Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Panenko skákává...

    je supr vidět, že autor příspěvku myšlenku Spectora vůbec nepochopil. Jeho vyjádření Spectorových myšlenek (jako že by tedy nej měly být ty MMORPG) je vedle jak tak jedle. Hrál vůbec někdy Deus Ex? Kdyby ano, tak by najednou věděl, co tím chtěl básník říci. Jakmile si totiž člověk jednou DE zahraje (a pokud možno i dohraje), budou mu ostatní hry připadat jako totální odpad. Ano, mluvím o té 15 let staré hře. Kterou jsem rozehrál poprvé měsíc zpátky. Deus Ex je Hra s velkým H. Myšleno v tom smyslu, že využívá možností her jako média na maximum.

    Je neuvěřitelné, jak za ty roky se hry pořád snaží přiblížit filmovému zážitku. Z jakého důvodu? Skvělý příklad jsou pseudohry od Telltale. Herní prvky (nevím jestli občasné mačkání jednoho tlačítka lze nazvat herním prvkem...) jsou zde naprosto zbytečné, mohl by to být klidně CGA film. A to samé Uncharted. Můžete sice běhat, skákat atd. Meritum je ale v tom, když si pak dva lidé budou vykládat o jedné misi, tak řeknou v podstatě ten samý průběh. U Deus Ex může být klidně 5 lidí a každý jejich přiběh z té samé mise bude mít o dost jiný příběh (občas se bude lišit i konec mise). Uncharted by prostě mohlo být fajn film, ale jako hra nevyužívá nijak svých možností. Když by se odmyslel příběh, tak vám nezbyde nic. Kvalitní děj by samozřejmě měl být součástí kvalitní hry, ale stát by na něm neměl, na to tu máme filmy a knížky. Děj by měl být poslední díl skládačky.

    Až donedávna jsem za nejlepší hru všech dob považoval Portal 2. Ano, je stále skvělý, ale když mám teď nahráno v Deus Ex cca 25 hodin, tak jako HRA je lepší rozhodně on. Najednou Portal 2 vypadá "jen" jako kombinace logických hádanek se skvělým příběhem.

    V posledním nejmenovaném herním časopise jsem čelt názor nejmenovaného Tukana, které hře by dal 100%. Vedle Diabla 2, HoMaM 3 zde byl právě Deus Ex, který podle něj "předběhl čas o dvě doby". A mně nezbývá než souhlasit
    • Diablo forever! *16*
  • Nahodou s tim Uncharted to trefil dobre. Tam fakt staci mrknout na gameplay. Proste filmova hra *12* Pro nekoho dobry, pro nekoho (jako treba ja) o nicem...
  • Linearni tunely jsou linearni tunely. Obecne je nemam moc rad, ale zrovna Uncharted 2 se mi libilo hodne. Myslim ze na svete je misto pro otevrene nelinearni svety stejne jako pro linearni tunely.
  • Paul_cz
    Má pravdu Warren. Ono nejde ani tak o to, že jsou lineární polofilmový hry špatný - Last of Us jsem si užil, teď hraju Life is Strange a je to paráda - jde spíš o to že těch skutečně ambiciózních her, co se snaží táhnout médium kupředu a využívají jeho hlavní přednost (tedy interaktivitu) je v AAA poli dost málo. Proto Warren rozproudil tuhle debatu a za to jsem mu vděčnej. Navíc ho jako člověka co zmáknul se svým týmem jednu z nejlepších "high expression" her všech dob (ano, Deus Ex) nelze jen tak odmávnout.
  • Je to subjektivní, z mého hlediska má Uncharted příběh naprosto mizerný a nechápu, proč by se o něm zrovna Spector měl vyjadřovat nějak pochvalně. Uncharted je něco jako James Bond - nablýskaná zábava pro masy, co nechtějí moc uvažovat, ale hodně se jim líbí zabíjení lidí. Mně osobně se na Uncharted hodně líbí technické zpracování, ale to je asi tak všechno.

    Lidi, jako je Spector, se podle mě proslavili právě proto, že dokázali vytvořit skvěle fungující herní systémy, které hráče vtáhnou do hry. A díky tomuto vtažení pak hráč prožívá mnohem intenzivněji příběh - i když třeba sám o sobě není nijak senzační (System Shock). Hezky je to vidět i na porovnání Uncharted a Last of Us. Uncharted mě nevtahuje prakticky vůbec, skutečná hra tam moc není (střílení a hopsání - málo). V Last of Us je víc HERNÍCH mechanismů (plížení, craft, vymýšlení cesty, řešení situací) a vtahuje to mnohem víc. Prostě díky lepšímu systému vyzní sugestivněji i ten příběh.

    Mám taky rád příběhy ve hrách, ale filmovost podle mě není cesta. Jde o to, vyprávět příběh ve hrách prostřednictvím herního systému a jeho možností, ne cutscénami. Aby hráč příběh zažíval a ne se na něj jen díval. A v tom byl právě Spector borec.
    • Japonské hry jsou na tom ještě lépe *3* Např. Shadow of the Colossus vypráví příběh absolutně bez potřeby řešit nějaké texty či cutscény.
      • del0
        Až na to, že příběh SotC je slabý odvar proti hrám typu Final Fantasy 7, Torment, Xenogears, Albion. Ale chápu, že někdo radši leporelo/komix, než knihu.
        • podívej del, jak jsi tupý. Já napíšu: Např. Shadow of the Colossus vypráví příběh absolutně bez potřeby řešit nějaké texty či cutscény." SofC je o prožívaní samotné hr-

          Ty na to zareaguješ novelou Tormentem, kde většinu hry strávíš čtením textu. Proč reaguješ jako naprostý vůll?
        • kdo se tu baví o příběhu? SotC není postaven na příběhu ty trdlo uhrovitý. Srovnávat pak Torment s SotC může jen tupá opice.
    • Japonské hry jsou na tom ještě lépe *3* Např. Shadow of the Colossus vypráví příběh absolutně bez potřeby řešit nějaké texty či cutscény.
      • Jak které, Metal Gear nebo FF13 je taky z japonska. Zobecnovani zabiji inteligenci.
        • Metal Gear ti snad nenabízí volnost nebo co? Co takové Dark Souls, taky krásný příklad hry, která jde proti proudu, samozřejmě pokrytec Del0 proti té hře zbrojí a přitom souhlasí s Warrenem.

          90% zdejší populace jsou nechutní pokrytci *15*
          • del0
            Lol. O DS sem neřekl jediné špatné slovo. Jen, že je to mlátička a roleplaying nulový, což je fakt. Avatar mám kvůli tomu trotlovi, co mi krade nick (předpokládám seš to ty). Takže lžeš. Holt když je někdo fanatik a vidí rudě, jen když někdo řekne nějakou nelibou pravdu proti jeho hře. Nicméně, to že seš max. 12 letý spratek (pokud ne, tak celkem lítost) tě ještě omlouvá. *15*
            • Velice odvážné tvrzení, že Dark Souls není RPG, zrovna u této hry by mě nikdy nenapadlo, že to uslyším/ uvidím. V Dark Souls je tolik způsobu role-playingovaní, že to současné hry strčí do kapsy. Rád bych slyšel teda, proč to není RPG. Dík.
            • Dark Souls má obrovský role-playing, opak může tvrdit jen troll. Dark Souls je v podstatě esence roleplayingu.
  • Tohohle pana poslouchejte, obvzlast tady na games se od nej muzou mnozi hodne naucit.
    Akorát skoda ze na stary kolena vymeknul a dela Mickey Mouse:(
  • Souhlasim s autorem clanku o svobode tvorbe autoru a tim, ze kazdy muze pod urcitou hrou ac linearni ci ne, prozivat hluboky zazitek. Waren se pro me vlastnorucne potapi. Svoboda v Human revolution? Zalezi na definici toho pojmu.
  • Takový Del0 tady hloupě přitaká a sám je fanboy Tormentu, kde je hratelnost naprosto omezená na minimum. Radost pohledět na zdejší pokrytce *15*
    • del0
      Lol. Torment je zrovna příklad mega interaktivní hry, o kterých Spector mluví. Pěkně sis nakálel do úst. Co se týče tý hratelnosti... hmm ... každá hra staví na jiný hratelnosti, což se ti ještě nepodařilo pochopit a proto neustále opakuješ ten blábol, že hratelnost = jen když chodíš s postavou mačkáním tlačítek a páček na gamepadu. Holt co čekat, od základoškolského odborníka na hry od gonzole. *15*
      • ale jdi. *15* Možná by sis ten Torment mohl zahrát chlapče, jak vidím fanboyaříš hru, o které evidentně víš prd. Ta hra stojí na dobře na psaném příběhu a dialozích, vše ostatní stojí za starou belu včetně hratelnosti. *3*
  • Dobre hovori Warren. Kedysi davno boli take, ze "interaktivne filmy" Vsetci si z toho robili p** a v casakoch ako Bit, ci Excalibur to dostavalo hodnotenia 2/10 a pod. A zrazu je rok 2015 a oni sa tie hovadiny vratili ako "hry".
    A este raz dik za Deus EX *14*
  • Uncharted, Heavy Rain (clovek musi mavat ovladacem jak mental, aby se ve hre napil mléka a pohnul s pribehem: WTF?!) i Last of Us jsou z hratelnostniho hlediska katastrofa, stejne tak Walking Dead. Hral jsem vsechny tyto hry na ps3 a to dukladne (trofejeminimálně pres 50%). Misto na trhu urcite maji, protoze pribeh v nich (vyjma Uncharted série, ktera mi vubec nesedi) je zpracovan opravdu kvalitne, nicmene prave proto se v nich samotne hrani jevi jako nadbytecna cinnost, ktera zdrzuje a hrace ve výsledku strašně otravuje. Coz je u videoHRY dost problem. A pokud se WS - a máloktery vyvojar je v pozici, aby si to tak jako on mohl dovolit - zamysli nad smerovanim videoher jakozto nového media a umeni do budoucna, nelze s nim nez souhlasit.
    Jako dalsi priklad spickove zpracovaneho herniho designu bych uvedl serii batman od Rocksteady - vytecne podany pribeh, pricemz reseni akcnich pasáží je ponechano na fantazii a dovednostech hrace - pliziva taktika vs. hruba sila za pouziti nejruznejsich technickych hracek - zadne reseni není stejne a zajistuje i následnou replayabilitu. Skvele. Opravdu, z hlediska herniho je oproti tomu TLoU naprosto stupidni a primitivni (bez ohledu na příběh, ale ve videohrach by snad v první řadě melo jit o hru, ne?)
    Komentar novináře se pak nese v duchu trochu pokryteckeho a myslenkove velmi zpatecnickeho pochlebovani vkusu mas ovladanemu marketingem a vykazujicimu slabou ci zadnou svobodnou vuli ve smyslu, "kdyz se to líbí, je to dobré a nikdo by to neměl kritizovat". To je na hernim webu trochu skoda, protoze si tim pak trosku kali do vlastniho hnizda, kdyz nesikovne popira smysl sve existence a dobrovolně vyklizi pole pred mocnymi agregatory hodnocení a la metacritic apod.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit