Přejít na výpis diskuzí

Přidat seniorům, či nepřidat? To je to, oč tu běží!

12.10.2018 12:40
red 4 příspěvky

Kdo v poslední době neslyšel o zvyšování starobních důchodů? Jsou toho plné noviny, televize, internet či billboardy. Česká vláda zaznamenala rekord! Od ledna příštího roku zvýší průměrný starobní důchod o více než 900 Kč. K tomu si navíc polepší i senioři starší 85 let. Navýšení ocení zejména nízkopříjmoví...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Samo

    Vláda hnutí ANO přidávala seniorům formou valorizací bezkonkurenčně nejméně - většinou to bylo 40 kč. Takže pokud se rozhodla přidat v průměru 900 kč, pak to má nějaký důvod a tím bude asi velké zdražování.

  • Cituji: Prodělá na tom každý, kdo není senior. Všechno je samozřejmě jinak, protože ekonomové nemají ponětí jak jsou financovány starobní důchody! Důkaz: Ekonomové apelují na to, aby se objem peněz odvedených na sociální pojištění (SP) a peníze vyplacené na starobní důchod co nejvíce přiblížily (NERV). Ve skutečnosti peníze odvedené jako SP jdou přímo starobním důchodcům a s financováním starobního důchodu plátce SP nemají nic společného. Na Váš důchod přispějí z odvodu SP až Vaše děti, pokud jste je vychovali. Pokud nikoliv, tunelujete jako bezdětný důchodce v průměru 1 milion 600 tisíc korun z odvodů SP úplně cizích dětí. V roce 2018 se jedná o tunelování státního důchodového systému ve výši 43,44 miliard korun.  To není ovšem to nejzávažnější zjištění, protože mnohem horší je, že nemusíte díky účetně vadně vedenému důchodovému systému vychovat děti. To je hlavní příčina nedostatku dětí v pracující populaci! Také proč investovat do dětí 1,5 až 2,5 milionu korun, nehledě na kariéru a starosti, když se na starobní důchod bezdětného důchodce složí  ze svého odvodu sociálního pojištění úplně cizí děti? Již Jiří Rusnok přednášel v roce 2004 v Mladé Boleslavi o černých pasažérech v důchodovém systému (Udržitelný penzijní systém. Inovativní přístup). Pan Rusnok se následně nechal jako prezident APF dobře zaplatit a začal nám lhát o důchodové reformě. Lhát ve prospěch bank a jejich penzijních fondů (viz článek: Příběh jednoho bankéře). 
  • Veškerá stávající jednání o reformě důchodů jsou dle mého názoru jakými umělými konstrukcemi, odtrženými od života. Nepočítá se s rodinou, s tím, že na výchovu dětí či péči o nemocné a seniory je vedle hezkého vztahu či lásky (to se nepočítá vůbec, protože to nejcennější se spočítat nedá), že je třeba lidské práce. Nepočítá se s tím, že důchodci, především babičky, pomáhají s péčí o vnoučata či domácnost pracujících matek. Pakliže ekonomové "střílejí hranici odchodu do důchodu od boku - či zeleného stolu a čísel", a zejména, když přehlížejí rozdíly mezi pohlavími a přidávají ženám více let při odchodu důchodu - pak se podílejí na roztáčení spirály, jejímž důsledkem je snižování porodnosti právě v rodinách, které přispívají do sociálního systému. Lidově řečeno: Matka musí do práce, nemůže tedy mít více dětí. Babička musí do práce, dcera se tedy musí obejít bez její pomoci a vnoučata bez její větší péče, kterou by jinak měly. Takže pozdějším odchodem do důchodu a zaměstnaností matek a babiček se snižuje porodnost těch, kteří by přispívali do systému. - Samotná zásluhovost je dalším umělým konstruktem: Má snad ten, kdo celý život jako učitel, menší zásluhy, než obvodní lékař? Má snad žena, která přijala jednodušší práci, aby se doma mohla věnovat starým rodičů, menším přínosem pro společnost? Zkrátka nelze sčítat jablka s hruškami. A tudíž by se znovu měla péče o stárnoucí rodiče více přesouvat do pole rodiny, která jako taková tuto roli plnila po tisíciletí. A že to fungovalo, (a při minimálním počtu státních úředníků), že národ přežil - a reprodukoval se.

    • A že to fungovalo, (a při minimálním počtu státních úředníků), to dokládá fakt, že národ přežil - a reprodukoval se.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit