Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Big_Pete
    Michal "GottaCatch'EmAllWolf" Rybka
  • Čekal jsem že se o zbírku bude ucházet "Angry Video Game Nerd" (James Rolfe). Ale nikde o něm ani zmínka :).
  • Michal Rybka je nejlepší český herní novinář. Ten článek je pro mě fakt osvěžující. Žádná vata. Žádné pokusy o originální a autentické umělecké vyjádření. Prostě fakta a argumenty, v řadě za sebou, smysluplně, obsáhle, úplně. A jo, ne se vším souhlasím, ale to, že si Rybka: 1) udělal rešerši, 2) PŘEMÝŠLEL O TÉMATU, 3) logicky a smysluplně vystavěl svoji argumentaci, z toho článku čiší na sto honů. Podobně dobře píše ten maník, co dělal ten seriál o tom, co se do her nevešlo, ale Rybka je ještě o chlup lepší. Doufám, že bude psát častěji.
    • Snad to nikdo nebude brát jako pravidlo či urážku, ale je to o přístupu k sebevzdělávání. Michal Rybka je Mgr. z psychologie, Bc. z informatiky a ekonomie. Dělal prý ještě jiný vejšky, ale studoval jen to, co ho bavilo. Já už o tom psal v nějaké jiné diskuzi na tomhle webu, ale zkráceně je to proto, že dnes může psát každý. Dřív tomu tak nebylo.
  • Grandhalf
    Super článek , super Rybka , super maník se super sbírkou , mít na účtě 100 megů tak do toho du a pak to muzeum otevřu . Zaplatil bych týpka ( nebo partu týpků spíš ) na dozor a kdo by chtěl z návštěvníků ( třeba 10 lidí denně max ) , tak by si ukázal na konzoli a hru , za 500,- by si mohl zahrát ( třeba na 2 hoďky - s přihlídnutím jak dlouhou herní dobu hra cca má ) , za 1000,- dohrát ( třeba sejv by se mu tam nechal dokud by to nedohrál *3* ) . Pro někoho by asi byla škoda to rozbalovat , já bych chtěl aby se ktomu dostali lidi a užili si to ... *3*
    • Trisska
      Jasný, všechno je super, ultra, mega speciál! *15* Ze který seš planety bobe? Za 2 hodiny hraní chtít 500 Kč?? Dyť bys tam měl živo jak v márnici... *15* Sni dál...
      • Grandhalf
        Tak třeba 2 kila to je buřt , tam de vo to že se tam najdou skvosty který někdo nehrál a třeba by i chtěl , ze starší generace hráčů určitě a věřím že pro některý lidi by to ani nebyl problém ty prachy vysolit ( já osobně bych klíďo ty dvě kilča za 2 hodky hraní na nějakým speciálu dal ) . Nějak to třeba rozděli podle stáří a exkluzivity konzole atak ... Jo 500,- je moc to sem přestřelil a ten litr taky ale jinak sem ze země a nejsem Bob ... To se ještě pořád dneska používá todle "oslovení" ?
    • Grandhalf
      Jasně , s tím dohráním by byl problém třeba u Falloutů a tak , spíš ten gamecube , snes , gameboy ...
  • Možno si našiel frajerku, ktorá mu povedala: ,, buď ja alebo tie haraburdy,, :D
    • presne toto si pametam zo stareho cisla Levelu ze sa stalo Michalovi Rybkovi :D
    • Robotron3
      To by ani nestálo za odpověď! *15*
    • Trisska
      Jestli jenom hrál a hrál a vůbec se jí nevěnoval, tak není divu... To by se mi taky nelíbilo! Navíc jsem toho názoru, že do poliček v domě patřej spíše knihy než krabice s hrama... *7*
      • Co když se ona nevěnovala jemu, jen čuměla na TV a chtěla aby se účastnil jejího neprogramu? No ale tady už začíná to tisíckrát omleté téma, kterým si nechci kazit víkend.
      • velkej mazec tuto... :D
      • Grandhalf
        A ještě plyšáci ne ??? *7*
    • Mopped
      Tak taková ženská neexistuje, to by musela vypadat jako….., ne prostě taková není.
      • Rád by som ti dal za pravdu :D
    • Snad by nebyl takovej ocas a uměl by si dupnout, ne? Při představě, že bych to sbíral tak dlouho a potom by mi do toho někdo začal kafrat a dával ultimáta, tak jediná odpověď by byla "Jestli se něco nelíbí, tak támhle nechal tesař díru a nashledanou." Leda, že by v tom byl až po uši... :)
  • Trisska
    To teda nechápu, proč si někdo dělá tak velikou sbírku her, aby je nakonec prodal. Za 11 milionů, csss... Kolik z nich asi dohrál? Já bych svou sbírku 19 plyšáků nikdy nikomu neprodala... Jednak k nim mám citovej vztah, protože jsem je dostala od různejch lidí, jednak by pro potenciálního kupce vůbec nic neznamenali. Člověk má taky mnohem větší potěšení, když něco sbírá kousek po kousku, než když to dostane všecko naráz! 11 melounů, csss... Ten chlápek teda dodal slovům *herní byznys* úplně novej rozměr... *7*
    • Amylee.Anderson
      Už když si člověk říká "a co kdyby", ty to nějak rozsekneš *15* (Ne, že bych neměla plyšáky, ale... *15* )
      • Můj dědeček sbíral věci od popelnic a taky existoval *3*
      • Trisska
        Ale co? Nikdy sem nic jinýho nesbírala, a tak sem použila aspoň tohle... Sbírat můžeš cokoliv, princip je však vždycky stejnej.
    • Ronox
      Tak jestli on brousil tu sbírku jako ty, ty plyšáky, tak už jí nechci.
    • Mopped
      Kdo by taky chtěl tvoji sbírku uslintaných plyšáků. Šak počkej, ještě se jich ráda zbavíš, až tě budou tlačit do zad při se…. Ehmm teda čtou to i děti?
      Jinak si samozřejmě dělám srandu, taky jsem si hrál s maňáskama, když mi bylo pět:-)
      • Robotron3
        Tak on hlavně diskusni.troll se hodně moc snaží, aby reagoval jako holka, takže používá ty stereotypy jako sbírka plyšáků a tak. Docela zábavný *2*
        • Třeba je to s trolem, jak s pověstí - sem tam nějaká ta pravda. Třeba má opravdu svou bandu plyšáků, který ho tlačej do zad při se... a ku*va, zase ty děcka.
        • Mopped
          Do prdele, já jsem tady dlouho nepsal, takže tyhle novoty neznám. Za mě tady byl troldiskusní a tím to haslo:-)
          • Robotron3
            V poho, je to pořád při starym, akorát se převoperoval na holku no :)
            • Trisska
              Mopped - Jako neříkám, že si s něma ještě hraju, to jako vůbec... *15* Ale prostě je mám vystavený, spolu se spoustou vzpomínek a z nostalgie. Stejně jako ty máš možná schovaný svoje angličáky z dětství... Nebo jsi je prostě jen tak naházel do popelnice? *8*

              Robotrole, koukám, že u tebe též vše při starém... Pořád žiješ v omylu! *4*
  • Moc mi imponuje jak Michal nezapomíná na tvz. "kultůru kriplů". Tenkrát mi to hodně vadilo ...
    • Trisska
      Zajímavý, zrovna včera jsem to tady zmiňovala a nikdo mě za to nepochválil... *7*

      http://diskuse.tiscali.cz/games/clanek/v-surgeon-simulator-2013-muzete-operovat-mozek-i-kladivem-62303/
      • Pochvalovat názory od takové lopaty?
  • Mopped
    Jinak ta PC část sbírky nic moc. To se tedy u nás a hlavně na Slovensku najdou větší borci. Ale zase jako zabalené první dva díly Falloutu, bych si na polici dokázal představit.
  • Mopped
    Nepodíval jsem se na autora, než jsem začal číst, ale u třetího odstavce jsem měl jasno.
    Pokud budou psát články podobně kvalitní autoři jako je Rybka, budu sem zase chodit pravidelněji a ještě přihodím nějakou tu kačku:-)
  • Tikov
    Dřív jsem četl Rybku celkem rád, ale požadovat Národní muzeum her je mimo jakoukoliv logiku. To by bylo jako požadovat muzeum armádních/policejních/městských/... dokumentů (tedy víceméně na nic). Od zprostředkování dokumentu obyvatelstvu jsou archivy/knihovny.
    • s-a-b-r-e
      Existuje muzeum panenek i muzeum hraček. Na poutích se svého času prezentovali i různé choroby (ostatně některá muzea vystavují i vývoj medicíny). Jsou výstavy knižních obalů, filmových plakátů, hudebních nástrojů. Většina z nich se předvádí právě v galeriích či muzeích (i tech národních). Tak proč by nemohlo být muzeum digitálních her? Protože by lidi koukali na manuály? Copak techničáky staré tatry v technickém muzeu nemají své místo a odůvodnění?

      P.S.: I armádní/policejní dokumenty se vystavují - většinou jako rarity, ale i tak jsou umístěny za sklem s informativním lístečkem vedle sebe.
      • Tikov
        A co jste si z manuálu tatry za sklem odnesl? Co si odnesete z manuálu hry za sklem? Dokument je fajn dodatek k hmotnému pramenu, ale pokud nejde o jednostránkovou záležitost (případně není důležitá jen jedna stránka), tak je vystavení za sklem spíš úlitba "aby to tam nechybělo". Herní manuály jsou obvykle větší (a zajímavých pasáží je více + graf. zpracování) , krabice jsou občas zajímavé i z pohledu způsobu otevírání/sestavení. No a samotné medium hry... V muzeu můžete pouštět video z hraní, v archivu/knihovně by to byla otázka jak ošetřit hratelné kopie celých her/demoverzí.
        • x_ander
          Já si takové herní muzem umím představit úplně bez problému. Zkrátka bys tam měl za tím sklem vystavenou krabici s hrou (a třeba jako raritu neotevřený kousek) a vedle toho i krabici otevřenou, s vystaveným diskem (disketou:) ) manuálem a případně dalšíma sběratelskýma serepetičkama. Vedle této vitríny bys měl (jako v každém muzeu) informační cedulku, kde by ses o té které konkrétní hře a její historii něco dočetl a pak displej, kde by jelo nějaké gameplay/trailery/cokoliv atd. V každé dané sekci by pak bylo pár PC/konzolí, kde by sis některé z vystavených her mohl vyzkoušet, třeba prostřednictvím dema.

          No a u slavných a rozsáhlých sérií (např. Final Fantasy, Tomb Raider, Mario, whatever) by pak této hře mohla být věnována celá sekce (třeba menší místnost), kde bys vedle vitrínek s jednotlivými hrami měl vystavené např. sochy postavy té hry v životní velikosti (na takové kolikrát narazíš i v herních shopech, a že to jsou raritky), různé další blbiny, plakáty (např. vývoj Lary od prvního Tomb Raideru do současnosti), obrazovku kde by se přehrávaly rozhovory z tvůrci, atp.

          V hardware sekci bys měl samozřejmě vystavené samotné konzole, a u některých kousků bys měl možnost si na nich třeba vyzkoušet něco zahrát.

          Myslím, že pro každého hráče by toto bylo hodně populární a přilákalo by to i lidi, kteří hry až tak vážně neberou. Druhá věc je, že založení takového muzea by asi stálo kotel pěnez, ale to asi každé muzeum :)
          • Já bych to viděl na různé monitory, projekce, televize, kde běžely ukázky z hraní, k tomu i různé dokumentární filmy či videa - rozhovory s tvůrci, s hráči atd. o historii, vývoji apod.
          • Trisska
            Já v tom teda žádnej smysl nevidím, chodit do nějakýho muzea a očumovat tam obaly od her... Hry jsou přece k tomu, aby se hrály, ne? To už bys pak moh sbírat třeba kelímky od jogurtů a dávat je do muzea, kde by se lidi kochali obrázkem na víčku a složením... Vysoká návštěvnost zaručena! *15*
            • Trisska
              x_ander - Jo, to sou dobrý argumenty, přesvědčil jsi mě... Uznávám, že máš zřejmě pravdu a na svůj koment dávám mínus. Děkuji...
            • x_ander
              Bylo by to muzeum her, ne muzeum obalů od her, nauč se vnímat psané slovo. Kromě her by tam byly vystaveny sběratelské předměty, spousta informací o historii té které hry, možnost si některé hry zahrát atd. atd. Ale proč ti to vlastně vysvětluju, že... Nikdo tě přece nenutí do takového muzea chodit, můžeš zůstat doma u plyšáků...

              Btw. auta jsou taky od toho, aby se v nich jezdilo, tak proč má vlastně Tatra v Kopřivnici muzeum? A světe div se, návštěvnost mají...
            • s-a-b-r-e
              Postupně: Ne, mohl, samozřejmě.
        • s-a-b-r-e
          Tak u manuálu konzolí je to celkem jasné - technické specifikace společně s videem z ukázek her přivedou některé lidi k úžasu (ve stylu: "To jako mělo tak slabou grafiku a málo RAMky a zobrazilo tohle, jo?"). Někdy stačí vystavit jen přední stranu manuálu, protože na ní se často prezentuje značka výrobce, zatímco zbytek si můžeš přečíst v elektronické čtečce.

          Jak tak čtu váš příspěvek, tak dostávám dojem, že jste v archívu nikdy nebyl? Takový archív je zběsilé místo, kde se moc věcí ani neošetřije. Buď je to zajímavé a tudíž to není v archívu (ale třeba se to vystavuje) nebo je to zajímavé pro pár lidí a tedy to má i evidenci a těch pár si to tam přijdou opravdu přečíst, nebo jsou plné krabice "bordelu", které většinou čekají na zevidování.

          Tím jsem jen chtěl naznačit, že pokud si chcete zahrát starou hru, pak většinou stačí vytvořit emulátor a hru přenést na jiný nosič a v emulátoru ji spustit, aby lidi získali představu, jak vypadala jak se hrála. Není k tomu v žádném případě nutné zapínat starou konzoli a vybalovat hry z originálního neporušeného obalu.

          Muzeum má v tomto případě tu hodnotu, že seznamuje návštěvníka se spoustou věcí, na které by doma třeba nepomyslel. Od designu konzolí, kresbou samotných krabic s hrami (vývoj vnímání určitých fenoménu - je na krabici sličná diva? A je kreslena ručně nebo renderovaná? atp.). Vývoj herního designu navíc v rámci určité firmy (nintendo), v rámci konzolí nebo celkově atp.

          Ona muzea netěží jen z toho, že v nějaké budově vystavují sfingu, ale z toho, že nejen artefakt vidíš v reálu, ale dozvíš se i o kontextu, kdy byl artefakt vyroben, proč jej asi vyrobili, kolik jich mohlo existovat a proč zrovna tolik. V podstatě se můžeme dočkat i doby, kdy bude někde vystaveno plnící pero a bude lákat statisíce, jako se dnes chodíme dívat a otlučené šutry - problém je ale v tom, že si ty šutry tehdy nikdo neschoval, neudělal si sbírku a tak je musíme dneska kopat v zemi.
    • Robotron3
      A proč by nemohly být hry, počítače a konzole třeba součástí archivu Národního technického muzea?
      • Tikov
        mohly, ale je rozdíl požadovat muzeum (a tedy věci pouze vystavit) a umístit dokument do archivu (třebas zřízeného při muzeu).
        • Robotron3
          Já tomu tak nerozumim, ale nedělá se to právě tak, že se to zařadí do archivu a pak se z toho dělá výstava? Ale neber to tak doslova. *3* Hry si podle mě o součást nějakého muzejního archivu vyloženě říkají. Navíc by takové výstavy byly pro to muzeum určitě populární.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit