-
Protože nebylo možno natáčet v autentickém prostředí Ruska, filmaři natáčeli exteriérní scény v rozsáhlých dekoracích předrevoluční Moskvy /které byly postaveny ale ve skutečnosti ve Španělsku/, dále venkovské exteriérní scény odehrávající se v zimě byly natočeny ve Finsku a některé filmové záběry ze strastiplné cesty vlakem byly dokonce natočeny až v Kanadě. *3*
-
Producent Carlo Ponti do hlavní ženské role navrhoval svou manželku Sophii Lorenovou, ale David Lean ji odmítl prý kvůli její příliš vysoké postavě a obsadil drobnější herečku Julii Christie.
Režisér David Lean dokonce vyhrožoval, že s filmováním skončí - kvůli tehdejší dobové kritice.
Tento velkofilm je jeden z největších hitů společnosti MGM. Dodnes v různých anketách vyhrává v kategorii "nejdojemnější scéna loučení v dějinách kinematografie".
Anglický scénárista Robert Bolt musel předlohu zjednodušit. Režisér David Lean byl však za svého života známý svou velkou trpělivostí s lidmi i s rozmary přírody a tak strávil přípravami a natáčením 3 roky svého života.
Kameraman Freddie Young točil film na 70 mm širokoúhlý formát.
*4* -
Zajímavosti:
Doktor Živago /1965/:
Snímek získal dohromady pět Oskarů z celkových deseti nominací - a to za kameru, výpravu, kostýmy, hudbu a za scénář podle stejnojmenného románu Borise Pasternaka.
V Rusku (kde se mimochodem děj odehrává) měl tento snímek premiéru až po 30 letech po vzniku tohoto velkofilmu, dlouho po smrti Borise Pasternaka, který tento román napsal r. 1956.
Producent Carlo Ponti (mimochodem manžel tehdejší italské herecké hvězdy Sophie Lorenové) chtěl natáčet v již bývalém Sovětském svazu, ale tehdejší režim to nepovolil. Proto režisér David Lean projel zkusmo i Jugoslávii či Skandinávii, ale nakonec se s Pontim dohodli společně, že budou film natáčet ve Španělsku. *3*