Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Není za co. Touhu po vědění je potřeba vždy podporovat :)
  • udělal jsem si radost a koupil trojici knížek od Greena jako epub, ještě jednou dík za tip *4*
  • Tak jsem si našel čas to shlédnout a "Dušek of war" a navazující (nedám si snídani Thore) jsou joke měsíce :D
  • Super, díky!
  • Náhodou, tentokrát je myslím diskuse v normě. Nikdo tu nehejtuje redaktory a diskutuje se tu o fyzice, takže se méně znalí i něco přiučí.
  • Teď takhle na rychlo z toho co vyšlo česky: Michio Kaku - Dále než einstein, Paralelní světy a Brian Green - Elegantní vesmír, Struktura vesmíru. To by ti na chvíli mohlo vystačit.
  • nedával bych odkaz na českou wikinu, v anglické verzi je ta stránka mnohem obsáhlejší, zajímaly by mě spiš nějaké knížky mimo Stručné historie času, kterou jsem samozřejmě už četl *4*
  • Začni wikinou: https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ctvrt%C3%BD_rozm%C4%9Br
  • děkuji, neměl bys nějaké tipy, kde si o tom přečíst víc?
  • Že já jsem na tu diskuzi vůbec klikal.
  • myslel si relaivistickú a kvantovú, lebo newtonovská je len aproximácia tej relativistickej pre nízke rýchlosti a stavy s nemennou hmotnosťou telies.
  • MikeR
    Přesně jak praví MT (díky). Navíc když už mluvíš o čase, je tomu dávno, hodně dávno, kdy byl čas brán jako čtvrtý rozměr. Na to máme dnes takovou záležitost zvanou časoprostor a rozměr času je v něm vnímán jinak. Současná věda měří čtvrtý (obecně n-tý) rozměr stejně jako první tři rozměry.

    Edit: no, vida, než jsem to napsal, tak tu máš ještě vysvětlení od zaty. *1*
  • Máš to chlapče kapku pomotané. To co popisuješ je časoprostor a pokud si to dobře pamatuji, vektory se uvádějí ve formátu (t, x, y, z). Jenže časoprostor != čtyřrozměrný prostor a ve vědě (fyzice) to platí již hodně dlouho.
  • Pleteš si pojmy dimenze a prostor. Prostor může být obecně n-rozměrný (n-dimenzionální), kde n je od 1 do nekonečna.
    Máš sice plnou hubu raketového inženýringu, ale osobně bych ti nesvěřil ani jednorychlostní kolotoč, ty mudrlante jeden.
  • PreidaQ
    Nechci vám kazit zábavu. Ale opravdu není potřeba raketového inženýra na to, aby člověk věděl, že každé těleso kromě tří souřadnic polohy existuje také v čase jako čtvrtém prostoru (x, y, z, t). GGG vs The World 1:0.
  • Pavel chodil do astronomického kroužku? *8*
  • MikeR
    Co se z vědeckého hlediska bere jako 4. prostor, netuší nejspíš ani samotní vědci. Pouč nás. *5*
  • Doporučuji to napsat vědcům, kteří pracují na teorii strun, aby věděli, že to dělají naprosto zbytečně, protože Fixer řekl :D
  • Á, geniální matematik spekulující s refundy na steamu si bere do huby vědu. Tak na to si počkám. Popcorn please!
  • je to skoro lákavá myšlenka, že by vesmír existoval jen ve 3D prostoru a nepřesahoval hranice toho co známe, takhle jednoduché to ale bohužel nebude, čím víc se v tom fyzikové vrtaj, tim víc se ukazuje pravý opak, snaží se skloubit newtonovskou a kvantovou fyziku, který jdou naprosto naproti sobě tak že by spolu neměly existovat ve stejnym vesmíru, do jednoho konceptu teorie všeho, teorie stun, která ovšem počítá s existencí 11 rozměrů, respektive bez toho jim ty rovnice vůbec nevycházej *1*

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit