Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Tak to se ale nema cenu o nicem bavit, kdyz ti chybi takova zakladni lidska slusnost jako je dodrzovani pravidel.

    Akceptovani prava - presneji jednoznacnych, validnich prav ostatnich je proste zakladni hodnotou. Schvalne rikam jednoznacnych, aby se nikdo nechytil a nezacal tady mavat obcanskou neposlusnosti a nemoralnim zakonem napr. nelegitimnich rezimu.

    Neni nic nemoralniho chtit za svou praci odmenu a mit moznost urcit si publikum, cilove zakazniky a uzivatele a tak dale. Nerespektovani toho prava je spatne. Toto a pouze toto je vychozim bodem cele diskuze. Ne 'vzdyt to nikomu nechybi' nebo 'vzdyt je to skvar, ktery tu cenu nema'. Tyhle soudy mohou nest urcite mnozstvi informaci do celeho argumentu, jsou vsak nizko pod vyse zminenym zakladnim pravnim principem.

    Muzeme se bavit o spolecenske (nebo ekonomicke atd.) nebezpecnosti, samozrejme - a konec koncu omilana hlaska o lidech, co by si to nekoupili, plati - ale opet, tohle neni a nemuze byt principem toho problemu. Tim je jednoducha rovnice toho, ze kazdy, kdo chce pouzit autorovo dilo, musi splnit jiste podminky. Neucini-li tak, je to spatne, jakkoliv to autorova penezenka (mozna) nepociti.
  • Ta čeština je tam kvůli tomu, aby se mohla nastavit cena pro region, anglán nekupoval českou hru kdyby ji mohl hrát v EN. Jenže nepočítají s tím, že lidé umí i jiný jazyk než jen mateřský.

    Assaisn Creed mi dal z instalací asi nejvíc zabrat. Nejdřív se mu nelíbila přítmonst daemon tools, ale ani pak nešel spustit, podpora radila, ale nic. Nakonec jsem v oknech založil nový profil a světe div se. Přes něj to jelo... Jinak AC jsem dostal, sám bych si to těžko koupil. Hraju spíš strategie, takže mi to stejně leží na poločce pod vrstvou prachu po jednom rychlém dohrání. Což je další problém nových her.
  • x_ander
    Mluvíš mi z duše. Ty ochrany jsou na palici. S originálníma hrama jsem měl jen za poslední dva roky tolik potíží, že mi málem rupla cévka. Např. Max Payne 3. Hru jsem nainstaloval, včetně rockstar social clubu, ale hra po spuštění a přehrání úvodní obrazovky spadla. Zkoušel jsem všecko možné, co psali na helpdesku na Rockstaru, googloval jsem všemožná řešení, nic nepomohlo. Dokonce jsem i několik týdnů čekal na nový patch, ani to nezabralo. Když jsem psal na podporu Rockstaru a poslal jim hromadu vygenerovaných protokolů o mém pc (což mi už tak bylo proti srsti), tak mi jen obecně odpověděli, že ASI bude chyba v kernelu a napsali, jak to spravit. Což jsem udělal, ale hra pořád nic. Po ztrátě veškerých naději jsem si stáhl a aplikoval crack. A světe div se, hra od té chvíle běžela jak po másle! Takže asi tolik k protipirátským ochranám. Poctivého zákazníka neskutečně vyprudí, pirát se směje a bez problému hraje. A podobných problému jsem zažil více, svou anabázi s RAGE jsem nedávno taky řešil tady v diskusi.

    A stejně tak souhlas s tou češtinou ve hrách. Jako je fajn, že tam češtinu udělají, chápu, že je spousta hráčů, kteří angličtinu neovládají. Ale proč tam dopr*ele nenechají i možnost přepnou jazyk na angličtinu? A takových her je spousta (namátkou mě napadá trilogie PoP, některé díly Assassins Creed, Mass Effect 2 (ikdyž to pak spravili patchem), Tomb Raider Anniversary a Underworld, ze starších třeba Painkiller, Far Cry atd atd... Na facku tohle. I tyhle věci mě kolikrát donutí hru upiratit (pamatuju, jak jsem si chtěl kdysi koupit právě Painkillera, který stál ve slevě 150 kč. Po zjištění, že je včetně dabingu pouze česky, jsem se na to vykašlal a stáhl ho. Zkrátka jsem byl kvůli demenci českého distributora donucen stáhnout hru za 150,- Kč (!!!). Dnes už ho mám na gogu, ale tehdy mě to dost nasralo)...
  • Často je problém i v ochraně a distribuci. Ty jejich slavné DRM měli odstranit podobně jako to udělal zaklínač když už opadla vlna nadšení. Ochrany vůbec neplní svůj učel. Pirát si počká na crack a je mu hej a de facto není omezen, ale poctivému zákazníkovi je možné s nutností být online sr*t na hlavu pořád.

    Další pěkná věc je česká distribuce, zažil jsem již několikrát, že hra obsahovala nějakou chyby, a tím pádem nešla dohrát. Jiné patche nebyly kompatibilní a český nikde. Jen se mi omluvili. A to je mi jako k čemu? Dám ji peníze a pak jen primňte, ale nic s tím nemůžeme dělat. Nemluvě o češtině, která bývá často jedinou volbou, i když bych radši EN, než počeštěný paskvil. Třeba i kvůli modům, které pak vypadají podivně, pokud využívají část textů z původní hry, takže je pak něco česky a něco anglicky.
    A pak se divý, že se hry stahují o 106.
  • O kabátech se to říkalo již v dobách prvního boomu "vypalovaček" do českých domácností *3*
  • Nemluvě o tom, že dnes je tendence hru vydat co nejdřív, takže je i tak dobré počkat až je po X updatech hratelná, případně obsahuje vše co původně měla. Ideálně počkat na nějaký Gold nebo podobnou edici.
  • Ty budeš asi hodně mladá generace... Za nás se to říkalo o Evě a Vaškovi
  • Žabomyší války *5*.
  • JohnyTheZik
    slovy Homera: "To je ale pi*ovina!"
  • Bože můj, ty jsi ale v*l. Nikdo tě tady neodsuzuje za stažení hry, ale za to, že když tě baví, tak si ji nekoupíš. Pokud chceš hry pro zábavu "od hráčů pro hráče", tak to nesmíš mířit na mainstream, ale indie tituly, kde se té ceny kolem 250,- dočkáš. Vývoj her je stejně jako každé jiné odvětví trhu o penězích a když zaměstnáváš stovky lidí několik let, aby pracovali na jednom projektu, zajistíš distribuci a marketing, počítáš s tím, že část ti bude rozkradena a spousta dalších nákladů navíc, tak se pak nelze divit, že cena je tam, kde je. Ano, někdy je to hodně výdělečné, ale ne každý projekt, do kterého jsou vloženy peníze musí spatřit světlo světa (vývoj je po čase zastaven či zrušen, což znamená 100% ztrátu investovaných peněz).
  • Tady mě napadá takový starší vtip: Víš proč jsou Kabáti nejprodávanější česká skupina? Protože si jejich posluchači neumí vypálit CDčko.
  • Já osobně třeba nedodržuji pravidla se kterými nesouhlasím. Takové moje životní přesvědčení.
    Btw, je morální lognout se na nezabezpečenou wi-finu? Je morální se dívat na cizí televizi přes okno? Obojí je pro mě stejně přirozené jako stáhnout si hru, která si nezaslouží abych si ji koupil, stejně tak jako si stáhnu film, který kvalitou neodpovídá tomu abych za něj dal stovku v kině nebo x stovek za DVD.
    Btw her do roka stáhnu tak 3-4 a koupím tak 1-2. Naposledy SC:HotS, předtím GW2, SC:WoL, Portal; letos plánuju koupit TW:Rome II takž rozhodně nejsem chronický zlodějíček.
  • Neni to smesne – je to slusne.

    Piratstvi neni kradez, to je snad vsem jasne, proto prosim o shovivavost, kdyz pouziju slovo krast.

    Normalni je nekrast.

    Neni normalni 'nekrast, protoze krast je slozite'.

    Neni normalni nelegalne stahovat hry. Tady prece nejde jen o to, ze to 'je snadne'. Jde tu o ochranu autorskych prav, o dusevni vlastnictvi. Podle tveho argumentu se da soudit, ze jedine, co lidem brani ve zlocinu (treba skutecne kradezi), je obtiznost jeho provedeni. Ale vzdyt to je uplne zvracene uvazovani - co slusnost, moralka, ucta k zakonum a druhym lidem?
  • Takze pro tebe je primarni a nejdulezitejsi faktor 'at ty hry delaji lepsi a levnejsi'.

    S tim se samozrejme da souhlasit, to je validni argument. Jenze...

    Ale v jakem to proboha zijeme svete, kdyz jako prvni neprichazi myslenka 'normalni je neporusovat zakon'?

    Az daleko, daleko za ni se muzeme bavit o jinych argumentech, viz nizka kvalita, nespokojenost zakazniku. Pokud bych mel pouzit priklad, tak ano, spravit plot a nemit draha jablka je sice pravda. Ale v zadnem pripade nikdo soudny nemuze prece rict 'oprav si plot, jinak nemas pravo nemit rad zlodeje'?!

    Maximalne muzeme byt v rovine - 'kdybys mel plot, nekradli by tolik'. Ale proboha, nikdy ne 'nekritizuj zlodeje, ze krade, je to tvoje vina, ze nemas plot, ne jeho, ze porusuje zakon'.
  • Nechapu ty minusy. Vzdyt ten prispevek ma hlavu a patu a je naprosto presny. Anebo je nekdo alergicky na mavani komunistickou moralkou? Vzdyt i to je dost mozna pravda - ne nutne z nejakeho ideologickeho duvodu, ale proste z historickeho a ekonomickeho vyvoje.
  • napadla mě zajímavá myšlenka - pokud by všechny ty srajdoidní hry, po kterejch je dneska "děsná poptávka", takže různý CoDy a Assasíny a podobný, všichni ty pravověrný fanoušci kradli, masa by se nažrala dosytosti, ale zároveň by na tom vývojáři tratili, takže by začli vyrábět nějaký pořádný hry s atmosférou, příběhem a hratelností... cesta ven existuje :D
  • zlatá slova, mistře...
  • jo, takovejch lidí jsou plný internety... lidí, který hry kradou jen proto, že můžou, ale nikdy by si ji nekoupili. a kdyby se nedaly hry krást, tak by vůbec nic nehráli a chodili by radši venku se psem...
  • Vitekb
    Nebo se dá taky počkat. Člověk nemusí každou hru zkoušet hned jak vyjde. Velmi brzy se objeví recenze a nějaké Let's Play videa, která dokážou nabídnout slušnou představu, bez potřeby stahovat. A na netu se dá na hru najít spousta lidí, kteří ti poskytnou představu, jaká hra je.
    Já jsem za poslední rok stáhl z torrentů 1 hru, a to proto, že mi téměř nefunguje mé staré poškrabané CD. Přesto jsem už z novějších her hrál třeba Skyrim, Arkham City, Spec Ops, XCOM:EU, Space Marine, Darksider, LA Noire, Crusader Kings II a pár dalších. A to za hry rozhodně nevyhazuji desetitisíce. A rozhodně se necítím ochuzen a nemám pocit, že mi něco uniká.
    Nelíbí se mi ten přístup, stáhnout hru hned a za několik měsíců za ní dát zlomek ceny. To za co se platí plná cena je v současnosti právě ta exkluzivita čerstvě vydaného titulu, která je však tímto způsobem získávána za nic.
  • Tady se ale mluví hlavně o novinách... starší hry, nebo hry v akcích se stahujou právě o 106, proto těhle akcí přibývá jako hub po dešti... Co se ale novinek týče, ano, někdy aby člověk hru zkusil a poznal, jestli za to stojí, je třeba jí stáhnout, protože ne všechny hry mají demo/betu, nebo dostatečné recenze, videa apod... Na druhou stranu ale ten, kdo hru stáhne, hraje a ani po delší době nekoupí (už ve slevě), moc vývojáře nepotěší, to zas jo... už jen aby "zplatil dvůj dluh" a měsíce ve hře strávené, by za to tu stovku dvě dát mohl...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit