ty starší tituly jsou skutečně zastaralé. Příkladem, mně osobně, je Wasteland. Tam jsou ty mechaniky staré jako Metuzalém a mělo to tak být, čili to je v pořádku. Jenže když to hraju, tak už mi to tak příjemný nepřijde. Už jen kvůli tomu, že trnu z toho, že jakožto novému hráči se mi může stát, že si blbě rozvrhnu skill pointy a v půlce hry zjistím, že můžu celou družinu vyhodit, protože není schopná ničeho. Ano, je to hardcore, ale ve světě, kde ještě pracuju, mám ženu, přátele a další koníčky, není 30 hodin zanedbatelný čas, ale třeba otázka měsíce. A v takovém případě, pokud mi hra nedá šanci jí poznat a dohrát v jednom tažení, je pro mě ta mechanika zastaralá. Proto říkám, že je to úhel pohledu. Někomu (a mám pár takový přátel) to zase imponuje a baví je to. BTW: I v Dark Souls mají statistiky velmi důležitý význam. :)
            • del0
              Že tomu někdo nefandí nemá vliv na podstatu RPG. Mimochodem, předpokládám, že na herním serveru je řeč o počítačovém RPG (cRPG), tedy v rámci možností. To bych pak mohl tvrdit, že nefandím sportovním hrám a že jediný sport je ten, který si s počítačem nezahraješ. To bysme se ale nikam nedostali, že ano. Maximálně tak do galejí sofizmu.
        • Toto je šikovnosť hráča? Tvoje implikácie ma normálne zarážajú. To je asi ako poznať test a správne odpovede dopredu naspamäť - že to potom zvládne niekto rýchlo z neho nerobí múdreho.
          • Špatná metafora. Test není hra a nemá k cíli, čili k jeho splnění, více možných cest. U testu je ta cesta jen jedna, správná odpověď, kdežto u hry můžeš experimentovat, zkoušet a dojdeš vždy k jednomu výsledku: dohrání hry. Už jen to, že jak uvedl, dovedl to dohrát za 3.5 hodiny, zatímco nejrychlejší speedrun je za hodinu. To jsou pro test rozličné odpovědi, tudíž jedna špatně, ale pro většinu lidí, kdo DS hráli, budou i 3.5 hodiny pořád hodně rychlý čas. (mé "jednou a stačilo" zahrání bylo kolem 80ti hodin) :) Nemluvě o tom, že v zásadě hru vyhráli, protože jí dohráli. Takže tady skutečně o šikovnost hráče jde. Ono totiž znát trasu a zaběhnout jí dobře, to jsou dvě různé věci. :-)
        • Ze zastarane ;-) Ty len nechapes princip RPG, prave tie cisielka a nahody tvoria tie odlisne charaktery. ktorymi sa RPG hra a ktorymi ma charakter interakciu so svetom. To co popisujes je len charakteristika akcnej rubacky, kde sa neuci tvoja postava ale ty ako hrac.
          • Konečně mu někdo vysvětlil co je RPG. Dávám ti palec.
    • jj, lepsi metat kotouly a hledat glitche nez se zaobirat nudnymi cisly a statistikou...
      • Jack1947
        Tjn, pak se chlubit že cdíky glitchy jsem hru dopařil za hodinu. *4*
        • Dark Souls 2 je bez jakéhokoli glitche dohratelné pod 1 hodinu. A bez cheatů.

          https://www.youtube.com/watch?v=CHGV5SVd8_c
          • Jack1947
            Co by ne *4*
      • Hnisavec
        hmm...na patchnutej konzolovej verzii asi ťažko...zato na PC je ževraj multák labúžo...samý hnusný cheater, doslova rozbitá hra...som rád, že toto sa na konzoliach nedeje.
  • Lima
    Hodně záleží na výběru obtížnosti. Zatímco na normal jsem to dohrál za cca 65 hodin, na hard podle ohlasů v klidu přelezete i 100 hod. gameplay. Jediný, co bych hře vyčetl, je ve všech městečkách opakující se - naprosto stejný - vzhled obchodníků, starosty a kněžky (asi se šetřilo na rozpočtu kde se dalo), jinak je to nesmírně návyková záležitost, odlschool zjevení mezi dnešními RPG-čky, které osekávají RPG prvky jak se dá, čehož se v téhle hře naštěstí nedočkáte. Fakt doporučuju.
    • Thorar
      Identické vesnice a npc mi nejprve taky vadily, ale později jsem to ocenil kvůli rychlejší orientaci a častému cestování.
  • Thorar
    Tuhle hru jsem podpořil na indiegogo a později i na kickstarteru, protože mi přesně sedla do nálady a hladu po něčem podobném. Po 60h+ hraní a dohrání jsem spokojenej a doufám že přijde i druhý díl. Ten konec si o nic jiného ani neříká
  • Vždycky mi tyhle recenze vykouzlí úsměv na rtech, nebo celkově veškeré články. Děti tohle nepochopí a spustí jen šitstorm. Já řikám víc pixelů, lepší hraní. *5*
  • Tohle jsou přesně ty články co consolefags zbožňují.
    • "consolefags" Kolik ti je? 12 let?
    • Trol.diskuzni
      To máš marný... *5*

      Jo a není zač, redaktůrci - rádo se stalo. Užijte si ten blahodárný pocit, že mě můžete smazat! Keep it metal!

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit