Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • BLADIA-AMNESIA
    No... Jak muze autor prijit o kupujiciho, kdyz by si clovek danou hru nikdy nekoupil?
    • jo, takovejch lidí jsou plný internety... lidí, který hry kradou jen proto, že můžou, ale nikdy by si ji nekoupili. a kdyby se nedaly hry krást, tak by vůbec nic nehráli a chodili by radši venku se psem...
  • Problém pirátství v ČR vždycky byl v zásadě problém neuznávání autorských práv a nízká komunisticko vexlácká morálka zakořeněná hluboko v lidech. Vyrůstal jsem ještě za komančů a byl jsem tenkrát členem Atari klubu. Nikoho snad ani nenapadlo, že by bylo v nepořádku kopírovat sw, sw prostě byl VSECH. Uplynula devadesátá léta a jelo se dál - hlavní bylo ušetřit na HW, sw byl zase zadarminko. Spousta mých vrstevníků v té době ještě nevydělávala, byli jsme na školách, ještě to možná bylo pochopitelné. Ale když mi dnes řeklne kamarád, který dělá projektanta, že dát 600 Kč za hru je drahý, že je to moc, tak už je to na pováženou. Je to krize hodnot. Spousta dalších lidí nechápe hodnotu práce ostatních, i když je "neviditelná a nehmatatelná" a nikomu určitě scházet nebude. Ujedlo se snad z nějakého koláče? Ne! Spousta lidí nemá v čr ani legální operační systém, až v poslední době už je na půrměrného primitiva obejití aktivačního procesu příliš, takže se začly prodávat 7mičky nebo je lidi dostaly s kompem. Musím říct, že jsem i zaznamenal, že spousta lidí akčoliv existuje plnhodnotná freewareová alternativa /např. openoffice/, tak raději nelegálně užívají drahý komerční software. Zrovna tak člověk často vidí, že lidi, co propijou a prokouří v hospodě 500 Kč za večer pak nemají na to, aby zaplatili za svou zábavu ve formě hry. Sakra, nechápu argument, že hry jsou drahé. To mi dává práve je užívat nelegálně? U mě je jediná obhajitelná krádež - krádež jídla dítětem v nejvyšší nouzi. Na nemožnost si zahrát Crysis ještě nikdo nechcípl, jen se mohl cítit chvíli jako socka.
    • Nechapu ty minusy. Vzdyt ten prispevek ma hlavu a patu a je naprosto presny. Anebo je nekdo alergicky na mavani komunistickou moralkou? Vzdyt i to je dost mozna pravda - ne nutne z nejakeho ideologickeho duvodu, ale proste z historickeho a ekonomickeho vyvoje.
    • zlatá slova, mistře...
  • Jak už tu pár lidí napsalo, tohle téma se nedá brát černobíle...
    1) Jen zlomek lidí, co si hry stahují, by si je koupili, tudíž když se hra stáhne např. přes torrent 1000 000x, neznamená to ztrátu (při ceně 1000kč) 1miliardu, ale třeba jen milion... (jsou to jen onhady)...
    2) Nevšiml jsem si, že by někdy nějak studia zkrachovalo kvůli pirátství (spíše naopak, hlavně těm velkým gigantům se daří velice dobře, když si vezmete, jak vypadají herní veletrhy, jak jsou oblečení manageři, jak přibývá drahých reklam na každém rohu apod) a když už nějaké studio zkrachovalo, tak, jestli si dobře pamatuju, to bylo kvůli nepovedeným projektům nebo hrám, které byly prostě špatné a neprodávali se...
    3) Hodně her (a hlavně od těch největších značek - které si paradoxně nejvíc stěžují) je často předražených, a hráči, kteří už něco za svůj život hráli, do nich prostě investovat nechtěl
    jí... Je to jak s kopírováním filmů - když DVD stojí několik stovek a jedná se o film, který by člověk viděl jednou nebo dvakrát, je to taky nedobrá investice... Tak stejně vzniklo třeba i padělané oblečení - velké firmy si začaly přirážet a mysleli si, že zákazníci (ovečky) jim na to skočí a budou je krmit dál, jen kvůli značce...jenže ne, vznikly padělky značek...Takže pokud chtějí studia nějak reálně snížit pirátství (a teď nemyslím formou zabezpečení hry), měli by hru lépe "ohodnotit", a třeba některé AAA tituly, co jsou jen nastavovaná kaše a vychází rok co rok s minimem inovace, by měly jít rapidně dolu...
    4) Dříve, co si tak pamatuju, sme s kámošema prahli po herních časopisech s CD s demama a těšili se, až si něco vyzkoušíme...a když se nám něco extra líbilo, koupili jsme si to a jako "modlu" si to pak i vychutnávali... a dnes? Je tu tuna her, obecně úroveň klesá dolu (mainstream) (nemyslím teď přirozený grafický vývoj her, ale originalita a snaha o nápad, co znám z mládí) a jen zlomek nabídne hratelnou betu nebo demo (ostatní toto buď nenabízí, nebo jsou tyto bety jen pro předplatitele), taj jak si má zákazník ověřit, za co utrácí svoje peníze? Copak si normální rodina pořídí auto jen proto, že má ve značce určitý znak (nechci teď být konkrétní) a viděli reklamu, kde auto jelo městem a stříleli po něm barvami a ono jim uhýbalo = přeloženo do češtiny, reklama co neřekla o autu nic (narážím tak trochu na neávný článek o teaseru na novou cnačku COD - který o hře nic neřekl a stejně si ho už x lidí předobjednalo), ale pročte si na internetu jeho specifikace, porovná úložný prostor, spotřebu a půjde na testovací jízdu a až pak auto koupí... prostě a jednoduše, je to risk si dneska nějakou hru koupit...

    Podtrženo sečteno, (použiju přímer s jablky, co už se to ubjevil), vývojářské společnosti by se měli trochu zamyslet a než buduou zase kritizovat, že jim někdo krade jablka, tak by si měli nejřív opravit děravý plot k sadu, poté ty jablka reálně ocenit (aby nestáli tolik co mango) a až je budou prodávat na trhu, vyčlenit malou bedýnku, jablka v ní nakrájet a nabízet lidem na ochutnání, než si je budou chtít koupit...asi tak...

    P.S. pro hatery, nechci se zastávat všech pirátů, jsou mezi nimi i opravdový zloději, co by na to měli si hru koupit, ale neudělají to...ale zlodějina je v dnešní době všude...
    • Takze pro tebe je primarni a nejdulezitejsi faktor 'at ty hry delaji lepsi a levnejsi'.

      S tim se samozrejme da souhlasit, to je validni argument. Jenze...

      Ale v jakem to proboha zijeme svete, kdyz jako prvni neprichazi myslenka 'normalni je neporusovat zakon'?

      Az daleko, daleko za ni se muzeme bavit o jinych argumentech, viz nizka kvalita, nespokojenost zakazniku. Pokud bych mel pouzit priklad, tak ano, spravit plot a nemit draha jablka je sice pravda. Ale v zadnem pripade nikdo soudny nemuze prece rict 'oprav si plot, jinak nemas pravo nemit rad zlodeje'?!

      Maximalne muzeme byt v rovine - 'kdybys mel plot, nekradli by tolik'. Ale proboha, nikdy ne 'nekritizuj zlodeje, ze krade, je to tvoje vina, ze nemas plot, ne jeho, ze porusuje zakon'.
      • Já osobně třeba nedodržuji pravidla se kterými nesouhlasím. Takové moje životní přesvědčení.
        Btw, je morální lognout se na nezabezpečenou wi-finu? Je morální se dívat na cizí televizi přes okno? Obojí je pro mě stejně přirozené jako stáhnout si hru, která si nezaslouží abych si ji koupil, stejně tak jako si stáhnu film, který kvalitou neodpovídá tomu abych za něj dal stovku v kině nebo x stovek za DVD.
        Btw her do roka stáhnu tak 3-4 a koupím tak 1-2. Naposledy SC:HotS, předtím GW2, SC:WoL, Portal; letos plánuju koupit TW:Rome II takž rozhodně nejsem chronický zlodějíček.
        • Tak to se ale nema cenu o nicem bavit, kdyz ti chybi takova zakladni lidska slusnost jako je dodrzovani pravidel.

          Akceptovani prava - presneji jednoznacnych, validnich prav ostatnich je proste zakladni hodnotou. Schvalne rikam jednoznacnych, aby se nikdo nechytil a nezacal tady mavat obcanskou neposlusnosti a nemoralnim zakonem napr. nelegitimnich rezimu.

          Neni nic nemoralniho chtit za svou praci odmenu a mit moznost urcit si publikum, cilove zakazniky a uzivatele a tak dale. Nerespektovani toho prava je spatne. Toto a pouze toto je vychozim bodem cele diskuze. Ne 'vzdyt to nikomu nechybi' nebo 'vzdyt je to skvar, ktery tu cenu nema'. Tyhle soudy mohou nest urcite mnozstvi informaci do celeho argumentu, jsou vsak nizko pod vyse zminenym zakladnim pravnim principem.

          Muzeme se bavit o spolecenske (nebo ekonomicke atd.) nebezpecnosti, samozrejme - a konec koncu omilana hlaska o lidech, co by si to nekoupili, plati - ale opet, tohle neni a nemuze byt principem toho problemu. Tim je jednoducha rovnice toho, ze kazdy, kdo chce pouzit autorovo dilo, musi splnit jiste podminky. Neucini-li tak, je to spatne, jakkoliv to autorova penezenka (mozna) nepociti.
          • Abych svuj post doplnil, pirátění tím nechci nijak omlouvat...spíš odůvodnit, proč se děje, a že není pravda, když se řekne, jak tím společnosti "trpí"...jo, možná že v EA si Porsche nemůže dovolit 10 členů představenstva, ale jen 9... ale jinak tím společnosti netrpí... Jeden můj kamarád z gymplu, teď už programátor, dříve pracoval asi 3 roky pro jednu podřazenou pobočku Cryteku a více méně se spoluúčastnil vývoje Crysis 2 a když mi popisoval, jaká tam panuje atmosféra a jak si tam žijí (teď nemyslím "pracovníky" - programátory, na ty to moc velký vliv nemá, ale šéfové), tak jim tyhle AAA tituly dobře nesou...možná proto zatím není žádný velký "hon" na čarodejnice - na piráty, protože se mají společnosti stejně dobře a dokonce, což mi ten kámoš pověděl, se tam párkrát "šušklo", že pirátství je pro ně vlastně jedna z forem reklamy, protože ten (u titulů, co mají SP i MP), kdo si hru stáhne, tak to tak udělá většinou pro SP a stejně by si jí nekoupil...a ten, kdo chce pařit po netu, si ji stejně koupí - proto ty tendence dělat hry jednodušší a s MP...
            Ale zpět k věci, nechci se pirátění zastávat... On je taky trochu morální rozdíl, když pirátíš hru od malé společnosti, která přežívá a potřebuje podporu a nebo od velkých společností, které přetékají penězi? Použil bych teď jedno přirovnání, které mě tak napadlo - když půjdeš kolem malé zahrady s domečkem (třeba důchodců, hodných lidí) a uvidíš u plotu 3 růže, se kterýma se ona babička piplala od cibulky, utrhl bys jednu pro svojí holku? Asi ne... každýho charakterního člověka by svrbělo svědomí...ale co když půjdeš okolo vily, kde bydlí někdo (třeba právník, nebo šéf firmy), kdo si žije v luxusu (který pro něj odmakal stejně někdo jiný) a uvidíš u plotu záhon 100 růží? Bude tě mrzet jednu utrhnout? Asi moc ne... zní to trochu á-la Robin Hood, ale něco na tom bude, i když je to "krádež" v obou případech...
            Je to na dlouhou filozofickou diskuzi... spíš je tohle všechno mířeno na lidi, co tu píší věci typu: "piráti jsou odpad" apod... charakter lidí se totiž posuzuje zdaleka jinak... znám lidi, co si v životě nic nestáhli, jelikož mají luxusní kapasné (lidi na střední/vysoké), ale charakterem nejsou ani po paty jiným co znám, co si už párkrát něco stáhli...
            Věřte tomu nebo ne, kdyby velké společnosti chtěly, už dávno si hry ohlídají... buď permanentním přístupem na internet, nebo mírnější formou - mít podstatné (ale ne moc objemné) soubory na internetu a při každém spuštění by si je hra zkontrolovala, popř. lépe si hlídat CD klíče...
  • Rhulad
    Osobně jsem rád, že nemusím za hry typu Skyrim či ME platit. By mě sralo ještě hooodně dlouho kdybych takové prodkukty přeobjednával.
    • Jako počkej.. Tebe by sralo za ně platit, ale stáhl sis je, aby sis je zahrál? Platit za hry neznamená, že je musíš předobjednávat. Osobně mi předobjednávání přijde jako stupidita sama o sobě, když nevíš, co čekat, takže teoreticky nikdy. Ale proti gustu...
      Nicméně ti nic nebrání se pár dní po releasu mrknout na gameplay, kouknout na recenze a zjitit si o produktu fakt téměř všechno. Pak posoudíš, jestli koupit nebo ne.
      Pokud se ti bude zdát cena vysoká, ale přesto by sis to rád zahrál, tak si pǒckáš na slevu popř. najdeš nejnižší cenu někde v digitální distribuci nebo na aukru, to je jedna varianta. Další varianta je, že se ti hra nebude z previews, recenzí ani videí líbit takže nezaplatíš a hrát nebudeš. A třetí: bude se ti líbit, tak si jí koupíš.
      Sem nečekal, že tady někdy někomu budu vysvětlovat princip nakupování tyvole..

      Jako mě je celkem fuk, jestli někdo pirátí nebo ne, já neřikám, že jsem za celej život nic neupirátil, ale je fakt p*čovina se snažit to ospravedlňovat.
      Sorry za překlepy, píšu ze cellphonu.
    • +10

      Tvle, jak tě tak sleduju poslední dobou, tak vidím, že tady je konečně někdo, kdo ví co a jak.

      ... no, ten Skyrim by ještě možná šel na PC, kde z toho neplacení modeři udělají pro Bethesdu solidní hru/simulátor úchylek a panoramat. Ale konzolovej teda e-e.
  • musim se přiznat mam 22 let a asi 20 let mam pocitac a za tu dobu sem si koupil 3 hry a uz bych to vzivote neudelal prvni hra byly zakoupena asi pred 10lety se jmenem pharaon stala 699 hral sem to asi 2 dny druha hra byla zakoupena pred rokem+- a byl to AC3 stal 1199 hral sem to 4 hodiny posledni hra simcity ,,5'' asi nejak pred mesicem sem to koupil za 1399 hral sem to 3 hodiny penize v .... a zabava asi jako v saune no a kdyz sem hral stahnute hry tak treba wowko sem hral 6 let skyrim nekolik mesicu cod mw 2 2roky mw 3 rok fallout:new vegas nekolik mesicu a to neni konec jen tim chci rict ze si hry proste uz nebudu kupovat do te doby dokud si nebudu moct tu hra okoštovat jinak to proste nema smysl za1 nvm jestli mi hra pojede za2 si chci byt 100% jisty ze ty penize stoji za to

    nejsem k.... milionar
    • A co takhle, když jsi viděl, že tě daný stažený hry bavily, tak si je koupit?

      A jako tys vlastně jenom napsal, že jsi blb a koupil sis kravský hry. Já fakt nechápu, co je těžkýho na tom, počkat do releasu na ohlasy, reviews, videa (srsly na yt jsou u spousty her chvíli po releasu ve videích celý gameplay walkthrough) a popř. jestli nebudou problémy, a pak se rozhodnout, zda koupit nebo ne..

      Ne, to radši koupíš třikrát zajíce v pytli, protože nejsi schopnej si počkat a zjistit si, co kupuješ a pak si tim budeš ospravedlňovat to, že si všechno ostatní ukradneš...
      • vubec nemas pravdu na ac3 sem se esil ja blazen porad sem cekovalgameplaye atd ale nkonec proste nuda a nutno dodat ze to byla mnohokrat ocenena hra a recenzenti davali za 9/10 10/10 no a ja to hral 4 hodiny to samesimcity nej hra roku 26 oceneni a nuda tazkze vubec nemas pravdu v tom

        ,,Ne, to radši koupíš třikrát zajíce v pytli, protože nejsi schopnej si počkat a zjistit si, co kupuješ a pak si tim budeš ospravedlňovat to, že si všechno ostatní ukradneš...''

        a jinak mi je celkem na parku co si kdo o me mysli ze stahuju hry nebo ne.. tyhle hry maji byt delane pro zabavu atd ''od hracu pro hrace'' a ne pro penize kus jednoho DVD ze vsimsudy je max 250kc oni to prodavaji za 1500+- a i kdyz jim minimalne polovinu vydanych her ''ukradnou'' porad sou ziskovy (tohle je zas pro me ''okradani'')
        • Vitekb
          Sim City je hra roku a má 26 ocenění? O čem to proboha mluvíš? Hra byla dost silně kritizovaná a například průměrné Metascore od recenzentů je 64/100. Očividně sis příliš nezjišťoval.
          A i kdyby, tak co? To, že si neumíš vybrat dobrou hru, je důvod k tomu je nekupovat? Co je to za logiku? A Warcraft, Modern Warfare, Skyrim and New Vegas jsou jediné hry cos za tu dobu stáhl? Nebo tam byly i nějaké, které si hned smazal, protože byly nudné?
          Z toho co říkáš, to zní, jako kdyby tě hra bavila jen pokud je kradená? Strávil si tolik času s vyjmenovanými hrami proto, žes za ně nezaplatil, nebo proto, že byly tak dobré?
          A nemyslíš, že za tolik stráveného času by si tedy autoři zasloužili nějaké drobné aloespoň dodatečně? Vážně nedokážeš ocenit něco, co ti poskytlo měsíce zábavy ani skromným příspěvkem?

          K poslednímu odstavci: Dobře, pokud jsi si opatřil už hromadu her od hráčů pro hráče, tak kolik jsi jich tedy dal ty zpět? Takovéto poskytování by mělo být vzájemné, ne?
          Mimochodem, už pracuješ? Určitě bude zábava, až ti v práci třeba zákazník řekne, že bys to měl dělat z lásky za mnohem menší peníze a nic ti nedá. Pak mi přijď vyprávět, jak je to fér.
          Doufám, že si díky poslední větě uvědomuješ, že parazituješ na té polovině, která za hru zaplatila, aby udržela vývojáře v činnosti. Ti pak mohou vyrábět nové hry, které ty získáš opět za nic.
          Co my víme, třeba by pak ani nemuseli stát 1500 (čož většina nestojí), kdyby je kupovali všichni.
          A co přesně je okrádání, že někdo vydělá na vydání hry?
        • JohnyTheZik
          slovy Homera: "To je ale pi*ovina!"
        • Bože můj, ty jsi ale v*l. Nikdo tě tady neodsuzuje za stažení hry, ale za to, že když tě baví, tak si ji nekoupíš. Pokud chceš hry pro zábavu "od hráčů pro hráče", tak to nesmíš mířit na mainstream, ale indie tituly, kde se té ceny kolem 250,- dočkáš. Vývoj her je stejně jako každé jiné odvětví trhu o penězích a když zaměstnáváš stovky lidí několik let, aby pracovali na jednom projektu, zajistíš distribuci a marketing, počítáš s tím, že část ti bude rozkradena a spousta dalších nákladů navíc, tak se pak nelze divit, že cena je tam, kde je. Ano, někdy je to hodně výdělečné, ale ne každý projekt, do kterého jsou vloženy peníze musí spatřit světlo světa (vývoj je po čase zastaven či zrušen, což znamená 100% ztrátu investovaných peněz).
    • Tak to jsi přesně ten pirát na kterého tady všichni nadáváme. Nic proti stahování, ale pokud něco hraješ už delší dobu a baví tě to tak si ti kup, alespoň tím zvýšíš šanci, že vyjde další díl, nebo něco podobného.
    • ... možná nejsi milonář, ale to je tady málokdo. Pokud jsi si hru stáhnul a byl jsi s ní spokojen, tak proč si ji nekoupíš? Pokud se dobře pamatuji, tak u každé hry, kterou stáhneš je v popisu "IF YOU LIKE IT, BUY IT", nebo alespoň slova stejného významu.
    • Tak ale ty "odzkoušené", co Tě opravdu nadchly sis koupit mohl, ne? Nestydím se za to, že to dělám právě tak, abych předešel zbytečnému rozčilování...
    • bla bla bla a stejně jsi si wowko ani po 6 letech nekoupil ne?
      • ses posral ne :D
  • Fallon
    Ono ten problém s pirátstvom je v zásade taký ,že i keď ide o viac vrstvový problém na ,ktorý sa pozerá ako niečo veľmi ploché. Teda buďto tu máte "piráti=potomkovia Robina Hooda" alebo "OMFG zlodeja za gule povesiť" prístup, čo samozrejme nikdy nikam nepovedie.

    Napr. absencia dema je u nás oveľa väčší problém ako trebárs v Amerike ,kde minimálny plat je cirka 7,20 $ ,zatiaľ čo u nás je to len slabých 2,5 $. Ak teda Amík omylom minie 60 $ na blbosť bude ho to mrzieť oveľa menej ako priemerného Slováka/Čecha ,kde rovnaká suma už znamená serióznu čiaru cez rozpočet.
    U nás teda treba nato aby sa mi vrátila strata z zlého nákupu musí človek makať zhruba 24h. Zatiaľ čo Američan len 8, teda jeden normálny pracovný deň.
    Pripočítajte si k tomu fakt ,že dnes hry bežne nevydržia cez 10 hodín. Zlúčte to s faktom ,že skoro každá hra už dnes má DLC ,ktorý sa konečná cena hry navyšuje aspoň o tretinu a pochopíte prečo pre priemerného stredo-európana nedáva nakupovanie hier zmysel. Možno v akcií na steam nejakú komplet edíciu ale inak nič.

    A ako to súvisí s tým ,čo som uviedol na začiatku? No, tak ,že zatiaľ ,čo v Amerike je neochota kúpiť novú hru z obchodu viac menej zhovädilosť/lenivosť daného jedinca. U nás je to v zásade ekonomická nevyhnutnosť ak plánujeme hrať viac ako 3 hry na rok(bez toho aby ma to zruinovalo).
    • Trochu doplním údaje. Před 4 lety jsem byl v USA v Ohiu (jeden z nejchudších států USA). Pracoval jsem za minimální mzdu, což bylo 7 dolarů na hodinu hrubého. Po odečtení všech daní (sociální a zdravotní pojištění jsem tam nikde neviděl) mi z oněch 7 dolarů zůstalo 6.30 čistého. Zatím co na Floridě byla minimální mzda na úrovni 10 dolarů za hodinu.

      Jinak se zbytkem příspěvku plně souhlasím. Prostě u nás jsou hry často příliš drahé vzhledem ke kupní síle obyvatelstva a kvalitě her. Nemluvě pak o dosti otřesné zákaznické podpoře jak některých českých obchodů, tak i distributorů.
  • No a nebudou ty statistiky pro PC tak vysoké, protože si to každý stáhne do PC a pak teprve vypálí na konzoli? :)
    • Jak můžeš vypálit hru na konzoli ? Jedině tak na Xbox na Ps3 to nejde :)
  • Píratstvo =/= zlodejstvo. Ak vypestujem za leto 100 jabĺčok a z toho mi 97 ukradnú (reálna štatistika pri pc tituloch), môžem hovoriť o škode. Ak ale vytvorím jabĺčko a snažím sa ho predať pričom špekulanti našli spôsob ako sa dostat veľmi jednoducho ku zmienenému jablku bez toho aby som to postrehol, je vyložene nepravda nazývať to krádežou. Vyčíslovať potom strátu podla vzorca počet upirátených kusov x cena ponúkaného produktu na trhu je totálne na facku a len svedčí o pažravosti dotyčných. Zdôrazňovať, že ak by sa zo dňa na deň kompletne vyparila možnosť píratiť, tržby tvorcov by až tak prudko neporástli.Túto základnú premisu by si mal každý uvedomovať, kto to odmieta, nech sa ani nesnaží o normálnu diskusiu na túto tému.
    Aby sme si rozumeli, morálna polemika pirátstva nie je tak čiernobiela ako som to opísal v provom odstavci. Je však výsostne stupídne trestať bežných ľudí za to, že autori pri distribúcii nie su schopní zabrániť tomu aby si hru mohol ktokoľvek zadarmo stiahnuť. Dnes si už aj dvanásť ročný fagan za pár klikov dokáže zaobstarať najnovšie áčkové tituly, tak ako sa niekto vôbec opovažuje nazývať to trestným činom, hriechom alebo krádežou.
    Pokiaľ sa púštam do tvorby niečoho, čo dopredu viem, že bude pre koho koľvek dostupné vďaka dobe internetu a pirátstva, pôjdem po vytvorení takéhoto produktu prenasledovať tých čo si to stiahli? Nemá väčšiu logiku snažiť sa nájsť spôsob akým predísť tomu aby to niekto "čmajzol"?
    To že to ide je dnes už jasná vec. Vydať hru na hranie ktorej je potrebné prihlásenie sa ku serveru kompletne zabraňuje možnosti spirátit ju (emulácie nikdy úplne nenapodobnia originál a teda nedá sa veľmi hovoriť o spirátení. Vieme to už roky z čias MMOčiek, a videli sme to na Diable 3. To, že je to spôsob nedobre príjmaný hráčskou komunitou a počet predaných kusov len svedčí o efektivite zmieneného spôsobu. Každopádne jedna vec je istá, podobný trend budeme výdať častejšie a častejšie až raz dospejeme do bodu kedy nebude jedna hra ktorá by na tomto nestála.
    Aby som to zhrnul...Nejde až o tak komplikovanú problematiku. Je len naozaj smiešne ak sa metaforicky niekomu tečie med zo suda a namiesto toho aby zaplátal dieru alebo našiel iný spôsob ako med uskladnovať vybehne na ulicu a ide lynčovať každého kto si v mede namočí špičku jazyka *5*
    • Neni to smesne – je to slusne.

      Piratstvi neni kradez, to je snad vsem jasne, proto prosim o shovivavost, kdyz pouziju slovo krast.

      Normalni je nekrast.

      Neni normalni 'nekrast, protoze krast je slozite'.

      Neni normalni nelegalne stahovat hry. Tady prece nejde jen o to, ze to 'je snadne'. Jde tu o ochranu autorskych prav, o dusevni vlastnictvi. Podle tveho argumentu se da soudit, ze jedine, co lidem brani ve zlocinu (treba skutecne kradezi), je obtiznost jeho provedeni. Ale vzdyt to je uplne zvracene uvazovani - co slusnost, moralka, ucta k zakonum a druhym lidem?
      • Odporucam precvicit citanie s porozumenim.

        Nikde som nenazval piratstvo normalnym. Nenormalnou som nazval samozrejmost firiem, vacsinou velkych vydavatelstiev s akou sa dozaduju odskodneho za nieco za co by odskodneni byt nemali a nenormalne je ako sa nehanbia hovorit o skode ktora realne neexistuje.

        Tiez som ani nahodou nepovedal, ze ak je piratstvo "snadne" tak je v poriadku. Povedal som ze ak je snadne tak by hadam nemalo byt trestne az do takej miery ako tomu je teraz, ci nesuhlasis?
  • Byly doby kdy každej pořádnej pařan hrál každou hru co vyšla, ty doby jsou už dávno nenávratně pryč, ale ješte tak nějak ze setrvačnosti lidi stahujou vše nové aby si to vyzkoušeli většina jim pak jen zabírá místo na disku a když ho mají plný udělají delete a stahujou dál....
  • Minulé léto jsem si stáhnul možná 10 her. 5 z toho jsem vypnul a smazal po první hodině, u 3 jsem se někde zasekl a pak už se mi nechtělo je znova rozehrávat a 2 zbylé jsem jakž takž dohrál. Některé z těch her jsem si potom koupil na Steamu a protože jsem si je o to víc cenil, dohrál jsem je a bavil se u nich daleko víc. Když má člověk možnost stáhnout cokoliv zdarma za pár hodin, tak stáhne každou blbost, kterou uvidí. Hry, o které by měl skutečný zájem, tvoří jen malou část.
    • S tou první hodinou musím souhlasit - podobným způsobem vybírám hry, za které CHCI utratit své penízky a mít je tak na věky věků. Ačkoliv s rozmachem "úvodních" misí a tutoriálů typu "mačkejte postupně všechna tlačítka" onu dobu často prodlouží. Škoda že to podobně VĚTŠINOU nejde i s filmy (kinorip je pro mé oči i uši peklo), to kolikrát chci po těch výplaších z kina utéct už po hodině a vrátit nejen peníze, ale mozkové buňky *1*
    • walltar
      Já sem na tom podobně ... Letos sem zatím stáhnul Bioshock: Infinite a Cities in motion 2 ... ale ještě sem ani jednu nenaistaloval a zatím to vypadá, že je za měsíc dva smažu protože sem prostě neměl chuť si je zahrát.
    • Bohuzel, podle konzumniho plebsu jsi zlodej a vykonal jsi kradez i kdybys ty hry koupil okamzite po stahnuti. *15*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit