Přejít na výpis diskuzí

Gravitační vlny: Průlomový objev, který předpověděl Einstein

11.2.2016 22:49
19 příspěvků

Jde o jeden z vůbec největších vědeckých průlomů. Američtí vědci poprvé zachytili gravitační vlny, jejich existenci předpovídal před takřka sto lety Albert Einstein. Objev otevírá dveře do nové dimenze výzkumu vesmíru, především černých děr a neutronových hvězd. Možná nám také prozradí víc o samotném...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • No na to jak se snažíte být na úrovni máte v článku faktické chyby...např. Světelný rok je údaj o vzdálenosti=nelze napsat pred1,3 miliardou svetelnych let.... Ano je to zároveň i údaj o čase ale je to nesmysl jako napsat o někom kdo je 1km daleko a jde rychlosti 1/km/h že tu bude za 1km...taky napíšu že přijde za hodinu....nejen ale tento článek ale i mnoho ostatních má chyby jako tato...když už to opisuje někdo kdo o tom nema páru tak to po něm aspoň kontrolujte.
 • Inquisitor
  Jsem zvědavý jaké objevy to přinese :)
 • Kdyby místo uvedeného objevu zlevnilo pivo na čtvrtinu,ta by to přijala většina národa Čechů s větším jásotem.
 • Kdybychom ty peníze neutratili za dotace pro zemědělské velko-barony, nesmyslné půjčky na projekty v Rusku a českému hospodářství škodlivé intervence proti koruně, mohli jsme mít LIGA dvě. Třeba v Brdech, kdyby se ovšem podařilo místní domorodce uklidnit, aby nechali vidle a motyky doma.
 • I toto je svým způsobem "podívání se do minulosti". Předpokládám, že jednou, i když to bude ještě dlouho trvat se do minulosti podíváme i běžným obrazem. Nevěřím moc na stroj času, kterým se lidé dostanou do minulosti fyzicky, ale věřím že jednou se tam budeme moct jenom podívat, tzn. nebude hrozit to, že budoucnost neuváženým zásahem změníme. Nakonec co by byl vlastně ten neuvážený zásah? Ten co se líbí Pepovi nebo ten opačný, který by bral Karel? A vadil by vlastně ten zásah v minulosti, kdybychom o něm nevěděli? Ale to už je jiná pohádka, s tímto článkem příliš nesouvisející
  • Od dob Einsteina víme, že není čas nezávisle plynoucí od stvoření do nekonečna a prostor sem tam vyplněný hmotou, jak se domníval Newton. Naopak existuje časoprostor, tzn. časová dimense má stejnou hodnotu tři dimense prostoru. A navíc tam kde je hmota, tam je gravitace a tedy i časoprostor. A tam kde není hmota a tedy ani gravitace a tudíž ani časoprostor, tam je... nic?

   Zajímavá je však jiná věc. My lidé můžeme cestovat v prostoru (byť omezeně), ale nikoli v čase. není snad tato možnost pro člověka "zablokovaná", aby nenarušil vývoj vesmíru k nějakému účelu? A "kdo" to zablokoval? Bůh?

   Anebo cestování v čase možné je, jak o tom svědčí některé fantastické zvěsti o lidech, které se někde objevili "odnikud" a měli znalosti přesahující dobu? Mohou to být pouhé pohádky, pouhá přání nebo...?
   • To, že se deformuje čas, předpověděli a odvodili Lorentz s Poicarem. Do str, která s tímto v první verzi nepočítala, to doplnil Minkovský. Mimochodem, postulace časoprostoru (okrajové podmínky) dodnes dělá problém ve snaze sjednotit kvantovku s relativitou
    • ... Poincarem ...
  • V této souvislosti je zajímavý tzv.paradox času: kdyby se někdo mohl vrátit do minulosti a zabil svou babičku, tak by se nemohl narodit, nemohl by se vrátit do minulosti... Někteří to považují za důkaz, že v čase cestovat nelze. Jiní ale říkají, že to možné je a že tím zásahem v minulosti (zabití babičky) se začala odvíjet jiná paralelní realita. Mně osobně připadá logičtější spíš tato druhá alternativa.
 • Na přelomu 19/20. stol. bylo předpovědí gravitačních vln více. Byly celkem logickým důsledkem poruchové teorie eteru. Einstein měl na co navázat.
  • přesněji šlo o modifikaci předchozího.
   • Ano, Einstein především různé domněnky logicky vyhodnotil, uspořádal a matematicky podložil.
 • Hej vy tam vědecky vysoko!Snad vám stojíme za to,abyste překrmeni náhlým šlehačkovým soustem poskytli nám,nedoukům,odstředěného mléka v podobě laického,nám ale pochopitelného vysvětlení.Naším poznáním dostane šlehačka větší šmrnc.
  • Jak už mne životní praxe naučila, dobře a názorně ti může problém vysvětlit pouze ten, kdo mu fakt rozumí a chápe ho. Ale mnoho lidí se jen tváří, že něčemu rozumí a proto ti je schopno pouze papouškovat a jen opakovat to, co četli, slyšeli a ještě ti to vypapouškují mnohdy s chybami *1*
   • Pochopit problém vyžaduje jisté znalosti a schopnost logického myšlení. Lidem, kteří toto postrádají se určité věci vysvětlit nedají. Proto např. nebylo možné vykládat lidem ve starověku, že vesmír vznikl Velkým třeskem. A tak se jim dalo podobenství "i řekl Bůh ˇBudiž světloˇ a bylo světlo". A je nejspíš jistá hranice, za níž neplatí ani naše lidská logika a nechápou to ani ti vzdělaní. Je otázkou, jestli např. kauzalita platí "absolutně" nebo jenom v "jistých hranicích".
 • Jako dal jsem + ale zas nejsem až takový odborník a tak použiji slova Wericha.
  "Člověk si myslí,že je gigant a přitom je veliký h-vno!"
 • otázkou je jak dostat analyzátor na sondu a vyloučit chvění...
 • Tak to je opravdu významný objev, jehož cenu laik nedovede ani domyslet. To si američtí vědci zaslouží gratulaci.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit