Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Row

    Ach politici... "odbornici na vsechno"... a pritom jde o klasicky problem zameny kauzality a korelace. :-/

  • V Austrálii je zákaz predaja zbraní a mali asi len jednu masovú streľbu za posledných 20 rokov. Nie zabitia strelnou zbraňou, samozrejme tam majú mafie a gangy a aj vrahov a šialencov. 

    V Amerike je NRA jeden z najväčších biznisov, majú vlastnú televíziu, stovky lobistov, financujú politikov. Sú mocnejší než šoubiznis, takže samozrejme odvracajú pozornosť od seba. Predtým to boli akčné filmy, teraz sú to počítačové hry.

    Podľa tejto logiky by museli zakázať aj akčné filmy, aj vojnové filmy, ale aj knihy, aj detektívky, kde sa ukazuje ako sa vraždí, v podstate by nám mohli zostať komédie, romantiky a to je všetko. Zabíja sa v drámach, trileroch, kriminálkach, hororoch, fantasy, sci-fi, Sherlock Holmes, či Hercules Poirot sú plní vrážd. Nezostalo by prakticky nič. 

    Nik sa nepozrie na výchovu. Hoci, čo chcú vychovávať? tam majú geniálne deti, čo si v troch rokoch už vedia sami určiť pohlavie aké chcú, ja som v troch rokoch ešte veril že sú šmolkovia skutoční. Takže také deti nemožno vychovávať na svoj obraz, respektíve nijako, keďže sú to samostatné jednotky pre modernú dobu oprostené od okov rodiny. 


    • Jack1947

      New Zealand byl celkem v poho co... ale chápu přitom v Austrálii je taky dost případů kdy tam řádil nějaký maniak jen jich bylo ve srovnání o dost méně než v USa to souhlas.

      • Maniaci a šialenci sa nájdu vždy a všade. Aj v ČR a SR sme mali dosť brutálnych prípadov, aj hromadnú streľbu. Takým veciam sa nedá na 100% zabrániť, len kontrola zbraní to môže obmedziť. Tak ako sa obmedzuje promile za volantom, či vodičák od 18 r a podobne. Tiež sú zodpovední mladí, čo by šoférovali dobre, ale je ich pár v porovnaní s hromadou deciek, čo by sa len predvádzali a čo aj po osemnástke si myslia, že rýchlo a zbesilo je oproti ich jazde len slabý odvar. Malým deťom nedáme ani zápalky do ruky a pritom na zápalky nie je pre človeka žiadne obmedzenie. Profylaxia pred terapiou. 
    • Row

      A kolik maji za poslednich 20 let evidovanych masovych utoku necim jinym? Treba zhare ktery se pokusi podpalit budovu, nekoho kdo vjede autem do davu ve finale treba i pako co popadne katanu a bude sekat vsechno co mu dojde na dosah...

      Kdyz budu chtit vrazdit na mesici tak to asi taky nebudu delat tim ze bych nekoho utopil v rybnice... ale kdyz jinymu kosmonautovi vytrhnu privod kysliku ze skafandru, jak zabranit podobnemu utoku v budoucnu... asi ne tim, ze zakazes skafandry s privodem kysliku ne? :)

      Spojene staty, to je stejne jako treba Rusko trochu sveraznej narod... ale spis nez o pristupu ke zbranim je to o vychove, hodnotach a pristupu k zodpovednosti.

      To zakazem zbrani nikomu nevstepis, represe vseho mozneho a prehnany paternalismus elit v absurdnim provedeni povede k tomu, ze budeme zit v samote, nahy se svazanejma rukama ve vypolstrovanych celach, abychom si nebo sobe navzajem nemohli ublizit. Bude to ale smyslupnej zivot? Dnes to jsou strelne zbrane, zitra to budou noze... uz ted mam pri ceste do Nemecka ci Anglie problem ze bez poruseni tamnich zakonu si ani neukrojim v kempu chleba. Ne ze bych nemohl, ale ten nuz je problem pred a po jeho regulernim pouzitim mit u sebe a prepravovat...

      • Ale tam nemajú žiadnu kontrolu. Stačí ak si nebol vo väzení a máš občianstvo v USA a vo väčšine štátov si môžeš legálne kúpiť zbraň. Nemajú ani psychotesty a ani registráciu. Musíš mať registrované auto, ale nemusíš mať registrovanú zbraň? To je o čom? V niektorých štátoch to upravujú aj minimálnym checkingom, či si nebol liečený na duševné poruchy, alebo či si nebol prepustený bez cti z armády. Ale inak je tam prístup k zbraniam úplne jednoduchý.

        Všade sa vraždí, aj mačetami, aj ohňom. Kto chce zabíjať, nájde si aj kameň. Ale voľné zbrane bez kontroly len zvyšujú riziko. To je ako keby si nechcel zábradlia na mostoch, či bezpečnostné pásy v aute s odôvodnením, že kto sa chce zabiť, tak sa zabije. Prevencia neeliminuje zlo, ale znižuje potenciál rizika. Zachádzaš do absurdity, pretože je rozdiel mať zbraň s ktorou môže zabiť hocikoho aj dieťa a použiť niečo iné. Migranta s mačetou minule na juhu EU spacifikoval jeden policajt. Keby mal zbraň, ktovie koľko by bolo mŕtvych. 

        • Row

          To je kec ze nemaji zadnou kontrolu, uz prvni bod vyradi dost lidi nebot polovina americanu mela pribuzneho ve vezeni to v USA neni zadny problem, klidne za jednoho speka nebo rizeni v opilosti.

          Psychotesty nejsou povinne treba ani u nas (muze ti je naridit obvodak, ale nemusi) a registrovane ty zbrane samozrejme jsou, to nevim kdes vyhrabl, je pravda ze nekdy je seriove cislo jen na dilu u ktereho to nedava uplne smysl (napr. lower receiver u AR-15), u nas musi byt na vsech hlavnich castich treba na hlavni a zaveru.

          Ten pristup ke zbranim je stat od statu, texas a arkansas kde mas treba 100ha farmu a do nejblizsiho mesta treba hodinu cesty a jinak prirodu, dava smysl mit zbran na obranu. Zkus si ale poridit takovou pusku treba v NY. Kdyz se pak kouknes na statistky trestnejch cinu spachanych strelnou zbrani, zjistis ze nejnizsi je ve statech s nejvolnejsimi pravidly a naopak.

          A jeje... zase migranti... myslis ze by migrant mel legalni zbran? I v USA zapomen! Za to mrtvejch autama uz jich bylo dost. Kdyby naopak pri tech prestrelkach v USA byl drzitel, tak mu vrati stejnou medicinu a protoze by to necekal, mohlo bejt mrtvejch podstatne min. Je vubec zajimave, ze kdyz je USA tak plne zbrani a "ma ji kazdej" ze zrovna u tech prestrelek jako na potvoru nikdy zadnej z tech "vsech" neni aby ji pouzil na obranu.

          • Pretože je to mýtus, že majú zbraň na obranu. Bežne máš zbraň doma a ak si rozumný tak aj v trezore. Keď je masová streľba v kostole, v obchodnom centre, v škole, či na ulici, tak ti zbraň doma nepomôže. A aj keby si ju mal blízko, väčšina ľudí nedokáže zareagovať. Nie preto, že by boli neschopní, ale preto, že sme proste ľudia a mnoho ľudí reaguje pod tlakom a stresom inak, než povedzme požiarnik, policajt, alebo vojak, ktorí sú vycvičení zachovať chladnú hlavu. Ak si niekedy zažil naozaj stresujúci situáciu, vedel by si o čom hovorím. 

            Samozrejme, že takýto migrant by nemal legálnu zbraň. Ja nie som proti úplnemu zákazu, to je tiež kravina to zdôvodnenie EU, že zakážme zbrane, nebude zločin. Zločinci si nekupujú legálne zbrane. Ale som za to, aby to bolo prísne kontrolované. Ako vravím, musíš mať registrované auto, rybársky lístok, preukaz do knižnice, ale nie zbraň - to je choré. 

            A nie sú to kecy, mali sme o tom diskusiu, tak som k tomu robil aj článok. Už si nepamätám všetky podrobnosti, ale je to tak, že prístup nie je ťažký. Ono aj migrant keď zloží sľub, už je Američan. Občianstvo je podmienka. A keď máš legálnu zbraň, môžeš ju legálne predať. Tam už sa úplne stráca prehľad, lebo to nie je ako vozidlo, ktoré je registrované na teba, až kým ho neodpíšeš (pri predaji, či zošrotovaní). A hovoríme o väzení za zločiny, nie za prečiny ako spomínaš DUI. Z filmov to možno pôsobí, že majú v Amerike všetko perfektne úrady pod palcom, no je tam v rôznej administratíve rovnaký bordel ako u nás, niekde dokonca ešte väčší. Takže áno, ten prístup je tam naozaj ľahký. Keď hovoríme o bežných obyvateľoch. Zločinci čo sú v gangoch majú zbrane nelegálne a k tým sa dostanú tiež ľahko. A takí zabíjajú v rámci zločinnosti, nezvyknú páchať masové streľby. 

            S autami máš pravdu. Ale to je len mentalita týchto hostí. My sme to nikdy nemali. Stavať betónové valy na vianočné trhy - nie. Máme vlastných zločincov, mafiánov, násilníkov a gangstrov, ale vraziť autom do ľudí, to je mentalita tých, ktorí sem nepatria. 

            • Row

              No ja teda nevim, ale drtiva vetsina drzitelu ktere znam nosi i na obranu a kdyz uz ji maji, tak ji az na par vyjimek nosi kde a kdy to jde. A kdyz uz nosi, tak s ni tu obranou strelbu taky cvici. Par stresovych situaci jsem zazil a mam tu kliku ze v nich reaguji relativne chladne a konstruktivne, ale jsem si vedom i z reakci ostatnich toho ze jsem spis vyjimka. Nic mene ohledne obrany se zbrani jsou nejake statistiky tady. Uznavam ze tenhle web zni trochu demamgogicky. nic mene tve vykriky taky. 94% uspesnost, vubec doporucuju zalozku "cestna zminka" kde mas mraky pripadu ozbrojenych civilistu napric zemekouli, ktere rychle ukoncili podobne utoky nebo vyrazne snizily skody. O tech se ale moc nepise, neni to takova senzace a neni to tak in. Incident ve Westgate je paradnim prikladem toho, kdy lidi popadli co meli a sli na pomoc (coz rozhodne neni optimalni, ale tady fatalne selhaly oficialni ozbrojene slozky).

              Rikam, ze se pletes v tom, ze v USA nemusis mit registrovanou zbran nebo ze ji dostane kazdej. Zrovna, ne jen na to, vysel na techntetu shodou okolnosti clanek, technet doporucuju odstavec "Muzu si to koupit?" Stejne tak s tim obcanstvim to vidis jak hurvinek valku, je to proces minimane na 3 roky, casteji na 5 a dostat ho nemusis resp. spise ho nedostanes (kdyz ti neseberou zelenou kartu) ani na nekolikatej pokus, skladas zkousky treba i z histrorie (kterejma by neproslo pulka rezidentu, co vim bylo treba chronologicky vyjmenovat VSECHNY US prezidenty) a vubec musis bejt American vic nez leckterej American, vic tady nabyti obcanstvi btw kamarad radeji ten proces podstupuje v Kanade, nez se s tim trapit v USA (protoze jako Kanadan bude mit v USA obdobne podminky k zivotu).

              Neber si celou tu konverzaci osobne, ale trochu mne stve kdyz se lidi vyjadruji k necemu na zaklade "obecnych pravd" aniz by si zjistili fakta. Opet trvam na tom, ze to neni problem zbrani nebo jejich dostupnosti, ale v mentalite jejich majitelu, vychove a pristupu k zodpovednosti. Splnit podminky pro drzeni neni ani u nas nijak zvlast tezke (ani nemusis podstupovat povinny vycvik jako u ridicaku!, jen skladas zkousku ze znalosti zakona a manipulace), ve zbranich jsi omezen na kategorie A (a i na ty lze dostat vyjimku) a psychotesty nejsou povinne a presto tady problemu s legalnima drzitelema je minimum oproti USA. Dal se o tom dohadovat nechci, jestli si chces nazor delat na zaklade faktu a zkusenosti nebo na zaklade polopravd a hysterickych vykriku davu uz necham na tobe, od herni tematiky jsme se uz vzdalili opravdu daleko. Kazdopadne za kultivovanou diskuzi dekuji nebot to tady neni uplne zvykem.

              • Reakce na příspěvek:

                Písal som, že keď získajú občianstvo. Nepísal som, že je to jednoduchý, alebo rýchly proces. Bolo to irelevantné pre našu diskusiu. To si myslíš ty, že všetci majitelia zbraní s nimi cvičia. To že to robíš ty to neplatí automaticky aj pre ostatných. Ako keby si rekreačný cyklista myslel, že každý majiteľ bicykla jazdí pravidelne. Dobre že píšeš, že u ty si vieš zachovať chladnú hlavu. Ale neplatí to o každom človeku a mnohí proste zamrznú, alebo sa chovajú chaoticky. tak ako pri téme hier, nie každý prechádza hry do konca, alebo niektorí nečítajú zadania úloh a potom sa rozčuľujú na fórach, že hra je o ničom, lebo nevedia čo robiť. 

                Neviem, ale osobne (opakujem, môj osobný postoj) mi to príde zvláštne chodiť stále ozbrojený. Do školy, do kostola, do obchodu, do práce, na piknik. Možno keby som žil v Londýne, alebo Malme, tak áno, tam je to naozaj nebezpečné. Ale na Slovensku, či v Čechách (chvála Bohu) to zatiaľ netreba. Tak ako v Amerike vo väčšine oblastí (nebavíme sa len o štátoch ako Texas, či Mississippi, alebo o štvrtiach so silnou aktivitou gangov). Ja chápem, že keď má niekto ako ty zodpovedný prístup k zbrani, tak ho vytáča kritika. Ale treba si uvedomiť, že výrazné percento vlastníkov k zbraní k nim taký prístup nemá. Tak ako je mnoho šoférov, čo nedodržiavajú predpisy a potom pokuta za nejaké prekročenie rýchlosti o 8km štve aj nás zodpovedných vodičov. 

                Nevyjadrujem sa na základe obecných právd. Ako som vravel, robil som o tom písomný materiál, získaval som si informácie. Je to síce 2 roky staré a možno sa niečo od vtedy zmenilo, ale pochybujem, že by sa to zmenilo nejak razantne. Takže sa nerozhodujem len na základe poloprávd, ale faktov. Rovnako keď diskutujem o migrácii, či iných témach, mám o tom dosť naštudované z viacerých strán pre aj proti. Nevyjadrím sa napríklad k otázke skleníkových plynov, lebo o tom viem úplné prd. Laicky by som povedal že áno, menej znečisťovať z fabrík, ale nepísal by som takto o niečom o čom som naozaj len počul v správach. 


                Ale podstatné je to, že za to nemôžu ani hry. Kedysi boli davy hotové z filmu Takí normálni zabijaci, čo bol naozaj na svoju dobu tvrdý film, ale bol to len film. Odvtedy máme hromadu omnoho tvrdších a otvorenejších filmov a neovplyvňujú divákov, aby masovo zabíjali.A iste, niekoho môže ovplyvniť film, niekoho hra, niekoho reklama, niekoho báseň a niekoho len počasie. Tomu sa nedá zabrániť. Ale hry práveže umožňujú ventilovať rôzne prvky agresivity. Ako keď si to niektorí ventilujú boxom normálne v telocvični, vypustia paru a nepotrebujú sa mlátiť na ulici s inými. Tak isto sa takto vyventilujú niektorí možno pri hraní single player, alebo skôr pri multiplayerových hrách. Ale až na pár výnimiek (Postal, Carmaggedon, Dungeon´s Keeper, GTA) hry nenabádajú k zabíjaniu za stranu zla/ zločinu, ale väčšinou stavajú hráča do kladnej role, alebo do neutrálnej, kedy si môže hráč vybrať, či bude dobrý, zlý, alebo niečo medzi tým. Tak ako sa hrajú aj v LARPoch, či tých stolných hrách. 

                Naozaj ma zaráža, že sú hry na trhu tak dlho a stále sa o tom hovorí, ako keby to bol teraz nový vynález a tak ho ľudia obviňujú, lebo je to niečo nové, neznáme a neprebádané. 


                Tiež ďakujem. Presne, je to výnimka. Obvykle keď s tebou niekto nesúhlasí, tak ti vynadá a pošle ťa niekam, alebo ťa zosmiešni a použiť argumentáciu je naozaj výnimočné. Hoci je to smutné, lebo by človek v civilizovanej spoločnosti čakal skôr opak. 

  • maru

    Pokud by hry měly vliv na 0.01% hráčů, tak by takovéto útoky byli každodenní záležitostí a to nejen v USA. Obávám se, že sledování večerních zpráv vzbuzuje v lidech daleko větší agresivitu než, kterákoliv hra. 

    Jako příčiny bych viděl následující:

    • snadná dostupnost střelných zbraní; mnoho veteránů z válek s traumaty a bez budoucnosti

    • téměř nulová výchova v dětství (žádné jedna na zadek, více než tisíc slov)

    • americké školství (jsi unikátní americká sněžná vločka, která je nejlepší na světě versus krutá realita; šikana)

    Proč tedy politici obviňují hry? Je to pouhá snaha odvést pozornost od zbrojního průmyslu $$$. Existuje řešení? NE, kromě implantace čipu do mozku (myšlenkový firewall) , který by podobné myšlenky vůbec nepovolil. Vykupováním zbraní od lidí a zavedením podobných pravidel jako v ČR, by mohlo dojít k omezení v dlouhodobém měřítku (50 a více let)

    • Row

      lol, pravidla jako v CR... vidis... a lidi v EU nas maj za "Texas Evropy" a ted delame jako stat zadeli osmicky abychom obesli zakaz delsich zasobniku do pistoli a omezeni drzeni "military like" zbrani... akorat u nas drzitele nekricej kvuli AR-15 v singleshotu, ale kvuli vz58 v singleshotu 😀

  • jindra.veliky

    Predevsim za to muzou politici a jejich strasenim migranty. Takze Trump a spol. 

    • Wolfcastle

      NAOPAK politiky jako je Trump jsou jedini kdo to muze zastavit, ale bohuzel vetsina politiku jsou slunicka co zapricinily ekonomicke migrace a misto reseni priciny (zastaveni migrace) resi jen nasledky a migraci podporuji vic nez je zdaravo vysledek jsou pak mrtvi civilisti...🤮

      • Co může zastavit? Nelegální migraci, nebo střelbu v obcho´dácích? A jak to asi zastaví? Mezi Itálií a Afrikou je obří moře a on to zastaví pomocí pár metrové zdi? Ale no táááák....

  • hm, jen zoufale ukazovat na všechno jinýho než na fakt, že se dá AR15 koupit v každé lepší sámošce, jen aby nám náhodou neklesly volební preference. A přece, v Texasu se střílelo vždycky a vždycky se tam střílet bude. je to takova Texaská corrida 😐 ta část američanů co trvají na právu držet zbraň jsou pro mě pomatenci, chudácí co neví že jsou na světě i jiný věci než možnost flexovat s bambitkou na zahradě. Australskou metodu na ně..

    • Ono se stačí koukout tuším na první díl Who is America a člověk se nestačí divit některým názorům a že lze sehnat podporu pro program "guns for preschoolers"

  • vindalooo

    Video games don't make me want to kill people in real life...

    Real life makes me want to kill people in video games.

  • toka

    Jak by řekla v jednom díle Futuramy řekla Leela: "Tahle společnost je banda debilů."

  • SalemCZ

    Někde jsem viděl porovnání USA vs UK ohledně gamingu a útoku. USA 5x větší než UK, USA 5x víc kupuje hry než UK, USA 460x má víc útoků než UK

    • Row

      Hadej ceho ma taky USA 5x vic... obyvatel 😂 (327 mil vs 66 mil)

      • SalemCZ

        To mělo být to větší, to má být že má víc lidí, než větší, ona asi bude ještě o dost víc větší.

  • dworkin

    No jo, hry za tím téměř jistě nebudou... ale proč je v USA tolik podobných útoků? Je něco v mentalitě Američanů (pokud něco takového je), co je nutí vzít v případě krize do ruky flintu?

    • SalemCZ

      myslíš svoboda držení zbraně, to je přece pátý dodatek, jak říkají v každým druhým filmu.

      • Už jen to že je to dodatek značí, že to nebylo součástí ústavy a šlo o změnu ústavy. Takže zrovna právo držet zbraně je něco, co je možné v ústavě dodatkem změnit ne? Tak v čem je problém :-D

        Navíc je nutno se podívat z jakého je to roku, z jakých důvodů to vzniklo apod. Ono v době, kdy v americe nebyla policie a armáda jako dnes a v době kdy nabít zbraň bylo na půl minuty, takže problém jako dnes nehrozil.

      • dworkin

        Právo držet zbraň je druhý dodatek. Mě zajímá, proč masovost a proč flintou.

        • SalemCZ

          Protože jim dává právo mít zbraň. Prostě v USA díky tomu mají pocit že všechno se musí řešit zbraní, na všechno ti dají prášky místo toho aby tě léčili.

  • PCMR

    Koukám, že Cortézový už hráblo úplně. Tohle nadužívání blábolů o "white supremacismu" je akorát voda na mlýn bolševikům z organizací typu ADL a SPLC, kteří se jen třesou, až zničí to poslední, co zbylo z USA - free speech. Mimochodem, líbí se mi, jak nikdy neútočí na filmový průmysl, ale jen na hry. No jo, je těžké jít proti celebritkám a kamarádům z Hollywoodské "mafie".

    • jindra.veliky

      Kolem trumpa je prave silna filmova lobby, takze pak jemu naklonena media papouskuji tyhle zvasty

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit