Přejít na výpis diskuzí

Ruský Progress úspěšně odstartoval k ISS

3.7.2015 9:54
  52 příspěvků

Ruská vesmírná nákladní loď Progress odstartovala do vesmíru z kosmodromu Bajkonur k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Loď přitom už dříve provázely problémy. 

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Jinak je na tom Rusko, jehož města stále nakupují desítky kusů třicet až čtyřicet let starých tramvají T3 od českých a moravských dopravních podniků. Kremelská říše se sice chlubí údajnou malou zadlužeností, ale to je fikce. Obrovské dluhy tam mají města a regiony, které tak nemají peníze ani na modernizaci městské dopravy. Jestliže mně tady někdo bude argumentovat novou supermoderní ruskou tramvají, nemusí, já o ní vím. Jenomže to je takové typické ruské. Rusové jsou schopni vyrobit v nějakém výzkumném ústavu špičkový prototyp, ale často pak neumí rozjet sériovou výrobu. A s tou tramvají to dopadne stejně, už proto, že ruská města jsou na pokraji kolapsu a nebudou mít na ni peníze.

  Je tedy pořád lepší se přibližovat Západu, než si pořizovat staré ojetiny jako v Putinlandu. Přitom tamní dopravní podniky běžně nakupují zastaralé autobusy, tramvaje a trolejbusy, které předtím na západ od ruských hranic najezdily statisíce kilometrů. A to tedy na dohánění Západu vůbec nevypadá. Ono ojeté autobusy dováží z USA například též Dominikánská republika. A touto cestou jistě jít nechceme.
 • Raději Západ než zaostalé Rusko

  Vůči Evropské unii lze mít spoustu oprávněných výhrad a nad některými příkazy z Bruselu zůstává rozum stát, ale pořád je lepší než Kreml. Stačila taková malá diskuse o úrovni městské dopravy a bylo to jasné. Začalo to tím, že českobudějovický Dopravní podnik nakoupí v příštím roce nové klimatizované vozy, tři autobusy a dva trolejbusy.

  To, že městský dopravce v jihočeské metropoli chystá výrazné zlepšení cestování, je jistě dobře, ale za zmínku stojí také diskusní příspěvky pod článkem v jihočeské příloze MF DNES na toto téma. Například Honza Hubáček na Facebooku napsal: „v Rakousku standard.“ Můj známý z Prahy, který před několika lety jako dopravní nadšenec poznal snad všechny dopravní podniky v Norsku a Švédsku, řekl: „tam mají všechno klimatizované, autobusy, tramvaje i trolejbusy.“

  Každý kdo má s městskou dopravou u nás, co do činění, ví, jak to vypadá. Nicméně i naši dopravci už nakupují klimatizované vozy. Prostě, logicky se snažíme dostat tam, kde jsou západní země.
 • Samá prvenství a náskok v raketové technice

  Vypuštění Sputniku v roce 1957 bylo pro svět překvapením. Tajné služby samozřejmě věděly o existenci sovětského raketového programu, ale nikdo nečekal, že vypuštění družice přijde tak brzy nebo spíše před Američany.

  První sovětská raketa, původně mezikontinentální R-7, známá jako Sputnik byla opravdu velká. Hmotnost první družice pouhých 83,6 kg nebyla dána omezením nosiče, ale spíše improvizací. Vývoj původní těžké vědecké družice se zbrzdil, a proto dal Hlavní konstruktér vyvinout jednodušší družici prostějšij Sputnik. Sputnik 3 už vážila 1 327 kg. Celé to bylo dáno tím, že Rusové měli prostě těžké atomové bomby a proto museli mít o to silnější rakety. Vlastně kosmickou raketu měli jen jednu – R-7 alias Sputnik alias Vostok alias Luna. Další kosmická raketa Proton byla poprvé vypuštěna až v polovině šedesátých let.
 • Stanici ISIS zatím politikaření nepostihlo tak že o jídlo se podělí tak jako se o něho podělili minule když nedorazily zásoby. *1* *1* *1*
  Škoda že hloupost nenadnáší zapřáhl bych zde diskutující zakomplexované oslíky a stal bych se druhým naším kosmonautem *1* *1* *1* To by byl vstlak.. *1* *1* *1*
 • nicolles
  Náhoda.
 • psal o tvém novém fleku ve VB. Že by sis to rozmyslel? Anebo tam poznali, že jsi oochyl?! *12* *16*

  Minule jsi měl strašnou radost, když ruský nosič spadl. Dneska opěvuješ USA, které kupodivu nosiče vyrobit zatím neumí a musí si je "půjčovat" právě od Rusů. To ale rozbíjí tvé oocylné teorie o tom, jak jsou v USA vzdělaní a technicky zdatní-oproti Rusům. *12* *16*
 • Vím, že pro někoho je to krutá pravda, ale zaostalé postbolševické Rusko se opravdu ničím takovým chlubit nemůže a stále rozvojová Čína, ta už vůbec ne. Všichni dobře víme, že nejlidnatější země světa je centrem světového plagiátorství v mnoha disciplinách, ale nějaké extra vlastní vynálezy nabídnout nedokáže.

  A v čem tkví příčiny úspěšnosti USA? Svobodná společnost dává hodně prostoru svobodné vědě, fantazii a tvůrčí svobodě lidí. To je velký rozdíl proti zemím, kde pevnou rukou vládnou totalitní režimy a jejichž nevzdělaní představitelé rozhodují též o tom, co je a není věděcké. Výsledkem takového přístupu nebývá logicky nic jiného než chudoba a zaostalost.
 • Oproti tomu komunistickému Sovětskému svazu, který zpočátku měl před Američany v kosmickém programu slušný náskok, jeho pokusy o zkoumání Marsu totálně selhaly a sondy mu hořely ve vesmíru jako papír. Publicista a znalec problematiky Karel Pacner v komentáři pro MF DNES uvedl, že na vině bylo hluboké zaostávání jeho elektroniky ve srovnání se západním světem. Svůj původ mělo ještě ve stalinské éře, kdy velký vůdce Stalin označil kybernetiku za buržoazní pavědu.

  Amerika tímto mimořádně vynikajícím vědeckým počinem dokázala, že nepatří do starého železa, jak by si mnozí levičáci přáli a stále je světovou vědeckou jedničkou. A byli to zase Američané, kteří dali světu další špičkové moderní technologie, namátkou internet, iPady, iPhony a mnoho dalších bez kterých by svět nebyl tam, kde je.
 • Curiosity na Marsu je pádným důkazem vědeckého triumfu USA

  Malé vesmírné vozítko vážící necelou tunu tedy jako osobní auto způsobilo bez přehánění velkou srpnovou technologickou revoluci. Parafrázovaně řečeno se jedná o malý krok pro člověka, protože cupitá po Marsu nanejvýš rychlostí dva půl metru za minutu, ale velký skok na poli vědy pro lidstvo. Řeči o jakési dominanci Číny jsou proto pouhým blouzněním hlupáků.

  Nezpochybnitelnou pravdou je, že USA zůstávají na špici celosvětového vědeckotechnického rozvoje. Tak těžké vozítko - dokonalou laboratoř - které toho tolik umí, se zatím nikomu jinému nepodařilo vysadit na cizí planetě. Odborníci mají jasno, mise Curiosity je prvním a zásadním předpokladem pro budoucí úspěšné přistání lidí na Marsu.
 • Ruský Progress úspěšně odstartoval k ISS

  A Semjon Blbečkin napíše: "Dosednutí vozítka na planině Aeolis Palus v kráteru Gale...."

  Opravdu je to ubohej chromej žebrák, i mezi samejma blbcema by se tento pitomec dal snadno identifikovat
  *1* *1* *1* *1* *1* *1* *1* *1* *1* *1*
  A admin mu to žere, asi mají k sobě velice blízko!!!
 • Jdi, slovy klasika: "tady tě holky nemilujou....."
 • Dosednutí vozítka na planině Aeolis Palus v kráteru Gale se uskutečnilo přesně podle plánu. NASA celou událost sledovala z řídicího střediska v kalifornské Pasadeně. Automaticky řízený modul o velikosti osobního automobilu vysílal informace o svém osudu rádiovým signálem. Před samotným přistáním stroj rozvinul padáky a přistál v předem určené oblasti
  Zobrazit fotogalerii

  Šestikolové vozítko, jehož mise vyšla na 2,5 miliardy dolarů (asi 45 miliard korun), váží 900 kilogramů a je dlouhé tři metry. Stroj poháněný radioizotopovým termoelektrickým generátorem je vybaven sadou nejmodernějších nástrojů pro rozbor vzorků půdy, skal a atmosféry.

  S jejich pomocí má Curiosity pátrat po základních prvcích, nutných ke vzniku života. Vedle toho bude také zkoumat klima a geologii planety a sbírat data pro budoucí let s lidskou posádkou.
 • Jdi už s tím kradením nicků a Tečkováním někam ty StBácký *12* *12* *12*
 • Semjon Blbečkin je prostě nepoučitelnej hlupáků král:

  Mars 2

  start 19. květen 1971, 16:22:44 (UTC)
  dopad 27. listopad 1971
  Hellespontus Montes (44° j.š. a 313° z.d.)
  cíl orbiter/lander

  Od sondy se 4,5 hodiny před navedením na oběžnou dráhu oddělil přistávací modul (spuskajemyj apparat), který jako první pozemský umělý objekt dopadl na povrch rudé planety v oblasti Hellespontus Montes.
 • Americké robotické vozítko Curiosity poprvé získalo přímé důkazy, že na Marsu kdysi v minulosti bylo jezero, které mohlo hostit mikrobiální život. Vyplývá to z výzkumu, o jehož výsledcích v pondělí informoval odborný časopis Science.

  Amerika zkoumá Mars - Rus se tam ještě ani nedostal *1* *1*
 • Tvé lhaní je směšné Ivane
 • I na Marsu byli Rusové první
 • Americká průzkumná vozidla jezdí na planetě Mars.

  Rus se tam ještě ani nedostal. *15* *15*
 • Amrdólové budou chodit do vesmíru pěšky??? Když nemají čím létat???
 • Amerika má nad Ruskem drtivou převahu v průzkumu vesmíru

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit