Přejít na výpis diskuzí

Světlo ve tmě

FILM 28.2.2008 
38 příspěvků

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • aranella
  Opět v tv!!!

  Film SVĚTLO VE TMĚ /Half Light, r. 2006/:

  Nova Cinema - 22.00 hod. večer
  Pondělí - 20.1. 2014

  Tak se dívejte!
 • aranella
  SVĚTLO VE TMĚ (Half Light, r. 2006),
  Nova Cinema - 21.40 hod.
  Čtvrtek - 23.5. 2013

  *5*
 • aranella
  En La Tiniebla (Imágenes del rodaje)

  http://www.youtube.com/watch?v=9PgfsgJGIzg

  Z natáčení.
 • aranella
  En La Tiniebla (Entrevistas)
  http://www.youtube.com/watch?v=Ce0QjxgZPeY

  Z natáčení. Rozhovory tvůrců a herců.
 • SVĚTLO VE TMĚ (R. 2006)
  Tento film dávají 31.3.12 /sobota/ na Nova Cinema ve 22.15 hod. *5*
 • lynette

  Hláška z filmu /romantická/

  Spisovatelka Rachel Carlson čte z knihy: Strana 145, sedmý řádek....


  ,, AŽ DNES ZAČÍNÁM CHÁPAT CO TO JE LÁSKA, POKUD NĚJAKÁ EXISTUJE. KDYŽ NEJSME SPOLU, OBA MÁME POCIT, ŽE NÁM CHYBÍ NAŠE DRUHÁ PŮLKA, NEPŘIPADÁME SI CELÍ, JAKO KNIHA O DVOU SVAZCÍCH, PŘIČEMŽ JEDEN SE ZTRATIL... TAKTO SI PŘEDSTAVUJI LÁSKU - POCIT NEÚPLNOSTI VE CHVÍLÍCH OSAMOCENÍ."
 • aranella

  Políbila mě dnes múza...:-)

  SPIRÁLA ŽIVOTŮ

  Hans Matheson, skotský to rodák a anglický gentleman,
  v minulém životě anglickým nešťastným králem,
  v současnosti melancholickým umělcem.
  Jako král chtěl si žít v poklidu,
  ale žil jen v spalující bouři neklidu.
  Královnu a děti své miloval,
  z královské pokladny hodně bral a chudým málo rozdával.
  Čekal ho za to osud potupný a neblahý,
  před palácem svým byl před zraky poddaných na špalku sťatý...

  V současné době znova reinkarnovaný,
  štíhlý to mužík s hlubokým pohledem a očima jak blankyt,
  hlasem sametovým a kůží bílou jak padlý sníh,
  zažívá opět velký neklid...
  Ač mnohostranný talent a stydlivý poeta,
  váhá, zda pokračovat v herectví či raději zpívání,
  je to pro něj obrovské životní soužení a vzdává se lehce svého snažení..
  Vysnil si kdysi krásný život rodinný, místo toho má ústup ze slávy jen
  a v sobě pocity marnosti a viny..
 • Re: Production Notes 2006

  ,, Když jsem poprvé četl skript , byl jsem docela šokován - začal jsem číst scény s Angusem a Rachel a myslel si, že je to myšleno být jako milostný příběh. Jak čtu dál, tam bylo mnoho zvratů a otáček, já jsem nevěděl, jestli to byl thriller nebo milostný příběh a já jsem byl překvapený a nemohl čekat, že najdu závěr. Přivést to k životu byl skutečně odlišný zážitek a já jsem našel jemnosti, že aby to fungovalo byla velká výzva pro mě. Musíte hrát skoro tři nebo čtyři odlišné povahy, tak musíte najít rovnováhu a ujistit se, že neberete příliš mnoho pryč, ale také dáte dost publiku porozumět jaký charakter jste."

  Hans o jezdeckých scénách s Demi Moore.............

  ,,Já miluji jízdu na koni, dělal jsem to mnohokrát a nebojím se toho, ale já bych nenazýval sám sebe velkým jezdcem a scény Demi a mě, které jsme dělali na pláži byly určitě zážitek - bolestný zážitek! Museli jsme jezdit bez sedla a koňské obratle jsou dost velké - Demi a já jsme byli spolu na koni a ona seděla za mnou a já jsem se posadil na koňské obratle a to skákání nahoru a dolů bylo velmi bolestivé. Já chci mít jednoho dne děti a já si nemyslím, že tato zkušenost udělala mému ,,nářadí" moc dobře! Muselo to být legrační sledovat mě pádícího na koni, jak nadskakuji a dělám grimasy. Sedla jsou rozhodně nutnost pro mou příští roli, která bude vyžadovat jezdectví!"

  Mimo bolesti a skutečnosti, že oni skoro spadli několikrát z koně, Matheson byl šťastný, že se rozhodli nenechat se zastupovat dubléry a našli v tom úžasný zážitek.

  ,,Bylo to zábavné, protože pláž byla úžasná, byl krásný západ slunce a to jsou ty momenty, které dělají tuto práci tak hodnotnou. Kolik lidí dostane příležitost k jízdě na koni bez sedla po pláži s Demi Moore?!"
 • Production Notes 2006

  Zajímavosti z natáčení filmu "HALF LIGHT" z roku 2006....... (PRODUCTION NOTES);

  Herec Hans Matheson o počasí během natáčení a své herecké kolegyni Demi Moore........

  Hans, jenž hraje strážce majáku Anguse, který vyvíjí pouto mezi ním a spisovatelkou Rachel, objímal počasí celkově co nejsrdečněji.

  ,, Má rodina je ze Skotska a tento druh počasí mě inspiruje a prosvětluje mé srdce, protože tam je něco tak úžasného o moři, které je tak divoké a fouká vítr."

  Matheson zkoušel pro "Half Light" v LA, ale byl šťastný, že vymění trvalé slunečné počasí pro divokost Walesu.

  ,,Byl jsem v LA tři dny a jen si myslel, že to bylo příliš slunné ve všech směrech pro mě. Já jsem se tam nemohl vidět nadlouho. Nemohl jsem se dočkat, až si vezmu zpátky kabát proti dešti, takže když jsem přistál zpátky doma, pršelo a já jsem se jen usmíval. Také miluji slunce, ale jen určité období. Já myslím, že počasí bylo nejprve obtížné pro Demi, ale ona je silná osoba a myslím si, že nakonec milovala být venku - divoké západní pobřeží Walesu je změna z LA."

  Joel B. Michaels (producent filmu Half Light) vysvětluje, proč obsadil s režisérem do hlavní mužské role právě Hanse.........

  Obsazení opaku hlavní mužské role k Demi Moore vyžadovalo jemnou rovnováhu.

  ,,Testovali jsme množství herců, pak jsem letěl s Hansem Mathesonem do LA, kde jsme ho testovali s Demi. Craig (režisér) a já jsme se jen dívali na sebe a poznali, že je to to pravé. Demi byla nadšená. Já myslím, že můžeme čekat, aby se stal Hans velkou filmovou hvězdou."

  Multi - rozvrstvený charakter zápletky a také překroucený děj znamenalo pro herce dostat se do styku s jemností a vytvořit rovnováhu. Hans Matheson mluví o výzvě, která byla před něj předložena.
 • Re: Interview - 2006

  Hans o režisérovi Craigovi Rosenbergovi -

  ,, Dobrá věc u Craiga je, že je otevřený změnám. A to je tak důležité také, protože drobná změna v dialogu může znamenat vše, možná změnit verš. Způsob Stevea McQueena byl, kde by překopával dialogy a musím říct, já toto můžu dělat s pohledem. Protože jestliže někdy říkáte něco, to by mohlo dát příliš mnoho pryč. Je to hezké nechat věci nevyřešené a nevyslovené."

  Hans o počasí -

  ,, Musíte vítat počasí. Pro mě... ty víš, moje rodina je ze Skotska a tento druh počasí mě inspiruje. Přináší mi úsměv na mou tvář a světlo do mého srdce. Protože to je prostě něco tak úžasného, když je moře divoké a fouká vítr. Jen najít, víš.... tak pro tento film je to dobře, protože film je vsazen do Skotska. Mám pocit, že je součástí života na ostrově."
 • Interview - 2006

  INTERVIEW o filmu "Světlo ve tmě" (HALF LIGHT; r. 2006);

  Herec Hans Matheson si zde zahrál hlavní mužskou dvojroli - strážce majáku Anguse a Patricka, herečka Demi Moore zde ztvárnila hlavní ženskou roli, úspěšnou spisovatelku Rachel.

  Hans o Rachel a Angusovi -

  ,, Angus ji najde, jak fotografuje maják, představí se jí, stane se jejím přítelem a její fantazií jistým způsobem. Protože se ona v tomto bodě jejího života izolovala, ztratila smysl života a spojení se životem. Já myslím, že ji Angus je schopný znovu otevřít. Nedovolí jí, aby se podvolila své melancholii. Najde způsob, aby se cítila kouzelně, že žije a je s někým ve spojení."

  Hans o Demi Moore -

  ,,Strávili jsme týden zkoušením, který byl skvělý. Ale jen trávení času společně je opravdu důležité. Protože jsem cítil, když spolu hrajete, musíte prolomit bariéry, což někdy trvá v přátelství roky než je prolomíte. Vy se tam musíte dostat velmi rychle. Takže vy se máte učit se otevřít a být zranitelní, opravdu. Protože se to opravdu ukáže, já myslím, na obrazovce. Ve způsobu, jakým se na někoho díváte je patrné, zda jste dovolil sobě jít do určitých míst. Když děláte milostné scény a vy to znáte, věci jako milovat, musíte se do toho položit."

  Hans o jezdectví -

  ,, Byla to krásná pláž a byl západ slunce. Tohle jsou věci, které dělají tuto práci hodnotnou. Chci říct, jak hodně... nemusíte dostat příležitost jet na koni s Demi Moore za zády. Bylo to příjemné."
 • Re: Článek - 2007

  O natáčení milostných scén mezi Hansem a Annou Friel.........

  Alžběta Bathory se po smrti manžela setká s Caravaggiem v kostele a milují se spolu ve zpovědnici.
  Jakubisko k tomu říká:

  ,, My točili tuto scénu v gotickém kostele v Kutné Hoře. Hans hrál s naprostou zaníceností, ale tak moc, že jsem nakonec musel vzít zpět jeho vášně během procesu sestříhávání a spíše jsem musel ukázat tvář Anny Friel. Hrál tak dychtivě, že jsem si myslel, že nesmím ukázat publiku všechno - že musím přenechat některé momenty jejich vlastní představivosti."  Producentk a filmu Deana Horváthová začala boj o Mathesona šest měsíců před počátkem natáčení. Jeho agentura měla jiné plány s mladým umělcem. Ale tvrdohlavá Horváthová se nedala. Bojovala do okamžiku než ho dostala. Nakonec také obsadila Annu Friel, která mu zavolala a řekla:
  ,, O nic se nestarej, v tomto filmu je tvoje místo!"

  A Matheson poslechl její slova.

  Dostaly mě jeho fotky - říká neochvějně producentka - tam je něco v jeho očích čeho se nejste schopní zbavit. Je milý člověk. Dokonce muž, ale může v něm být dítě. Cítila jsem, že bude ideální pro roli, protože během zkoušek jsem v něm viděla dva extrémy - podobně jako v Caravaggiovi, ale v průběhu natáčení jsem byla překvapena. On je opravdu renesanční člověk ve filmu. Právě jako by vyšel z plátna tohoto věku."
 • Článek - 2007

  Článek "A túlfűtött skót " (VASÁRNAP; 30.3. 2007);

  Herečka Demi Moore o spolupráci s Hansem během natáčení filmu HALF LIGHT (2006).....

  Poté, co natočila Demi Moore film "Half Light" byla dotazována na jejího hezkého skotského partnera Hanse Mathesona. Ona odpověděla na otázku ne třemi větami, ale třemi slovy:
  ,,Já jsem ohromená."

  Jeho herectví iksté role v tomto filmu mělo velký vliv na Demi - ne jen s jeho vzhledem, ale jeho věděním a znalostmi.  Režisér Juraj Jakubisko a producentka Deana Horváthová o spolupráci s Hansem během natáčení filmu BATHORY (2008)....

  Režisér Jakubisko mohl něco žádat - to nebyl problém pro Hanse Mathesona, mohl hrát ihned.


  ,,Pracovat s ním bylo velmi snadné, protože je velmi talentovaný kluk. Tato role z něho zářila. Mám rád tento druh herců. Je o něco požádán, přemýšlí, hledá různá řešení, spolupracuje, má víru v to co dělá. Pátrá po jemných nuancích, něčem navíc, že i v momentech natáčení je schopen přidat něco nového k roli. Ale může být také hrubý, když je to potřeba. Na scéně inspiroval sám sebe vždy hudbou. Vždy poslouchal soundtrack předtím, než šel před kameru. Práce s ním je jako hrát na housle Stradivari. Vzájemné tóny z nich zní jasně. Ve filmu maluje a hraje hudbu, stejně jako v soukromém životě. Každý ho miloval v týmu. Má vděčnou povahu - je snadné ho obdivovat."
 • Re: Článek - 2006

  Na konci loňského roku 2005, on i jeho otec Ado pobavili u HIGHLANDS and ISLANDS SOCIETY of LONDON svým zpěvem a hrou na kytaru. Hans je nejen talentovaný herec, ale hraje na několik hudebních nástrojů včetně kytary, houslí a foukací harmoniky a píše své vlastní písně. Doprovází svého otce na úspěšném CD "OUT ON THE ISLANDS" (bylo vydané v červenci roku 2003), které se ukázalo být populární na západních ostrovech a hodně dál v cizině. To je ještě v poptávce nejen pro hudbu, ale také pro texty, které si napsali Mathesonovi sami. Tam je velké množství talentu!

  Seznam filmů a televizních počinů, ve kterých se Hans objevil za posledních 10 let je působivý. To není špatné pro mladíka z ostrova Lewis, který se může věnovat herectví, zpěvu a doufáme do budoucna - režírování.
 • Článek - 2006

  Článek "MORE FAME FOR LEWIS-BORN ACTOR" (Stornaway Today; 2.2. 2006);

  O Hansovi, jeho rodině, soukromí, herecké profesi, hudbě a budoucnosti....

  Hans, jehož otec Ado pochází přímo ze Stornoway a jeho matka Sheena z malé vesničky Parkend jen nedaleko Stornoway, vytvořil za minulých 10 let širokou paletu televizních a filmových rolí. Přidáno k tomu, on je také výborný hudebník a zpěvák, podobající se nejen jeho otci Adovi, ale také jeho děděčkovi Alasdairovi Mathesonovi (známý gaelský zpěvák), který vlastnil CROWN HOTEL ve Stornoway. Přestože se narodil ve Stornoway, Hans strávil své ranné roky v Canterbury a užívá si jeho návštěvy "domů" na rodný ostrov Lewis, ačkoli tyto dočasné pobyty nejsou tak často, jak by si přál. K filmu "Světlo ve tmě" (HALF LIGHT; r.2006) se Hans vyjádřil takto:,, To nebyla nejvíce stimulující zkušenost, kterou mám, ale já jsem byl šťastný, že dělám něco takového."

  ,,Pohnu se k jiným věcem v daném okamžiku, možná režírovat filmy a možná psát scénář. Čtu několik televizních skriptů v současné době a rád bych našel něco v co opravdu věřím, možná něco dostane mou krev do varu!"
  I když má mnoho práce, velké množství času věnuje čtení scénářů a zvažování, co je v nabídce.
  ,,Četl jsem mnoho knih a her a normálně mám třikrát týdně schůzku s různými obsazujícími režiséry. Když nic nedělám, mám můj klavír."
 • Rozhovor

  Režisér Craig Rosenberg o spolupráci s Hansem Mathesonem (Half Light; r.2006)

  ,,Nejprve, on je neuvěřitelně nadaný herec. Byl narozen ve Skotsku a tak měl pro nás perfektní přízvuk a je to jeden z těch herců, se kterými je radost pracovat, protože vždy přichází s novými a zajímavými věcmi, které by se mohly udělat. Každý přijímá to co on dělá, má neobvyklý přístup ke všemu, ale ve všem mohl být použitelný a všichni jsou zaujati jejich cestou. Byl cenným přispěvatelem do celého procesu."
 • Vůbec ne strachlivé a zcela průměrné

  Už když jsem shlédla poprvé trailer mi bylo jasné, že to nebude žádný trhák. Pak jsem se o něco později dostala k celému filmu. No, přiznejme si, že Demi Moore už jen žije ze slávy a má dávno zenit za sebou a vedle toho "zajíčka" v dvojroli vypadala poněkud staře. Ze začátku mě film vyloženě nudil, plky o ničem, pak přišla ta dramatická scéna s utonutím jejího malého syna, Rachelin odjezd na skotské rozbouřené pobřeží a pak se trochu začala nuda u mě vytrácet. Ocenila jsem zejména nádherné záběry krajiny, keltskou hudbu a když do toho všeho byly ještě romantické scény mezi Rachel a tajemným Angusem, skoro jsem to té spisovatelce záviděla. Pak se ale začaly dít pro mě dost podivné věci, které jsem nebyla vždy schopná pochopit, protože to prostě postrádalo veškerou logiku. Takže jsem se pak dál dívala tak nějak z vlastního "donucení", ale drama odehrávající se na konci filmu na opuštěném majáku jsem nějak nepobrala.. Nu, dávám 6 / 10.
 • Re: Re: Zajímavosti

  - koně, které diváci vidí ve filmu, musel štáb před natáčením jednotlivých scén ještě různě upravovat. Oni byli sice dost chlupatí, ale aby působili ještě více divočejším dojmem, byla jim přidávána i umělá hříva.
  - kulisy vnitřku majáku byly postaveny ve filmovývh studiích Ealing
  - ve filmovém studiu Ealing natáčela herečka Demi Moore podvodní scény
  - v půlce října natáčeli filmaři scény v Primrose Hill v Londýně (dům Rachel Carlson či utonutí jejího syna Thomase)
  - tehdy 7-letý Beans El-Balawi (Thomas) zkoušel "topící" scénu se dvěma trenéry nejprve v umělé nádrži. Poté ji zahrál už ve skutečném londýnském kanále za pomoci několika asistentů, jež mu ve vodě pomáhali a zajišťovali ochranu. Beans El-Balawi měl při natáčení této scény pod oblečením speciální neoprenový oblek.
 • Re: Zajímavosti

  - herečka Demi Moore špatně snášela během natáčení chladné, větrnné a deštivé počasí, které vládlo po většinu času
  - režisér Craig Rosenberg měl sepsaný původní scénář k tomuto filmu již několik let, ale realizaci dlouho odkládal kvůli jiným filmovým projektům
  - scéna, kdy cválá Angus s Rachel na koni po pláži při západu slunce, byla pro herce Hanse Mathesona doslova bolestivým zážitkem. Aby se oba herci vešli na hřbet koně, musel sedět Hans Matheson přímo na velkých koňských obratlích, což bylo pro něj při cvalu velmi bolestivé. Oba herci při filmování jezdeckých scén několikrát skoro spadli.
 • Zajímavosti

  - režisér Rosenberg obhlížel místa pro filmování 14 dní (jihozápadní Anglie, severní Wales, Londýn, londýnská studia Ealing) a všechny tyto místa si pečlivě fotografoval. Na těchto místech natáčel od září do listopadu 2004.
  - herec Hans Matheson odletěl před filmováním v doprovodu producenta tohoto filmu na 3 dny do Los Angeles (Kalifornie, USA) kvůli testovacím zkouškám s herečkou Demi Moore, kdy režisér potřeboval nutně obsadit hlavní mužskou roli Anguse.
  - herečka Demi Moore byla do hlavní role spisovatelky Rachel obsazena režisérem už několik měsíců před natáčením

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit