Přejít na výpis diskuzí

Za temnou hmotu i enegii může kosmický oceán o záporné hmotnosti, tvrdí nová hypotéza

9.12.2018 13:43
Ladislav Loukota 2 příspěvky

Jaká je podstata vesmíru? Na to se kosmologie a astrofyzika snaží najít řešení, co je věda vědou. Už zhruba sto let platí představa, že to, co z kosmu vidíme, je nejspíše jenom malou frakcí jeho opravdové podoby. Naučili jsme se používat termíny jako "temná hmota" nebo "temná energie",...

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
  • Karel

    Jako laik si myslím, že za expanzi může elektromagnetické pole hmoty(veškerá energie včetně neutrin), které na dlouhých škálách překonává gravitaci, důkazem je červený posuv a z okrajů "prostoru" reliktní záření. A na temné hmotě bych se podíval jestli se nemění v čase z energie se totiž  společně ze čtvrtým rozměrem stává zase hmota(v jiném čase), která kondenzuje(na náš čas) na baryonovou.

    A myslím si že vakuum může být v jiné časové škále mnohem hustší než samotná hmota důkaz omezení rychlosti světla v našem prostoru na pouhých 300 tisíc km/s.

    • MartinZikmund

      Za rozpínání nemůže být zodpovědný elektromagnetismus, protože jeho působení je vždy kladné. Navíc je to druhá nejslabší známá síla. A rychlost světla není o hustotě prostředí. Světlo se pohybuje jinou rychlostí ve vakuu a jinou třeba v jádru hvězdy, ale vždy je to přesně rychlost světla.

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit