Přejít na výpis diskuzí

David Vávra

OSOBNOST 31.12.2006 
3 příspěvky

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit
 • Vážený pane architekte, dovoluji si Vám poslat na vědomí svůj příspěvek do diskuse zaslaný redakci vydavatelství Slavné vily, který se týká stavu Říhovského vily v Teplicích nad Bečvou.
  S úctou Vás obdivovatel, doc. Ing. Mihnea Gheorghiu, CSc., Brno

  Po každé, když jsem v Lázních Teplice nad Bečvou, se jdu podívat na funkcionalistickou vilu Ladislava Říhovského. Letos jsem však byl velmi zklamaný. Zjistil jsem, že interiér vily nebyl obnovený do původního stavu, ale je rozdělený na sedm bytů a apartmánů, které jsou rozprodávány zájemcům. Z toho jsem v šoku. Toto architektonické dílo, které je údajně v seznamu národních kulturních památek ČR, je funkcionalistickou stavbou první kategorie, které je řazeno po bok děl jako jsou vila Tugendhat Miese van der Rohe v Brně nebo díla Le Corbusiera. Nedovedu si představit, že by interiér vily Tugendhat byl rozdělen na byty a rozprodávány. Je to kulturní barbarství, zřejmě podle zásady, že "kulturní památky na sebe musí vydělat". Kdopak asi uhradil rekonstrukci poničené vily? Zřejmě stát a někdo podle zásady "Každá památka na sebe musí vydělat" ji zřejmě svěřil do správy realitní společnosti DACHI (www.dachi.cz), která na tom hodlá vydělat. Vila je již částečně obydlená, podle webové stránky realitní kanceláře, která má plot kolem vily ověšený plakáty inzerující byty a apartmány, zatím třemi nájemníky, kteří ji užívají o víkendech.

  Realitní kancelář už zde hospodaří podle svého a pravděpodobně ji nikdo nekontroluje. Pozemek je označený jako Národní přírodní památka, přesto v zahradě byla vykácená vzrostlá osmdesátiletá zdravá jedle, která zřejmě vadila. Místo ní byly na husto vysázeny čtyři smuteční vrby a několik jedlí na hranici pozemku, aby na nové majitele nebylo vidět. Balkon je krytý kobercem (!), který je pověšený na zábradlí. Místo před vilou budí dojem, že je připravováno pro stavbu bazénu. Realitní kancelář tak pokračuje v neblahém počínání Státních lázní, které si kdysi vilu upravily podle vlastních představ. Podle mého názoru by taková stavba neměla nesloužit jen několika zbohatlíkům, ale měla být rekonstruovaná do původního stavu a sloužit jako muzeum, které by přispívalo k zvýšení kulturního povědomí a vkusu široké veřejnosti.

  Celou situaci jsem fotograficky zdokumentoval a v případě zájmu bych vám ji mohl poslat
 • Dobrý den. Pane Vávra, v Hradci Králové jste navrhoval novou městskou knihovnu, na střeše s plastikou velryby - symbolem moudrosti (vyjádření pro noviny Sedmička). Mohl byste mi sdělit, podle které kultury je velryba symbolem moudrosti (nemohu to nikde najíét) ? V evropské kultuře symbolem moudrosti je sova. Děkuji j.svatakova@centrum.cz
 • maty45

  od matyho45

  Dobrý den

Pokud chcete přidávat komentáře, musíte se:

Registrovat nebo Přihlásit