Přejít na výpis diskuzí

Hardware Club #16: Zdražování

8.9.2018 21:04
Redakce Games.cz 1 příspěvek

U nadcházející generace grafických karet Nvidia to vypadá, že se ceny posouvají o celou jednu úroveň: kde před nedávnem byla GTX 1080 Ti, dnes máme RTX 2080 bez přívlastků. Ale to není jediná oblast, kde by se ceny mohly pro zákazníky nepříjemně posunout.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • risa2000

    Bezva HW Club. Díky.

    Jen bych přidal, že cenu u nových grafických karet také může ovlivňovat velikost nových čipů, které vypadají, že jsou obří ve srovnání se starou řadou (RTX 2080 Ti má na 12 nm procesu 754 mm², GTX 1080 Ti má na 16 nm procesu 471 mm²). Navíc se spekuluje, že RTX řada je možná jen způsob, jak využít poškozené/ne plně funkční čipy do Quadra. Z tohoto pohledu dává přestřelená cena smysl (pro Nvidii, prodávat to levněji by nemělo smysl). Což ale zákazníkovy nepomůže. Velikost také přímo ovlivňuje výtěžnost waferů, což je další komplikace, jak už v HW Clubu zaznělo v souvislosti s procesory. Ne, že by ten vlastní kus křemíku byl nějak drahý, ale co je drahé, je jeho dlouhá výroba, takže malá výtěžnost přímo ovlivňuje výrobní kapacitu linku a tím pádem i dostupnost na trhu a tím pádem i cenu.

    Druhou poznámku bych měl k ceně BFGD. Také jsem se na to těšil, a také mne to nepotěšilo. Jenže ono to tak je i v těch televizích, které Jirka zmiňoval jako protipříklad. Ty nejlepší televize (třeba Panasonic TX-65FZ950E) taky stojí 100k. BFGD není sice OLED, ale jinak to má být to nejlepší, co lze v dané chvíli pro hráče dát dohromady. Navíc, počítám, že se najdou lidi, kteří si naopak rádi připlatí za to, že dostanou kvalitní panel, ve kterém nebude televize a různá s tím spojená "vylepšení" obrazu.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit