Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Majklczss

    Jsou to jenom HRY! Hra je od toho aby, lidi bavila a existují mechanismy které prostě pořád platí. Dělat hru, kde by hráč ztrácel náboje dle toho jak odhazuje zásobníky by nutilo hráče přebíjet až v době kdy je zásobník skoro prázdný (aby o ně nepřišel). Takto se dá napadnout spousta věcí, která by hru zabili a vývojáři by neprodali ani hov..o :). Už někdo třeba zkoušel si zasprintovat sto metrů a pak vystřílet s klidnou muškou vše okolo? Jediné co se ve hrách blíží realitě je podoba zbraně a její zvuk. Jako profesionální voják vám můžu zaručit že neexistuje moc lidí, kteří budou vykukovat jako mimoni zpoza rohu a vždy střílet po jednom náboji. Obava ze zásahu a zranění je fakt něco jiného než ninja postup ve střílečkách a hlavně v realitě zbraně těžko můžete zamířit tak jednoduše že uvidíte vždy krásně hledí i mušku. Nemluvě o tom že umět se dívat oběma očima přes miřidla není pro každého amatéra. Hráči si musí uvědomit, že i když ve hrách (i těch kteří se tváří jako realistické) je to jiné. Mohu vám zaručit, že když kolem Vás budou lítat střely (kulky mají psy) nevystrčí většina lidí ani hlavu, protože i to co vás nezasáhne udělá pořádný bordel (třeba úlomky zdi atd).  Dokonce jsem slyšel od několika hráčů že hry jako WOT nebo COD je naučili být dobrým vojákem a klidně by šli do války. Ano šli ale maximálně jako potrava pro děla nebo by se počůrali v zákopu při první akci :)

    • Buďme upřímní, ty zjednodušené mechanismy nejsou kvůli tomu, že by to bylo pro hráče "lehčí" (ten by většinou nepoznal rozdíl), ale kvůli tomu, že je to jednoduší na naprogramování a animování.  p.s. "je naučili být dobrým vojákem" To jako držet hubu a klikovat? Spíš hry mají na svědomí ("prý") mnoho lidských životů, kvůli tomu že lidi nechápou co znamená náboj v komoře.

      • Animace a programování dnes už až takový problém není, ale ovládání už ano. Kompletní ovládání hlava + puška do ničeho rozumného (kromě VR) nedostaneš. A že by hráči lidi nepoznali? Hry jako CoD jsou stavěné pro rychlou akci. Kdybys zpomalil pohled přes mířidla na (řekněme) jednu sekundu a vykouknutí zpoza rohu se zamířením na dvě (u pistolí rychleji), tak přijdeš o značnou část hráčů, kteří radši půjdou hrát něco méně realistického.

        Že lidi nevědí, co je to náboj v komoře, je problém spíš toho, že se jim do ruky dostane zbraň, i když nemají výcvik. Do auta jako řidič taky nesedneš bez výcviku. Hry v tom můžou mít negativní efekt spíš v tom ohledu, že se pak lidi ke zbraním nemají dostatečný respekt.

    • To mi připomíná tu střepinu co se mi na 20m vrátila od gongu a pročísla mi pěšinku i s kůží. To si pak člověk řekne, že už ví proč pořád střílí s brýlemi.

      • Mě takhle už v dětství poučila výkonnější vzduchovka. Terč jsem upnul na desku, ale trefil připínáček a odražená diabolka mě trefila na víčko od oka. Od té doby brýle, brýle a brýle.

  • Pěkně rozebrané. Přidám pár nerdovských postřehů pro práci se zásobníky u jiných her než stříleček.

    UFO: Enemy unknown (alias X-COM: UFO Defense): Každý zásobník si udržoval informaci o počtu nábojů, ale pokud byl na konci mise ve zbrani, počítal se jako vystřílený, i když byl úplně plný (dokonce i u zbraní, které ležely na zemi) a naopak, pokud v zásobníku zůstal aspoň jeden náboj, zdarma se doplnil. Při problémech s penězi nebo výrobou na to bylo třeba myslet a třeba i před koncem mise zásobníky ze zbraní vytahat.

    Jagged Alliance 2: Množství nábojů v zásobníku, který nebyl ve zbrani, ukazoval progress bar, i když šlo kliknout na detail s číselným počtem. Bylo také možné přebít náboje z většího zásobníku do menšího či naopak nebo použít k dobití zbraně zásobník nevhodné velikosti (ale samozřejmě se správnými náboji). Akorát to stálo dvakrát tolik akčních bodů než přebití zásobníkem, co ke zbrani patří. Celkem benevolentní, ale je vidět, že na to autoři alespoň mysleli a je to jen hra. Nemysleli ale na prázdné zásobníky (po vystřílení mizely) a k vygenerování těch správných stačila příslušná puška, libovolné zásobníky správné ráže a trocha času.

    • Psychotic

      Ještě k Jagged Alliance 2: ve verzi v1.13 u méně schopných vojáků hra ukazuje přesný počet nábojů jen mimo boj - v boji ukazuje plný/hodně/půlka/málo. U těch ještě méně schopných pak prostě jen "??"

      • Zajímavé, toho jsem si nevšiml. Asi to není standardní nastavení a ve v1.13 jsem toho zas tolik nenahrál. Ale jde tam toho nastavit strašně moc, jen se musí počítat s tím, že je to pořád jen fanouškovský mod. I když je v mnoha ohledech skvělý, dost věcí tam není dotažených. Taky se na něm dá vyzkoušet, že některé mechaniky, které mají zvýšit realističnost, jsou i dost otravné.

  • zx_spektrum

    Pokud někoho tohle téma - zbraně, realističnost ve hrách atp. zajímalo víc mimo tento dobře zpracovaný článek a umí anglicky, tak doporučuji na YouTube zajímavou sérii videí které dělá chlapík jménem Jonathan Ferguson, má v britském muzeu královské zbrojnice na starosti střelné zbraně. "Firearms Expert Reacts" pro GameSpot (má i vlastní na YT muzea o zajímavých historických zbraních) a je na tom zajímavý ten pohled člověka, který se dost dobře vyzná ve zbraních v reálném světě, některé z nich má doslova k dispozici ve své práci, a zároveň je i hráčem a tak má pochopení pro určité zjednodušení které tvůrci ve hrách dělají.

  • Holldir

    Jako ono tam je více nesmyslů. Třeba takové raketomety, kulomety, samopaly, útočné pušky atd. Střílel jsem s brokovnici, puškou, utocnyma puskama. A s tou útočnou puškou jsem měl problém trefit terč tři metry vzdálený. 

    Asi přehráním ale chápete mě určitě. Neexistuje snad zcela reálná hra kde by i držení zbraně při střelbě bylo reálné 

    • Neměl jsi v ruce nějaký šunt? Já teda nejsem žádný extra střelec, ale třeba BREN 2 nebo AR15 (oboje 0.223), Scorpion EVO (9 mm) nesly až překvapivě dobře. Na cca. 40-50m ve stoje s kolimátorem do 10cm rozptylu bez problémů. 

      • Holldir

        Už nevím co jsem to měl v ruce. Ale ano najdou se i supr zbraně tak i ty co kopou. A taky někdo je udrží líp jak jiní. Když jsem střílel automatem tak 30 nábojů bylo pryč za 5 vteřin pomalu a zbraň mi šla nahoru a nemohl jsem ji udržet dole

        • Proto se automatem z útočných pušek většinou nestřílí, maximálně jako krycí palba, která nemá za úkol něco trefit, ale zajistit, aby nepřítel chvilku nestřílel. A navíc jen když není k dispozici kulomet, který se na to hodí líp. Tohle běžné hry taky moc neřeší. V podstatě máš vždycky full-auto, když to zbraň podporuje a o tom, jestli chceš vystřelit víc ran, rozhoduješ jen délkou stisku spouště.

          Střílel jsem z AR-15 a AK-74 jednotlivé rány a na 30 metrů se dala postava trefit úplně v pohodě, s optikou i hlava. A to mám dost mizerný zrak. Jo, tyhle pušky celkem kopou a kdyby ta AK-74 byla nastavená na automat, tak asi pokropím strop střelnice. V automatu jsem měl v ruce jen Škorpiona vz. 61 (7,65 mm). Ten byl překvapivě příjemně ovladatelný, ale na víc než 10 metrů bych toho stejně moc netrefil a výkon téhle pistolové munice je samozřejmě mizerný.

          • Holldir

            Zkus Remington 44. Luxus

      • Row

        Kdysi jsem si porovnaval na 10 nebo 15m (uz nevim) Bren 805, Vz58 a V-AR.

        Nejlepsi soustrel i presnost jsem mel s varkou protoze mela kolimator. To dela hrozne moc.

        Ale se starou kosou jsem mel na iron sights paradoxne furt lepsi nez s 805 iron sights. Imho to bylo proto, ze ta 805 je proste tezka a neohrabana krava. Takze to je hodne o tom jak ta puska sedne do ruky.

        U nekterych pusek se jeste stava ze nemaj spravnej vyvrt na vojenskou munici a pak to lita vselijak a dela klicovy dirky. Ale jestli mel Holldir problem na 3 metry, tak to spis nemel serizeny a nebo je hrozny poleno. 😀

    • MalyZeli

      To ja byl zas nakopak prekvapeny jak napr AK-47 je presne, na 100 metru nebyl zadny problem, o puskach ani nemluvim. Ale ve hrach necekam realismus, kdyz tam nejsou uplne chujoviny, je mi to jedno. Obcas je ale sranda se divat i po detailech, a clovek se i zasmeje jak vyvojari napr dali do zasobniku ktere jsou viditelne ve zbrani prorazene zapalky... proste nekde videl vystrelenou nabojnici a okopiroval to :).

  • Nedávno jsem na VR hrál nějakou střílečku, kde to bylo úplně super. Zbraňe musíte správně složit, nabít a natáhnout. Vše pomocí pohybu simulujicich skutečnou akci. Každá zbran má samozrejme ovládací prvky jinak, odpovidajici realne predloze. Docela reálné... ale už nevím jak se to jmenuje. 

    • uher

      Zbraňe?

    • Row

      Nebylo to World of Guns: Gun Disassembly? Nevim teda jestli ma VR mod, ale kdysi jsem to chvilku hral, je to free to play a podle vseho to furt zije.

  • "Zahazovat zásobníky se totiž při jejich ceně celkem prodraží. Reálně se
    zásobníky zahazují pouze v momentech, kdy není jiného zbytí, a potom se
    sbírají, pokud to jen trochu jde." - záleží na armádě, AČR sbírá vždy navíc máte vzadu odhazovák kam to sypete jedna radost, pokud to teda není úplně v hajzlu to se nechává a pak se vám to naúčuje, v USA - tam se snad sbírá jen za trest...

    "páskovat náboje do zásobníku" - za slovo páskovat někteří trhají hlavy :D :D

    Celkově "reálnost přebíjení zbraně" ve hrách je mizerná, ale zkrátka to prostě není reality. Máte např. bojové či taktické přebití. Navíc hrozně zaleží na bojové situaci a okolnostech a na střelci kam si jaký zásobník dá atd. O zásobnících, ale máte většinou perfektní přehled, protože pokaždé "akci" děláte ACE.


  • Ono i zobrazení pozice zbraně je u většiny stiříleček hodně mimo.

    • já snad neznám jedinou hru, kde by to bylo správně ...

  • Dost v tomhle ohledu nelogicky vycniva Hell let Loose, kde kdyz do hry vstoupite, tak nejak intuitivne ocekavate, ze pri prebiti o zbyle naboje prijdete, protoze hra cili na autentickou atmosferu. Spousta hracu je pak prekvapena, ze tohle hra vubec neresi a je tam proste jen to jednoduche dopocitavani.

    • Maxianimal

      Autenticita se nerovná realismus. Pořád si to lidi pletou...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit