Přejít na výpis diskuzí

Doktor Živago

FILM 4.3.2007 
84 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Re: Re: Re: Re: Článek

    Hans Matheson o sexuálních scénách s Keirou Knightley....

    Hans říká, že je to těžké necítit se trapně, když jste úplně nahý v místnosti plné lidí.
    ,, Sleduje vás 20 nebo 30 párů očí, na sobě nemáte nic a musíte začít předstírat, že se milujete. Není to příjemné - musíte to jen dělat, nemůžete o tom přemýšlet. Máte ukázat, že se tito lidé milují, musíš se odevzdat a všechny bloky musí jít pryč. Může to být trapné. Dělali jsme scénu se mnou ve vaně a Keira mě musela mýt. Někteří lidé se přišli podívat na zkoušky, já jsem ležel minimálně oblečený ve vaně a mohlo si mě okolo prohlédnout 30 lidí. Některé dny chcete jen splynout s tapetou. Ale já nemám problémy s milostnými scénami, nebo s tím, jak vypadá moje tělo. Pokud se lidé budou chtít podívat na můj zadek, dobře, já to nemohu změnit."

    Hans o slávě...

    Po 4 měsících ve východní Evropě se Hans těší na trávení času doma. On ví, že anonymita, ze které se dlouhou dobu těšil, pravděpodobně zmizí po Doktorovi Živagovi a má z toho malinko obavy.

    ,, Až doteď, je to zcela jednoduché. Nejsem známý podle jména nebo prostřednictvím jakýchkoliv velkých filmů a miluju ten pocit svobody. Myslím, že by se to teď mohlo změnit. Líbí se mi jít na párty a setkat se s lidmi, kteří ještě na mě nemají názor. Musí být nudné, mluvit stále na stejné téma o vašich starších filmech s lidmi, které opravdu neznáte stále znovu a znovu. Ale jakmile jste jednou Doktor Živago, není cesty zpět. Pokud se to lidem nebude líbit, mám problém."
  • Re: Re: Re: Článek

    Hans o své práci a herectví....

    Hansovo první zlom přišel v jeho 19 letech, kdy ho jeho lektor Kevin doporučil Jezovi Butterworthovi do jeho tv show "Christmas". Další filmové nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat...

    Hans říká: ,, Když odejdete z dramatické školy a jsou vám nabídnuty hlavní role ve filmu, agenti jsou horliví o setkání s vámi, měl jsem v tomto ohledu štěstí. Dokonce ještě dříve než to viděli, oni byli horliví. Já se nemusel plazit. Nemyslím, že by se měl kdokoli plazit - jsou šťastní, že tě mají. Máte věřit v sebe."

    Hans o svém hereckém kolegovi Samovi Neillovi....

    ,, Sam je tak pokorný. Je to milý muž. Vzal nás několikrát na večeři, když jsme byli tady."

    Hans o Keiře Knightley...

    ,, Když jsem byl v jejím věku, nevěděl jsem o životě nic v té samé cestě, kterou ona dělá. Je moudrá hlava na mladých ramenech s takovou důvěrou."
  • Re: Re: Článek

    Hans o škole...

    Hans navštěvoval dramatickou školu Avondale Hall v Claphamu v jihozápadním Londýně, do které ještě dříve před ním chodil např. herec Orlando Bloom. Hanse aktivně povzbudili v jeho snu stát se hercem jeho rodiče.
    ,,Když jsem odešel ze školy, moje maminka s tatínkem navrhli, že si udělám dramatický kurz. Velmi mě podporovali."

    Také dělal kurz osobního rozvoje. ,,Já si myslím, že každý by to měl dělat, když je vám 17 let a jste nejistí ohledně toho kdo jste, učí vás to být jistějšími a vyjadřovat vaše pocity. Akademie herectví mi dala důvěru v první řadě a víru v sebe. Měl jsem učitele Kevina Dowsetta, který byl fantastický, já nemohl chtít lepšího. Hodně vděčím němu. Povzbuzoval a podporoval mě celou dobu. Chybí mi nevinnost toho všeho. V té době ve svém životě děláte všechno pro správné důvody, máte možnost selhání, není žádný tlak a nedostáváte z toho nějaké peníze. Já myslím, že základ stát se hercem spočívá v tom poznat sám sebe, mít důvěru hrát a vystupovat před lidmi. Riziko je velké - musíte riskovat nebo se stane život příliš předvídatelným, dokonce jen když žádáte dívku, aby šla s vámi ven. Nejhůř co se může stát je, že řekne ne - ale co když ona řekne ano? Naučil jsem se přijímat rizika."
  • Re: Článek

    To jsou hlubokomyslné myšlenky od herce, ale Hans není typický příklad. Má obrovské sociální svědomí a vyhýbá se věcným odměnám a faktoru slávy. Rozhodl se vést jednoduchý životní styl, který ho více obohacuje. Žije sám ve velkém viktoriánském bytě v Chislehurstu, hrabství Kent. Relaxuje hraním na kytaru a housle, na které se začal učit hrát před 3 lety kvůli filmové roli. Rozhodl se také všude cestovat vlakem než letadlem. Jeho cesta do Prahy mu zabrala den a půl po souši, nikoliv 2 hodiny letem.

    Hans o cestování...

    ,, S ohledem na výběr bych vždy jel raději vlakem", říká. ,,Letadla jsou smrt pro cestování. Nikdy nevidíte kde jste, když cestujete a procházíte se po podlaze letadla. Ve vlaku si můžete číst knihu nebo myslet na to, co se děje ve vašem životě. Máte absolutně volný čas."

    Hans o tom, proč nemá mobil...

    ,,Nemám ani mobil. Mám rád nepředvídatelné věci, které se stanou, když nemáte mobilní telefon. Nenávidím mobilní telefony, berou spontánnost ze života a kouzelné věci, které se stanou, když je nejmíň očekáváte. Můj agent ví o tom. Chápe, že chci žít svůj život touto cestou. Mám záznamník a všechno může počkat na další den. Je smutné, když jdete na večírek a polovina lidí zjišťuje ve svých mobilních telefonech co se děje jinde, než aby se těšili z toho, kde jsou. Každý se pohybuje celou dobu tak rychle. Připadá mi to hrozné, tohle já nechci."
  • Článek

    Článek "Risking Everything" (THE SCOTSMAN ONLINE; 16.11. 2002);

    Rozhovor s Hansem Mathesonem pořízený v jedné staré pražské kavárně během natáčení filmu "Doktor Živago"...

    Podle vyjádření novinářky Karen Hockney je herec Hans Matheson při osobním setkání velmi intenzívní, docela staromódní v jeho principech, má záblesky sebepodceňujícího humoru a lidé z jeho okolí o něm tvrdí, že může být ošidný.

    Hans o své rodině, dětství a soukromí...



    Hans je synem hudebníka a psychoanalytičky, narodil se v obytném přívěsu roku 1975 na Outer Hebrides, ale své rané dětství strávil v Canterbury. Nemá žádnou stopu skotského přízvuku, ale zůstaly mu pevná pouta k místu, kde byl narozen a často se vrací za jeho rodinou, která tam pořád ještě žije.
    ,,Strávil jsem první rok svého života na Outer Hebrides, než jsme se přestěhovali na farmu v Canterbury. Pamatuji si, že jsem trávil své letní prázdniny v domě svých prarodičů na ostrovech. Má maminka a tatínek se tam narodili, tam my tam máme stále ještě velkou rodinu co tam žije. Já tam chodím jak často to jen jde - je to neuvěřitelné místo. Je to tam tak nenarušené. Ale problémy tam začínají nastávat s příchodem kapitalismu a kozumního způsobu života a děti chtějí pryč, protože tam není žádná práce. Rybářský obchod umírá, mlýny se zavřou a kultura rychle zmizí. To je to, čeho se bojím na světě nejvíce. Myslím, že je to smutné, ale děti chtějí příležitosti. Nejvíce důležitá věc v životě je rodina. Každý potřebuje pevný základ. Jestliže zemřete v Londýně, druhý den jste zapomenutí, život jde dál. Ale když jste z malé komunity, truchlí kvůli vám. Vaše ztráta má vliv."
  • Interview

    Některé památné výroky z interview "You need Hans to be a TV pin - up" (EVENING TIMES; 7.prosinec 2002)

    O knize Borise Pasternaka "Doktor Živago" ....

    ,,Jeho poezie mě inspirovala nad moje očekávání."

    O natáčení Doktora Živaga - Hans věří, že během filmování v roce 2002 byl duch spisovatele B.Pasternaka s nimi. Vysvětluje:,, My jsme dělali scénu, kdy se Jury a Lara spolu setkávají poprvé po válce. Setkají se spolu na nádvoří a v knize je to popsáno tak, že mezi nimi fouká závan vánku a to samé se přihodilo mě a Keiře (Knightley). Režisér a já jsme se jen na sebe podívali a pomysleli si, že je s námi."
  • Re: Re: Interview

    O rozchodu s britskou herečkou Samanthou Morton ....

    ,,Láska je divná věc. To byl silný vztah kvůli množství lásky, kterou jsme jeden k druhému cítili a bolest rozchodu." Při jejich rozchodu Hans poznamenal, že ukončením vztahu se z něho stal lepší člověk a lepší herec. To je citace, která ho nyní znepokojuje. K tomu říká: ,, Já jsem byl tehdy jen 21-letý, to je druh věci, kterou říkáte, když jste mladí. Já byl ohromen tím rozchodem. Ale co jsem řekl v té době, cítil jsem , že by bylo skvělé se rozejít, protože já bych byl schopný využít tuto zkušenost v mém herectví. Pravda v této záležitosti je, že život je bolestivý pro každého - nikdo neunikne. Všechny bolestné zkušenosti vás dělají více soucitnou osobou, protože vy se můžete vztahovat k bolesti ostatních lidí. Samozřejmě, všechny životní zážitky vás dělají také více dynamickým hercem. Ale to neznamená, že vy se těšíte z toho cítit bolest. Naučil jsem se od té doby nemluvit o těhle věcech. Vím, že jsem měl velmi snadný a privilegovaný život. Nikdy jsem neměl nějaké skutečné problémy."
  • Re: Interview

    O sexuálních scénách a Andree Corr, která nepřijmula hlavní ženskou roli Lary právě kvůli množství sexuálních scén...
    Hans Matheson nemá žádné obavy ze sexuálních scén.
    ,, Nemyslím si, že si Andrea Corr uvědomila, co by musela provádět na obrazovce. Nemyslím si, že tam bylo něco, co nebylo viděno předtím. Tam v ději neexistuje nic, co by lidé neměli vidět v jejich vlastních ložnicích. Pro mne, já myslím, že sex na obrazovce byl příliš dlouho kontroverzní téma. Kdo se dnes nerad dívá na trochu sexu v televizi? Myslím, že jsme se už časem přes to přenesli. Není nic špatného na lidských tělech a není nic špatného v Doktorovi Živagovi."
  • Interview

    Některé památné výroky z interview "There's Nothing Wrong with Sex on TV" (NOW MAGAZINE; 27.listopad 2002)

    Hans Matheson o hraní Doktora Živaga a o rozchodu se Samanthou Morton -

    ,,Keira ani já nejsme vystrašení faktem, že tyto role hráli před námi Omar Sharif a Julie Christie. Ten film byl magický moment pro životy mnoha lidí. Ale nyní si tento příběh zaslouží další pohled."

    ,,Jestliže by se herci příliš starali o to, kdo před nimi hrál role, pak by nikdo znovu nenazkoušel Hamleta nebo Romea a Julii. Moje jediné doufání je, že lidé kteří milují filmovou verzi a nikdy neviděli tuto budou po mě chtít házet na ulici shnilá rajčata jako výsledek."

    O svém hereckém kolegovi jménem Ioan Gruffud, který nepřijmul hlavní roli Juryho kvůli nízkému honoráři....
    ,, Je velmi dobrý, je to milý chlap. Ale já jsem mnohem levnější. Pro mě není honorář skutečně důležitý. Držím hlavu nad vodou. Já nebudu říkat, že to opravdu není o penězích. Nebudu říkat, kolik jsem si vydělával, protože byste byli šokováni, jak málo to bylo. Ale byla to báječná příležitost hrát báječnou postavu a pokus učinit spravedlnost velkému románu, jistým způsobem."
  • Re: Re: Re: Re: Re: Z natáčení

    - herec Hans Matheson (představitel Juryho Živaga) je známý tím, že nerad létá letadly. Na natáčení do České republiky v roce 2002 nepřiletěl, ale jel den a půl vlakem.
  • Tragická love story...

    Tuto televizní adaptaci řadím k tomu lepšímu, co televizní obrazovky mohou nabídnout. Původní filmovou verzi Davida Leana z roku 1965 s Omarem Sharifem a Julií Christie jsem nikdy neviděla, novelu B. Pasternaka nikdy nečetla, příběh neznala a tak jsem k této novější verzi přistupovala zcela bez předsudků. Vím, že mnoho diváků, kteří měli možnost vidět původní verzi tuto novější odsoudili, ale já si myslím, že neprávem.. Italský režisér Campiotti natočil tento smutný příběh s tragickým koncem velmi citlivým a precizním způsobem. Hlavní ženská představitelka Keira Knightley coby Lara Antipova byla sice chvílemi až afektovaná, myslím, že příliš tlačila na pilu, ale vzhledem k jejímu velmi nízkému věku podala vynikající a celkem přesvědčivý výkon. Zkušený Sam Neill zahrál neřáda tak reálně, že se mi opravdu hnusil. Opravdová studnice negativních vlastností. Hlavní postava Jury Živago - rozpolcený doktor a básník v jedné osobě s romantickou duší, kterého hrál velmi přesvědčivě skotský herec Hans Matheson mě naprosto dojímal, okouzlil a učaroval. Po tomhle výkonu jsem si tohoto herce definitivně zařadila mezi mé herecké favority. Vzhledem k jeho tehdy rovněž nízkému věku a že to byla jeho první velká role se k tomuto úkolu i přes veškeré své pochybnosti postavil s odvahou a za svůj výkon se nemusí vůbec stydět. Charakter Juryho naprosto vystihl a krásně hrál očima, ve kterých jsem se po celou dobu ztrácela.. Opravdu velmi jemně, citlivě a dojemně zahraný příběh, ve kterém rovněž zaujmul herecký výkon Alexandry Marie Lary ve vedlejší roli Tonjy. Jediná námitka - nelíbil se mi český dabing, konkrétně mě přišlo divné, že Hanse Mathesona, kterému bylo v době natáčení 26 let nadaboval český herec Miroslav Táborský, kterému bylo skoro o 20 let víc.. Ten hlas se prostě k Hansovi nehodil. Jinak hodnotím samozřejmě 10 / 10.
  • Re: Re: Re: Re: Re: Z natáčení

    - tato televizní adaptace získala celkem 5 nominací: roku 2003 nominace na TV cenu BAFTA za nejlepší kostýmy, nejlepší dramatický seriál a za nejlepšího nového režiséra. Ve stejném roce přišla nominace i na cenu RTS Television Award za nejlepší zvuk. V roce 2004 byl tento počin nominován v kategorii "Nejlepší minisérie" na cenu Golden Satellite Award.
  • Re: Re: Re: Re: Re: Z natáčení

    - Keiře Knightley byla v Praze během natáčení ukradená z přívěsu taška s peněženkou, telefonem a jejím deníkem, do něhož si zapisovala své zážitky a postřehy z filmování
    - filmový producenti si vybrali jako lokaci pro filmování i centrum města Olomouc, protože se podobá širokým otevřeným ulicím Moskvy. Místní obyvatelé byli filmařům rovněž velmi nápomocni.
  • Re: Re: Re: Re: Re: Z natáčení

    - během natáčení musel být většinou používán umělý sníh, ale problém byl v tom, že po něm špatně klouzaly sáně tažené koňmi.
  • Re: Re: Re: Re: Re: Z natáčení

    - tato televizní adaptace byla financována Velkou Británií, Německem, Itálií a USA.
  • Re: Re: Re: Re: Re: Z natáčení

    - herečka Keira Knightley si přečetla novelu Borise Pasternaka "Doktor Živago" před počátkem natáčení celkem třikrát.
  • Re: Re: Re: Re: Re: Z natáčení

    - herečka Keira Knightley hraje na počátku tohoto filmu 16 - letou dívku a na konci filmu podle scénáře 32 - letou ženu.

    - rozpočet 7 miliónů liber bohužel nestačil na větší bojové scény s koňmi, jako mohli diváci vidět v originálním filmu z roku 1965. Filmový štáb měl k dispozici jen tucet koní.
  • Re: Re: Re: Re: Re: Z natáčení

    - většina peněz z finančního rozpočtu 7 miliónů liber se investovala do herce Sama Neilla, coby nejznámnějšího herce této minisérie
    - tv stanice ITV udělala rozhodnutí obsadit do hlavní role Hanse Mathesona těsně před Vánocemi 2001, kdy selhalo uzavření obchodu s welšským hercem jménem Ioan Gruffud.
  • Re: Re: Re: Re: Re: Z natáčení

    - filmovalo se s rozpočtem 7 miliónů liber
    - poprvé tento film uvedla koncem roku 2002 britská televizní stanice ITV1
  • Re: Re: Re: Re: Re: Z natáčení

    Režisér Campiotti viděl italský film Canone Inverso - making Love (2000), kde hrál tehdy hlavní roli skotský herec Hans Matheson. Tak vlastně objevil svého Juryho Živaga do svého vlastního filmu.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit